Setari Cookie-uri

Cariera incotro?

Buna ziua! Sunt o tanara absolventa (23 ani), a facultataii de istorie si acum fac si masterul (anul II) tot in acest domeniu! Stiu ca nu a fost o alegere prea inspirata pentru vremurile astea si pentru tara in care traim dar asta a fost alegerea mea si acum trebuie sa o duc pana la capat! Doresc foarte mult sa imi gasesc un loc de munca, apropiat de specializarea mea! De invatamant nu vreau sa aud, data fiind situatia de fata,(desi la inceput eram incantata)! Imi place sa citesc si asi fi foarte incantata sa lucrez intr-o biblioteca, mi-ar placea la nebunie, dar nu stiu cu cine sa iau legatura si care este primul pas; stiu ca trebuie sa depun un CV, dar nu stiu exact unde si cui sa il dau (pt ca nu as vrea sa il las doamnei de la informatii si dansa sa faca cu el ce vrea...); plus de asta....CV -ul meu.... nici nu stiu ce sa scriu in el pt ca nu am nici un fel de experienta, nici in domeniu si nici in alta parte! .Bineinteles, asta nu inseamna ca nu sunt deschisa si nu pot invata repede, dar nu stiu cati angajatori iau in calcul acest aspect! .
Pe suplimentul diplomei de licenta , sunt trecute o serie de posturi pe care pot sa le ocup cu calificarea mea, printre care si acesta de bibliotecar si altele precum (administratori de editura , functionari,bibliograf,muzeograf, jurnalist, documentarist, asistent de cercetare. etc.)Nu am mai cautat un job pana acum si nu prea stiu de unde sa incep.
Plus ca mai este si sotul meu care ma "tolereaza" de vreo 4 ani! Nu vreau sa se inteleaga gresit..., nu simt nici o presiune din partea lui, dar imi doresc sa fac si eu ceva ca sa ne fie mai bine! De cand ne-am cunoscut (5 ani si jumatate), eu fac scoli in continuu ( mentionez ca am inceput si o scoala postliceala de asistenti medicali) si el m-a sprijinit psihic si financiar tot timpul fara sa imi reproseze nimic, dar simt ca trebuie sa fac si eu ceva pt familia noastra (plus ca ne dorim si un bebe dar nu avem curaj acum, si inainte asi vrea sa am un loc cat de cat stabil de munca).
Daca ar putea sa ma ajute cineva cu un sfat, si o indrumare, ar fi binevenit! Va multumesc!
healthy009442
Postat pe 30 Septembrie 2010 22:56
Ai boala repetitiei?
Barbie30
Postat pe 30 Septembrie 2010 22:57
De la: healthy009442, la data 2010-09-30 22:56:01Buna ziua! Sunt o tanara absolventa (23 ani), a facultataii de istorie si acum fac si masterul (anul II) tot in acest domeniu! Stiu ca nu a fost o alegere prea inspirata pentru vremurile astea si pentru tara in care traim dar asta a fost alegerea mea si acum trebuie sa o duc pana la capat! Doresc foarte mult sa imi gasesc un loc de munca, apropiat de specializarea mea! De invatamant nu vreau sa aud, data fiind situatia de fata,(desi la inceput eram incantata)! Imi place sa citesc si asi fi foarte incantata sa lucrez intr-o biblioteca, mi-ar placea la nebunie, dar nu stiu cu cine sa iau legatura si care este primul pas; stiu ca trebuie sa depun un CV, dar nu stiu exact unde si cui sa il dau (pt ca nu as vrea sa il las doamnei de la informatii si dansa sa faca cu el ce vrea...); plus de asta....CV -ul meu.... nici nu stiu ce sa scriu in el pt ca nu am nici un fel de experienta, nici in domeniu si nici in alta parte! .Bineinteles, asta nu inseamna ca nu sunt deschisa si nu pot invata repede, dar nu stiu cati angajatori iau in calcul acest aspect! .
Pe suplimentul diplomei de licenta , sunt trecute o serie de posturi pe care pot sa le ocup cu calificarea mea, printre care si acesta de bibliotecar si altele precum (administratori de editura , functionari,bibliograf,muzeograf, jurnalist, documentarist, asistent de cercetare. etc.)Nu am mai cautat un job pana acum si nu prea stiu de unde sa incep.
Plus ca mai este si sotul meu care ma "tolereaza" de vreo 4 ani! Nu vreau sa se inteleaga gresit..., nu simt nici o presiune din partea lui, dar imi doresc sa fac si eu ceva ca sa ne fie mai bine! De cand ne-am cunoscut (5 ani si jumatate), eu fac scoli in continuu ( mentionez ca am inceput si o scoala postliceala de asistenti medicali) si el m-a sprijinit psihic si financiar tot timpul fara sa imi reproseze nimic, dar simt ca trebuie sa fac si eu ceva pt familia noastra (plus ca ne dorim si un bebe dar nu avem curaj acum, si inainte asi vrea sa am un loc cat de cat stabil de munca).
Daca ar putea sa ma ajute cineva cu un sfat, si o indrumare, ar fi binevenit! Va multumesc!


Faptul ca te preocupa mereu dezvoltarea ta ca persoana este benefic si iti doresc mult succes! Sa-þi ajute Dumnezeu sa duci la bun sfarsit ceea ce ai inceput. Nu uita sa multumesti D-lui in fiecare zi pentru ca are cine sa te sprijine si pentru faptul ca sunteti sanatosi! Poti sa-ti faci un cont pe E-jobs, net-jobs sau best-jobs unde vei urma cu usurinta pasii pentru completarea CV-ului. Apoi daca te abonezi, vei primi in fiecare zi oferte din care sa alegi ceea ce ti se potriveste. Nu intodeauna ofertele de job sunt cele mai potrivite, dar cel putin, poti vedea cam ce se ofera la momentul actual.
Daca esti o persoana deschisa la nou, poti incerca si altceva:
http://www.trust-community.com/RaluSoare/Account/Register?hl=ro.
Poti deveni PARTENER intr-o comunitate bazata pe incredere, poti promova afacerea sotului sau a prietenilor, poti schimba idei, opinii si de ce nu, poti castiga si bani!
Mult succes!
bunicuta66
Postat pe 1 Noiembrie 2010 12:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un altfel de job 1 De la: AlexandraRed 26 Aprilie 2011 19:10
Chestionar 69 De la: kudika_994683 9 Octombrie 2015 13:44
Prins intre 3 femei.......... 27 De la: cucciola21 18 Noiembrie 2009 16:02
religie 16 De la: mkdisk 8 Iulie 2009 11:49
Facultati - nelamurire.. 23 De la: kudika195501 11 Ianuarie 2011 18:58