Setari Cookie-uri

Facultati - nelamurire..

Dragilor am si eu o mica nelamurire... desi mai am ceva pana atunci vrea sa stiu din timp, ca sa ma pot orienta dupa ceva anume..
Care este diferenta dintre facultatea de stat si cea privata? Cei care stiti va rog lamuriti-ma si pe mine. Iar daca a-ti auzit ceva preturi eventual imi puteti spune.
Si apropo Universitatea Ioan Cuza din iasi este privata sau la stat?
Multumesc anticipat.
p_luiza
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:01
De la: p_luiza, la data 2010-10-31 10:01:16Dragilor am si eu o mica nelamurire... desi mai am ceva pana atunci vrea sa stiu din timp, ca sa ma pot orienta dupa ceva anume..
Care este diferenta dintre facultatea de stat si cea privata? Cei care stiti va rog lamuriti-ma si pe mine. Iar daca a-ti auzit ceva preturi eventual imi puteti spune.
Si apropo Universitatea Ioan Cuza din iasi este privata sau la stat?
Multumesc anticipat.

nu e maire diferenta...doar de bani...
asta cu nelamurirea e de asta noapte...te-a speriat cineva,nu?
BEL_AMY1
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:05
De la: p_luiza, la data 2010-10-31 10:01:16Dragilor am si eu o mica nelamurire... desi mai am ceva pana atunci vrea sa stiu din timp, ca sa ma pot orienta dupa ceva anume..
Care este diferenta dintre facultatea de stat si cea privata? Cei care stiti va rog lamuriti-ma si pe mine. Iar daca a-ti auzit ceva preturi eventual imi puteti spune.
Si apropo Universitatea Ioan Cuza din iasi este privata sau la stat?
Multumesc anticipat.





... facultatile private sint pierdere de timp ... dar orice facultate ai alege daca nu ai nici o placere pentru domeniul respectiv o sa o faci ... DEGEABA ... o facultate trebuie sa se adauge unei o pasiunii pentru un anumit domeniu ... fara sa iti placa sa faci ceea ce vei studia o sa constati dupa ani ca nu iti ofera nici o satisfactie ... nici morala, nici materiala (mai ales ca cea materiala vine dupa ce dovedesti ca ai talent, responsabilitate si cunostinte) ... asa ca lasa preturile de piata si vezi ce vrei ...

marco918
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:08
si nu te intereseaza niciun domeniu anume...tu vrei sa stii doar care e o amarata de diferenta intre stat si particular?
miss_darine
Postat pe 31 Octombrie 2010 10:17
Da vreau sa stiu care e "amarata aia de diferenta" pentru ca poate pentru tine [miss_darine] nu conteaza insa nu toata lumea are bani de privat, deci prin urmare ma intereseaza diferenta si cat de mare e. Intrebarea asta am pus-o mai mult pentru a sti pe viitor pentru ce sa lupt, ce sa fac, ce sa aleg. Sunt in clasa a9a si inca nu mi-am ales un domeniu, nu mi-am descoperit un talent ca sa stiu ce pot urma. O sa am timp destul peste 2-3 ani..pana atunci vreau sa aud pareri diferite si informatii. Si multumesc tuturor pentru sfaturi. Toate sunt bine venite. Oricum eu am auzit ca la stat trebuie sa ai o medie destul de maree.. asta fiind de la 9 si ceva in sus.. peste 9.50 (nu stiu cat de adevarat e insa ce stiu e ca nu intra oricine.. sau acum nu stiu dupa ce criterii poti intra la o astfel de facultate..) Totusi m-ar interesa cea e stat.
p_luiza
Postat pe 31 Octombrie 2010 18:13
Pt. [alfredodecurtofreco] - Da sa stii ca probabil mi-a venit peste noapte. Defapt mi-a venit in momentul in care mama mi-a spus ca e foarte scumpa o facultate privata si nu sunt bani, prin urmare va trebui sa invat ca sa pot intra la una de stat. De aici a venit si intrebarea mea :) Da.. sa zicem ca m-a speriat mama
p_luiza
Postat pe 31 Octombrie 2010 18:18
De la: p_luiza, la data 2010-10-31 18:18:29Pt. [alfredodecurtofreco] - Da sa stii ca probabil mi-a venit peste noapte. Defapt mi-a venit in momentul in care mama mi-a spus ca e foarte scumpa o facultate privata si nu sunt bani, prin urmare va trebui sa invat ca sa pot intra la una de stat. De aici a venit si intrebarea mea :) Da.. sa zicem ca m-a speriat mama

