Setari Cookie-uri

INGRASARE DUPA TARTAMENT CU HIDROCORTIZON SI PREDNISON

Buna! As vrea sa stiu daca a urmat cineva tratament cu hidrocortizon si prednison si s-a ingrasat, dar mai ales, daca a reusit sa slabeasca, ca mie imi e imposibil. Am urmat in ianuarie si februarie ale acestui an acest tratament care m-a facut sa iau 7 kg pe care nu le mai pot da jos indiferent ce fac. Am exclus prajelile, painea, grasimile din alimentatie, dulciuri mananc rar, mananc multe fructe si legume, beau mai mult de 2 litri de apa pe zi, ceaiuri neindulcite, fac sport de 3-4 ori pe saptamana, merg zilnic pe jos si nu reusesc sa mai dau jos, din ianuarie pana acum am scapat doar de 1 kg. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Ajutati-ma cu un sfat, va rooooooooooggggggg!
gheorghesimona
Postat pe 20 Noiembrie 2010 14:11
Buna, eu incerc sa ma ingras dar nu prea pot sa mananc, si m am gandit sa iau prednison ca am auzit ca ingreasa, Zi mi si mie te rog cum ai luat tratamentul si cate zile,
ms
zamfirescu_nicoletta
Postat pe 20 Februarie 2011 18:30
De la: gheorghesimona, la data 2010-11-20 14:11:40Buna! As vrea sa stiu daca a urmat cineva tratament cu hidrocortizon si prednison si s-a ingrasat, dar mai ales, daca a reusit sa slabeasca, ca mie imi e imposibil. Am urmat in ianuarie si februarie ale acestui an acest tratament care m-a facut sa iau 7 kg pe care nu le mai pot da jos indiferent ce fac. Am exclus prajelile, painea, grasimile din alimentatie, dulciuri mananc rar, mananc multe fructe si legume, beau mai mult de 2 litri de apa pe zi, ceaiuri neindulcite, fac sport de 3-4 ori pe saptamana, merg zilnic pe jos si nu reusesc sa mai dau jos, din ianuarie pana acum am scapat doar de 1 kg. Chiar nu stiu ce sa mai fac. Ajutati-ma cu un sfat, va rooooooooooggggggg!

mama se afla in situatia asta.. si nu prea a reusit sa dea jos din pacate decat dupa o operatie pentru ca a stat nemancata nu stiu cate zile.
nu te chinui sa bei atata apa daca nu simti nevoia, documenteaza-te mai bine ca este un mit treaba cu 2 l pe zi.
bei cat iti cere organismul (de preferat inainte de culcare, dupa ce te trezesti si inainte de orice masa sa te fortezi sa bei macar un pahar ca sa-ti alunge din foame).
sa nu te infometezi, e ceva normal sa iei in greutate dupa prednison.
incearca sa mergi la masaje, sauna etc pentru drenarea limfei.
multa sanatate!
OanaSun
Postat pe 20 Februarie 2011 22:11
De la: zamfirescu_nicoletta, la data 2011-02-20 18:30:22Buna, eu incerc sa ma ingras dar nu prea pot sa mananc, si m am gandit sa iau prednison ca am auzit ca ingreasa, Zi mi si mie te rog cum ai luat tratamentul si cate zile,
ms

