Setari Cookie-uri

Miros neplacut in camera

Buna tuturor. Fac apel la bunavointa dumneavoastra pentru rezolvarea unei probleme care ma termina psihic sistematic de aproape un an. Sa incep cu inceputul... Ma numesc Rares si am 16 ani. Locuiesc la bloc,
parintii mei la etajul 3 intr-un apartament cu 2 camere, iar eu la etajul 4, in fosta uscatorie de rufe (cumparata si transformata in camera in urma cu vreo 6 ani). Asadar, mentionez ca exista intrare separata (nu s-au putut face scari), geam de tip termopan si o baie de mici dimensiuni. Totul a fost ok pana in urma cu ceva timp. Acu 3 ani s-a achizitionat un mobilier pentru camera-adolescent fabricat din PAL. De aproximativ un an, in camera se simte aproape tot timpul (cu variatiuni de intensitate, dar chiar si cu geamul deschis) un miros greu, inchis (cu toate ca am super, extra, mega aerisit camera, iar curatenia este ok), care, dupa indelungate cercetari, banuiesc ca vine de la formaldehina emisa de mobila (presupun doar). In camera nu exista umezeala, totul este foarte igienic si uscat. Cu toate acestea, mirosul persista si uneori devine chiar iritant pentru sistemul respirator. Ma tem sa nu ma imbolnavesc. De schimbat mobila, parintii mei nici nu vor sa auda, sunt deja si ei traumatizati de acest subiect si sunt sceptici in privinta variantei cu formaldehina. La o prima intrare in camera, mirosul este aproape insesizabil, dar dupa mai multa vreme (chiar si cu geamul deschis), aerul devine greu respirabil si simti o senzatie de arsura la nivelul plamanilor. ASA ca, in acest moment sunt disperat. Nu stiu ce sa mai fac. Va rog din tot sufletul sa-mi dat cateva solutii!!!!!!!
Raresj
Postat pe 18 Octombrie 2010 22:25
exista spray special de camera exista si acele sparyuri cu baterie care la interval d ejumatate d eora emana mirosuri frumoase, pune si odorizante la o adica acei braduti d emasina prin diferite locuir, busuioc in sifonier si va iesi cu siguranta amirosul neplacut
negrul_de_serviciu
Postat pe 27 Octombrie 2010 09:30
si pe mine ma intereseaza o solutie "naturala" ...
chimicale din alea nu-mi bag in camera nici daca miroase a satra de tigani

eu ma gandeam sa-mi iau un bonsai-pin ...dar nu am gasit sa cumpar in tara

alte solutii?
battleofwits
Postat pe 27 Octombrie 2010 10:05
De la: battleofwits, la data 2010-10-27 10:05:43si pe mine ma intereseaza o solutie "naturala" ...
chimicale din alea nu-mi bag in camera nici daca miroase a satra de tigani

eu ma gandeam sa-mi iau un bonsai-pin ...dar nu am gasit sa cumpar in tara

alte solutii?