cam greu da iti lucreaza risnita... acum ca ai aflat cite ceva ataca fontal...succes
BEL_AMY1
Postat pe 31 Octombrie 2010 18:22
De la: p_luiza, la data 2010-10-31 10:01:16Dragilor am si eu o mica nelamurire... desi mai am ceva pana atunci vrea sa stiu din timp, ca sa ma pot orienta dupa ceva anume..
Care este diferenta dintre facultatea de stat si cea privata? Cei care stiti va rog lamuriti-ma si pe mine. Iar daca a-ti auzit ceva preturi eventual imi puteti spune.
Si apropo Universitatea Ioan Cuza din iasi este privata sau la stat?
Multumesc anticipat.


La alea private intra multi care vor sa obtina o diploma pe care sa o atarne pe perete, adica nema carte
Summer_
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:29
De la: Summer_, la data 2010-10-31 19:29:40
De la: p_luiza, la data 2010-10-31 10:01:16Dragilor am si eu o mica nelamurire... desi mai am ceva pana atunci vrea sa stiu din timp, ca sa ma pot orienta dupa ceva anume..
Care este diferenta dintre facultatea de stat si cea privata? Cei care stiti va rog lamuriti-ma si pe mine. Iar daca a-ti auzit ceva preturi eventual imi puteti spune.
Si apropo Universitatea Ioan Cuza din iasi este privata sau la stat?
Multumesc anticipat.


La alea private intra multi care vor sa obtina o diploma pe care sa o atarne pe perete, adica nema carte

...iar la stat se intampla acelasi lucru...
Lucia38
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:31
De la: p_luiza, la data 2010-10-31 18:13:54Da vreau sa stiu care e "amarata aia de diferenta" pentru ca poate pentru tine [miss_darine] nu conteaza insa nu toata lumea are bani de privat, deci prin urmare ma intereseaza diferenta si cat de mare e. Intrebarea asta am pus-o mai mult pentru a sti pe viitor pentru ce sa lupt, ce sa fac, ce sa aleg. Sunt in clasa a9a si inca nu mi-am ales un domeniu, nu mi-am descoperit un talent ca sa stiu ce pot urma. O sa am timp destul peste 2-3 ani..pana atunci vreau sa aud pareri diferite si informatii. Si multumesc tuturor pentru sfaturi. Toate sunt bine venite. Oricum eu am auzit ca la stat trebuie sa ai o medie destul de maree.. asta fiind de la 9 si ceva in sus.. peste 9.50 (nu stiu cat de adevarat e insa ce stiu e ca nu intra oricine.. sau acum nu stiu dupa ce criterii poti intra la o astfel de facultate..) Totusi m-ar interesa cea e stat.


Asta cu mediile depinde de la facultate la facultate, la unele nu se tine cont, uite de ex la ASE in Bucuresti de la anul se va intra pe dosar, iti dai seama ? Pentru ca nu se mai invata si nu se mai ocupa locurile...
Ideea cu facultatile este sa alegi ce iti place cat de cat, nu trebuie sa fii axata 100% pe un domeniu, ci sa ai asa o idee, o pasiune...pt ca altfel, indiferent de facultatea pe care o faci, s-ar putea sa iti irosesti ani si banii degeaba !
Summer_
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:32
De la: Lucia38, la data 2010-10-31 19:31:46
De la: Summer_, la data 2010-10-31 19:29:40
De la: p_luiza, la data 2010-10-31 10:01:16Dragilor am si eu o mica nelamurire... desi mai am ceva pana atunci vrea sa stiu din timp, ca sa ma pot orienta dupa ceva anume..
Care este diferenta dintre facultatea de stat si cea privata? Cei care stiti va rog lamuriti-ma si pe mine. Iar daca a-ti auzit ceva preturi eventual imi puteti spune.
Si apropo Universitatea Ioan Cuza din iasi este privata sau la stat?
Multumesc anticipat.


