Setari Cookie-uri

este oare ilogic ca o fata sa faca primul pas?

Buna,Am 22 de ani.Pe X l-am vazut prima data acum 5 luni,dar nu am vb cu el deloc,nici macar o privire nu am schitat.Insa a ramas intiparit in mintea mea cum nu s-a mai intamplat pana acum.Nu credeam in dragoste la prima vedere insa acum m-am convins ca exista.Orice as face imi sta gandul doar la el.Simt ca e exact ceea ce cautam de atata vreme.Acum 3 zile ne-am intalnit din nou la un botez.Am reusit cumva sa vorbesc cu el cateva minute.Ne intelegeam numai din priviri,aveam impresia ca puteam vb orice cu el.Apropiatii nostrii mi-au spus ca el a tot intrebat de mine,ba chiar mi-au spus ca ii place de mine.Sapt trecuta am primit vreo 5 mesaje goale de la el.Insa cand l-am intrebat a negat totul.Desii are 27 de ani pare un tip mai de moda veche(cred ca este si faptul pt care sunt atrasa de el).Acum nu stiu cum sa fac sa ii spun ca sunt innebunita dupa el.Niciodata nu am mai facut eu primul pas,mi-i se pare un lucru indecent ca o fata sa ii ceara prietenia unui barbat,la urma urmei el este capul familiei,el ar trebui sa faca pe cuceritorul si nu invers.Pot sa spun ca se uita din cand in cand la mine.La botez, cand am vb(acum 3 zile) nu am apucat sa imi iau la revedere.Pur si simplu m-am ridicat de la masa si am plecat,nu stiu de ce ,asa am simtit pe moment,asa ca seara i-am trimis mesaj:.Citez:'Nu am apucat sa te salut si sa iti spun ca mi-a facut placere sa vb cu tine ".,Iar el mi-a rasp :si mie mi-a facut placere sa stam de vb.Sper sa mai avem ocazia sa stam de vb....Eu:"sa te anunt cand mai trec pe acolo?:-) "..El : "Da.Te rog frumos sa ma anunti cand mai vi."El este inginer la o asociatie agricola,si eu sunt cu studii universitare,am un loc de munca bun.Ne-am potrivi de minune.Acum nu stiu daca lui ii place de mine,sau daca ar trebui sau nu sa ii spun ca imi palce tare mult de el.Imi este frica de un raspuns negativ ,insa nu mai pot sa stau asa in umbra.Sunt mai tot timpul trista ,ceva imi lipseste,nu mai am chef de nimic.Ma tot intreb ,sa fie posibil sa ii placa de mine si sa nu poata sa imi spuna?sa fie si el in aceeasi dilema ca si mine?Mai pot exista temeri sau emotii in exteriorizarea sentimentelor pentru un barbat de 27 de ani????Ce sa fac?Este o lasitate sa ii scriu prin sms ca imi place de el?As parea o copila? Sau este doar in mintea mea
adorrra
Postat pe 15 Septembrie 2010 18:39
copii astea intreaba direct daca vrei sa ti-o pun de pe la 16 ani si tu vrei sa-i ceri prietenia la 22???!!!
roz5blue6lila7
Postat pe 15 Septembrie 2010 18:43
Sa stii si sa nu uiti ca aproape intotdeauna femeia este cea care face primul pas, chiar daca cauta sa ascunda acest lucru si in cele din urma sa para ca barbatul este cel care a "luat initiativa. Parerea mea.
MIKE_condo
Postat pe 15 Septembrie 2010 18:44
acu, eu nu inteleg ce treaba are logica 'acilea??? fata ...daca iti place cu adevarat incearca sa comunici cu el ...asta nu inseamna ca sari direct in patul lui!!!
anastasia_m
Postat pe 15 Septembrie 2010 18:47
De la: adora_s, la data 2010-09-15 18:39:26 Sau este doar in mintea mea

E doar in mintea ta!

Dar daca te ajuta, poti incerca prin a ii spune ca iti place ceva facut de el (noua barbatilor ne place sa fim apreciati pentru ceea ce facem) ... daca nici asa nu intelege, inseamna ca are probleme.
battleofwits
Postat pe 15 Septembrie 2010 18:50
Nu pe bune,da` ce legatura are logica aici? Nu e o lege ca barbatul sa faca primul pas,poate sa il faca si femeia.Depinde de barbat ...depinde de femeie.
Barbie30
Postat pe 15 Septembrie 2010 18:57
Iar ecuatii cu 3 necunoscute ? iar x, y, z sau a+b+c= 0 barat ?

Postat pe 15 Septembrie 2010 21:33
cred k si la 40 sunt pers care se feresc de a fii respinsi de ceealalta pers
daca te place cu adevarat nu doar asa din priviri ocazional incearca ce ai de pierdut
poate doar orgoliu de fata
asta nu insemna ca sari la pat ,sau k asta vrei ,inseamna doar k vrei sa acelerezi lucrurile sa nu mai stai in stres
alyn27
Postat pe 18 Septembrie 2010 20:32
cred ca suferiti amandoi de sindromul "fear of rejection", asa ca tatonati-va o perioada, da-i timp de gandire, sunt sigur ca in cele din urma te va invita la o cafea.Sunt putine cazurile cand un barbat refuza "avansurile" unei femei, iar daca e si atragatoare sansele tind catre zero, in schimb frica barbatilor de respingere e pe deplin justificata din moment ce femeile au tendinta sa-l ia pe "nu " in brate la tot pasul.Nici eu nu fac primul pas niciodata, nici chiar daca o tipa imi face ochi dulci, pt. ca multe se tin doar de glume, constiente fiind de comportamentul previzibil al barbatilor.
Mr_6pack
Postat pe 19 Septembrie 2010 12:25


