Setari Cookie-uri

Pareza dreapta (fata si brat) femeie in varsta

Buna tuturor. Azi dimineata bunica mea a suferit un accident vascular. I-a curs mult sange pe nas cand a mers la baie. Si s-a format un chist pe creier care a paralizat-o pe jumatatea dreapta a corpului, in special fata si bratul. Si limba, deoarece nu mai poate scoate niciun sunet articulat. In rest e perfect constienta, are 79 de ani si o tarie de caracter de fier (pana ieri umbla singura si chiar nu vroia ajutor de la nimeni), de o independena fascinanta.
Insa acum este la Universitar in Buc, la Neurologie. Are si diabet, doctorii o trateaza ca la noi in Romanica, cu o spaguta se rezolva. Insa dincolo de astea, am auzit ca trebuie si masaj facial, plus mestecat bucatele mici de guma (in fund, sa nu se inece) si masaj pe mana cu crema. Ati trecut prin asa ceva? Acum e o o cumnata cu ea acolo, maine ma duc si stau toata ziua si vreau incet incet sa creez un program de exercitii care sa dea roade.
M-ar ajuta mult un sfat, pentru ca sunt cea mai apropiata ruda tanara care este acum langa ea si nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata, vreau sa se faca bine! Va multumesc!
kudika12787
Postat pe 10 Decembrie 2010 22:42
De la: kudika12787, la data 2010-12-10 22:42:15Buna tuturor. Azi dimineata bunica mea a suferit un accident vascular. I-a curs mult sange pe nas cand a mers la baie. Si s-a format un chist pe creier care a paralizat-o pe jumatatea dreapta a corpului, in special fata si bratul. Si limba, deoarece nu mai poate scoate niciun sunet articulat. In rest e perfect constienta, are 79 de ani si o tarie de caracter de fier (pana ieri umbla singura si chiar nu vroia ajutor de la nimeni), de o independena fascinanta.
Insa acum este la Universitar in Buc, la Neurologie. Are si diabet, doctorii o trateaza ca la noi in Romanica, cu o spaguta se rezolva. Insa dincolo de astea, am auzit ca trebuie si masaj facial, plus mestecat bucatele mici de guma (in fund, sa nu se inece) si masaj pe mana cu crema. Ati trecut prin asa ceva? Acum e o o cumnata cu ea acolo, maine ma duc si stau toata ziua si vreau incet incet sa creez un program de exercitii care sa dea roade.
M-ar ajuta mult un sfat, pentru ca sunt cea mai apropiata ruda tanara care este acum langa ea si nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata, vreau sa se faca bine! Va multumesc!


Maine intrebi acolo un medic.........
CU siguranta o sa-ti zica de exercitii de recuperare, probabil ca masaj, kinetoterapie.....habar nu am.
Oricum sa stii un lucru, daca EA e asa cum ai descris-o, o sa fie bine.
Asa a fost si bunica sotului meu, si a fost de doua ori paralizata.
Nu s-a lasat, mergea prin casa sprijinita de cadru, de baston....si a reusit.
SI bunica noastra era ambitioasa......si a mai trait mult si bine asa dupa pareze...cred ca inca vreo 10-11 ani.
stem_29
Postat pe 10 Decembrie 2010 22:51
De la: kudika12787, la data 2010-12-10 22:42:15Buna tuturor. Azi dimineata bunica mea a suferit un accident vascular. I-a curs mult sange pe nas cand a mers la baie. Si s-a format un chist pe creier care a paralizat-o pe jumatatea dreapta a corpului, in special fata si bratul. Si limba, deoarece nu mai poate scoate niciun sunet articulat. In rest e perfect constienta, are 79 de ani si o tarie de caracter de fier (pana ieri umbla singura si chiar nu vroia ajutor de la nimeni), de o independena fascinanta.
Insa acum este la Universitar in Buc, la Neurologie. Are si diabet, doctorii o trateaza ca la noi in Romanica, cu o spaguta se rezolva. Insa dincolo de astea, am auzit ca trebuie si masaj facial, plus mestecat bucatele mici de guma (in fund, sa nu se inece) si masaj pe mana cu crema. Ati trecut prin asa ceva? Acum e o o cumnata cu ea acolo, maine ma duc si stau toata ziua si vreau incet incet sa creez un program de exercitii care sa dea roade.
M-ar ajuta mult un sfat, pentru ca sunt cea mai apropiata ruda tanara care este acum langa ea si nu stiu ce sa mai fac, sunt disperata, vreau sa se faca bine! Va multumesc!







