Setari Cookie-uri

Filme româneºti

Mi-aº dori ca în acest topic toþi cei care au fost impresionaþi de un film românesc prin orice sã nu se sfiascã în a-ºi exprima pãrerea. Am observat în ultimul timp o evoluþie a filmului românesc ºi aici voi da exemple. "Medalia de aur" din 2009,rol principal Victor Rebegiuc ,care ºi-a jucat rolul cu naturaleþe ºi entuziasm. De foarte mult timp nu am vãzut un film românesc care sã mã emoþione în aºa mãsurã. Începutul,tema ºi chiar jocul actorilor a fost reuºit,astfel se poate spune cã regizorul Peter Cãlin Netzer ºi-a fãcut datoria. Bravo!

Un alt film pe care l-am vãzut ºi m-a impresionat prin temã ºi psihologia personajelor este " Marþi ,dupã Crãciun",în regia lui Radu Munteanu. Lucrurile negative pe care le-am observat aici sunt unele scene prea lungi,deci plictisitoare pentru mine ºi un final aproape inexistent,caracteristicã a filmelor româneºti din ultima perioadã ºi asta e trist,dar lucrãm la asta...Ceea ce vreau sã subliniez aici este faptul cã filmele româneºti au nevoie de suºtinere ºi promovare. Meritã sã le acordãm o ºanºã,cãci,dupã pãrerea mea actorii ºi regizori sunt printre puþinii care mai pot schimba în aceastã þarã. Iar noi,românii avem nevoie sã ne recâºtigãm tradiþiile ,identitatea naþionalã ºi optimismul!MULÞUMESC!

P. S Orice film românesc care v-a impresionat prin ceva meritã supus atenþiei,cãci noi facem viitorul,ci nu trecutul ne conduce pe noi!



fluide
Postat pe 9 Ianuarie 2011 13:49
nunta muta, filantropica, nu prea am vazut filme romanesti, astea doua mi au placut foarte mult! enjoy!
ellyaisha
Postat pe 22 Ianuarie 2011 10:56
Cele mai bune filme romanesti au fost seria MARGELATU cu Florin Piersic si filmele cu Sergiu Nicolaiescu , am fost atras intodeauna de actori di ani 70/80.
mysulica
Postat pe 22 Ianuarie 2011 20:13
...seria cu ardelenii...tocmai ieri am revizionat "Pruncul, petrolul si ardelenii"
kudika195501
Postat pe 22 Ianuarie 2011 20:21
Pas in doi Cu Maria Ploaie.

Postat pe 22 Ianuarie 2011 20:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Genuri de filme 12 De la: anya016 6 August 2014 23:33
ce documentare de calitate cunoasteti? 18 De la: stiricaremerita 21 Ianuarie 2011 21:19
New Canon EOS-5D Mark II (Body Only)-€650EUR 1 De la: direct02 2 Ianuarie 2010 12:00
O melodie veche uitata!!! 12 De la: PopescuCS 18 Iulie 2018 22:57
filme de dragoste 39 De la: kudika_972424 19 August 2014 01:54