Setari Cookie-uri

Citindu-va mesajele...am realizat.si sunt trista.

azi dimineata mi-am facut o cafea,am deschis laptopul,am verificat toate mailurile si am decis sa imi savurez cafeaua mea delicioasa cu lapte rasfoind putin kudika si gandidu-ma si la suferintele altor persoane ...ei,sa zicem ...sa ma "deconectez" de ale mele banalitati.
sunt tanara,sunt inca studenta.
aseara am iesit cu prietenii la o bere.nimic nou as spune.aceleasi persoane,poate din cand in cand mai rasare cineva nou.dar tot aseara...am realizat cum sunt si cum nu ma mai pot intoarce la ceea ce eram.
hmm...trebuie sa o iau de la capat!

am mai postat pe forum odata demult,cand eram in mocirla dupa o despartire de o persoana foarte draga,tradare din partea "prietenelor",agonie,etc.acum stau si ma intreb...extazul unde mai e?sa zic ca buba mea cea mare a avut loc acum vreun an si jumatate.si buba mea sa dea naiba de a vrut sa se cicatrizeze frumos si rapid.sa zicem metaforic ca am tras o groaza ca sa schimb atatea pansamente pt un rahat de "rana" care nu se"lipea".oho!dar iete ca atunci cand ma asteptam mai putin....(nu,nu a rasarit fat-frumos!!!!!!) mi-a trecut si buba,a picat si coaja,intai am fost incarcata de furie ca na "puteam sa nu am semne"-ca la o cazatura cand te oftici ca te-ai ales cu o julitura in copilarie si ti-o aduci aminte si la 30 ani ca deh,se vede oricand pe pielea ta.

acum stau si spun chiar sincer ca sunt ok din pct lui de vedere.cateodata regret ca am trecut prin experienta aceea de tot ******** cand puteam sa fac ceva mai bun cu viata mea!dar in principiu sunt o fiinta impacata cu situatia.imi vor muri parintii intr-o buna zi si eu nu stau sa plang dupa un ..oarecare.
stiu ca nu va plac postarile lungi!!stiu,stiu,dar nu ma pot abtine.
assadar,in aceasta dimineata m-am gandit ca totusi sa ma duc la psiholog?nu.
merg si eu cu tehnologia timpurilor mele si ma incred in sfaturile forumurilor si mai ales al oamenilor patiti si raspatiti din acest mediu.

intr-un an si jumatate lumea isi face alt partener cu care poate inca tine,etc,to be continued.altii experiementeaza poate 10 parteneri!alti poate trec printr-o deceptie si mai intensa.
eu intr-un an si jumatate......am iesit cu un baiat simpatic o perioada de ordinul zilelelor si la vremea aceea mi se parea "fancy" ca l-am lasat eu pe baiatul acela intr-un fel de razbunare impotriva rasei masculine.adica,oricum,cateva zile nu cred ca au contat pt vreunul din noi.

si acum....ma aflu la 1 an si jumatate departare o cu totul alta persoana.
baiatul acela care mi-a frant inima,spuneti-o cum vreti,m-a schimbat total,sunt alt om,aseara m-am gandit chiar ca sunt un monstru.MONSTRU?
sunt la un an si jumatate de viata solitara din pct de vedere sentimental,la un an si jumatate departare de orice fluturas in stomac si la un an si jumatate departare de exigente.
partea buna e ca eu ma simt excelent in conditia mea:libera,stapana pe mine,cu planurile mele pe care le pot suci si rasuci cand imi pofteste inima,activa in viata de zi cu zi,nu ma plictisesc cu ceea ce sunt,cu ceea ce am si cu cei de care unt inconjurata.totusi nu inteleg care e problema unora din jurul meu care imi spun "nu crezi ca ar fi cazul sa...?" sau "nu crezi ca ar trebui sa gasesti si tu pe cineva...?" sau "nu te simti si tu singura?".ei sigur ca ma simt putin aiurea cand vad ca parca toti va gasiti jumatatea,dar si lumea mea e foarte frumoasa.

