Setari Cookie-uri

Unghiile mele arata groaznic!

Deabia am asteptat sa vina vara, sa-mi pot lasa si eu unghiile lungi(in timpul anului nu am voie deoarece cant la pian)
Le vopsesc mereu si am observat ca au inceput sa se ingalbeneasca.Pe deasupra au si inceput sa se despice in straturi [am citit intr-o revista ca,pentru a evita asta trebuie sa le pilesti intr-un singur sens si asa am facut,dar au continuat sa se despice] :sml-fig
Cred ca este din cauza ojei

Aveti vreun tratament macar pentru unghiile ingalbenite?stiam ceva de suc de lamaie,dar altceva?


ameelia
Postat pe 8 August 2010 16:03
Unghiile se ingalbenesc de la oja daca nu dai inainte cu lac protector. Ar fi bine sa respecti toti pasii pentru o manichiura reusita (de la statul cu unghiile in apa calda, la hidratarea cuticulelor si lacul protector - de preferat cu multivitamine). Ar fi bine sa fi atenta si la oja pe care o folosesti, dar daca dai inainte cu lacul protector acesta fereste unghia de efectele secundare date de oja. Incearca oricum sa faci o pauza cateva zile de la lac sau oja pentru a lasa unghia sa se oxigeneze.
O alta cauza a ruperii unghiilor este lipsa de calciu.
Nu sunt expert in domeniu dar cu atat stiu sa te ajut. :)
yiwu
Postat pe 4 Septembrie 2010 19:42
Ungiile galbene de obicei arata ca esti bolnava de fiere,pentru ca asa sunt si ale mele.Dar ati dau un sfat ce poti face.Date cu ulei de masline pe unghii si puneti o manusa si lasale asa peste noapte.Fa asa an fiecare seara si ai sa vezi rezultate bune,si vezi ca uleiul sa al ancalzesti un pic
eu86
Postat pe 7 Septembrie 2010 12:23
De la: zaharica, la data 2010-08-08 16:03:29Deabia am asteptat sa vina vara, sa-mi pot lasa si eu unghiile lungi(in timpul anului nu am voie deoarece cant la pian)
Le vopsesc mereu si am observat ca au inceput sa se ingalbeneasca.Pe deasupra au si inceput sa se despice in straturi [am citit intr-o revista ca,pentru a evita asta trebuie sa le pilesti intr-un singur sens si asa am facut,dar au continuat sa se despice] :sml-fig
Cred ca este din cauza ojei

Aveti vreun tratament macar pentru unghiile ingalbenite?stiam ceva de suc de lamaie,dar altceva?




Citeam mai sus ca unghiile se ingalbenesc daca nu le dai cu " protector"...povesti, unghiile se ingalbenesc de la oja de proasta calitate! si care e de culoare foarte inchisa..oja de 2-3 lei din piata, dragelor.
Eu imi ojez unghiile de o viata, sa zic asa, si nu am astfel de probleme...lacurile autohtone, de ex. FARMECUL CLUJ , au raport calitate- pret, accesibil, plus ca-s si rezistente, si nici nu ingalbenesc unghiile.
Despicatul unghiilor e din cauza ca le taiati, unghia nu se taie niciodata, doar se pileste, cu pila mai dura, daca vreti sa luati mai mult din unghie, adica sa o scurtati, si dupa cu una fina.
stem_29
Postat pe 7 Septembrie 2010 12:56
Arta manichiurii cu stampila si model matrita
… unghii cu un design personalizat si unic – http://manichiura-ta.blogspot.com – produse si modele décor unghii la preturi minime – nu mai arunca banii pe saloane
vysoara
Postat pe 8 Septembrie 2010 23:53
De la: stem_29, la data 2010-09-07 12:56:16
De la: zaharica, la data 2010-08-08 16:03:29Deabia am asteptat sa vina vara, sa-mi pot lasa si eu unghiile lungi(in timpul anului nu am voie deoarece cant la pian)
Le vopsesc mereu si am observat ca au inceput sa se ingalbeneasca.Pe deasupra au si inceput sa se despice in straturi [am citit intr-o revista ca,pentru a evita asta trebuie sa le pilesti intr-un singur sens si asa am facut,dar au continuat sa se despice] :sml-fig
Cred ca este din cauza ojei

Aveti vreun tratament macar pentru unghiile ingalbenite?stiam ceva de suc de lamaie,dar altceva?




