Setari Cookie-uri

Tatuaj

Buna. Am fost operata de apendicita in urma cu mai bine de 1 an, si desi cicatricea ramasa e mica si "frumoasa" nu ma simt in largul meu. as vrea sa-mi fac un tatuaj peste ea, ceva ce sa o acopere, dar nu sunt sigura daca e bine. Credeti ca imi puteti da si mie un sfat, cum ar fi mai bine sa procedez? Merci.
adyna2905
Postat pe 28 Noiembrie 2010 05:14
"Reactii alergice la substantele folosite pentru realizarea tatuajului. Se intampla destul de rar, dar se intampla.
Aparitia granulomilor, adica niste noduli care se formeaza in jurul unor corpi straini, pe care organismul uman ii recunoaste ca atare, cum ar fi particulele de pigmenti cromatici folositi pentru realizarea tatuajului.

Daca esti predispusa la dezvoltarea cheloidelor (formatiuni fibroase ale pielii, aparute pe locul unor cicatrici), este posibil ca acest lucru sa se intample si plecand de la un simplu tatuaj. Cheloidele sunt foarte suparatoare din punct de vedere estetic asa incat, in cazul in care ai mai avut probleme de acest gen, ar fi bine sa te gandesti inca o data.

Ar putea aparea si un neajuns in ceea ce priveste aspectul final al tatuajului: cu cat acesta este mai complicat si are un desen mai elaborat, necesitand mai multe culori, cu atat este posibil ca pigmentii sa afecteze calitatea acestuia. Este preferabil sa alegi un model mai simplu, dar despre care stii ca nu comporta asemenea riscuri. Si de altminteri, nu uita de "farmecul simplitatii"...

Inainte sa pui mana pe clanta de la usa cabinetului respectiv, gandeste-te inca o data. Tatuajul nu este ca un machiaj care, daca nu iti place, poate fi inlaturat urgent cu lotiune demachianta. Procesul de inlaturare a unui tatuaj se bazeaza in principiu pe laser si, chiar daca tehnologia a progresat, este destul de dureros si de costisitor."
Barbie30_
Postat pe 28 Noiembrie 2010 08:56
multumesc. m-a ajutat sfatul tau
adyna2905
Postat pe 28 Noiembrie 2010 13:47
De la: adyna2905, la data 2010-11-28 05:14:32Buna. Am fost operata de apendicita in urma cu mai bine de 1 an, si desi cicatricea ramasa e mica si "frumoasa" nu ma simt in largul meu. as vrea sa-mi fac un tatuaj peste ea, ceva ce sa o acopere, dar nu sunt sigura daca e bine. Credeti ca imi puteti da si mie un sfat, cum ar fi mai bine sa procedez? Merci.






... in proportie de 98% toti cei care isi fac tatuaje NU STIU ce reprezinta pentru ei acel tatuaj ... dar ... cica ... le place !!! ... asta ca sa iti dai seama cam in ce tagma te bagi ... in al doilea rind ... orice interventie asupra corpului si a pielli este o trauma ... care se poate intoarce impotriva ta ... uita de ''moda'' asta ... nu e sanatoasa ...
marco918
Postat pe 28 Noiembrie 2010 13:52
De la: marco918, la data 2010-11-28 13:52:37
De la: adyna2905, la data 2010-11-28 05:14:32Buna. Am fost operata de apendicita in urma cu mai bine de 1 an, si desi cicatricea ramasa e mica si "frumoasa" nu ma simt in largul meu. as vrea sa-mi fac un tatuaj peste ea, ceva ce sa o acopere, dar nu sunt sigura daca e bine. Credeti ca imi puteti da si mie un sfat, cum ar fi mai bine sa procedez? Merci.






... in proportie de 98% toti cei care isi fac tatuaje NU STIU ce reprezinta pentru ei acel tatuaj ... dar ... cica ... le place !!! ... asta ca sa iti dai seama cam in ce tagma te bagi ... in al doilea rind ... orice interventie asupra corpului si a pielli este o trauma ... care se poate intoarce impotriva ta ... uita de ''moda'' asta ... nu e sanatoasa ...



Am deja un tatuaj. Si stiu ce reprezinta pentru mine, cel putin. De fiecare data cand il vad imi amintesc ce norocoasa sunt ca am supravietuit. Daca vreau sa imi acopar cicatricea e problema mea. Eu intrebasem daca e in regula din punc de vedere medical. Alte motive sunt treba mea, si numai a mea.
adyna2905
Postat pe 28 Noiembrie 2010 16:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
2 sufletele 1 De la: diana1981 22 Ianuarie 2009 19:26
sanii nostri 132 De la: kudika421339 25 August 2011 21:29
transpiratia excesiva axiala 13 De la: Lydz 29 Aprilie 2016 06:57
anunt importanat! 4 De la: albe_beea 5 Februarie 2009 16:13
Joburi in teorie...ce ma fac in practica?! 28 De la: greierash_is_back 1 Noiembrie 2009 13:44