Setari Cookie-uri

Cum sa scap de Cosuri

Buna ziua , sunt un baiat de 16 ani , ma confrunt cu problema aceasta de la varsta de 14 ani . Am mers la un dermatolog si am facut niste injectii sau ceva de genul la care 1 injectie nu vreau sa va spun cat de mult costa... si tot nu a mers , acum folosesc niste medicamente pe nume Trei Frati Patati de la PRO Natura . La care le iau 3 pastile la 1 zi , la care 3 Luni trebuie facuta aceasta , cu 1 luna pauza intre ele . Eu sunt la prima Luna dar inca nu vad schimbari . As vrea sa imi spune-ti o parare ce-i care sau confruntat cu aceasta problema , chiar vreau sa scap de aceasta , numai merg la petreceri , mi-e rusine sa merg undeva , si sa ma uit la cineva in ochi . Mai este ceva nu stiu daca are vro importanta dar Mama mea a avut cosuri cand aveam eu 14 ani si m-am dat cu tamponashele ei care se dadea ea pe fata cu ele , iar dupa vreo 2 saptamani mi-au aparut si mie , si vreau sa stiu daca are vreo importanta adica daca iau medicamentele degeaba. multumesc
creative5510
Postat pe 6 Octombrie 2010 18:52
Da, le iei degeaba...du-te la fete si scapi de cosuri...
kudika226898
Postat pe 6 Octombrie 2010 22:36
De la: creative5510, la data 2010-10-06 18:52:43Buna ziua , sunt un baiat de 16 ani , ma confrunt cu problema aceasta de la varsta de 14 ani . Am mers la un dermatolog si am facut niste injectii sau ceva de genul la care 1 injectie nu vreau sa va spun cat de mult costa... si tot nu a mers , acum folosesc niste medicamente pe nume Trei Frati Patati de la PRO Natura . La care le iau 3 pastile la 1 zi , la care 3 Luni trebuie facuta aceasta , cu 1 luna pauza intre ele . Eu sunt la prima Luna dar inca nu vad schimbari . As vrea sa imi spune-ti o parare ce-i care sau confruntat cu aceasta problema , chiar vreau sa scap de aceasta , numai merg la petreceri , mi-e rusine sa merg undeva , si sa ma uit la cineva in ochi . Mai este ceva nu stiu daca are vro importanta dar Mama mea a avut cosuri cand aveam eu 14 ani si m-am dat cu tamponashele ei care se dadea ea pe fata cu ele , iar dupa vreo 2 saptamani mi-au aparut si mie , si vreau sa stiu daca are vreo importanta adica daca iau medicamentele degeaba. multumesc
Cum spune si kudika898 tre sa te duci la fete Incearca sa mananci multe fructe,bea multa apa,renunta la ciocolata la chipsuri si la tot felul de chestii deastea.Nu te ast ca in in cateva zile sa vezi mare diferenta,dar cu timpul va fi bine ai sa vezi.Bafta
Valy90
Postat pe 6 Octombrie 2010 23:02
De la: kudika226898, la data 2010-10-06 22:36:47Da, le iei degeaba...du-te la fete si scapi de cosuri...


da` tu stii cum se imbraca?
mitura
Postat pe 6 Octombrie 2010 23:03
De la: mitura, la data 2010-10-06 23:03:37
De la: kudika226898, la data 2010-10-06 22:36:47Da, le iei degeaba...du-te la fete si scapi de cosuri...


da` tu stii cum se imbraca?
Valy90
Postat pe 6 Octombrie 2010 23:06
De la: mitura, la data 2010-10-06 23:03:37
De la: kudika226898, la data 2010-10-06 22:36:47Da, le iei degeaba...du-te la fete si scapi de cosuri...


da` tu stii cum se imbraca?

sau dezbraca? astazi numai pe tema asta s-a vorbit
miss_darine
Postat pe 6 Octombrie 2010 23:08
De la: miss_darine, la data 2010-10-06 23:08:44
De la: mitura, la data 2010-10-06 23:03:37
De la: kudika226898, la data 2010-10-06 22:36:47Da, le iei degeaba...du-te la fete si scapi de cosuri...


da` tu stii cum se imbraca?

sau dezbraca? astazi numai pe tema asta s-a vorbit
Valy90
Postat pe 6 Octombrie 2010 23:09
De la: miss_darine, la data 2010-10-06 23:08:44
De la: mitura, la data 2010-10-06 23:03:37
De la: kudika226898, la data 2010-10-06 22:36:47Da, le iei degeaba...du-te la fete si scapi de cosuri...


da` tu stii cum se imbraca?

