Setari Cookie-uri

Timiditatea...

Salut ma numesc Razvan ... si am o intrebare pentru voi... Cum se trateaza timiditatea??
RazvanFive
Postat pe 24 Decembrie 2010 20:44
De la: RazvanFive, la data 2010-12-24 20:44:56Salut ma numesc Razvan ... si am o intrebare pentru voi... Cum se trateaza timiditatea??

cu curaj!
pickard
Postat pe 24 Decembrie 2010 20:46
Mersi... Cautam ceva mai explicit poate :P
RazvanFive
Postat pe 24 Decembrie 2010 20:47
De la: RazvanFive, la data 2010-12-24 20:47:32Mersi... Cautam ceva mai explicit poate :P


bine! banuiesc ca esti timid in prezenta femeilor, sau cum!? :sml-confused0024
pickard
Postat pe 24 Decembrie 2010 20:52
Nu neaparat... in multe activitati (si in prezenta femeilor) .O teama de a face ceva...sa nu fie gresit si sa atrag atentia celorlati...cva in genu
RazvanFive
Postat pe 24 Decembrie 2010 21:06
De la: RazvanFive, la data 2010-12-24 21:06:01Nu neaparat... in multe activitati (si in prezenta femeilor) .O teama de a face ceva...sa nu fie gresit si sa atrag atentia celorlati...cva in genu


Din ce inteleg eu, tu esti stresat cand trebuie sa faci ceva, in prezenta altor persoane, ca sa nu gresesti si sa sa nu te faci de ras.
Daca am inteles bine...atunci stiu sentimentul...si asta e nasol.
Eu la examenele orale din facultate eram super stresata. Stiu ca la un examen a fost apogeul...profu m-a intrebat ceva si eu stiam raspunsul pentru ca invatasem, dar inainte de a intra eram atat de terminata ca s-ar putea s-o dau in bara, incat in momentul respectiv m-am blocat. Stiam ca stiu raspunsul si cu toate astea stateam in fata lui fara sa spun nimic. A fost groaznic. Ma concentram atat de tare pe faptul ca m-am blocat incat nu-mi reveneam. Nu stiu cat a durat...dar daca ma intrebi pe mine parca a fost o vesnicie.
Tu trebuie sa fii tu oricand si oricum. Nu trebuie sa te gandesti niciodata ca ai spectatori, comporta-te normal ca si cand nimeni nu ar fi acolo. E o vorba care imi place foarte mult: danseaza ca si cand nimeni nu te-ar vedea...
Sper sa intelegi ceva si sa te ajute.
Bafta multa!
pinguina
Postat pe 24 Decembrie 2010 21:23
inteleg ce vrei sa spui si... stiu ca asa e dar imi e greu sa o fac :) poate cu timpul...cn stie:)thx
RazvanFive
Postat pe 24 Decembrie 2010 21:27
De la: RazvanFive, la data 2010-12-24 21:06:01Nu neaparat... in multe activitati (si in prezenta femeilor) .O teama de a face ceva...sa nu fie gresit si sa atrag atentia celorlati...cva in genu


e foarte tare sa-ti dau eu sfaturi care eram foarte foarte timid si mai sunt inca dar mai putin!secretul e in tine!
sa nu-ti pese de nimic.nu ai decat o viata si nu merita irosita cu nimicuri
pickard
Postat pe 24 Decembrie 2010 21:31
Pot sa zic ca e ciudat... Pentru ca stiu ca nu e bine si nici greu ... si totusi exista o retinere...
RazvanFive
Postat pe 24 Decembrie 2010 21:33
De la: RazvanFive, la data 2010-12-24 21:27:31inteleg ce vrei sa spui si... stiu ca asa e dar imi e greu sa o fac :) poate cu timpul...cn stie:)thx


aa! uite ca pinguina stie sa se exprime mai bine!
craciun fericit pinguino!
apropo! uite cum o pup pe pinguina si sunt retinut !
pickard
Postat pe 24 Decembrie 2010 21:34
De la: RazvanFive, la data 2010-12-24 21:33:43Pot sa zic ca e ciudat... Pentru ca stiu ca nu e bine si nici greu ... si totusi exista o retinere...


stiu cum e!e mult pana prinzi curaj si daca treci de primul moment e bine
pickard
Postat pe 24 Decembrie 2010 21:36
De la: pickard, la data 2010-12-24 21:34:27
De la: RazvanFive, la data 2010-12-24 21:27:31inteleg ce vrei sa spui si... stiu ca asa e dar imi e greu sa o fac :) poate cu timpul...cn stie:)thx


aa! uite ca pinguina stie sa se exprime mai bine!
craciun fericit pinguino!
apropo! uite cum o pup pe pinguina si sunt retinut !



