Setari Cookie-uri

fontanela superioara aproape inchisa la un sugar de 5 luni

Buna seara!
Am o fetita de 5 luni si doctorul ei mi-a zis ca fontanela superioara e aproape inchisa. Stiu acest lucru si de la o alta doctorita de la Budimex, unde am dus-o acum trei luni la urgenta. Aceasta doctorita la care e inscrisa fetita mea mi-a zis ca nu e nici o problema, ca inseamna ca am avut mult calciu destul in timpul sarcinii. Eu am citit totusi pe net si am inteles ca nu este un lucru chiar bun. Ar insemna ca daca fontanela se inchide, creierul copilului nu s-ar mai dezvolta normal. O alta prietena mi-a spus ca daca se inchide fontanela inseamna microcefalie parca. Eu as vrea mai multe lamuriri daca se poate. As vrea sa stiu daca s-ar putea face ceva in acest caz. Vreau ca fetita mea sa se dezvolte normal. In prezent parametrul craniului este de 40 cm. Am citit ca ar fi normal. Va rog lamuriti-ma.
annab
Postat pe 24 Decembrie 2010 22:15

# fontanela mare (anterioara sau romboida) cunoscuta popular sub numele de "moalele capului", situata la intalnirea dintre osul frontal cu cele doua oase parietale
# fontanela mica (posterioara sau triunghiulara) situata la intalnirea dintre osul occipital cu cele doua oase parietale.

Momentul inchiderii fontanelelor variaza in limite largi: in timp ce fontanela posterioara poate fi inchisa la nastere sau se inchide de onicei pana la 3 luni, fontanela anterioara se inchide de obicei intre 9 si 18 de luni, cu limite de la 6 la 24 de luni.

Postat pe 26 Decembrie 2010 18:16

O inchidere precoce a fontanelelor poate apare in craniostenoza, microcefalie si poate antrena, daca perimetrul cranian este mic, o dezvoltare insuficienta a creierului.

Postat pe 26 Decembrie 2010 18:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un pic de ajutor va rog! 2 De la: kudika421339 23 Septembrie 2011 13:41
hemoroizi 9 De la: ilumax_76 15 Septembrie 2011 19:48
raspuns urgent 5 De la: scorpio67 8 Mai 2011 12:22
Defect dantura 4 De la: PisyAlecsya 1 Iulie 2012 20:35
DEPRESIA. 17 De la: kudica_roxana 22 Februarie 2011 14:39