... urmarile unor astfel de accidente se pot aproape elimina daca persoana ajunge nu mai tirziu de 5 ore la spital ... sint medicamente care dizolva cheagurile de singe si refac vasele de singe ... daca nu a avut norocul asta ... tot ce trebuie sa faca este ... miscare ... miscare ... si iar miscare ... pare de speriat initial dar, cu ajutorul si intelegera celor din jur poate merge mai departe zeci de ani ... multa sanatate ...

marco918
Postat pe 10 Decembrie 2010 22:55
Multumesc. O mi s-a recomandat maine sa vin cu o crema homeopatica- fara substante medicamentoase sau diclofenac, cu care sa ii masez si misc mana si degetele. Insa ma ingrijoreaza mult si fata. Iar am auzit ca in caz de pareza faciala dreapta, trebuie invatat vorbitul de la 0. Offf... si aseara am vorbit la telefon, era bine, radea, glumea. Am gasit pe internet niste exercitii faciale, incruntare, zambet etc., de genul acesta. Incet incet, cu rabdare, sper sa reusim. Multumesc pt sfat!
kudika12787
Postat pe 10 Decembrie 2010 22:59
Marco, azi dimineata la 8 a chemat salvarea si a mers insotita de o vecina. Eu locuiesc la cateva strazi, dar nu mi-a zis nimic, pana nu m-a sunat cineva la ora 13 sa imi spuna si am ramas socata. Nu vrea sa deranjeze, asa e ea. plus ca stie ca orice suferinta a ei m-ar afecta enorm, ea m-a crescut de mica si imi e ca o mama. Acum nu stiu la cat timp dupa accidentul vascular a alertat vecina, pentru ca la 8 s-a dus la ea la usa si era deja paralizata. Oricum, ea pe la ora aceea se trezea de fel. Si cand am fost in casa in seara asta am vazut urme ca a incercat sa se spele si chiar a si facut patul , iar vecina zice ca ea nu a facut nimic din toate astea si intr-adevar, bunica era uda la par azi dimineata. Cu siguranta i s-a facut rau si a vrut sa se spele, sa nu mearga asa la spital. Pentru ca a si cazut, re vanatai pe cot si ana dreapta. Si nu poate explica cum a cazut :(( Un lucru e sigur.. ea nu se spala la cap la prima ora a diminetii, fara motiv. Sigur a pierdut timpul asta dupa ce i-a fost rau
Offf.....
kudika12787
Postat pe 10 Decembrie 2010 23:03
De la: kudika12787, la data 2010-12-10 23:03:49Marco, azi dimineata la 8 a chemat salvarea si a mers insotita de o vecina. Eu locuiesc la cateva strazi, dar nu mi-a zis nimic, pana nu m-a sunat cineva la ora 13 sa imi spuna si am ramas socata. Nu vrea sa deranjeze, asa e ea. plus ca stie ca orice suferinta a ei m-ar afecta enorm, ea m-a crescut de mica si imi e ca o mama. Acum nu stiu la cat timp dupa accidentul vascular a alertat vecina, pentru ca la 8 s-a dus la ea la usa si era deja paralizata. Oricum, ea pe la ora aceea se trezea de fel. Si cand am fost in casa in seara asta am vazut urme ca a incercat sa se spele si chiar a si facut patul , iar vecina zice ca ea nu a facut nimic din toate astea si intr-adevar, bunica era uda la par azi dimineata. Cu siguranta i s-a facut rau si a vrut sa se spele, sa nu mearga asa la spital. Pentru ca a si cazut, re vanatai pe cot si ana dreapta. Si nu poate explica cum a cazut :(( Un lucru e sigur.. ea nu se spala la cap la prima ora a diminetii, fara motiv. Sigur a pierdut timpul asta dupa ce i-a fost rau
Offf.....