Craciun fericit si tie pickard !
Sa mananci cu masura
pinguina
Postat pe 24 Decembrie 2010 23:15
De la: RazvanFive, la data 2010-12-24 20:44:56Salut ma numesc Razvan ... si am o intrebare pentru voi... Cum se trateaza timiditatea??


simplu, ii indentifici cauzele.
exemplu: sunt timid fata de fete, sunt timid cand trebuie sa dau un interviu, sunt timid cand trebuie sa exprim o parere intr-o sedinta, sunt retras la chefuri

pasul 2: cauti evenimentele care te afecteaza cel mai putin. de exemplu daca esti la masa cu directorul general nu te apuci sa iti invingi atunci pe loc timiditatea, cauti alt eveniment propice.

pasul 3: faci exact ce iti este frica sa faci. esti timid fata de fete? presupunem ca te intorci de la job si pe strada apare o fata care iti place. mergi la ea, indiferent de rezultate si incerci sa vorbesti cu ea. in felul asta iti creezi o imunitate la stimul. dupa vreo 50 de incercari nereusite nici nu o sa te mai intereseze rezultatul, asa ca timiditatea cade in domeniul ala.

leo_
Postat pe 28 Decembrie 2010 04:02
De la: leo_, la data 2010-12-28 04:02:44
De la: RazvanFive, la data 2010-12-24 20:44:56Salut ma numesc Razvan ... si am o intrebare pentru voi... Cum se trateaza timiditatea??


simplu, ii indentifici cauzele.
exemplu: sunt timid fata de fete, sunt timid cand trebuie sa dau un interviu, sunt timid cand trebuie sa exprim o parere intr-o sedinta, sunt retras la chefuri

pasul 2: cauti evenimentele care te afecteaza cel mai putin. de exemplu daca esti la masa cu directorul general nu te apuci sa iti invingi atunci pe loc timiditatea, cauti alt eveniment propice.

pasul 3: faci exact ce iti este frica sa faci. esti timid fata de fete? presupunem ca te intorci de la job si pe strada apare o fata care iti place. mergi la ea, indiferent de rezultate si incerci sa vorbesti cu ea. in felul asta iti creezi o imunitate la stimul. dupa vreo 50 de incercari nereusite nici nu o sa te mai intereseze rezultatul, asa ca timiditatea cade in domeniul ala.



cu punctul trei, s-ar putea ca dupa 2-3 incercari care se termina aiurea sa-i piara orice pofta pentru celelalte 47 cel mai simplu: incepi cu fete care NU te intereseaza, care nu te intimideaza si nu-ti pasa de rezultat. din aproape in aproape ... si incearca sa nu le traumatizezi prea tare, or sa mai vina 2-3 dupa tine
Histria
Postat pe 28 Decembrie 2010 06:00
timiditatea nu prea se vindeca asa usor/numai tu singur trebuie sa o invingi/de boala asta si eu sufar/
denis_roxana
Postat pe 28 Decembrie 2010 07:10
De la: hystria1, la data 2010-12-28 06:00:48
De la: leo_, la data 2010-12-28 04:02:44
De la: RazvanFive, la data 2010-12-24 20:44:56Salut ma numesc Razvan ... si am o intrebare pentru voi... Cum se trateaza timiditatea??


simplu, ii indentifici cauzele.
exemplu: sunt timid fata de fete, sunt timid cand trebuie sa dau un interviu, sunt timid cand trebuie sa exprim o parere intr-o sedinta, sunt retras la chefuri

pasul 2: cauti evenimentele care te afecteaza cel mai putin. de exemplu daca esti la masa cu directorul general nu te apuci sa iti invingi atunci pe loc timiditatea, cauti alt eveniment propice.

pasul 3: faci exact ce iti este frica sa faci. esti timid fata de fete? presupunem ca te intorci de la job si pe strada apare o fata care iti place. mergi la ea, indiferent de rezultate si incerci sa vorbesti cu ea. in felul asta iti creezi o imunitate la stimul. dupa vreo 50 de incercari nereusite nici nu o sa te mai intereseze rezultatul, asa ca timiditatea cade in domeniul ala.



cu punctul trei, s-ar putea ca dupa 2-3 incercari care se termina aiurea sa-i piara orice pofta pentru celelalte 47 cel mai simplu: incepi cu fete care NU te intereseaza, care nu te intimideaza si nu-ti pasa de rezultat. din aproape in aproape ... si incearca sa nu le traumatizezi prea tare, or sa mai vina 2-3 dupa tine


auzisem si eu varianta asta, sa mergi pe fetele care nu te intereseaza, insa sunt cateva probleme: pe de-o parte mie cel putin imi pare rau sa complic de la inceput o persoana cu care nu voi avea de a face doar ca sa obtin eu un rezultat oarecare, pe de alta parte daca nu imi pasa de rezultat voi fi congruent cu ceea ce fac? eu zic ca mai multe respingeri obtii cand o femeie vede ca in ciuda a ceea ce spui nu arati ca te-ar interesa de ea. e ca si cum ai vorbi cu ea si te-ai uita la alta.
leo_
Postat pe 30 Decembrie 2010 08:41
De la: kudika344657, la data 2010-12-28 07:10:43timiditatea nu prea se vindeca asa usor/numai tu singur trebuie sa o invingi/de boala asta si eu sufar/

si pe tine ce te opreste?
leo_
Postat pe 30 Decembrie 2010 08:41
ma intreb oare, cum o fi sa fii timid?
battleofwits
Postat pe 30 Decembrie 2010 09:01
De la: RazvanFive, la data 2010-12-24 21:27:31inteleg ce vrei sa spui si... stiu ca asa e dar imi e greu sa o fac :) poate cu timpul...cn stie:)thx