La alea private intra multi care vor sa obtina o diploma pe care sa o atarne pe perete, adica nema carte

...iar la stat se intampla acelasi lucru...


Se intampla, dar nu in aceeasi proportie !
Summer_
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:35
De la: Summer_, la data 2010-10-31 19:35:05
De la: Lucia38, la data 2010-10-31 19:31:46
De la: Summer_, la data 2010-10-31 19:29:40
De la: p_luiza, la data 2010-10-31 10:01:16Dragilor am si eu o mica nelamurire... desi mai am ceva pana atunci vrea sa stiu din timp, ca sa ma pot orienta dupa ceva anume..
Care este diferenta dintre facultatea de stat si cea privata? Cei care stiti va rog lamuriti-ma si pe mine. Iar daca a-ti auzit ceva preturi eventual imi puteti spune.
Si apropo Universitatea Ioan Cuza din iasi este privata sau la stat?
Multumesc anticipat.


La alea private intra multi care vor sa obtina o diploma pe care sa o atarne pe perete, adica nema carte

...iar la stat se intampla acelasi lucru...


Se intampla, dar nu in aceeasi proportie !

toti o apa si-un pamint...nu mai spune tu...tot sistemul e putred...
BEL_AMY1
Postat pe 31 Octombrie 2010 19:43
De la: p_luiza, la data 2010-10-31 10:01:16Dragilor am si eu o mica nelamurire... desi mai am ceva pana atunci vrea sa stiu din timp, ca sa ma pot orienta dupa ceva anume..
Care este diferenta dintre facultatea de stat si cea privata? Cei care stiti va rog lamuriti-ma si pe mine. Iar daca a-ti auzit ceva preturi eventual imi puteti spune.
Si apropo Universitatea Ioan Cuza din iasi este privata sau la stat?
Multumesc anticipat.

Univ Alexandru Ioan Cuza din Iasi e de stat, e mai bine sa inveti la stat decat la privat...
anutzzaa
Postat pe 31 Octombrie 2010 21:49
De la: p_luiza, la data 2010-10-31 18:18:29Pt. [alfredodecurtofreco] - Da sa stii ca probabil mi-a venit peste noapte. Defapt mi-a venit in momentul in care mama mi-a spus ca e foarte scumpa o facultate privata si nu sunt bani, prin urmare va trebui sa invat ca sa pot intra la una de stat. De aici a venit si intrebarea mea :) Da.. sa zicem ca m-a speriat mama


Sa lupti?!
Pai hai sa-ti zic eu cum e cu facultatile.
Termini liceul, te inscri la o facultate de STAT, ( si chiar intri pe un loc la STAT=BUGET) acolo 80% din locuri sun pe bani, chiar daca sunt de stat, universitatile nu primesc destui bani de la bugatul de stat incat sa scolarizeze cati studenti se inscriu, deci trebuie sa se autofinanteze, asta insemnand ca AU pt. elevii buni cateva locuri GRATIS si restul pe bani.
Cele mai multe, cum ziceam, probabil chiar mai mult de 80% sunt PE bani.
Bun, acum sa recapitulam, tu termini liceul, intri PE UN LOC la STAT, asta primul AN, daca obtii notele sa-ti meti locul si in anul 2,3..etc, pana la final de master, e super OK, daca nu, intra altul care primul an l-a facut pe bani ( adica platit de parinti) si-ti IA locul TAU:).
Concluzia: nu ajunge sa inveti in liceu pentru a-ti ocupa un loc la stat, daca nu mentii notele de 10++, il pierzi.:)
Hai ca-ti dau un exemplu concret.
Fiica unei colege de-a mea de serviciu, primul an a intrat la facultate de stat, insa pe loc cu plata.
A costat 2.800 RON, la BabesB, la CLuj.
Pe locurile de stat au venit copii de la licee mai slabute din tara si avand acei copii media de Bac mai mare decat a ficei asteia, clar ca au intrat la fara plata.
Anul acesta, adica anul 2, fiica ei avand notele pe primul an de studiu mai mari decat a multora, face anul la buget, nu mai plateste.
Si categoric locul care anul trecul l-a platit ea, il plateste anul acesta unul care anul trecut a fost la fara plata.
Sper ca m-ai inteles.
Apropo pt. cei care zic ca la privat sunt " varza" facultatile.......sa nu uitati ca aceeasi profesori predau si acolo:) Plus ca asa cum scriam mai sus, locurile la stat, sunt enormmm de multe pe bani:).
stem_29
Postat pe 31 Octombrie 2010 22:19
De la: alfredodecurtofreco, la data 2010-10-31 19:43:45
De la: Summer_, la data 2010-10-31 19:35:05
De la: Lucia38, la data 2010-10-31 19:31:46
De la: Summer_, la data 2010-10-31 19:29:40
De la: p_luiza, la data 2010-10-31 10:01:16Dragilor am si eu o mica nelamurire... desi mai am ceva pana atunci vrea sa stiu din timp, ca sa ma pot orienta dupa ceva anume..
Care este diferenta dintre facultatea de stat si cea privata? Cei care stiti va rog lamuriti-ma si pe mine. Iar daca a-ti auzit ceva preturi eventual imi puteti spune.
Si apropo Universitatea Ioan Cuza din iasi este privata sau la stat?
Multumesc anticipat.


