Setari Cookie-uri

Criocauterizare in Bucuresti?


La doar 17 ani, un sing partener, niciun avort, nicio sarcina, am rana pe col ( de aprox un an).
AM fost anul trecut la o clinica fiindca stiam ca nu e ceva in regula, se simtea, iar acolo doctora mi-a spus ca asa e conformatia mea. Eu ii spuneam ca nu are cum etc, iar ea tipa "Dar cine e doctora aici, eu sau tu?". Dupa cateva luni am inceput sa sangerez, dar credeam ca este prelungirea menstruatiei (avand in vedere ca doctora m-a "lamurit ca nu e nimic in neregula". Am stat asa pana cand m-am trezit intr-o seara cu 2 pumni de sange... Si m-am dus in alta parte unde mi s-a spus imediat "ce rana urata ai!" +anexita stanga.
Am facut tratament dar probabil e prea tarziu si trebuie sa o cauterizez. (Daca acea DOCTORA isi dadea seama probabil ca nu mai treceam prin asta).... Nu stiu daca e cea mai buna idee la 17 ani dar nu vreau ca la 25 ani sa am cancer. Sau sa am prob la nastere etc.
Dar electrocauterizarea ma sperie si plus de alta am auzit ca criocauterizarea este mai eficienta si nici nu sangerezi, singura consecinta neplacuta este secretia abundenta. Si as prefera-o.
Asa ca am cautat pe internet clinici sau cabinete din Bucuresti care practica aceasta metoda si nu am gasit.
Putin ajutor??? va rog

(Am uitat sa mentionez ca papanicolau e II cu inflamatie usoara ( PMN relativ frecvente, neg chlamydia, thricomonas), negativ pt malignitate).
netzy_26
Postat pe 19 Septembrie 2010 19:30
De aprox 6 luni nu mai sangerez, dar se simte si este si mai mare.
Plus intepaturi (de la anexita)
netzy_26
Postat pe 19 Septembrie 2010 19:49
De la: netzy_26, la data 2010-09-19 19:49:39De aprox 6 luni nu mai sangerez, dar se simte si este si mai mare.
Plus intepaturi (de la anexita)


Cauta un medic oncolog de la fundeni care lucreaza si la privat.
Nu sta asa, ca ungent din papN 2 se trece la 3.
Eu de ex. sunt in Cluj, si merg la un medic oncolog la cabinetul lui privat, stiu ca-i bun si la el imi fac analizele odata, de doua ori pe an.

Pacat de la anii astia te-ai " inhamat" ...............la probleme femeiesti.
Oricum nu doar de la avort si cele enumerate mai sus se face rana pe col.:)
stem_29
Postat pe 19 Septembrie 2010 20:06
De la: netzy_26, la data 2010-09-19 19:30:52
La doar 17 ani, un sing partener, niciun avort, nicio sarcina, am rana pe col ( de aprox un an).
AM fost anul trecut la o clinica fiindca stiam ca nu e ceva in regula, se simtea, iar acolo doctora mi-a spus ca asa e conformatia mea. Eu ii spuneam ca nu are cum etc, iar ea tipa "Dar cine e doctora aici, eu sau tu?". Dupa cateva luni am inceput sa sangerez, dar credeam ca este prelungirea menstruatiei (avand in vedere ca doctora m-a "lamurit ca nu e nimic in neregula". Am stat asa pana cand m-am trezit intr-o seara cu 2 pumni de sange... Si m-am dus in alta parte unde mi s-a spus imediat "ce rana urata ai!" +anexita stanga.
Am facut tratament dar probabil e prea tarziu si trebuie sa o cauterizez. (Daca acea DOCTORA isi dadea seama probabil ca nu mai treceam prin asta).... Nu stiu daca e cea mai buna idee la 17 ani dar nu vreau ca la 25 ani sa am cancer. Sau sa am prob la nastere etc.
Dar electrocauterizarea ma sperie si plus de alta am auzit ca criocauterizarea este mai eficienta si nici nu sangerezi, singura consecinta neplacuta este secretia abundenta. Si as prefera-o.
Asa ca am cautat pe internet clinici sau cabinete din Bucuresti care practica aceasta metoda si nu am gasit.
Putin ajutor??? va rog

Draga mea, nu mai amana. Du-te si fa electrocauterizare. Nu doare. Cu cat rana se mareste cu atat interventia e mai dificila si exista riscul sa o faci de mai multe ori. Trebuie sa iei o pauza de la sex cam vreo 6 saptamani dupa interventie. Dupa cauterizare rana se acopera cu un fel de crusta/coji, la fel ca orice rana. E bine sa se desprinda de la sine - de aceea nu trebuie sa faci sex. CAuta un medci bun, preferabil de spital. In momentul cand iti incepi viata sexuala este bine sa ai un medic al tau, in care sa ai mare incredere, la care sa apelezi de fiecare data cand ai vreo problema. Chiar daca nu ai probleme trebuie sa mergi la un consult cel putin de doua ori pe an. Si cel putin o data pe an sa iti faci analizele specifice. Pastrarea sanatatii in zona intima e f. importanta. Trebuie sa inveti sa ai grija de tine. Ar fi fost foarte bine sa nu-ti incepi viata sexuala inainte de 18 ani. Organismul trebuie sa fie capabil sa suporte transormarile care intervin o data cu inceperea vietii sexuale, pe cand la 17 ani mai esti inca in crestere. Foarte important este ca desi avand un singur partener sa folosesti PREZERVATIVUL. Exista si prezervativ special pentru femei
Informeaza-te in permanenta.

Eu sunt distribuitor al unor absorbante naturale 100%, pe baza de ioni negativi. Sunt recomandate pentru pastrarea sanatatii in zona intima. Cauta-ma pe loapersonal@yahoo.com si iti voi da mai multe amanunte. Daca doresti iti pot raspunde si la alte intrebari. Multa sanatate!
deliapetrescu@yahoo.com
Postat pe 4 Octombrie 2010 12:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Parere despre domnul doctor Andrei Bogdan Ioan 1 De la: kudika_956020 16 Aprilie 2014 11:58
eu 3 De la: Antala 24 Octombrie 2011 13:08
cabinet de estetica 26 De la: kudika_1015607 12 Septembrie 2016 10:51
Recomandare: Clinica de ortopedie 1 De la: kudika313468 9 Noiembrie 2010 14:08
EDEM CEREBRAL --> GLAUCOM?!? 21 De la: healthy003595 27 Martie 2010 09:43