E posibil ca in timp "sa te vindeci", e posibil sa ramai timid toata viata. Nu neaparat in toate directiile, depinde de tine. Sunt barbati care domina pe toata lumea, dar se pierd foarte usor in fata unei femei. Nu stiu cati ani ai, dar, in general, trebuie sa faci, exact ceea ce ti-e teama sa faci. Probabil ca de ti-ai imagina intalnirea, discutia, pasii pe care ii vei urma in situatia respectiva, acasa, in liniste, stiind deja ce ai de fcaut, ti-ar fi mai usor.

Daca scoatem din calcul tupeul obraznic, cred ca toti avem momente de blocaj din cauza timiditatii, oricat ne-am bate cu pumnii in piept in fata oglinzii.

Ia-o usurel ca nu-i o boala incurabila.
rashela
Postat pe 30 Decembrie 2010 09:26
De la: leo_, la data 2010-12-30 08:41:12
De la: hystria1, la data 2010-12-28 06:00:48
De la: leo_, la data 2010-12-28 04:02:44
De la: RazvanFive, la data 2010-12-24 20:44:56Salut ma numesc Razvan ... si am o intrebare pentru voi... Cum se trateaza timiditatea??


simplu, ii indentifici cauzele.
exemplu: sunt timid fata de fete, sunt timid cand trebuie sa dau un interviu, sunt timid cand trebuie sa exprim o parere intr-o sedinta, sunt retras la chefuri

pasul 2: cauti evenimentele care te afecteaza cel mai putin. de exemplu daca esti la masa cu directorul general nu te apuci sa iti invingi atunci pe loc timiditatea, cauti alt eveniment propice.

pasul 3: faci exact ce iti este frica sa faci. esti timid fata de fete? presupunem ca te intorci de la job si pe strada apare o fata care iti place. mergi la ea, indiferent de rezultate si incerci sa vorbesti cu ea. in felul asta iti creezi o imunitate la stimul. dupa vreo 50 de incercari nereusite nici nu o sa te mai intereseze rezultatul, asa ca timiditatea cade in domeniul ala.



cu punctul trei, s-ar putea ca dupa 2-3 incercari care se termina aiurea sa-i piara orice pofta pentru celelalte 47 cel mai simplu: incepi cu fete care NU te intereseaza, care nu te intimideaza si nu-ti pasa de rezultat. din aproape in aproape ... si incearca sa nu le traumatizezi prea tare, or sa mai vina 2-3 dupa tine


auzisem si eu varianta asta, sa mergi pe fetele care nu te intereseaza, insa sunt cateva probleme: pe de-o parte mie cel putin imi pare rau sa complic de la inceput o persoana cu care nu voi avea de a face doar ca sa obtin eu un rezultat oarecare, pe de alta parte daca nu imi pasa de rezultat voi fi congruent cu ceea ce fac? eu zic ca mai multe respingeri obtii cand o femeie vede ca in ciuda a ceea ce spui nu arati ca te-ar interesa de ea. e ca si cum ai vorbi cu ea si te-ai uita la alta.



ideea e sa nu-ti dai tie insuti un dus prea rece .. si daca se poate nici fetei.. (chestie de respect) . nu zic ca sa vorbesti cu cineva care nu-ti place si sa dai cu papagalul ca si cum vrei s-o tarasti la pat, doar ideea sa deschizi o conversatie de 2 minute. nu-i faci rau, nici tu nu te scalzi in emotii si deci nu iei o "palma" naspa cand nu merge. esecurile prea puternice te "denatureaza".
Histria
Postat pe 31 Decembrie 2010 12:00
Tmiditatea cred eu se trateaza cu o doza de nesimtire...
Nu mai fi atat de preocupat de ce zic cei din jurul tau. Toti trecem prin momente penibile de-a lungul vietii; nu vei fi singurul care o da in bara. cand ti se pare ca ai fost stangaci gandeste-te ca asa au fost si altii inaintea ta, trage aer in piept si mergi mai departe.
Nu te lasa invins de timiditate, ca va trece viata pe langa tine si e pacat!
kudika094914
Postat pe 4 Ianuarie 2011 00:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Compatibilitate zodii 11 De la: catalina69 21 Octombrie 2009 12:16
balsam pentru suflet 27 De la: Valy90 23 Aprilie 2011 22:41
am gresit eu? 16 De la: conteaza 11 Martie 2008 20:28
Mai exista baieti seriosi?Care-si doresc relatii serioase? 143 De la: cami_goanga10 24 Aprilie 2014 18:41
se merita sa fiu pe locul 2? 63 De la: licuriciul_zapacit 6 Februarie 2010 06:23