Setari Cookie-uri

Cosmeticele si termenul de valabilitate

Constat cu tristete ca majoritatea produselor cosmetice de pe piata autohtona nu au termenul de valabilitatea trecut pe ambalaj.
Din cate stiu eu, conform legii, toate ar trebui sa aiba. Am auzit (si am citit) ca multi comercianti (inclusiv marile lanturi de magazine) il sterg si apoi pun produsul inapoi in raft (acum daca nimeni nu sesizeaza...asta e!). Mai rau... aunt unii care il sterg si apoi pun ei altul...
Eu nici nu mai stiu ce sa mai cumpar ca mi-e frica sa nu-mi faca rau (in ultimul timp mi-au aparut o multime de cosuri...).
Ma gandeam sa sun si la OPC dar nu stiu daca ma baga cineva in seama....
Voi ce credeti... ati intrebat vreodata vanzatorul unde are produsul pe care il doriti termenul de valabilitate? Daca da... ce v-a raspuns?
ioanabig
Postat pe 7 Septembrie 2010 12:46
da, asa este. si eu am observat acelasi lucru. si cel mai tare ma ingrijoreaza la cosmetice. si nu numai. si la anumite creme nu exista termen de valabilitate.
cei de la OPC cred ca nu au ce face in cazul asta. in cel mai bun caz cred ca o sa spuna sa faci o reclamatiei firmei X de cosmetice si cam atat...
Laura_Baldini
Postat pe 9 Septembrie 2010 15:51
De la: Laura_Baldini, la data 2010-09-09 15:51:45da, asa este. si eu am observat acelasi lucru. si cel mai tare ma ingrijoreaza la cosmetice. si nu numai. si la anumite creme nu exista termen de valabilitate.
cei de la OPC cred ca nu au ce face in cazul asta. in cel mai bun caz cred ca o sa spuna sa faci o reclamatiei firmei X de cosmetice si cam atat...


ia puneti voi povestile astea pe hartie, duceti-va si cu produsul in mana la OPC si sa vedeti cum ii taxeaza pe cei care se ocupa de chestii din astea...se incepe cu cel care a expus la vanzare si se ajunge si la producator...
kudika226898
Postat pe 9 Septembrie 2010 19:42
dragelor, cosmeticele au in dotare conservanti puternici care nu prea le lasa se expire prea usor.
daca un produs cosmetic nu are trecut termenul de valabilitate pe el inseamna ca acesta este mai mare de 30 luni si producatorul nu are obligativitatea sa-l treaca pe ambalaj. exista doar obligativitatea de a trece in cat tp produsul expira de la data deschiderii capacului adica indicarea perioadei maxime de folosinta care poate varia de la 3 luni pana la 24 luni in fnctie de produs.pe deodorante spray nu prea o sa vedeti nicio data dc ele...sunt de cursa lunga :) dar si termen este mai mult o recomandare. ma intreb cate dintre voi a aruncat rimelul dupa 3 luni, max 6, de la data deschiderii?
cei de la OPC au mai dat comuicate prin presa si pe online in care incearca sa explice si sa educe si consumatorul roman in privinta termenului de valabilitate dar...nu prea are cine sa-i citeasca se pare
serendipity1285
Postat pe 14 Septembrie 2010 15:59
Este adevarat ca exista produse cosmetice care au un termen de valabilitate mai mare de 30 de luni, iar producatorul nu este in acest caz obligat sa specifice termenul de valabilitate pe ambalaj, insa exista si produse cosmetice care expira in MAI PUTIN DE 30 LUNI si care trebuie sa aiba OBLIGATORIU termenul trecut pe ambalaj.
Nu deschideam acest subiect daca nu mi se intampla sa cumpar crema de fata (pe care o foloseam cativa ani) si sa constat ca are termenul de valabilitate sters (desi pe cutia pe care o aveam acasa era trecut).
Am citit acum ceva timp declaratiile unei foste angajate la SEPHORA care marturisea ca era pusa sa stearga termenul de valabilitate de pe produsele care expirau si sa le puna inapoi in raft.
Un produs cosmetic expirat ne poate face mult rau...
Totusi, imi pare bine ca exista persoane atat de "dragute" care se cred atotstiutoare si vin mereu cu informatii pentru a "lumina" restul populatiei referitor la comunicatele de presa ale ANPC (care sunt si "pe online")!
ioanabig
Postat pe 14 Septembrie 2010 17:20
Buna fetelor
eu folosesc crema de galbenele care este extraordinara pentru sani..cel putin ai mei.este ieftina si foarte hidratanta.pielea sanilor mei in urma unei operatii de marire se intinsese foarte tare si era foarte uscata.am incercat toate cremele posibile ,inclusiv cele speciale pentru sani si nu au dat rezultate.....in schimb cu crema de galbenele s-au rezolvat toate problemele.au trecut 3 ani de atunci si inca o mai folosesc datorita rezultatelor excelente.poate va ajuta.bafta

