Setari Cookie-uri

Minti deschise?!

Avand in vedere mult discutatul si recentul articol care ii priveste pe cei doi actori in ipostaze nu tocmai decente,citind comentariile cititorilor pe mai multe site-uri am ajuns la concluzia ca in zilele noastre orice chestie ai face, care sparge tiparele ,inseamna ,potrivit unui mare numar de cititori ,a avea mintea deschisa?!...Prin urmare,intrebarea mea este ce inseamna pentru voi o minte deschisa si care este masura unei minti deschise?
Voi incepe eu,prin a imi spune opinia:Pentru mine,a fi o persoana cu minte deschisa,inseamna a sti sa privesti problema din mai multe unghiuri,inseamna a accepta ceea ce este NOU,insa a il trece prima data prin FILITRUL RATIUNII TALE.O persoana cu minte deschisa inseamna o persoana educata,cultivata, care,eventual a calatorit prin lume si are un orizont largit, care este in stare sa accepte si alte idei ,care stie sa poarte o discutie chiar pe un subiect cu care nu este de acord si care,in momentul argumentarii solide a respectivului subiect, e capabila de a isi schimba mentalitatea.De asemenea,aceeasi minte deschisa nu inseamna a iesi in evidenta prin tot ceea ce este extravagant,fie bun fie rau,neanalizand in prealabil...ci o mintea deschisa stie in primul rand ce reprezinta RESPECTUL(respectul de sine si respectul fata de ceilalti).
Voi ce credeti,ce reprezinta de fapt o minte deschisa?
roxxxa87
Postat pe 13 Octombrie 2010 20:24
Sa fi open mind inseamna sa fi deschis la nou dar nu sa cazi in ridicol.Unii se duc cu ideea de "open mind" mult mai departe si devin penibili ca si in cazul mentionat de tine.Aia nu mai inseamna open mind ....
Barbie30
Postat pe 13 Octombrie 2010 20:31
De la: roxxxa87, la data 2010-10-13 20:24:01Avand in vedere mult discutatul si recentul articol care ii priveste pe cei doi actori in ipostaze nu tocmai decente,citind comentariile cititorilor pe mai multe site-uri am ajuns la concluzia ca in zilele noastre orice chestie ai face, care sparge tiparele ,inseamna ,potrivit unui mare numar de cititori ,a avea mintea deschisa?!...Prin urmare,intrebarea mea este ce inseamna pentru voi o minte deschisa si care este masura unei minti deschise?
Voi incepe eu,prin a imi spune opinia:Pentru mine,a fi o persoana cu minte deschisa,inseamna a sti sa privesti problema din mai multe unghiuri,inseamna a accepta ceea ce este NOU,insa a il trece prima data prin FILITRUL RATIUNII TALE.O persoana cu minte deschisa inseamna o persoana educata,cultivata, care,eventual a calatorit prin lume si are un orizont largit, care este in stare sa accepte si alte idei ,care stie sa poarte o discutie chiar pe un subiect cu care nu este de acord si care,in momentul argumentarii solide a respectivului subiect, e capabila de a isi schimba mentalitatea.De asemenea,aceeasi minte deschisa nu inseamna a iesi in evidenta prin tot ceea ce este extravagant,fie bun fie rau,neanalizand in prealabil...ci o mintea deschisa stie in primul rand ce reprezinta RESPECTUL(respectul de sine si respectul fata de ceilalti).
Voi ce credeti,ce reprezinta de fapt o minte deschisa?

Nu exista o definitie pt "mintea deschisa"...fiecare intelege asta in functie de cum vede lucrurile...
Dar eu nu`nteleg ceva....tu nu puteai sa dormi la noapte daca nu deschideai acest cubiect,nu?
Sau te`ai plictisit?
Cu ce te ajuta pe tine sa stii parerile noastre?
Si cu ce te`ai simtit u nerespectata daca ei s`au dezbracat in fata aparatului foto?
Fantastic...incepeti acum sa "mulgeti" subiectul asta 3 luni de`acum inainte...asa cum faceti cu subiectu Elodia si Madalina Manole...si Bianca lu Bote si mai stiu eu ce.......ca doar n`aveti altceva de facut!
Iah pune capul pe perna si te`asigur ca vei putea dormi!
AdrianaR
Postat pe 13 Octombrie 2010 20:36
nu va suparati...dar ala a fost un protest al lor fata de guvernantii care i-au adus in pragul disperarii pe pensionari...dar tot cei care ii sustin pe astia de la guvernare au luat si au dus totul in derizoriu.
BEL_AMY1
Postat pe 13 Octombrie 2010 20:36
ah...intr`un fel ai dreptate Barbie....dar sa fim seriosi....Anca Pandrea la varsta ei,arata mai bine decat multe alte persoane publice sau nu din Romania si mult mai tinere.
AdrianaR
Postat pe 13 Octombrie 2010 20:38
De la: AdrianaR, la data 2010-10-13 20:38:13ah...intr`un fel ai dreptate Barbie....dar sa fim seriosi....Anca Pandrea la varsta ei,arata mai bine decat multe alte persoane publice sau nu din Romania si mult mai tinere.


Da corect! nu ii judec eu ,nu imi permit da au cam decazut in ochii oamenilor.Puteau sa faca orice da in privat nu cu presa si poze nud.Probabil au avut ceva in cap cand au hotarat sa apara asa
Barbie30
Postat pe 13 Octombrie 2010 20:43
Valy90
Postat pe 14 Octombrie 2010 17:57

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Femeia asasin 34 De la: dandanaua_reloaded 2 Iulie 2009 14:45
impedimente legale intre un barbat irakian si o romanca? 14 De la: kudika086752 26 Noiembrie 2009 02:00
AM O INTREBARE!!! 4 De la: Barbie30 19 Octombrie 2010 19:36
Amprenta de carbon 2 De la: 90701 7 Noiembrie 2009 00:39
INVITATIE 2 De la: tina87 27 Martie 2008 13:45