La alea private intra multi care vor sa obtina o diploma pe care sa o atarne pe perete, adica nema carte

...iar la stat se intampla acelasi lucru...


Se intampla, dar nu in aceeasi proportie !

toti o apa si-un pamint...nu mai spune tu...tot sistemul e putred...


Nu e putred daca pui mana si muncesti, inveti...am prieteni care la 20-22 de ani castiga mai bine decat parintii lor, care au vechime !
Hai sa nu ne mai plangem atata, chiar nu e cazul !
Summer_
Postat pe 1 Noiembrie 2010 00:26
De la: stem_29, la data 2010-10-31 22:19:46Apropo pt. cei care zic ca la privat sunt " varza" facultatile.......sa nu uitati ca aceeasi profesori predau si acolo:) Plus ca asa cum scriam mai sus, locurile la stat, sunt enormmm de multe pe bani:).


La facultatile de stat, si aia de la taxa invata...la unele facultati nu treci asa usor de unele examene.
La mine la facultate din anul 3 au ramas 80 de repetenti, de copiat nu se poate, avem multi supraveghetori, telefoanele mobile nu functioneaza pt ca ne buruiaza semnalul cu aparate...asa ca ori inveti, ori dai multi bani...adica la examenele alea peste care nu prea se trece trebuie sa dai intre 500 si 1000 de euro ! La o materie daca ai dat examenul de 3 ori si nu l-ai luat, ramai repetent....si asa mai departe....
Am vb in numele meu cu toate ca cunosc situatiile si de la alte facultati decente...

Apoi...spune-mi si mie de ce in fiecare an se transfera f multi studenti de la facultatile particulare la cele de stat ?

Cine crezi ca are prioritate in ceea ce priveste ocuparea unui loc de munca ? Ala care a terminat la stat, sau ala care a terminat la privat ?

( Cele 2 intrebari au legatura una cu alta, logic )

Eu acum am spus realitatea stiind ce se intampla cu prietenii mei care au terminat anul trecut...unii au ajuns de la 20-22 de ani sa aiba salarii cat parintii lor care au ceva vechime sau poate si mai mari, altii stau pe tusa...
Summer_
Postat pe 1 Noiembrie 2010 00:43
Buna ziua!
Dc este cineva interesat de licenta
am de vanzare Mix-ul de marketing la S C ..... la care eu am luat 10 cu felicitari.
Pretul este negociabil si in plus lucrarea este facuta cu un prof. dr. universitar de la ASE.
pt mai multe informatii ma puteti gasi la adresa de mail twweety_elena@yahoo.com sau elena_stan86@yahoo.com
elena_stan
Postat pe 11 Ianuarie 2011 15:54
De la: p_luiza, la data 2010-10-31 10:01:16Dragilor am si eu o mica nelamurire... desi mai am ceva pana atunci vrea sa stiu din timp, ca sa ma pot orienta dupa ceva anume..
Care este diferenta dintre facultatea de stat si cea privata? Cei care stiti va rog lamuriti-ma si pe mine. Iar daca a-ti auzit ceva preturi eventual imi puteti spune.
Si apropo Universitatea Ioan Cuza din iasi este privata sau la stat?
Multumesc anticipat.