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.salon-unghiifalse.blogspot.com
maryadima
Postat pe 14 Septembrie 2010 19:39
ioanabig, ce am punctat mai sus este in cunostinta de cauza. scrie in legea 178/2000 privind produsele cosmetice. in niciun caz nu ma dau atotstiutoare fara sa stiu exact ceea ce spun si nici nu dau lectii altora. am scris ca titlu informativ vazand ca sunt persoane interesate de acest subiect. tu de ce a trebuit sa bagi un comentariu "dragut"? chiar daca discutam pe un forum si nu ne vedem , cred ca putem sa raspundem civilizat.

bineinteles ca termenul de valabilitate este foarte important (si apropo: era logic ca sub 30 luni acesta trebuie neaparat sa apara pe ambalaj) iar daca nu e scris....atunci de ce mai cumperi produsul?cere-i vanzatoarei unul cu data lizibila!
in cazul in care ai omis sa te uiti la acest aspect in magazin iar crema de fata este achizitionata de curand si mai ai bonul , mergi la magazin si cere sa-ti fie schimbat produsul. este dreptul tau!(chiar daca d-soarele vor comenta, insista cu argumente!)
poti sa te adresezi si ANPC dar o sa dureze ceva pana la solutionarea problemei. eu CRED ca cea mai buna varianta este sa te adresezi magazinul sa vezi daca poti rezolva ceva, amiabil, daca nu, mergi la ANPC.

si evita Sephora daca stii de "practicile" lor. exista destule magazine pe piata ce comercializeaza cosmetice sau te poti orienta spre produsele care au data de expirare gravata pe ambalajul cartonat.nu mai poate nimeni sa puna o alta eticheta peste sau sa stearga ceva( cel putin teoretic intrucat vanzatorul romanul este DESTUL DE inventiv si pus pe inselat,furat,etc. clientul )

spor la cumparat cosmetice!
serendipity1285
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:15
De la: ioanabig, la data 2010-09-07 12:46:41Constat cu tristete ca majoritatea produselor cosmetice de pe piata autohtona nu au termenul de valabilitatea trecut pe ambalaj.
Din cate stiu eu, conform legii, toate ar trebui sa aiba. Am auzit (si am citit) ca multi comercianti (inclusiv marile lanturi de magazine) il sterg si apoi pun produsul inapoi in raft (acum daca nimeni nu sesizeaza...asta e!). Mai rau... aunt unii care il sterg si apoi pun ei altul...
Eu nici nu mai stiu ce sa mai cumpar ca mi-e frica sa nu-mi faca rau (in ultimul timp mi-au aparut o multime de cosuri...).
Ma gandeam sa sun si la OPC dar nu stiu daca ma baga cineva in seama....
Voi ce credeti... ati intrebat vreodata vanzatorul unde are produsul pe care il doriti termenul de valabilitate? Daca da... ce v-a raspuns?