sau dezbraca? astazi numai pe tema asta s-a vorbit


pantaloni si eruptii?
mitura
Postat pe 6 Octombrie 2010 23:11
De la: miss_darine, la data 2010-10-06 23:08:44
De la: mitura, la data 2010-10-06 23:03:37
De la: kudika226898, la data 2010-10-06 22:36:47Da, le iei degeaba...du-te la fete si scapi de cosuri...


da` tu stii cum se imbraca?

sau dezbraca? astazi numai pe tema asta s-a vorbit


pantaloni si eruptii?
mitura
Postat pe 6 Octombrie 2010 23:11
De la: valy90, la data 2010-10-06 23:06:41
De la: mitura, la data 2010-10-06 23:03:37
De la: kudika226898, la data 2010-10-06 22:36:47Da, le iei degeaba...du-te la fete si scapi de cosuri...


da` tu stii cum se imbraca?


avea un topic pe-aici cu stiluri vestimentare,chestii-sfaturi,sugestii,cum sa se imbrace sa dea gata fetilii
mitura
Postat pe 6 Octombrie 2010 23:13
asta zice goagal ... Tenul gras, in special, este predispus la acnee si iritatii. Acneea este o afectiune a pielii, care se manifesta prin mici abcese, pustule, care apar pe fata si uneori si pe torace, mai ales la varsta adolescentei. Pentru tratarea acneei, trebuie sa urmam o dieta care sa ajute la eliminarea toxinelor din organism. Dieta va consta in: sucuri proaspete de morcovi, telina, sfecla rosie si rosii, peste alb, piept de pui sau curcan, fara piele, fiert sau la gratar. Din alimentatie se vor elimina dulciurile concentrate, cafeaua, alcoolul, tutunul, sarea iodata, alimentele bogate in grasimi si bauturi acidulate..Pe langa o dieta corespunzatoare, trebuie sa ne impunem si o igiena riguroasa:

* Se schimba zilnic prosopul de fata sau se folosesc prosoape de hartie de unica folosinta.
* Se spala tenul, dimineata si seara cu sapun cu sulf.
* Infuzie de trei frati patati, 2-3 cani pe zi. Se pune o lingurita de planta maruntita la o cana de apa clocotita. Se acopera vasul si se lasa circa 10 minute.
* Comprese cu tinctura de galbenele. Se pun 10 ml de tinctura de galbenele in 100 ml apa fiarta si racita, se inmoaie compresele si se aplica pe zonele afectate.
* Comprese cu infuzie din radacina de brusture. Se pune o lingura maruntita de brusture la 200 de ml apa clocotita, se acopera vasul si se lasa sa stea 15 minute. Se inmoaie cateva comprese sterile in infuzie si se aplica pe zonele afectate.
* Se sterge pielea cu un tampon de vata imbibat in infuzie de busuioc. Se pun 2-3 lingurite de planta maruntita la o cana de apa fierbinte. Se acopera, se lasa 5-10 minute, se strecoara si se foloseste infuzia calda.
* Comprese cu infuzie de musetel sau se vor folosi pliculetele din care s-a preparat infuzia.
* Se tamponeaza cosurile aparute, cu ulei de arbore de ceai sau ulei de cimbru de doua ori pe zi.
* Se beau 2-3 cani pe zi de infuzie de galbenele si trei frati patati in cantitati egale. Se pune o lingurita de amestec de plante la o cana de apa clocotita, se acopera bine vasul in care acestea au fiert si se lasa sa stea circa 10 minute. Se strecoara si se bea infuzia neindulcita.
* Se sterge fata cu un tampon de vata imbibat in suc de varza alba sau se pun cataplasme cu frunze oparite sau inmuiate cu facaletul ori cu ciocanul de snitele.
* Masca cu papaya si smantana. Amestecati bine doua linguri de smantana dulce si doua linguri cu pulpa zdrobita de papaya, pana obtineti o pasta omogena, apoi o intindeti pe piele. Dupa 30 de minute se spala pielea cu apa calda. Stropiti tenul cu apa rece, stergeti prin tamponare si ungeti cu alifie de galbenele sau cu propolis.
* Se sterge pielea afectata cu suc de struguri. Se storc cateva boabe, se inmoaie un tampon de vata in suc si se sterge pielea. Se lasa sa se zvante, apoi se clateste fata cu apa calduta in care s-a adaugat putin bicarbonat de sodiu.
* Se beau 2-3 cani pe zi cu infuzie de musetel. Infuzia se bea neindulcita.
* Se aplica felii de rosii proaspete pe zonele afectate. Dupa 30 de minute se clateste pielea cu apa calda.
* Comprese cu infuzie din conuri de hamei. Se pune o lingura de conuri de hamei la 100 ml apa clocotita, se acopera vasul, se lasa 15 minute, apoi se inmoaie cateva comprese sterile si se aplica pe zonele afectate.
* Masca cu drojdie proaspata, miere si tarate de grau sau faina de orez. Diluati un bob de drojdie in putina apa fiarta si racita, adaugati mierea si tarate sau faina pana obtineti o pasta omogena. Intindeti pe piele, iar dupa 30 de minute se indeparteaza cu apa calduta. Stropiti fata cu apa rece, stergeti prin tamponare si aplicati un unguent cu galbenele sau propolis.
bombonik_babardik
Postat pe 6 Octombrie 2010 23:26
Nu se rezolva totul prin tratamente si mai ales nu inseamna ca ce e scump e si bun....conteaza foarte mult alimentatia, stresul si nu in ultimul rand mediul in care traim...unul poluat si temperaturile de la o zi la alta tot mai diferite....cred eu ca sunt mai multi factori pe care trebuie sa ii avem in vedere....am avut si eu acesta problema care m-i sa spus ca era pe baza de stres iar vara din cauza caldurii se grava...am dat gres cu cateva creme...iar mai tarziu schimbadu-mi locul de munca cu unul mai linistit, consumand doar apa si renuntand la orice fel de suc, un aer conditionat luat de pe www.aerconditionat.net, cred desi nu are vreo importanta si un consum regulat de legume si fructe am resit sa impiedic agravarea situatiei bachiar sa ma indept spre drumul cel bun....bafta si voua
alexa30
Postat pe 7 Octombrie 2010 09:20
"am dat gres cu cateva creme...iar mai tarziu schimbadu-mi locul de munca cu unul mai linistit, consumand doar apa si renuntand la orice fel de suc, un aer conditionat luat de pe www.aerconditionat.net, "