Citeam mai sus ca unghiile se ingalbenesc daca nu le dai cu " protector"...povesti, unghiile se ingalbenesc de la oja de proasta calitate! si care e de culoare foarte inchisa..oja de 2-3 lei din piata, dragelor.
Eu imi ojez unghiile de o viata, sa zic asa, si nu am astfel de probleme...lacurile autohtone, de ex. FARMECUL CLUJ , au raport calitate- pret, accesibil, plus ca-s si rezistente, si nici nu ingalbenesc unghiile.
Despicatul unghiilor e din cauza ca le taiati, unghia nu se taie niciodata, doar se pileste, cu pila mai dura, daca vreti sa luati mai mult din unghie, adica sa o scurtati, si dupa cu una fina.


pai eu folosesc oja de la seventeen,maybelline s.a.m.d
adica nu se poate spune ca e de proasta calitate
ameelia
Postat pe 10 Septembrie 2010 14:00
fetelor de curand mi-am pus unghii cu gel la un salon din zona mosilor, mai exact in rond la izvorul rece( sector 2 Bucuresti) si am fost foarte, foarte multumita de felul in care lucreaza.folosesc numai produse aduse din moldova ( care le folosesc basarabencele), si va recomand acest salon cu toata increderea. eu am trecut prin multe experiente la saloanele in care am mai fost si nu am fost multumita de loc ( ba imi crapau, ba mi se rupeau etc) in concluzie nu erau bine puse si cu siguranta nici produsele nu erau bune. daca va intereseaza mergeti aici si in luna martie am vazut ca au si o promotie de 50% la aplicare gel pe unghie naturala ( adica 60 ron ) si 20% reducere la intretinere (adica 50 ron). numarul pers la care eu am fost este 0766.33.00.05 - va garantez ca este super.Si inca un lucru NICIODATA o persoana care va pune unghii acasa nu o sa fie o profesionista la fel ca una care lucreaza intr-un salon - si mai ganditi-va si la sterilizarea ustensilelor ( am patit-o pe propria piele ) - deci nu va recomand decat sa mergeti la un salon. Va pup
madalina_crangus
Postat pe 4 Martie 2011 14:41
Daca unghiile tale se despica cum spui tu ,ele de fapt se exfoliaza si aceasta stare de lucruri indica o carenta interna.Trebuie sa urmezi un tratament de reechilibrare interna asociat cu un tratament extern care sa opreasca casarea unghiilor.Nu pot face reclama produselor asa ca te rog scrie-mi pe carmennanu84@gmail.com si -ti dau cu placere toate relatiile de care ai nevoie.
carmen_natural
Postat pe 5 Martie 2011 23:08
De la: ameelia, la data 2010-08-08 16:03:29Deabia am asteptat sa vina vara, sa-mi pot lasa si eu unghiile lungi(in timpul anului nu am voie deoarece cant la pian)
Le vopsesc mereu si am observat ca au inceput sa se ingalbeneasca.Pe deasupra au si inceput sa se despice in straturi [am citit intr-o revista ca,pentru a evita asta trebuie sa le pilesti intr-un singur sens si asa am facut,dar au continuat sa se despice] :sml-fig
Cred ca este din cauza ojei

Aveti vreun tratament macar pentru unghiile ingalbenite?stiam ceva de suc de lamaie,dar altceva?




Renunta la oja un timp si foloseste ulei de ricin,zeama de la o lamaie,ulei de masline.
Si eu m-ai patesc asa cand folosesc oja mai inchise la culoare,dar cu ulei de ricin si zeama de la o lamaie ,imediat rezolv treaba.(in cateva zile e ok.)
Valy90
Postat pe 6 Martie 2011 01:03
De la: madalina_crangus, la data 2011-03-04 14:41:56NICIODATA o persoana care va pune unghii acasa nu o sa fie o profesionista la fel ca una care lucreaza intr-un salon - si mai ganditi-va si la sterilizarea ustensilelor ( am patit-o pe propria piele ) - deci nu va recomand decat sa mergeti la un salon. Va pup


Hai, nu zau?! Prietena mea este PROFESIONISTA, lucreaza intr-un salon si are o sumedenie de cliente si acasa. Ce-ai vrut sa spui cu asta, habar n-am! Cine nu-i pregatit, nu-i si gata. Cine-si cunoaste meseria, face arta oriunde.
rashela
Postat pe 6 Martie 2011 02:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cosmetice naturale cu ulei esential de trandafiri 1 De la: kudika473914 19 Noiembrie 2011 11:12
ce mai groaznica problema, epilatul si firele crescute sub piele :( 1 De la: cristinita_rumanita 3 Iulie 2011 01:10
ASISTENTA MEDICALA LA DOMICILIU 2 De la: horea_berindea 21 Septembrie 2009 15:06
vergeturi 2 De la: I3ianca 14 Ianuarie 2011 22:10
Inscriere reprezentanti Oriflame 2 De la: Tharr 29 Octombrie 2010 19:53