daca iti plac florile ...si ai timp sa le ingrijesti...poti foarte bine sa iti parfumezi casa cu asa ceva...(muraia,chiparoase.crini....etc)
BEL_AMY1
Postat pe 27 Octombrie 2010 10:17
Buna Rares.Ai incercat sa stergi dulapul in interior si exterior cu solutie pe baza de clor?Exista ceva de la Sano pentru mobila.Si inca ceva ..un sfat de la bunica ..incearca si atarna in dulap coji de portocale.Sanatate si numai bine.
maielma
Postat pe 27 Octombrie 2010 11:53
Este clar , mobilierul este cauza mirosului neplacut !Si adezivul , materialul lemnos , baitul folosit contim substante chimice toxice nu numai urat mirositoare , ele iti pot produce alergii grave si lezarea organelor respiratorii .Cred ca renuntarea la mobilier este singura solutie care te va scapa de probleme.Si reclama firma la Oficiul de protectie a consumatorilor, iti poti recupera banii pentru vicii adcunse ale produsului .
scilaro
Postat pe 28 Octombrie 2010 10:41
De la: Raresj, la data 2010-10-18 22:25:47Buna tuturor. Fac apel la bunavointa dumneavoastra pentru rezolvarea unei probleme care ma termina psihic sistematic de aproape un an. Sa incep cu inceputul... Ma numesc Rares si am 16 ani. Locuiesc la bloc,
parintii mei la etajul 3 intr-un apartament cu 2 camere, iar eu la etajul 4, in fosta uscatorie de rufe (cumparata si transformata in camera in urma cu vreo 6 ani). Asadar, mentionez ca exista intrare separata (nu s-au putut face scari), geam de tip termopan si o baie de mici dimensiuni. Totul a fost ok pana in urma cu ceva timp. Acu 3 ani s-a achizitionat un mobilier pentru camera-adolescent fabricat din PAL. De aproximativ un an, in camera se simte aproape tot timpul (cu variatiuni de intensitate, dar chiar si cu geamul deschis) un miros greu, inchis (cu toate ca am super, extra, mega aerisit camera, iar curatenia este ok), care, dupa indelungate cercetari, banuiesc ca vine de la formaldehina emisa de mobila (presupun doar). In camera nu exista umezeala, totul este foarte igienic si uscat. Cu toate acestea, mirosul persista si uneori devine chiar iritant pentru sistemul respirator. Ma tem sa nu ma imbolnavesc. De schimbat mobila, parintii mei nici nu vor sa auda, sunt deja si ei traumatizati de acest subiect si sunt sceptici in privinta variantei cu formaldehina. La o prima intrare in camera, mirosul este aproape insesizabil, dar dupa mai multa vreme (chiar si cu geamul deschis), aerul devine greu respirabil si simti o senzatie de arsura la nivelul plamanilor. ASA ca, in acest moment sunt disperat. Nu stiu ce sa mai fac. Va rog din tot sufletul sa-mi dat cateva solutii!!!!!!!


Buna Rares,

intr-adevar o problema neplacuta. Incearca sa cureti interior-exterior cu un spray pt mobila parfumat, si atarna braduti parfumati pt masina (sant puternic mirositori), lavanda, vanilie, sau ce crezi ca iti place. Schimba-i dupa ce nu mai miros, dupa un timp poate vei avea noroc sa scapi de mirosul neplacut..Bafta
aurina71
Postat pe 29 Octombrie 2010 15:20
in primul rind trebuie sa determini sursa mirosului neplacut...o ilaturi ...si apoi poti folosi fel de fel in functie de ce iti convine mai mult.
BEL_AMY1
Postat pe 29 Octombrie 2010 15:27
AR FI BINE SA CONSULTATI UN MEDIC .S-AR PUTEA SA FITI ALERGIC LA CEVA MIROS SESIZABIL DOAR DE DV.
LUATI LEGATURA CU DOAMNA DR.SIMONA MACESAN DE LA SP. JUD.TIMISOARA.
VA DORESC MULTA SANATATE.
kudika161309
Postat pe 29 Octombrie 2010 20:50
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-29 15:27:02in primul rind trebuie sa determini sursa mirosului neplacut...o ilaturi ...si apoi poti folosi fel de fel in functie de ce iti convine mai mult.


azi am anihilat si sursa, adica echipamentul moto ...sa vedem in continuare ce sursa de miros placut insa natural o sa introduc in camera ... eu raman tot la ideea mea cu Bonsaiul-Pin

flori nu imi pun ca nu sunt genul sa am grija de ele
battleofwits
Postat pe 30 Octombrie 2010 00:23
Cumpara-ti un purificator de aer care ionizeaza aerul din incapere. Este foarte eficient si sanatos!
kudika019724
Postat pe 30 Octombrie 2010 08:46
Poate este vorba de mucegai? Mucegaiul din spatele mobilei se vede foarte bine daca este intuneriuc in camera si folosesti lanterna.Iar daca nu este mucegai ,ar fi bine sa te duci la magazinul de unde ai cumparat mobila, sa le spui problema .Poate ca se poate schimba ceva. Vezi ce idee au ei.
dobrita1
Postat pe 30 Octombrie 2010 09:05
De la: battleofwits, la data 2010-10-30 00:23:38
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-29 15:27:02in primul rind trebuie sa determini sursa mirosului neplacut...o ilaturi ...si apoi poti folosi fel de fel in functie de ce iti convine mai mult.


azi am anihilat si sursa, adica echipamentul moto ...sa vedem in continuare ce sursa de miros placut insa natural o sa introduc in camera ... eu raman tot la ideea mea cu Bonsaiul-Pin

flori nu imi pun ca nu sunt genul sa am grija de ele

mda...cui nu-i plac florile...nu-i plac nici fetele...
BEL_AMY1
Postat pe 30 Octombrie 2010 09:15