Acum m-am prins de unde i se trag cosurile,nu are aer conditionat!
Barbie30
Postat pe 7 Octombrie 2010 10:08
De la: kudika226898, la data 2010-10-06 22:36:47Da, le iei degeaba...du-te la fete si scapi de cosuri...


adica la cosmeticiene?
_oktober_
Postat pe 7 Octombrie 2010 10:11
De la: alexa30, la data 2010-10-07 09:20:11Nu se rezolva totul prin tratamente si mai ales nu inseamna ca ce e scump e si bun....conteaza foarte mult alimentatia, stresul si nu in ultimul rand mediul in care traim...unul poluat si temperaturile de la o zi la alta tot mai diferite....cred eu ca sunt mai multi factori pe care trebuie sa ii avem in vedere....am avut si eu acesta problema care m-i sa spus ca era pe baza de stres iar vara din cauza caldurii se grava...am dat gres cu cateva creme...iar mai tarziu schimbadu-mi locul de munca cu unul mai linistit, consumand doar apa si renuntand la orice fel de suc, un aer conditionat luat de pe www.aerconditionat.net, cred desi nu are vreo importanta si un consum regulat de legume si fructe am resit sa impiedic agravarea situatiei bachiar sa ma indept spre drumul cel bun....bafta si voua


si uite asa se face reclama in Romania
_Cryssa_
Postat pe 7 Octombrie 2010 10:12
De la: crysa_tm, la data 2010-10-07 10:12:30
De la: alexa30, la data 2010-10-07 09:20:11Nu se rezolva totul prin tratamente si mai ales nu inseamna ca ce e scump e si bun....conteaza foarte mult alimentatia, stresul si nu in ultimul rand mediul in care traim...unul poluat si temperaturile de la o zi la alta tot mai diferite....cred eu ca sunt mai multi factori pe care trebuie sa ii avem in vedere....am avut si eu acesta problema care m-i sa spus ca era pe baza de stres iar vara din cauza caldurii se grava...am dat gres cu cateva creme...iar mai tarziu schimbadu-mi locul de munca cu unul mai linistit, consumand doar apa si renuntand la orice fel de suc, un aer conditionat luat de pe www.aerconditionat.net, cred desi nu are vreo importanta si un consum regulat de legume si fructe am resit sa impiedic agravarea situatiei bachiar sa ma indept spre drumul cel bun....bafta si voua


si uite asa se face reclama in Romania


Ce bine ca avem aer conditionat,tu iti dai seama cate cosuri aveam fara el?
Barbie30
Postat pe 7 Octombrie 2010 10:15
De la: kudika226898, la data 2010-10-06 22:36:47Da, le iei degeaba...du-te la fete si scapi de cosuri...