... gindeste pozitiv ... vezi si binele din tot raul ... putea sa moara ... ca vorbeste mai strimb sau se va misca mai greu chiar nu conteaza ... important ca e inca cu voi ... omul oricum e ca fulgul ... cremele si alte chestii sint degeaba ... sint medicamente care o pot ajuta sa nu mai pateasca asa ceva ... si miscare ... miscare ... miscare ... nu o cocolositi cu atentie exagerata ... multa sanatate ... pare o femeie deosebita ...


marco918
Postat pe 10 Decembrie 2010 23:19
Va multumesc pentru incurajari.. intr-o lume unde fiecare e pentru el, chiar nu mai stiam unde sa pot vorbi cu cineva.. Prietenele pe care am incercat sa le sun, sa le chem macar sa stea cu mine pana ma ia somnul, si-au gasit tot felul de scuze. Daca ale chemam la o cafea in "muol", ca e vineri seara, poate erau mai disponibile.. :(
Asa este, sa ii multumesc Cerului ca e langa mine si maine cand ii zic ceva poate macar sa dea din cap da/nu, si azi chiar a incercat sa zambeasca.. Mi-a frant inima.. e ca un copil.. batranii asa devin, niste copii neajutorati.... Ma bucur ca inca mai e .. Cand am ajuns, in patul de langa tocmai murise o femeie in varsta si nepotul, cam tot de varsta mea, plangea de nu mai putea. Ce o fi si in sufletul lui acum, saracul?
kudika12787
Postat pe 10 Decembrie 2010 23:31
De la: kudika12787, la data 2010-12-10 23:31:33Va multumesc pentru incurajari.. intr-o lume unde fiecare e pentru el, chiar nu mai stiam unde sa pot vorbi cu cineva.. Prietenele pe care am incercat sa le sun, sa le chem macar sa stea cu mine pana ma ia somnul, si-au gasit tot felul de scuze. Daca ale chemam la o cafea in "muol", ca e vineri seara, poate erau mai disponibile.. :(
Asa este, sa ii multumesc Cerului ca e langa mine si maine cand ii zic ceva poate macar sa dea din cap da/nu, si azi chiar a incercat sa zambeasca.. Mi-a frant inima.. e ca un copil.. batranii asa devin, niste copii neajutorati.... Ma bucur ca inca mai e .. Cand am ajuns, in patul de langa tocmai murise o femeie in varsta si nepotul, cam tot de varsta mea, plangea de nu mai putea. Ce o fi si in sufletul lui acum, saracul?






... se zice ca viata tuturor oameniilor ... e ca un cerc ... incepe cu copilaria ... adolescentza ... maturitatea ... batrinetze ... si iar ... copilarie ... e bine cind ai pe cine sa te sprijini si pentru cine sa mai speri ... asa cum face bunica ta ... fii mai vesela ... se putea mai rau ... daca zimbeste insemna ca iti mai poate face surprize frumoase ... iar prima surpriza este ca e prin preajma ...
marco918
Postat pe 10 Decembrie 2010 23:40

hey multumesc.. asta chiar m-a ajutat!
kudika12787
Postat pe 10 Decembrie 2010 23:45
De la: kudika12787, la data 2010-12-10 23:45:53
hey multumesc.. asta chiar m-a ajutat!





... da mai departe ... o vorba buna ...
marco918
Postat pe 10 Decembrie 2010 23:48
fara indoiala.. o vorba buna e mult mai mult decat un energizant si un dus rece!
kudika12787
Postat pe 10 Decembrie 2010 23:50
De la: kudika12787, la data 2010-12-10 23:50:41fara indoiala.. o vorba buna e mult mai mult decat un energizant si un dus rece!






... coteodata si un sut in ... dos ... are aceleasi efecte ... ... hai sa auzim de bine ...
marco918
Postat pe 10 Decembrie 2010 23:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
porii dilatati , cosuri negre, sebum in exces 2 De la: cristiana_cris 18 August 2009 16:32
Febra! 21 De la: kudika_927519 13 Iulie 2013 21:11
uter intors:| 10 De la: crystyna_crystynutza 5 Septembrie 2011 18:03
doneaza sange pt o fetita de 9 ani va rog 1 De la: dariutza21 22 Ianuarie 2009 20:36
hernia de disc 1 De la: kudika003972 24 Martie 2009 11:50