Si crezi ca daca suni la OPC se rezolva ceva? Pe bune,traim in Romania,tara spagilor si a "ochilor inchisi" atunci cand trebuie.Tot ce poti sa faci e sa te uiti cu atentie la termenul de valabilitate,se vede daca e schimbat(de cele mai multe ori).Cumperi sau nu,e alegerea ta! Cel mai grav e cu termenul de valabilitate la produsele alimentare si eu constat cu stupoare ca in supermarket-uri romanii se uita la preturi,la gramaj,dar nu conteaza daca sunt in termen
Barbie30
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:20
pot sa dau exemplul unei prietene care si-a achizitionat o crema de fata Clinique (magazinul de pe Calea Victoriei) si nu i s-a parut ei ca este o.k. textura produsului. a facut calea intorsa la magazin(a prezentat si bonul) si vanzatoare i-a schimbat crema pe loc. deci se poate! trebuie sa avem putina initiativa si sa ne cerem drepturile de consumator!
serendipity1285
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:20
De la: serendipity1285, la data 2010-09-15 10:20:17pot sa dau exemplul unei prietene care si-a achizitionat o crema de fata Clinique (magazinul de pe Calea Victoriei) si nu i s-a parut ei ca este o.k. textura produsului. a facut calea intorsa la magazin(a prezentat si bonul) si vanzatoare i-a schimbat crema pe loc. deci se poate! trebuie sa avem putina initiativa si sa ne cerem drepturile de consumator!


Pun pariu ca acea crema a "plecat" la urmatoarea clienta si tot asa pana a fost vanduta!
Barbie30
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:22
brandurile premium nu prea au astfel de practici...dar nu bag mana in foc pentru niciunul . acum, daca romanul se lasa inselat si nu casca ochii....este si problema lui! cu cat suntem mai atenti, cu atat ar trebui sa scada si tentativele de inselaciune
serendipity1285
Postat pe 15 Septembrie 2010 10:37
pe ambalajul cosmeticelor exista un cod si prin acel cod se poate afla termenul de valabilitate :) asta mi-a explicat o vanzatoare :))) este adevarat ca sunt si produse pe care scrie termenul de valabilitate de la deschiderea amabalajului!
criss84
Postat pe 15 Septembrie 2010 16:28
Christian Dior Capture Totale Multi-Perfection Creme 30ml * Cremã anti-îmbãtrânire îmbogãțitã cu Complex Alfa-Longoza * Diminueazã ridurile, lãsarea, pielea slãbitã și porii lãrgiți * Cu ingrediente active ca polimerul dispersat în ulei volatil de silicon * Extractul de Iris galben rafineazã textura pielii și întãrește porii * Complexul de Bi-Skin și proteinele de grâu netezesc și dau fermitate pielii * Textura emolientã lasã pielea catifelatã și luminoasã * Utilizarea dã pielii un aspect mai ferm, dens și întinerit pret 100 ron se ofera tester gratuit 0767121594 o zi frumoasa
ocaziebuna
Postat pe 17 Septembrie 2010 10:52
Nici acum nu le-ai vandut????
kudika226898
Postat pe 18 Septembrie 2010 10:15
Eu folosesc produse de la Oriflame pe care scrie clar data de expirare pentru ca e trecuta pe ambalaj, fara cerneala ca sa poata fi stearsa.
Poate ai timp sa ma votezi :
http://alimentara.libertatea.ro/username18
joy_18
Postat pe 26 Septembrie 2010 23:05
Poate sa scrie 100 de date, sa nu mai vad Oriflame....
kudika226898
Postat pe 27 Septembrie 2010 08:19
De ce ? ???
joy_18
Postat pe 27 Septembrie 2010 20:15
Am facut alergie la un minunat fard de obraz...si orice crema am incercat de la ei , mi-a luat fata foc...o usturime ingrozitoare si m-am inrosit ca racul...dar toate neplacerile mele au inceput de la acel minunat fard de obraz...
kudika226898
Postat pe 29 Septembrie 2010 08:10
hello, stie cineva de ce nu pot si eu sa vad articolul "5 ex usoare pt un spate sexy>?"
kudika320635
Postat pe 29 Septembrie 2010 08:19
hello, stie cineva de ce nu pot si eu sa vad articolul "5 ex usoare pt un spate sexy>?"
kudika320635
Postat pe 29 Septembrie 2010 08:19

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
acidul hialuronic 24 De la: cristinamei 18 Octombrie 2017 18:59
EPILAREA DEFINITIVA 17 De la: kudika406631 5 Iunie 2011 21:16
vopseaua blonda 13 De la: danilamarina84 5 Octombrie 2013 21:54
eurovita pentru par si unghii 9 De la: ihair 28 Aprilie 2011 10:53
Ce probleme aveti cu podoaba capilara si ce produse folositi? 12 De la: ioana_suteu 13 Octombrie 2011 16:33