sincer prietena mea nu ii pasa ca am 5 cosuri pe lateral ...
creative5510
Postat pe 7 Octombrie 2010 14:51
De la: mitura, la data 2010-10-06 23:03:37
De la: kudika226898, la data 2010-10-06 22:36:47Da, le iei degeaba...du-te la fete si scapi de cosuri...


da` tu stii cum se imbraca?



blugi , hanorac , tenisi , spune-mi daca gresesc in ceva ;)
creative5510
Postat pe 7 Octombrie 2010 14:52
Sunteti cam proaste cele cu aluziile -dute la fete... daca nu aveti un sfat bun de dat nu stiu de ce mai deschideti gura....mai si fratele meu s-a confruntat cu problema asta si o sa iti zic ce a folosit el si el a vrut sa isi faca vaccinul dar fiind prea scump a renuntat ,unele lucruri nu au functionat dar poate la tine functioneza incearca de la farmacie sa te dai pe fata cu sapun cu sulf nu costa mai mult de 4 lei te speli in fiecare dimineata , sulf usuca tenul(sebumul face tenul gras si astfel un mediu propice pentru cosuri) dermatologul i-a sugerat sa foloseasca zinerit asta e 28 de lei cam asa ,asta a avut efecte ,dar la el fiind niste probleme mai mari cu acneea nu a fost multumit de rezultat asa ca intr-un final dermatologul i-a prescris ,ca asa ceva se ia numai cu reteta Roacutan , intradevar este ceva f puternic asa ca in fiecare luna se ducea sa isi faca analiyele de sange sa vada daca are probleme dupa ce lua pastilele,la inceput i s-au uscat buzele trebuia sa manance foarte bine inainte sa ia pastilele dar uite ca dupa 3 luni e de nerecunoscut ... eu iti sugerez sa incerci sapunu cu sulf si zineritul dar nu simultan ca amandoua usuca tenul aaaa si ar mai fi ceva dar asta se gaseste la bulgari doar ,se cheama Acne out e o solutie cu acid acetil salicilic foarte buna si asta costa cam 22 de lei la fel testata si cu reyultate foarte bune
piitzy
Postat pe 29 Octombrie 2010 13:21
De la: piitzy, la data 2010-10-29 13:21:01Sunteti cam proaste cele cu aluziile -dute la fete... daca nu aveti un sfat bun de dat nu stiu de ce mai deschideti gura....mai si fratele meu s-a confruntat cu problema asta si o sa iti zic ce a folosit el si el a vrut sa isi faca vaccinul dar fiind prea scump a renuntat ,unele lucruri nu au functionat dar poate la tine functioneza incearca de la farmacie sa te dai pe fata cu sapun cu sulf nu costa mai mult de 4 lei te speli in fiecare dimineata , sulf usuca tenul(sebumul face tenul gras si astfel un mediu propice pentru cosuri) dermatologul i-a sugerat sa foloseasca zinerit asta e 28 de lei cam asa ,asta a avut efecte ,dar la el fiind niste probleme mai mari cu acneea nu a fost multumit de rezultat asa ca intr-un final dermatologul i-a prescris ,ca asa ceva se ia numai cu reteta Roacutan , intradevar este ceva f puternic asa ca in fiecare luna se ducea sa isi faca analiyele de sange sa vada daca are probleme dupa ce lua pastilele,la inceput i s-au uscat buzele trebuia sa manance foarte bine inainte sa ia pastilele dar uite ca dupa 3 luni e de nerecunoscut ... eu iti sugerez sa incerci sapunu cu sulf si zineritul dar nu simultan ca amandoua usuca tenul aaaa si ar mai fi ceva dar asta se gaseste la bulgari doar ,se cheama Acne out e o solutie cu acid acetil salicilic foarte buna si asta costa cam 22 de lei la fel testata si cu reyultate foarte bune

Eh....nici u nu pari prea dãºteapta daca te`apuci sa jignesti,in loc sa`ti spui frumos parerea!
AdrianaR
Postat pe 29 Octombrie 2010 13:25
ZINERIT,,,asa se numeste produsul,,,,il iei de la farmacie ....bafta si noroc...
jessika_lsd
Postat pe 29 Octombrie 2010 16:19
s-ar putea sa-ti foloseasca vreo 2 saptamani zineritul, dar asta doar arde (datorita acizilor puternici continuti si atat). E adevarat ca nu ai voie sa consumi alimente codimentate, dulciuri, sucuri acidulate, garsimi, fast food etc.Intr-un cuvant tot ce-ti recomanda si nutritionistii sa tai de pe lista.
Caps. de trei frati patati sunt pt. ALERGII!:) ce legatura au cu tine?si cu tenul tau?
pentru reglarea excesului hormonal de la nivelul tenului si tratarea infectiei - care cu siguranta exista, inloc de antibiotice si alte creme cu acizi, eu am descoperit ca functioneaza foarte bine produsele celor de la Ericson Laboratoire(cred ca prin Bucuresti exista deja saloane-cabinete dermato, care lucr. cu aceasta gama profesionala dermato).Daca nu, da cautare pe net si comanda-ti acasa!
Multa bafta
alf66
Postat pe 30 Octombrie 2010 13:14
De la: creative5510, la data 2010-10-07 14:52:45
De la: mitura, la data 2010-10-06 23:03:37
De la: kudika226898, la data 2010-10-06 22:36:47Da, le iei degeaba...du-te la fete si scapi de cosuri...