bun,bun si dupa atata amar de subiect nou pe forum..problema mea este ca am devenit de o raceala si o indiferenta incredibila.am refuzat cu nonsalanta toate invitatiile de prietenie pe care le-am primit in timpul asta,am trecut fara sentiment pe langa entuziasmul unora sau altora,am studiat si am taiat in carne fiecare om pe care l-am intalnit.nimic satisfacator.pur si simplu nu imi surade nimeni.in capul meu exista "sablonul" meu de fat frumos si sunt constienta si fericita ca nu este modelul vechi....dar cu toate astea,nimeni nu ma multumeste,nimeni nu ma impresioneaza.ba chiar ma enervez cand observ ca unii insita sa bata la usa mea in conditiile in care le-am explicat ca nu sunt omul care sa tatoneze terenul o perioada lipsita de orice sclipire ca apoi sa isi deaa seama ca "hai..merge si cu asta".
astept scanteia de inceput,chiar daca dupa aceea s-ar putea sa fiu dezamgita,iar.
chiar si cu restul oamenilor sunt mai superficiala,nu mai pun pret pe promisiuni,si nici nu ma impresioneaza incalcarea acestora.
si acum...sunt trista.ajung sa fiu trista ca nu mai pot suferi si eu,sa zicem!sa fiu si eu putin mai umana,sa mai fac greseli,sa mi-o mai iau in barba.ce rea am devenit in tot timpul asta...
va intreb pe voi...e normal nu?la unii dureaza ani,la altii zile,la altii iubirile stateau deja la coada.
si acum realizand ce am scris si fiind pe punctul chiar de a sterge tot si de a anula postarea aceasta ma gandesc ca nici faptul ca am constientizat defectul meu nu ma va face de "maine" sa fiu mai toleranta si sa acord sanse...ca...cine stie?daca pierd ceva?ba eu cred ca simt cand pierd ceva sau cand o "situatie" ma va irita pur si simplu.
trebuie sa sparg cumva granita asta a invetariatului defectelor si calitatilor,sa ies din mine putin din punctul de vedere al baietilor,ca sa ii spun pe nume.interactionez foarte frumos cu sexul masculin in termeni amicali.in momentul in care se anunta ceva la orizont,deja am inchis toate portile si trec pe modul insensibil si indiferent la "sentimentele" altora.
m-am inchis de tot in mine si cheia nu cred ca o am nici eu.dar nici nu o caut.
ei?
Stefana_Velisar
Postat pe 23 Octombrie 2010 11:24
Da , si? Astepti sa te rugam in genunchi sa iesi din palatul tau de clestar?
The_Exile
Postat pe 23 Octombrie 2010 21:41
Cred ca ar trebui sa citesti povestea cu Narcis si asa cum spuneai si tu sa mergi la un psiholog.
Barbie30
Postat pe 23 Octombrie 2010 22:10
De la: Barbie30, la data 2010-10-23 22:10:39i tu sa mergi la un psiholog.

te refereai la mine? ... diploma trebuie sa fie in original? sau e buna si aia scoasa la imprimanta din Word

pana la urma, nu ne consideram toti "buricul" pamantului?
asa ne e natura, toti suntem egoisti (bineinteles mai putin eu )
battleofwits
Postat pe 23 Octombrie 2010 22:14
ei,nu ,chiar ca nu mi-am pus problema asa pesemne ca nu-s buna ca jurnalista sau scriitoare,induc lumea in eroare...macar scot o rima.sunt chiar o persoana cu tone de complexe si sceptica rau.dar probabil asa e trend-ul in ziua de azi.sa imi caut si eu pa unu' sa fie acolo,sa imi flutur chiloteii.

Stefana_Velisar
Postat pe 25 Octombrie 2010 01:21
"Cineva l-a intrebat pe Mulla Nasroddin: "De ce esti atat de trist?"
Mulla a raspuns: "Sotia mea a insistat sa nu mai joc carti si alte jocuri de noroc, sa nu mai fumez si sa nu mai beau. Am renuntat la toate aceste lucruri."
Omul a spus: "Sotia ta trebuie sa fie foarte fericita acum".
Nasruddin: "Tocmai asta e problema. Acum nu mai are de ce sa se planga asa ca este foarte nefericita. Incepe sa vorbeasca, dar nu are de ce sa se planga. Acum nu ma mai poate face responsabil pe mine pentru nefericirea ei. Credeam ca daca o sa renunt la toate aceste lucruri o voi vedea mai fericita, dar a devenit mai nefericita ca oricand. "

Daca ati continua sa aruncati responsabilitatea asupra altora si toti ar face ceea ce le spuneti sa faca, mai devreme sau mai tarziu v-ati sinucide. In cele din urma, nu ati mai avea asupra cui sa aruncati vina.
De aceea, este bine sa va pastrati cateva greseli; Asta ii ajuta pe ceilalti sa fie fericiti. Daca ar exista un sot perfect pe lume, sotia lui l-ar parasi. Cum poti domina un sot perfect?
Daca exista undeva un sot perfect sigura solutie este divortul. Gasiti un barbat perfect si veti fi automat impotriva lui, caci nu-l mai puteti condamna, nu-i mai puteti atribui nici o gresala. Mintile noastre adora sa arunce responsabilitatea asupra celorlalti, sa se planga, caci in acest fel se simt bine, intrucat nu se mai simt responsabili. Aceasta eliberare este insa foarte costisitoare. Ea nu este reala, dimpotriva, povara devine din ce in ce mai mare, dar voi nu va dati seama.
Daca va simtiti trist, puneti-va intrebarea: "a cui este vina?" Daca acceptati ca este vina voastra, mai devreme sau mai tarziu veti inceta sa faceti foarte multe lucruri pe care le faceti la ora actuala.
Voi sunteti singurii responsabili. Incetati sa mai spuneti ca societatea este responsabila, ca parintii vostri sunt de vina, ca situatia economica v-a adus in aceasta stare; nu mai aruncati responsabilitatea asupra altora. Voi sunteti singurii responsabili.
La inceput, vi se va parea o povara, caci acum nu veti mai putea arunca vina pe altcineva. Dar trebuie sa v-o asumati..."

