Setari Cookie-uri

coruptie

Credeti ca ar disparea coruptia (din romania) daca ar creste nivelul de trai?
lecteurdesprit26
Postat pe 11 Noiembrie 2010 09:54
De la: lecteurdesprit26, la data 2010-11-11 09:54:25Credeti ca ar disparea coruptia (din romania) daca ar creste nivelul de trai?


da, cred!
geo_resuscitat
Postat pe 11 Noiembrie 2010 09:56
da sigur ar disparea...atunci cind iti permiti..mai bine cumperi din magazin dect sa risti sa fii tepuit...asta doar un aspect...
BEL_AMY1
Postat pe 11 Noiembrie 2010 10:02
De la: lecteurdesprit26, la data 2010-11-11 09:54:25Credeti ca ar disparea coruptia (din romania) daca ar creste nivelul de trai?


NU , nu va disparea, aici deja nu mai vb de nivel de trai ci de mentalitate si de obisnuinta, un judecator castiga destul de bine, atunci de ce ia spaga? coruptia "gulerelor albe" va exista mereu, atata timp cat mentalitatea nu se va schimba, la orice nivel si in orice sistem privat sau public, se da si de accepta foloase necuvenite. Eu personal sunt absolut convinsa ca si daca salariile ar ajunge la zeci de mii de euro, tot vor exista spagi, pt ca asa ne-am obisnuit si asa noi i-am obisnuit pe ceilalti.
visan_georgiana
Postat pe 11 Noiembrie 2010 10:08
De la: TIGRA, la data 2010-11-11 10:08:45
De la: lecteurdesprit26, la data 2010-11-11 09:54:25Credeti ca ar disparea coruptia (din romania) daca ar creste nivelul de trai?


NU , nu va disparea, aici deja nu mai vb de nivel de trai ci de mentalitate si de obisnuinta, un judecator castiga destul de bine, atunci de ce ia spaga? coruptia "gulerelor albe" va exista mereu, atata timp cat mentalitatea nu se va schimba, la orice nivel si in orice sistem privat sau public, se da si de accepta foloase necuvenite. Eu personal sunt absolut convinsa ca si daca salariile ar ajunge la zeci de mii de euro, tot vor exista spagi, pt ca asa ne-am obisnuit si asa noi i-am obisnuit pe ceilalti.

da ai dreptate ...furat de val am scris ca v-a disparea...gindind ca ar putea ajunge la nivelul scazut la care a fost cindva...coruptia se manifesta in toata lumea mascata sub diferite aspecte sau sub diferite denumiri ...in tarile dezvoltate cazurile de coruptie sunt mai putine...deoarece avind bani dispare "coruptia marunta"...spaga pentru nimicuri...coruptia ramine la nivel inalt,mafia "gulerelor albe" pe care cetateanul de rind o vede mai putin si crede ca il afecteaza mai putin.la ei cind sunt descoperite astfel de cazuri macar au bunul simt ...politicienii sa-si dea demisia (cazul din Germania...de acum citiva ani al cancelarului Kohll)...
un caz de corutie...se manifesta acum in Italia la Napoli..."mafia gunoaielor"...
(am plecat cu sorcova...atentie preteni vine supracontrolul)
BEL_AMY1
Postat pe 11 Noiembrie 2010 10:26
De la: lecteurdesprit26, la data 2010-11-11 09:54:25Credeti ca ar disparea coruptia (din romania) daca ar creste nivelul de trai?


E putin probabil sa dispara.A devenit obisnuinta si cresterea nivelului de trai nu o sa schimbe asta.E asemeni unui drog care creeaza dependenta.
Barbie30_
Postat pe 11 Noiembrie 2010 10:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sunt studenta la master.. si cu toate aste.. foarte greu imi gasesc un loc de munca adecvat 56 De la: kudika_1045780 11 Mai 2023 11:26
hmmm 1 De la: gandacel83 9 Ianuarie 2009 17:55
mai este careva berbec si partenerul rac?o parere... 5 De la: sekyiwa 23 Octombrie 2009 11:15
Pentru cei care au participat la olimpiade de religie 1 De la: kudika340644 9 Februarie 2011 21:00
Cercetare: "Infleunta televiziunii asupra psihicului uman" 2 De la: lacurentnews 6 Mai 2012 23:20