da` tu stii cum se imbraca?



blugi , hanorac , tenisi , spune-mi daca gresesc in ceva ;)

normal ca gresesti...nu ai pecificat...sint toate toalele ale lui?...ca daca nu ...vezi de acolo vine co cosul...na ca ma bilbii...
BEL_AMY1
Postat pe 30 Octombrie 2010 13:23
Buna,
Imi pare rau ca nu prea s-au gasit persoane care sa-ti dea un sfat serios. Poti incerca, insa tratamentele despre care ti-am zis (tot patitul e cunoscut:). Incearca sa eviti prea multe experimente invazive sau dureroase (creme si produse pe baza de acizi, antib. etc.). Iti vor agresa tenul si atat.
A propos, sa stii ca si daca i-ai asculta pe rautaciosii care te trimit la fete, pana nu rezolvi infectia (care cu siguranta exista) de la nivelul tenului, oricum alte "leacuri" nu-ti ajuta. Si apoi, trebuie sa tinem cont ca si aspectul ne afecteaza inclusiv social.
bafta!
alf66
Postat pe 1 Noiembrie 2010 23:17
Incearca... http://gya-style.blogspot.com/2010/12/random-talk-lemon-trick.html
Dar ai rabdare cu tratamentul acesta nu te ast sa iti treaca in cateva zile

Postat pe 13 Decembrie 2010 20:19
da` tu stii cum se imbraca?
kudika_930959
Postat pe 9 Septembrie 2013 06:33
Am incercat pana acum o gramada de unguente si creme dar rezultatele nu au fost cele pe care le asteptam eu. Stiu toate cabinetele dermatologice din Pitesti, la multe din ele am fost dar fiecare doctor imi dadea o alta crema sau un alt unguent. In cele din urma am decis sa ma tratez singur si am cautat pe net un produs care sa ma ajute. Asa am ajuns la suplimentul Derminax. Am citit despre el pe sit-urile din engleza si am zis sa comand si eu o cutie. E mult mai ieftin decat cremele pe care le-am luat eu. Fac tratamentul cu el de 3 saptamani si chiar se observa ca mi-au mai disparut din cosuri.
Sper sa fie la fel si in continuare si sa nu fie doar o bucurie temporara!
Multumesc mult!
kudika_937862
Postat pe 16 Octombrie 2013 09:49
De la: kudika_937862, la data 2013-10-16 09:49:02Am incercat pana acum o gramada de unguente si creme dar rezultatele nu au fost cele pe care le asteptam eu. Stiu toate cabinetele dermatologice din Pitesti, la multe din ele am fost dar fiecare doctor imi dadea o alta crema sau un alt unguent. In cele din urma am decis sa ma tratez singur si am cautat pe net un produs care sa ma ajute. Asa am ajuns la suplimentul Derminax. Am citit despre el pe sit-urile din engleza si am zis sa comand si eu o cutie. E mult mai ieftin decat cremele pe care le-am luat eu. Fac tratamentul cu el de 3 saptamani si chiar se observa ca mi-au mai disparut din cosuri.
Sper sa fie la fel si in continuare si sa nu fie doar o bucurie temporara!
Multumesc mult!



Reclama de fraierestean...
kudika226898
Postat pe 16 Octombrie 2013 16:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oferte beauty Funky 1 De la: ionica4 28 Ianuarie 2011 12:53
Produse Mary Kay 1 De la: Mereu_Frumoasa 10 Februarie 2011 10:41
unghii tehnice in gel 11 De la: kudika_1042304 17 Iulie 2021 19:09
Exfoliator si hidratant ptr acnee, piele foarte uscata, pigmentatii, rash cutanat 1 De la: romdesimed 13 Ianuarie 2009 09:53
Unghii false, gel permanent pe unghie naturala 1 De la: kudika488331 18 Octombrie 2012 14:50