Inaintarea in varsta asociata cu o dezamagire in dragoste poate creea selectivitate in exces.
In primul rand tie trebuie sa iti acorzi o sansa, sa te accepti asa cum esti si sa incerci sa lasi la kilometri distanta acea relatie nociva... Viata merge inainte dar nu in post negru :)!
blue_little_angel
Postat pe 25 Octombrie 2010 22:21
De la: Stefana_Velisar, la data 2010-10-23 11:24:33azi dimineata mi-am facut o cafea,am deschis laptopul,am verificat toate mailurile si am decis sa imi savurez cafeaua mea delicioasa cu lapte rasfoind putin kudika si gandidu-ma si la suferintele altor persoane ...ei,sa zicem ...sa ma "deconectez" de ale mele banalitati.
sunt tanara,sunt inca studenta.
aseara am iesit cu prietenii la o bere.nimic nou as spune.aceleasi persoane,poate din cand in cand mai rasare cineva nou.dar tot aseara...am realizat cum sunt si cum nu ma mai pot intoarce la ceea ce eram.
hmm...trebuie sa o iau de la capat!

am mai postat pe forum odata demult,cand eram in mocirla dupa o despartire de o persoana foarte draga,tradare din partea "prietenelor",agonie,etc.acum stau si ma intreb...extazul unde mai e?sa zic ca buba mea cea mare a avut loc acum vreun an si jumatate.si buba mea sa dea naiba de a vrut sa se cicatrizeze frumos si rapid.sa zicem metaforic ca am tras o groaza ca sa schimb atatea pansamente pt un rahat de "rana" care nu se"lipea".oho!dar iete ca atunci cand ma asteptam mai putin....(nu,nu a rasarit fat-frumos!!!!!!) mi-a trecut si buba,a picat si coaja,intai am fost incarcata de furie ca na "puteam sa nu am semne"-ca la o cazatura cand te oftici ca te-ai ales cu o julitura in copilarie si ti-o aduci aminte si la 30 ani ca deh,se vede oricand pe pielea ta.

acum stau si spun chiar sincer ca sunt ok din pct lui de vedere.cateodata regret ca am trecut prin experienta aceea de tot ******** cand puteam sa fac ceva mai bun cu viata mea!dar in principiu sunt o fiinta impacata cu situatia.imi vor muri parintii intr-o buna zi si eu nu stau sa plang dupa un ..oarecare.
stiu ca nu va plac postarile lungi!!stiu,stiu,dar nu ma pot abtine.
assadar,in aceasta dimineata m-am gandit ca totusi sa ma duc la psiholog?nu.
merg si eu cu tehnologia timpurilor mele si ma incred in sfaturile forumurilor si mai ales al oamenilor patiti si raspatiti din acest mediu.

intr-un an si jumatate lumea isi face alt partener cu care poate inca tine,etc,to be continued.altii experiementeaza poate 10 parteneri!alti poate trec printr-o deceptie si mai intensa.
eu intr-un an si jumatate......am iesit cu un baiat simpatic o perioada de ordinul zilelelor si la vremea aceea mi se parea "fancy" ca l-am lasat eu pe baiatul acela intr-un fel de razbunare impotriva rasei masculine.adica,oricum,cateva zile nu cred ca au contat pt vreunul din noi.

si acum....ma aflu la 1 an si jumatate departare o cu totul alta persoana.
baiatul acela care mi-a frant inima,spuneti-o cum vreti,m-a schimbat total,sunt alt om,aseara m-am gandit chiar ca sunt un monstru.MONSTRU?
sunt la un an si jumatate de viata solitara din pct de vedere sentimental,la un an si jumatate departare de orice fluturas in stomac si la un an si jumatate departare de exigente.
partea buna e ca eu ma simt excelent in conditia mea:libera,stapana pe mine,cu planurile mele pe care le pot suci si rasuci cand imi pofteste inima,activa in viata de zi cu zi,nu ma plictisesc cu ceea ce sunt,cu ceea ce am si cu cei de care unt inconjurata.totusi nu inteleg care e problema unora din jurul meu care imi spun "nu crezi ca ar fi cazul sa...?" sau "nu crezi ca ar trebui sa gasesti si tu pe cineva...?" sau "nu te simti si tu singura?".ei sigur ca ma simt putin aiurea cand vad ca parca toti va gasiti jumatatea,dar si lumea mea e foarte frumoasa.