lasa ocolisurile si subintelegerile. ii strecori un sms cum ca ti-ar place sa iesi la un suc. daca zice nu, pai asta e. il mai lasi o saptamana doua si sa vezi cum iti vine un sms "mai vrei sa iesi la un suc ?"
Histria
Postat pe 19 Septembrie 2010 19:37
pai tu ai facut deja primul pas, i-ai trimis mesajul. raspunsul lui a fost cam asa si asa. eu zic sa astepti.....deja i-ai dat de inteles ca esti interesata. e OK sa faci primul pas, dar nu primii 2 sau primii 3 :-) e randul lui.
eventual cand mai ai drum pe acolo da-i un mesaj ca vii prin zona si vezi ce reactie are.
dar care e faza cu barbatii de moda veche? chiar te vezi facand toata treaba in casa singura si iesind in oras doar cu el?
DayC
Postat pe 19 Septembrie 2010 21:46
Nu cred ca este de moda veche el, cred ca doar se face , doar doar faci tu primul pas, sa se simta el bine ca vezi doamne e cautat.Eu una sunt satula de cei care stau si asteapta sa le cada de undeva, iar ei nu misca nimic.Daca tu deja i-ai dat sms, mai lasa-l si pe el sa faca ceva ca altfel va astepta sa-l ceri si de sot , daca va fi cazul.Fa-l sa lupte un pic pentru tine,sa te pretuiasca mai tarziu.......
kudika133457
Postat pe 20 Septembrie 2010 09:36
De la: kudika133457, la data 2010-09-20 09:36:59Fa-l sa lupte un pic pentru tine,sa te pretuiasca mai tarziu.......


adica dintr-o extrema o trimiti in alta?
battleofwits
Postat pe 20 Septembrie 2010 09:43
De la: kudika133457, la data 2010-09-20 09:36:59Nu cred ca este de moda veche el, cred ca doar se face , doar doar faci tu primul pas, sa se simta el bine ca vezi doamne e cautat.Eu una sunt satula de cei care stau si asteapta sa le cada de undeva, iar ei nu misca nimic.Daca tu deja i-ai dat sms, mai lasa-l si pe el sa faca ceva ca altfel va astepta sa-l ceri si de sot , daca va fi cazul.Fa-l sa lupte un pic pentru tine,sa te pretuiasca mai tarziu.......

...lasa ca il va cere alta de sot

Tu daca ai 17 ani nu mai da sfaturi celor de 22 sau mai mult ca nu stii cum e treaba cu cerutul in casatorie, la varsta ta doar faci figuri la pustii neexperimentati.Cele care pretindeti mai mult decat oferiti veti avea parte numai de dezamagiri, sau, in cel mai fericit caz, de un papa lapte cap de familie.Chiar nu intelegeti ca unui barbat ii vine greu sa isi dea seama ce vrea o femeie? De fapt, daca stau bine si ma gandesc, nici voi nu stiti ce vreti de cele mai multe ori.
Mr_6pack
Postat pe 20 Septembrie 2010 21:12
"mi-i se pare un lucru indecent ca o fata sa ii ceara prietenia unui barbat,la urma urmei el este capul familiei,el ar trebui sa faca pe cuceritorul si nu invers"

de obicei bunicii gandesc asa. pacat de tine. de ce ar fi indecent sa'ti exprimi sentimentele pt el? uite e cred eu ca se va intampla cu mentalitatea asta a ta. va veni un nea caisa sa te ceara de soata pt ca gatesti bine si esti cam fata de casa. tu, din decenta, evident, o sa'i zici ca da ca, vezi doamne, e decent sa spui da cand te cere unu. doar e capu familiei de copkii fugiti de acasa si cuceritoru p*lii. pt ca exemplare din specia lui au omorat tantari si au purtat razboaie mondiale.

asta ignorand "mi-i"

doar el e capu fameliei ce puisorii mei.
sycorax
Postat pe 20 Septembrie 2010 23:14
CORECT ! anastasia_m si Barbie30 au perfecta dreptate !
kataomoi
Postat pe 27 Septembrie 2010 13:48
De la: kataomoi, la data 2010-09-27 13:48:03CORECT ! anastasia_m si Barbie30 au perfecta dreptate !
kataomoi
Postat pe 27 Septembrie 2010 14:04
De la BRUNO PT Scorpio 67 : CITATELE CARE LE RECOMANZI NU LE PRICEPE AUTOAREA VAICARELII;
ª-APOI INVAÞÃ NOUA LIMBÃ LITERARÃ ROMÂNA ADICÃ - SE SCRIE SI SE PRONUNÞÃ SUCCESURI,NU SUCCESE.
CU CE DREPT CONTRAZICI FAMILIA PREZIDENÞIALÃ ? AI DOUÃ POSIBILITÃÞI DEMISIONEZI,TACI,SAU ÎÞI DESFIINÞEZ
POSTUL- ALEGE !
kudika312524
Postat pe 28 Septembrie 2010 09:24
Daca iti place de ce sa nu faci tu primul pas nu e nimic anormal.In nici un caz sa insisti ca atunci te are la mana lui,si o sa si bata joc de tine.
carabincatalinmanuel
Postat pe 12 Octombrie 2010 07:45

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lipsa de incredere de sine 5 De la: kudika514482 31 Octombrie 2012 11:44
am fost parasit pentru fostul 77 De la: kudika_14470 3 Septembrie 2012 12:18
Il pot avea? 68 De la: steffy91 18 Ianuarie 2012 15:39
De la cea mai indragostita fata, 10 De la: nico_dana2006 13 Martie 2009 10:48
am gresit sau nu? 12 De la: luckyyyLuke 12 Martie 2009 20:02