Setari Cookie-uri

Gardnerella la femei

Acum o luna mi-a fost depistata Gardnerella la testul Pap's. Nu este ceva cu transmitere, e o ciuperca ce apare din cauza schimbarilor de PH din vagin, motivele putand fi multiple: sapun alcalin, sperma etc.
Am luat Tinidazol 500mg, tratamen in 2 doze a cate 4 pastile, iar partenerul la fel. Am urmat intocmai instructiunile si ne-am protejat.
Dupa 2 saptamani am facut iar test de secretie si o am in continuare. Mi s-a spus sa repet tratamentul si sa ma duc iar la control. Ea oricum poate sa dispara si la urmatoarea spalare vaginala sa reapara-- asa mi-a zis doctorul. Pentru femeile care au avut/ au Gardnerella, ce faceti? Ce tratament mai urmati? Chiar nu exista un tratament eficient?
P.S.- Dupa primul dozaj mi-au disparul definitiv acele secretii mirositoare care persistau inca de acum cateva luni (greseala mea ca nu am mers la doctor mai din timp). Insa acum nu le mai am, dar la analize Gardnerella persista. Azi am inceput a doua "runda" de tratament. Voi cate tratamente ati urmat pana sa dispara?
kudika12787
Postat pe 20 Noiembrie 2010 15:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
casa in Bucovina 1 De la: rox_rbz 8 Decembrie 2011 18:18
singura... 18 De la: ferero 19 Mai 2009 04:38
Din iubire nu se moare 6 De la: kudika106963 18 Ianuarie 2010 03:41
Ce fac fetele singure maine pe 14 feb.? 43 De la: Ame_ly 15 Februarie 2011 17:35
el taur....eu capricorn 5 De la: helenita5 1 Iulie 2009 21:46