bun,bun si dupa atata amar de subiect nou pe forum..problema mea este ca am devenit de o raceala si o indiferenta incredibila.am refuzat cu nonsalanta toate invitatiile de prietenie pe care le-am primit in timpul asta,am trecut fara sentiment pe langa entuziasmul unora sau altora,am studiat si am taiat in carne fiecare om pe care l-am intalnit.nimic satisfacator.pur si simplu nu imi surade nimeni.in capul meu exista "sablonul" meu de fat frumos si sunt constienta si fericita ca nu este modelul vechi....dar cu toate astea,nimeni nu ma multumeste,nimeni nu ma impresioneaza.ba chiar ma enervez cand observ ca unii insita sa bata la usa mea in conditiile in care le-am explicat ca nu sunt omul care sa tatoneze terenul o perioada lipsita de orice sclipire ca apoi sa isi deaa seama ca "hai..merge si cu asta".
astept scanteia de inceput,chiar daca dupa aceea s-ar putea sa fiu dezamgita,iar.
chiar si cu restul oamenilor sunt mai superficiala,nu mai pun pret pe promisiuni,si nici nu ma impresioneaza incalcarea acestora.
si acum...sunt trista.ajung sa fiu trista ca nu mai pot suferi si eu,sa zicem!sa fiu si eu putin mai umana,sa mai fac greseli,sa mi-o mai iau in barba.ce rea am devenit in tot timpul asta...
va intreb pe voi...e normal nu?la unii dureaza ani,la altii zile,la altii iubirile stateau deja la coada.
si acum realizand ce am scris si fiind pe punctul chiar de a sterge tot si de a anula postarea aceasta ma gandesc ca nici faptul ca am constientizat defectul meu nu ma va face de "maine" sa fiu mai toleranta si sa acord sanse...ca...cine stie?daca pierd ceva?ba eu cred ca simt cand pierd ceva sau cand o "situatie" ma va irita pur si simplu.
trebuie sa sparg cumva granita asta a invetariatului defectelor si calitatilor,sa ies din mine putin din punctul de vedere al baietilor,ca sa ii spun pe nume.interactionez foarte frumos cu sexul masculin in termeni amicali.in momentul in care se anunta ceva la orizont,deja am inchis toate portile si trec pe modul insensibil si indiferent la "sentimentele" altora.
m-am inchis de tot in mine si cheia nu cred ca o am nici eu.dar nici nu o caut.
ei?

Parearea mea este ca poate ti-ai vindecat sufletul dar nu si mintea...nu mai suferi dupa el, nu te mai doare...dar creerul, dupa o dezamagire de genul asta isi construeiste un sistem de aparare....nu poate sa ma sara repede in starea de " indragostit/a" vede defectele care ii spun ca e in pericol de a mai fi acolo unde a mai fost, la stare de profunda dezamagire...Iti e bine doar cu tine pentru ca in felul asta te simti in stapana pe viata ta ...toate lucrurile care ti se intampla, depind doar de tine, si de deciziile, tale-nu esti la mana nimanui ca sa spun asa...iti confera siguranta...Am incercat sa gasesc explicatia dar nu stiu exact care e solutia....probabil ca e nevoie totusi sa acorzi in cele din urma cuiva o sansa chiar daca creerul iti spune ca omul respectiv are defecte,cu toii avem.. specia umana ar murii daca nu am trece peste ele...Vrei sa simti fiorii si micile suparari din dragoste...dar inca iti e frica sa treci prin ele.Gandeste-te ca nu poti sta o viata singura, nu cred ca asta iti doresti...si atunci esti obligata sa incerci...si ce rost mai are sa pierzi vremea asa,in loc sa traiesti cu adevarat.

evelyne15
Postat pe 29 Octombrie 2010 10:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
as avea nevoie de un sfat....ce sa fac?? 28 De la: witcher 9 Mai 2010 15:22
Mintea vs. inima 48 De la: sunshine04 18 Iunie 2012 20:48
Dragoste adevarata 32 De la: ioana_cristina 23 Octombrie 2009 12:02
Dilema mare,mon cher!Care ma poate servi cu un sfat....i-as fi recunoscatoare.... 25 De la: Cristinakitty 4 Ianuarie 2010 05:45
hey! 8 De la: livia1989 13 Ianuarie 2014 19:09