tu stii macar pentru ce se ia prednison?
nu sunt bomboane sa stii, mai bine mergi la endocrinolog sau la nutritionist
OanaSun
Postat pe 20 Februarie 2011 22:11
De la: zamfirescu_nicoletta, la data 2011-02-20 18:30:22Buna, eu incerc sa ma ingras dar nu prea pot sa mananc, si m am gandit sa iau prednison ca am auzit ca ingreasa, Zi mi si mie te rog cum ai luat tratamentul si cate zile,
ms
se pare ca vrei sa-ti distrugi sanatatea in mod intentionat!!!!! acest medicament, este un inhibitor al sistemului imunitar, daca-l iei, risti sa faci infedctii de mai mare dragul, sau la cure prelungite, dupa ceva vreme chiar cancer....nu te juca cu ceva care nu iti este de folos !!! iti poti ditruge organismul.....cine ia asa ceva, ia pt ca are o boala autoimuna, si are nevoie neaparat de calmarea sistemului imunitar....foarte bine ar putea sa inlocuiasca cu TRANSFER FACTOR, are aceleasi efecte de calmare a sistemului imunitar, numai ca TOXICITATEA ESTE ZERO si sunt foarte sigure pt consumul uman....!!!!!
4Life
Postat pe 20 Februarie 2011 22:25
Transfereleeeee.....
kudika226898
Postat pe 20 Februarie 2011 23:00
se stie ca tratamentul cu hidrocortizon si prednison este administrat numai de medic , nu se ia dupa ureche , cu atit mai mult cu cit aceste medicamente intra in clasa steroizilor , a drogurilor
si eu iau de ani de zile , tot asa m-am ingrasat si nu pot scapa de kg luate in plus
cind i-am zis dr ca prea am pus pe mine mi-a replicat ca nu conteaza , ca e bine sa fii cu sunculite sa zica lumea ca ,,,,,traiesc bine
asa ceva n-am auzit , dar ma rog.....
asa ca nu te panica , mai sint persoane in situatia ta
sanatate si numai bine ! DIANA
kudika421403
Postat pe 8 Februarie 2012 14:31
Eu te sfatuiesc sa adopti un regim hiposodat. Si eu urmez un tratament cu medrol (corticosteroid) ptr o boala autoimuna si mi s-a recomandat un regim total lipsit de sare deoarece cortizonul inhiba pierderea de sodiu si faciliteaza retentia de apa. Nu stiu daca o sa te ajute sa scapi de kilogramele acumulate pana acum dar te va impiedica sa iei altele in plus.
wickedamy
Postat pe 31 Octombrie 2012 22:25
In primul rand la tratamentul cu aceste medicamente, nu ai voie sare deloc, pentru ca retii multa apa, cu atat mai mult cu cat mananci si sarat.
De obicei prednison se da inaintea unor operatii.
Multa sanatate.
Ghicicummacheama
Postat pe 31 Octombrie 2012 22:43
De la: 4Life, la data 2011-02-20 22:25:26
De la: zamfirescu_nicoletta, la data 2011-02-20 18:30:22Buna, eu incerc sa ma ingras dar nu prea pot sa mananc, si m am gandit sa iau prednison ca am auzit ca ingreasa, Zi mi si mie te rog cum ai luat tratamentul si cate zile,
ms
se pare ca vrei sa-ti distrugi sanatatea in mod intentionat!!!!! acest medicament, este un inhibitor al sistemului imunitar, daca-l iei, risti sa faci infedctii de mai mare dragul, sau la cure prelungite, dupa ceva vreme chiar cancer....nu te juca cu ceva care nu iti este de folos !!! iti poti ditruge organismul.....cine ia asa ceva, ia pt ca are o boala autoimuna, si are nevoie neaparat de calmarea sistemului imunitar....foarte bine ar putea sa inlocuiasca cu TRANSFER FACTOR, are aceleasi efecte de calmare a sistemului imunitar, numai ca TOXICITATEA ESTE ZERO si sunt foarte sigure pt consumul uman....!!!!!


Buna. Te rog daca poti sa imi spui daca ai luat prednison si pe urma ai inlocuit cu transfer factor, si daca da, de unde pot procura acest supliment? eu sunt din arad. Medicul meu imi da 60 mg de prednison de 3 saptamanni si nu sunt multumita de efectele negative foarte rele,si abia peste cateva zile incepe sa imi descreasca doza incepand cu o pastila pe saptamana; adica peste 6 saptamani o sa termin cu prednisonul, ceea ce ma ingrijoreaza mult, pt ca ca imi simt deja demult icheieturile cum joaca, si ma deranjeaza, din cauza ca strica calciul, si pe deasupra iau si calciu si magneziu. Va rog foarte mult cine a mai luat prednison, mai ales doze mari ca si mine...ajutatima cu sfaturi, ce pot face?ar fi rau daca il intrerup treptat sa scad cate 2 pastile pe saptamana? toata viata in general mia afectat-o acest prednison de cand il iau, sunt intr-o continua agitatie, am probleme cu somnul, musculatura foarte slabita, plus de multe ori dificultate in respiratie, tahicardie....intr-un cuvant nu ma bucur de viata ca si inainte de al lua. Cine ma poate ajuta, va astept sa imi scrieti. Multumesc.
corneliamorar
Postat pe 26 Noiembrie 2013 10:06
Acum cativa ani (buni) in urma, am urmat si eu un tratament cu prednison. In prima saptamana luam cate 9 pe zi, urmatoarea sapt. cate 8 pe zi si tot asa scadeam pana la 1 pe zi. Doctorul mi-a spus sa nu cumva sa le intrerup pentru ca e posibil sa am o criza foarte urata (despre tratamentul astmului bronsic este vorba).
Dupa ce am terminat pastilele m-am dus la control, mi-am facut proba ventilatorie, iar rezultatul a fost foarte bun (comparativ cu rezultatul de la externare de 27% capacitatea plamanului ). Doctorita de acolo (cea cere mi-a facut proba) m-a intrebat ce tratament am urmat. I-am spus ca prednison, la care ea a sarit efectiv de pe scaun si a tipat la mine sa nu cumva in viata mea vreodata sa mai accept tratament cu asa ceva. Mi-a spus sa iau orice, spraiuri etc., dar NU prednison.
Doctorul care m-a tratat mi-a spus ca e posibil sa ma ingras, iar eu am adoptat un regim 99% fara sare, fara carne. In perioada tratamentului era vara si am avut posibilitatea sa-mi fac salate cat mai variate. Nu m-am ingrasat. Atunci...
luchianramona
Postat pe 26 Noiembrie 2013 10:45
eu am luat timp de 9 luni si m am ingrasat mult dar am reusit sa slabesc 34 de kg cu o supa de pui cu legume si f putina sare ,compot de mere fara zahar 2 cani dimineata pe stomacul gol si apoi pt ca venise vara am mancat fasole verde cu pui fiert la greu
kudika_26806
Postat pe 10 Mai 2014 15:03
Sa-ti fie rusine pentru ca te lauzi!!! ia inghite si tu 9 ale tale +31 dupa transplant renal mai poti sa te lauzi dupa? eu de atita timp iau si inca mai trebuie! asa ca dai slava lui D-zeu, ca ai scapat slabuto.
kudika_974281
Postat pe 28 Septembrie 2014 16:07
buna, te sfatuiesc sa nu iei prednison pt a te ingrasa , este un medicament, care nu doar ingrasa, mai are si efecte secundare negatize, cum ar fi attrofierea muschilor, sensibilizarea oaselor la frig, la efort mare.. nu acum, mai tarziu! eu am luat prednison cand eram mica si in prezent la 1, 66M AM 62 DE KG SI la fel nu pot da jos.. ar trebui sa am 55 , am picioarele grase , in special la gambe, burta nu am , in schimb picioarele imi dau batai de cap.. e inestetic sa port fuste..cizme nu imi gasesc niciodata sa mi se potriveasca.. deci nu lua prednison oricat de slaba ai fi.. mergi la un medic e cel mai bine asa , el iti va prescrie o reteta , poate chiar naturista
B__ndar_Andreea_1
Postat pe 2 Aprilie 2015 23:45
ai sa slabesti dupa 6 luni cand prednisonul se elimina din organism,sa nu disperam!