eu am facut 3 facultati, 2 la privat si una la stat, la privat am invatat de m-a cocosat, cel putin la drept faceam culegeri de spete si invatam pe rupte si eram la frecventa redusa (ma duceam samb si duminica la facultate), pt ca ni se spunea teoria o studiati individual acasa, la scoala discutam cazuri concrete, dar am avut si avantaje adica profesorii cand au vazut ca ne straduim ne-au ajutat sa ne afirmam, de ex eu am lucrari publicate in ziare ,am diplome din partea Comisiei de Prognoza de la Guvern, etc, la stat (Facultatea de administratie si afaceri - Univ Bucuresti) in afara de anul I, nu am invatat nimic, am pierdut timpul pe acolo si am luat o diploma la misto in baza cunostiintelor mele personale dobandite in timpul primei facultati. Oricum daca vrei sa inveti, inveti si la stat si la privat, important este , daca alegi o universitate privata sa fie acreditata , si ar fi de evitat Spiru Haret, nu ca as avea ceva impotriva acestei Univ dar au fost destule scandaluri in care a fost implicata. Iar pentru cei ce mereu critica univ particulare am doar atat de spus la unele univ se invata pe rupte, pt ca sunt aceeasi profesori ca la stat si in plus la particular sunt mult mai bine platiti deci isi dau interesul, daca un prof univ dr ia la stat 40-5000 RON la particular ia in jur de 10.000-15.000 RON, asa ca ma tem ca mai toti profesorii buni vor pleca la particular, ca sa nu mai vb de dotari , nu se vor compara niciodata laboratoarele de informatica, criminalistica, stomatologie de la particular cu cele de la stat.
visan_georgiana
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:08
De la: Summer_, la data 2010-11-01 00:43:37
De la: stem_29, la data 2010-10-31 22:19:46Apropo pt. cei care zic ca la privat sunt " varza" facultatile.......sa nu uitati ca aceeasi profesori predau si acolo:) Plus ca asa cum scriam mai sus, locurile la stat, sunt enormmm de multe pe bani:).


La facultatile de stat, si aia de la taxa invata...la unele facultati nu treci asa usor de unele examene.
La mine la facultate din anul 3 au ramas 80 de repetenti, de copiat nu se poate, avem multi supraveghetori, telefoanele mobile nu functioneaza pt ca ne buruiaza semnalul cu aparate...asa ca ori inveti, ori dai multi bani...adica la examenele alea peste care nu prea se trece trebuie sa dai intre 500 si 1000 de euro ! La o materie daca ai dat examenul de 3 ori si nu l-ai luat, ramai repetent....si asa mai departe....
Am vb in numele meu cu toate ca cunosc situatiile si de la alte facultati decente...

Apoi...spune-mi si mie de ce in fiecare an se transfera f multi studenti de la facultatile particulare la cele de stat ?

Cine crezi ca are prioritate in ceea ce priveste ocuparea unui loc de munca ? Ala care a terminat la stat, sau ala care a terminat la privat ?