SCIMB-O CHIAR DACA ESTE CRIZA ........................EXISTA SOLUTIE
healthy005480
Postat pe 30 Octombrie 2010 10:18
Buna !!
Daca mirosul este produs de lacul aplicat mobilei ,poti folosi doua cepe taiate in mai multe bucati. Lasa-le o perioada in preajma mobilei in timpul in care nu stai in casa .Crinul si alte flori cu miros puternic NU este bine sa stea langa tine in timp ce dormi !!!
Descopera sursa de miros ...dusumea ,tavan sau chiar incaperile alaturate !!
kudika161928
Postat pe 30 Octombrie 2010 10:40
PTR.domnu cu mobila., Incercati sa aplicati un srat pulverizat cu pitolul de lac,,incolor,,peste toata suprafata mobilei//chiar si incele mai mici colturi,,unghiuri aplicati pulverizarea//. Dupa care lasati un geam deschis permanent, cel putin-48-de ore., NU folositi florile de ,,CRIN,,pe timp de noapte in camera, deoarece sunt F.F.nocive ptr.plamini., ASTEPT sa postati rezultatul dv...
kudika326892
Postat pe 30 Octombrie 2010 14:43
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-30 09:15:23
cui nu-i plac florile...nu-i plac nici fetele

mie-mi plac bonsaii ...si femeile
battleofwits
Postat pe 30 Octombrie 2010 16:45
De la: battleofwits, la data 2010-10-30 16:45:53
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-30 09:15:23
cui nu-i plac florile...nu-i plac nici fetele

mie-mi plac bonsaii ...si femeile

nu se vede din ce ai postat ...nici nu incapea indoiala si nu postai faptul ca nu ai timp sa ai grija de o floare.iti ea atit de putin timp...cu o femeie iti ia mai mult ...deci...
BEL_AMY1
Postat pe 30 Octombrie 2010 16:51
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-30 16:51:24
De la: battleofwits, la data 2010-10-30 16:45:53
mie-mi plac bonsaii ...si femeile
nu se vede din ce ai postat ...nici nu incapea indoiala si nu postai faptul ca nu ai timp sa ai grija de o floare.iti ea atit de putin timp...cu o femeie iti ia mai mult ...deci...


nu stiu ce femei ai cunoscut tu, insa cele pe care doresc eu sa le cunosc
nu necesita mai multa grija decat un bonsai
battleofwits
Postat pe 30 Octombrie 2010 16:57
De la: battleofwits, la data 2010-10-30 16:57:06
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-30 16:51:24
De la: battleofwits, la data 2010-10-30 16:45:53
mie-mi plac bonsaii ...si femeile
nu se vede din ce ai postat ...nici nu incapea indoiala si nu postai faptul ca nu ai timp sa ai grija de o floare.iti ea atit de putin timp...cu o femeie iti ia mai mult ...deci...


nu stiu ce femei ai cunoscut tu, insa cele pe care doresc eu sa le cunosc
nu necesita mai multa grija decat un bonsai
spor la ...lucru...
BEL_AMY1
Postat pe 30 Octombrie 2010 17:01
Sa sti ca si eu m-am chinuit aproape o vara intraga sa scot mirosul urat din camera mea si nu am reusit pana acum cateva zile cand am incercat o lampa de aromaterapie. Am ales uleiul de iasomie si a fost o alegere foarte buna. Chiar si a doua zi se simte mirosul de iasomie in camera....chiar daca aerisesti. Dar ai grija sa fie uleiul in termen si de calitate (eu am cuparat ulei de iasomie de la Solaris Plant), cutie de 10 m.
P.S. Sa nu lasi lampa nesupravegheata.

Daca mai ai nelamuriri sa imi spui....
Chiar sunt curioasa daca a functionat si la tine ............
joy_18
Postat pe 30 Octombrie 2010 20:45
Incearca sa pui intr-un colt pe o farfurioara bicarbonat de sodiu ( se gaseste usor in magazine-este folosit la prajituri).Absorbe orice miros si umezeala .
Schimba-l apoi la cateva zile .
kudika056305
Postat pe 30 Octombrie 2010 20:50
de zugravit ai zugravit? Pentru mobila se poate incerca o sulutie cu otet si ulei care curata si schimba mirosul
marilena22
Postat pe 31 Octombrie 2010 12:27
E criza, job-uri sunt din ce in ce mai putine, magazinele sunt pline de lucruri frumoase dar de unde bani..
Vrei pur si simplu sã castigi niste bani in plus?
Pentru informatii suplimentare, trimiteti un e-mail cu subiectul VREAU DETALII pe adresa de email ana.cruceru87@gmail.com
ana_cruceru
Postat pe 31 Octombrie 2010 12:33
De la: ana_cruceru, la data 2010-10-31 12:33:56E criza, job-uri sunt din ce in ce mai putine, magazinele sunt pline de lucruri frumoase dar de unde bani..
Vrei pur si simplu sã castigi niste bani in plus?
Pentru informatii suplimentare, trimiteti un e-mail cu subiectul VREAU DETALII pe adresa de email ana.cruceru87@gmail.com

