Setari Cookie-uri

Instalatie electrica interioara defecta?

In ultima perioada contorul electric al locuintei mele inregistreaza un consum exagerat, care nu are acoperire practica, nu am consumatori energofagi. Consumul de energie este cel dintr-o gospodarie obisnuita a anului 2010. Totul a inceput din momentul in care cei de la E-on mi-au schimbat contorul, care in prima luna de functionare a inregistrat un consum uluitor La sesizarea mea si contra cost meseriasii de la E-on mi-au schimbat contorul, insa aceeasi poveste, de atunci am platit facturi (la doua luni) de 4-5 milioane de rol,iar regularizari de 8-9milioane rol(cea din primavara). Sa fie vorba oare de o punere la pamant in instalatie? Vreo defectiune care ar avea ca efect scurgerea energiei la pamant? Am echipat tabloul electric cu sigurante automate.Am o priza de impamantare la garaj, iar prizele electrice sunt cu contactul de protectie la nulul din retea. Instalatia este din tub tip Berman,din anii 1970,a suferit unele extinderi, atasandu-i-se 2 tablouri de sigurante pentru a evita supraincarcarea,o parte din circuite(parte din becuri si prize sunt cu conductor din Al iar restul din Cu,. La garaj conductorii sunt pozitionati in tuburi tip Pantzer si aparate antigron; folosesc si becuri economice in majoritatea situatiilor. Aveti vreo idee despre posibilele cauze ale acestui consum? Va multumesc!
DanutOlariu
Postat pe 8 Septembrie 2010 21:27

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Solutie izolare pardoseala apartament parter - bloc ?? 4 De la: valentino 14 Mai 2010 23:17
igrasie in bucatarie 11 De la: kudika144511 17 Martie 2011 12:29
Swing 43 De la: marioct 31 Octombrie 2013 12:59
reamenajarea pivnitei 14 De la: Mihaitu 8 Iulie 2009 20:41
Hidroizolatie 8 De la: montajprestaf 22 Mai 2010 17:39