( Cele 2 intrebari au legatura una cu alta, logic )

Eu acum am spus realitatea stiind ce se intampla cu prietenii mei care au terminat anul trecut...unii au ajuns de la 20-22 de ani sa aiba salarii cat parintii lor care au ceva vechime sau poate si mai mari, altii stau pe tusa...


iti dau eu un exemplu de ex unde nu poti sa misti, materia Dreptul Comertului international, nu aveai voie sa bagi mana in banca sau sa intorci capul in spate sau sa bagi mana in buzunar, mainile se tin pe banca, tel inchise pe banca, sacouri , geci, genti pe pervaz la geam, profa avea un mic aparat de bruiat hans free-ul, si daca erai prins cumva copiind iti facea referat de exmatriculare, cam asa erau mai toti profii mei de la Drept, la particular, Iar aia cu cine are prioritate la angajare este un rahat , angajatorul te va intreba ce experienta ai in domeniu, il doare in fund ca ai terminat la stat sau la privat si crede-ma ca stiu ce spun am schimbat cateva locuri de munca in domeniul bancar in care lucrez si nu a interesat pe nimeni cat am luat la licenta sau alte prostii de acest gen.
visan_georgiana
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:13
De la: Summer_, la data 2010-11-01 00:43:37
De la: stem_29, la data 2010-10-31 22:19:46Apropo pt. cei care zic ca la privat sunt " varza" facultatile.......sa nu uitati ca aceeasi profesori predau si acolo:) Plus ca asa cum scriam mai sus, locurile la stat, sunt enormmm de multe pe bani:).


La facultatile de stat, si aia de la taxa invata...la unele facultati nu treci asa usor de unele examene.
La mine la facultate din anul 3 au ramas 80 de repetenti, de copiat nu se poate, avem multi supraveghetori, telefoanele mobile nu functioneaza pt ca ne buruiaza semnalul cu aparate...asa ca ori inveti, ori dai multi bani...adica la examenele alea peste care nu prea se trece trebuie sa dai intre 500 si 1000 de euro ! La o materie daca ai dat examenul de 3 ori si nu l-ai luat, ramai repetent....si asa mai departe....
Am vb in numele meu cu toate ca cunosc situatiile si de la alte facultati decente...

Apoi...spune-mi si mie de ce in fiecare an se transfera f multi studenti de la facultatile particulare la cele de stat ?

Cine crezi ca are prioritate in ceea ce priveste ocuparea unui loc de munca ? Ala care a terminat la stat, sau ala care a terminat la privat ?

( Cele 2 intrebari au legatura una cu alta, logic )

Eu acum am spus realitatea stiind ce se intampla cu prietenii mei care au terminat anul trecut...unii au ajuns de la 20-22 de ani sa aiba salarii cat parintii lor care au ceva vechime sau poate si mai mari, altii stau pe tusa...


Cred ca nu ai inteles nimic din ceea ce am scris.......
STAT= buget, adica faci scoala pe banii statului.......aici, in context...iar referitor la ceea ce ai scris tu..chiar daca se transfera, tot pe bani o fac, asta era nedumerirea fetei cu topicul, asta intreba, d'aia " trage" pt. note, ca sa prinda un loc la buget, adica fara plata.
Locul de munca la privat nu-l mai ocupi cu un CV, il ocupa ala care-i pus la proba de lucru:)..firmele care vor oameni pregatiti.
Si hai sa-ti mai zic ceva, stii ca daca un student face o fac. privata, si vrea sa-si dea licenta la o universitate de stat, poate:).....iti iei dosarelul si dai licenta unde doresti tu:)...mai ales daca fac. privata la care e un student nu e acreditata....asta e))
Plus ca un loc de munca-l mai obti si cu putin noroc......iar unii cu pile.
stem_29
Postat pe 11 Ianuarie 2011 16:19
De la: TIGRA, la data 2011-01-11 16:13:59
De la: Summer_, la data 2010-11-01 00:43:37
De la: stem_29, la data 2010-10-31 22:19:46Apropo pt. cei care zic ca la privat sunt " varza" facultatile.......sa nu uitati ca aceeasi profesori predau si acolo:) Plus ca asa cum scriam mai sus, locurile la stat, sunt enormmm de multe pe bani:).


La facultatile de stat, si aia de la taxa invata...la unele facultati nu treci asa usor de unele examene.
La mine la facultate din anul 3 au ramas 80 de repetenti, de copiat nu se poate, avem multi supraveghetori, telefoanele mobile nu functioneaza pt ca ne buruiaza semnalul cu aparate...asa ca ori inveti, ori dai multi bani...adica la examenele alea peste care nu prea se trece trebuie sa dai intre 500 si 1000 de euro ! La o materie daca ai dat examenul de 3 ori si nu l-ai luat, ramai repetent....si asa mai departe....
Am vb in numele meu cu toate ca cunosc situatiile si de la alte facultati decente...