VREAU DETALII
battleofwits
Postat pe 31 Octombrie 2010 13:26
Placile de pal folosite la fabricarea mobilei sant facute din aschii de lemn de diferite granulatii (la mijloc cele mai mari si marunte spre exterior), presarate, dozate si presate in niste forme la temperaturi si presiuni foarte mari. Ei bine, in afara de diferite substante folosite ca adeziv, ingredientul principal este ureea care, stim cu totii are un miros dezagreabil. Probabil ca placile de pal folosite la fabricarea mobilei prietenului nostru au fost proaspat scoase din fabrica, iar iar substantele nu s-au evaporat cu totul. In acest caz as recomanda depistarea portiunilor neacoperite si aplicarea in acele locuri a unui lac pa baza de alcool.
kudika322921
Postat pe 31 Octombrie 2010 17:53
incearca sa stergi aceea mobila si cu otet din comert la 1 litru apa /o patrime otet , eu stiu ca aotetul te scapa de mirosuri neplacute- este mai"babisme" daca pot spune asa dar pe mine ma salveaza la curatat dupa peste, in frigider cand merg la tara la mama soacra si il curat..bafta, sper sa-ti foloseasca
healthy017004
Postat pe 31 Octombrie 2010 22:14
Pune pe o farfurie sau chiar mai multe, bicarbonat de sodiu.Lasi in mobila, sub ea... macar o sapatamana,cat crezi tu de cuviinta...nu te deranjeaza cu nimic. Atrage toate mirosurile. Garantat!
ramonnell
Postat pe 1 Noiembrie 2010 22:09
incearca biozone, mie mi se pare GROZAV! e un aparat de purificare care nu da cu parfumuri sau alte alea, consuma cat un telefon mobil (are transformator de 12 V), n-are filtre si carbuni si e super eficient! in plus, mai distruge si virusi, bacterii, mucegai, etc. ii gasesti la www.biozoneac.ro firma se cheama Biozone Air Care si sunt din bucuresti. sper sa-ti fie de folos!
b03rin
Postat pe 10 Noiembrie 2010 16:08
Pe langa metodele traditionale mentionate mai sus, mai exista o solutie eficienta ,aceea a folosirii unui aparat care genereaza ozon acesta fiind un agent de oxidare foarte reactiv , care nu numai ca inlatura mirosurile de: mucegai, fum, reziduri de urina, azot, sulf, carbon sau alte organisme, ci si trateaza si purifica aerul. Practic se pot elimina cele mai grele mirosuri si purifica aerul din: case, rastaurante, gradinite, hoteluri si lucrurile aflate in acea incapere. Avatajul este ca mirosul nu mai revine ca in cazul deodorantelor de camera sau produselor de curatenie care doar il acopera. Se poate inchiria un astfel de aparat de aici www.dezumidificam.ro . La mine a fost nevoie de doar cateva ore, timp in care nu stat nimeni in acea incapere . Problema era ca pana am gasit metoda asta am incercat tot felul de solutii de curatat cu parfum, chiar si bicarbonat, dar mirosul de aer imbacsit revenea, acum au trecut aproape 2 luni si mirosul nu mai revenit.
machiaje
Postat pe 9 Iunie 2013 14:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Apa calda 1 De la: kudika_22450 1 Decembrie 2012 07:39
ce ne facem cu mucegaiul ?? 19 De la: titel12 16 Noiembrie 2010 22:19
constructii case la cheie 1 De la: marketinggobehost 23 August 2011 12:23
ajutooorr!!!! 6 De la: Thais13 18 Iulie 2011 19:38
Cu ce curat interiorul sobei de teracota 16 De la: aurel211252 12 Aprilie 2015 15:16