Setari Cookie-uri

PROVIDENT !...

Daca practici CAMATARIA cu perceperea unei dobanzi mai mari decat cea practicata de Banca Nationala este considerata infractiune (camatarie ilegala ,specula etc) in Codul Penal. Dar...acest sistem de "intrajutorare" care percep dobanzi de aproape 300 % /an (iei un credit de 3400 lei si dai 9800 intr-un an) pe ce cadru legal functioneaza si...cine sta in spatele acestei escrocherii ??!...
crysis
Postat pe 9 Octombrie 2010 09:12
Cazul de care vorbesti tu nu are cum sa fie legal.Nu exista dobanda 300% pe an.Daca e asa cum spui tu poti sa apelezi la organele abilitate sau sa-i dai in judecata.
Barbie30
Postat pe 9 Octombrie 2010 09:17
,,...........Vã aducem la cunoºtinþã cã toate contractele de credit emise de Provident Financial România respectã prevederile Ordonanþei de Urgenþã a Guvernului României nr. 50/2010, aplicabilã din 21 iunie 2010, privind contractele de credit pentru consumatori.''

Asta spun ei!!!
anastasia_m
Postat pe 9 Octombrie 2010 09:26
De la: Barbie30, la data 2010-10-09 09:17:30Cazul de care vorbesti tu nu are cum sa fie legal.Nu exista dobanda 300% pe an.Daca e asa cum spui tu poti sa apelezi la organele abilitate sau sa-i dai in judecata.
DEAR Barbie 30 ! ESTE CAT SE POATE DE "LEGAL" in Romania ! La un imprumut de 3400 de lei ,surorii mele i s-au" fixat" sa dea cate 205 ron/saptamanal, timp de 12 luni !... Deci in total va trebui sa dea 9840 ron la terminarea rambursarii creditului ! Este un obicei ca fapta sa fie prevazuta in codul penal sau in alte norme care o incrimineaza si totusi sa imbrace forma legalitatii prin emisiunea (presupun ! )ulterioara a unor alte norme ,care sa-i confere un caracter licit !... Cui sa te poti plange in tara asta corupta ?!... Castigi vreodata vreun proces civil cu politia ptr abuzurile acesteia ,cand judecatoriile sunt in stransa relatie cu organele de cercetare ?!...Ai vazut vreodata vreun cersetor arestat si care sa presteze ptr aceasta infractiune(prevazuta in codul penal fireste)munca in folosul comunitatii ??!...Ai vazut deasemeni vreo mama care-si supune pruncul prin geruri sau arsite la cersit ,sa fie decazuta din drepturi ptr rele tratamente la care-si supune pruncul ??!...Ai vazut vreodata sa fie tras la raspundere vreun comerciant de origine "indiana"(ptr ca "producator" nu are cum sa fie !!! ) ca te-a pacalit la cantar cand politia pietelor si comunitara sunt prietene la catarama ??!... Si...exemplele pot continua !... Nu mi-au venit acum in minte ! Asa ca draga Barbie30 ,vorba lui Turcu de la Dinamo : "parca suntem in Republica Bangladesh" ,nu in Comunitatea Europeana !...
crysis
Postat pe 9 Octombrie 2010 16:59
De la: crysis, la data 2010-10-09 16:59:14
De la: Barbie30, la data 2010-10-09 09:17:30Cazul de care vorbesti tu nu are cum sa fie legal.Nu exista dobanda 300% pe an.Daca e asa cum spui tu poti sa apelezi la organele abilitate sau sa-i dai in judecata.
DEAR Barbie 30 ! ESTE CAT SE POATE DE "LEGAL" in Romania ! La un imprumut de 3400 de lei ,surorii mele i s-au" fixat" sa dea cate 205 ron/saptamanal, timp de 12 luni !... Deci in total va trebui sa dea 9840 ron la terminarea rambursarii creditului ! Este un obicei ca fapta sa fie prevazuta in codul penal sau in alte norme care o incrimineaza si totusi sa imbrace forma legalitatii prin emisiunea (presupun ! )ulterioara a unor alte norme ,care sa-i confere un caracter licit !... Cui sa te poti plange in tara asta corupta ?!... Castigi vreodata vreun proces civil cu politia ptr abuzurile acesteia ,cand judecatoriile sunt in stransa relatie cu organele de cercetare ?!...Ai vazut vreodata vreun cersetor arestat si care sa presteze ptr aceasta infractiune(prevazuta in codul penal fireste)munca in folosul comunitatii ??!...Ai vazut deasemeni vreo mama care-si supune pruncul prin geruri sau arsite la cersit ,sa fie decazuta din drepturi ptr rele tratamente la care-si supune pruncul ??!...Ai vazut vreodata sa fie tras la raspundere vreun comerciant de origine "indiana"(ptr ca "producator" nu are cum sa fie !!! ) ca te-a pacalit la cantar cand politia pietelor si comunitara sunt prietene la catarama ??!... Si...exemplele pot continua !... Nu mi-au venit acum in minte ! Asa ca draga Barbie30 ,vorba lui Turcu de la Dinamo : "parca suntem in Republica Bangladesh" ,nu in Comunitatea Europeana !...


Daca vorbim strict de banci,in primul rand mergi la un avocat care sa iti analizeze contractul,ce dobanda ai acceptat sa ai si daca este legala.In al doilea rand daca se dovedeste ca ei practica o alta dobanda decat cea trecuta in contract poti sa-i dai in judecata si unii chiar au castigat.Sfatul meu e sa ai grija pe viitor atunci cand iei un credit.
Barbie30
Postat pe 9 Octombrie 2010 21:27
@ Dear Barbie30... 1-Nu am facut eu contractul,ci surioara mea 2-Ea sa incurcat cu acest PROVIDENT ,dintr-o disperare financiara(asa cum multi dintre noi romanii trecem)fiind de acord cu conditiile si clauzele specificate in contract 3-Nu mi-a spus "pana mai ieri" de tampenia asta facuta mai ales ca sunt jurista de profesie si as fi oprit-o sa-ncheie asa ceva 4- Eu doresc prin acest topic sa primesc unele opinii,recomandari sau ...lamuriri (eventual din spatele unor vicii ascunse) ptr ca "nu se stie de unde sare iepurele " si-ntre noi s-ar putea sa se afle si d'astia cu "sange albastru" care-s pe problema ! 5-Provident nu-i o banca ci..."o asociatie cu camata cu ramificatii internationale" si care ar fi ajuns in tari sarace ca noi ...sa ne adanceasca mai rau saracia !!!
crysis
Postat pe 10 Octombrie 2010 09:59
Reincarca-ti cartela gratis cu 2 euro (pentru inceput) doar facandu-ti cont aici http://www.vivasms.ro/h/7a83685a88 . Odata cu crearea contului, vei primi si reclame si promotii la diverse produse care te intereseaza (acestea le vei trece la preferinte la crearea contului). http://www.vivasms.ro/h/7a83685a88
kudika385196
Postat pe 5 August 2013 16:02

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Design interior 2 De la: adi04 25 Octombrie 2009 08:38
Hidrocortizon Acetat - Tratamente 2 De la: simona_deakins 4 Martie 2010 02:18
Sarbatori Fericite! 43 De la: iulia_14 28 Decembrie 2009 22:17
Craciun fericit! 31 De la: yyoana_62 5 Decembrie 2009 20:38
Ultimele pregatiri pentru Paste! 5 De la: TF_ 18 Aprilie 2009 17:52