Apoi...spune-mi si mie de ce in fiecare an se transfera f multi studenti de la facultatile particulare la cele de stat ?

Cine crezi ca are prioritate in ceea ce priveste ocuparea unui loc de munca ? Ala care a terminat la stat, sau ala care a terminat la privat ?

( Cele 2 intrebari au legatura una cu alta, logic )

Eu acum am spus realitatea stiind ce se intampla cu prietenii mei care au terminat anul trecut...unii au ajuns de la 20-22 de ani sa aiba salarii cat parintii lor care au ceva vechime sau poate si mai mari, altii stau pe tusa...


iti dau eu un exemplu de ex unde nu poti sa misti, materia Dreptul Comertului international, nu aveai voie sa bagi mana in banca sau sa intorci capul in spate sau sa bagi mana in buzunar, mainile se tin pe banca, tel inchise pe banca, sacouri , geci, genti pe pervaz la geam, profa avea un mic aparat de bruiat hans free-ul, si daca erai prins cumva copiind iti facea referat de exmatriculare, cam asa erau mai toti profii mei de la Drept, la particular, Iar aia cu cine are prioritate la angajare este un rahat , angajatorul te va intreba ce experienta ai in domeniu, il doare in fund ca ai terminat la stat sau la privat si crede-ma ca stiu ce spun am schimbat cateva locuri de munca in domeniul bancar in care lucrez si nu a interesat pe nimeni cat am luat la licenta sau alte prostii de acest gen.


Stiu si eu draga mea cum este la drept, am 2 prietene care au terminat Universitatea cu nota f mare ( una dintre ele 10, cealalta pe aproape ) si lucreaza la avocati renumiti din timpul facultatii, fara pile, relatii etc
Apoi o prietena de familie lucreaza la o companie importanta cu sediul in New York ( nu dau nume ) si dinvara anului trecut au inceput sa faca angajari. Pt a obtine locul de munca trebuia sa treci mai intai de un fel de test cu patronul, apoi cu ea. A specificat din start ca nu accepta studenti de la particulara...
Intradevar, pe multi nu ii intereseaza cu cat ai terminat, unde etc...Insa depinde pretentiile pe care le ai de la locul de munca, salariu, conditii etc, eu ma refeream in toate postarile la cei care au niste ambitii, nu care dupa ce termina o facultate dau ,,aplica'' la orice job.
Iti inteleg punctul de vedere insa exemplele din jurul meu, parinti, rude, prieteni imi confirma spusele !
Acuma totul depinde de ambitia fiecaruia ( asta e parerea mea )
Summer_
Postat pe 11 Ianuarie 2011 18:50
De la: stem_29, la data 2011-01-11 16:19:22
De la: Summer_, la data 2010-11-01 00:43:37
De la: stem_29, la data 2010-10-31 22:19:46Apropo pt. cei care zic ca la privat sunt " varza" facultatile.......sa nu uitati ca aceeasi profesori predau si acolo:) Plus ca asa cum scriam mai sus, locurile la stat, sunt enormmm de multe pe bani:).


La facultatile de stat, si aia de la taxa invata...la unele facultati nu treci asa usor de unele examene.
La mine la facultate din anul 3 au ramas 80 de repetenti, de copiat nu se poate, avem multi supraveghetori, telefoanele mobile nu functioneaza pt ca ne buruiaza semnalul cu aparate...asa ca ori inveti, ori dai multi bani...adica la examenele alea peste care nu prea se trece trebuie sa dai intre 500 si 1000 de euro ! La o materie daca ai dat examenul de 3 ori si nu l-ai luat, ramai repetent....si asa mai departe....
Am vb in numele meu cu toate ca cunosc situatiile si de la alte facultati decente...

Apoi...spune-mi si mie de ce in fiecare an se transfera f multi studenti de la facultatile particulare la cele de stat ?