Ianko_Lia_1
Postat pe 5 Ianuarie 2016 19:30
As dori sa va spun ca iau acest medicament de 6 ani si ceva, zilnic. M-am ingrasat 8kg, dar problema cea mai mare e ca in timp produce o serie de neplaceri. Acum singura mea problema e colesterolul f marit, dar am inteles ca e din cauza ca medicamentul incetineste procesarea grasimilor. Trebuie sa mananc normosodat, din cauza ca afectiunea mea duce la pierderea sarii in urina, iar sarea e importanta in echilibrul electrolitic si are legatura cu tensiunea. Deocamdata tensiunea mi-e mica. Uneori foarte mica... Nu prea pot face miscare, pentru ca obosesc tare, chiar si cand urc scarile. Seara, ma simt ca o perna, se vede apa retinuta in tesuturi, mai ales in partea superioara a corpului. Aveam o greutate ideala, un corp armonios si frumos, altletic, dar totul s-a schimbat. In plus am intrat la menopauza extrem de repede, la mai putin de 2 ani de cand iau prednison. Si de aici, alte schimbari... Dar... vreau sa gandesc pozitiv si sa fiu recunoscatoare lui Dzeu ca traiesc. Va trebui sa iau acest medicament toata viata. Nu stiu daca sa-i multumesc ca exista, sau sa-l urasc. Sper doar sa nu am probleme mai mari in viitor. Va rog, sa nu luati acest medicament la intamplare. E adevarat ca distruge sistemul imunitar, va dezechilibreaza hormonal, iar aceste lucruri sunt extrem de importante in functionarea organismului vostru. Poate va ajuta ce stiu despre acest medicament si veti reflecta mai mult la utilizarea lui. Multa santate, tuturor!
kudika_1021393
Postat pe 18 Decembrie 2016 00:35
Sanatate * , scuze
kudika_1021393
Postat pe 18 Decembrie 2016 01:06
Buna!eu fac dexametazona....nu mananc sarat deloc insa e groaznic....pot folosi inlocuitor de sare?am vazut ca se gaseste in farmacii.merci!
deepika
Postat pe 14 Ianuarie 2017 07:07
Buna seara .Si eu am o boala se numeste lupus si iau medrol si mam ingrasat si nu mai pot sa dau jos . Nu stiu ce sa mai fac.
kudika_1033815
Postat pe 22 August 2018 21:15
Buna seara .Si eu am o boala se numeste lupus si iau medrol si mam ingrasat si nu mai pot sa dau jos . Nu stiu ce sa mai fac.
kudika_1033815
Postat pe 22 August 2018 21:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cand sa incep sa iau anticonceptionalele? 2 De la: cel_cu_barba_sura 4 Noiembrie 2010 21:59
help ...colacei?... 22 De la: kudika179267 29 Iunie 2015 18:09
buna 2 De la: deelisha 16 Mai 2009 21:15
usturime ingrozitoare dupa examen de secretie vaginala 3 De la: kudika_14778 23 August 2012 15:08
operatie de corectare a sanilor 7 De la: kudika_1020415 15 Noiembrie 2016 07:57