Cine crezi ca are prioritate in ceea ce priveste ocuparea unui loc de munca ? Ala care a terminat la stat, sau ala care a terminat la privat ?

( Cele 2 intrebari au legatura una cu alta, logic )

Eu acum am spus realitatea stiind ce se intampla cu prietenii mei care au terminat anul trecut...unii au ajuns de la 20-22 de ani sa aiba salarii cat parintii lor care au ceva vechime sau poate si mai mari, altii stau pe tusa...


Cred ca nu ai inteles nimic din ceea ce am scris.......
STAT= buget, adica faci scoala pe banii statului.......aici, in context...iar referitor la ceea ce ai scris tu..chiar daca se transfera, tot pe bani o fac, asta era nedumerirea fetei cu topicul, asta intreba, d'aia " trage" pt. note, ca sa prinda un loc la buget, adica fara plata.
Locul de munca la privat nu-l mai ocupi cu un CV, il ocupa ala care-i pus la proba de lucru:)..firmele care vor oameni pregatiti.
Si hai sa-ti mai zic ceva, stii ca daca un student face o fac. privata, si vrea sa-si dea licenta la o universitate de stat, poate:).....iti iei dosarelul si dai licenta unde doresti tu:)...mai ales daca fac. privata la care e un student nu e acreditata....asta e))
Plus ca un loc de munca-l mai obti si cu putin noroc......iar unii cu pile.


Asta cu licenta e altceva, insa nu stiu cat conteaza unde dai o licenta de 2 lei care se stie in ce conditii se da...sustii un proiect fiind asistat de o comisie plictisita...haha
Hai sa-ti spun eu altceva ! In vara a trebuit sa lucrez pe langa cineva, sa fac practica, sa fur meseria cum s-ar zice. Evident ca am cautat pe cineva f bun, cu renume si prin intermediul unui prieten de familie amluat legatura. Prima conditie a persoanei respective a fost sa studiez la o facultate de stat ! Din fericire intrunesc conditiile, imi vad si de treaba, invat si m-am ales cu un loc asigurat de munca dupa facultate ( chiar si in timpul facultatii, in vacante )
Summer_
Postat pe 11 Ianuarie 2011 18:56
De la: marco918, la data 2010-10-31 10:08:47
De la: p_luiza, la data 2010-10-31 10:01:16Dragilor am si eu o mica nelamurire... desi mai am ceva pana atunci vrea sa stiu din timp, ca sa ma pot orienta dupa ceva anume..
Care este diferenta dintre facultatea de stat si cea privata? Cei care stiti va rog lamuriti-ma si pe mine. Iar daca a-ti auzit ceva preturi eventual imi puteti spune.
Si apropo Universitatea Ioan Cuza din iasi este privata sau la stat?
Multumesc anticipat.





... facultatile private sint pierdere de timp ... dar orice facultate ai alege daca nu ai nici o placere pentru domeniul respectiv o sa o faci ... DEGEABA ... o facultate trebuie sa se adauge unei o pasiunii pentru un anumit domeniu ... fara sa iti placa sa faci ceea ce vei studia o sa constati dupa ani ca nu iti ofera nici o satisfactie ... nici morala, nici materiala (mai ales ca cea materiala vine dupa ce dovedesti ca ai talent, responsabilitate si cunostinte) ... asa ca lasa preturile de piata si vezi ce vrei ...


... ...perfecta dreptate marco, iar pentru cei mai multi o scoala in noul context social sunt mai mult o fabrica de diplome(de care au nevoie, e adevarat)...respect pentru exceptii, pentru ca exista si foarte multe exceptii de la aceasta regula
kudika195501
Postat pe 11 Ianuarie 2011 18:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
job vase de croaziera 3 De la: kudika_6458 12 Iunie 2012 20:19
Neatzaaaaa :)) 1143 De la: dontworibehapi 27 Aprilie 2009 08:48
Cat castiga un store Manager in Bucuresti ? 1 De la: larisa_sofia 1 Iunie 2009 16:57
Facultatea de Limbi Straine, Bucuresti 4 De la: elena010 3 Ianuarie 2013 10:18
La multi ani ! 1 De la: moreno 23 Aprilie 2009 05:45