Setari Cookie-uri

salutare !

Doresc ca pe viitor sa construiesc o casa cu etaj si pod cu dimensiuni de l 7,3m X L 15m.
Inaltimea casei nu o stiu dar depinde de acoperis. Inaltimea pe nivel va fi de 2,5 m.
Placa va exista doar intre parter si etaj si fundatia cred ca va fi 50x130 cm (din care 80cm in pamant din cei 130 cm si 50 afara cred).
Grosimea peretilorexterioroi si cei de mijloc sa fie de 37,5 cm construiti din caramida Poroterm si se va adauga izolatie exterioara 10 cm fibran.
Casa are peretii grosi ce alcatuiesc un dreptunghi la exterior si mai sunt doi pe mijloc cu distanta intre ei la 3,5 m care au rol tot de rezistenta si acestia sunt perpendiculari pe lungimi si sunt paraleli intre ei.
La etaj e aceeasi poveste doar ca mai apar doi pereti usori ce vor desparti dormitoarele intre ele doua cate doua.MAi exista si o baie sus si o toaleta de serviciu la prter.in fine.
DAca imi poate da cineva oferte la rosu si la cheie pt aceasta casa.
Acoperis din tabla ondulata si tamplarie lemn stratificat sau PVC cu textura pe exterior.
MA intereseaza cati mp calculeaza constructorul. Cum se calculeaza mp la rosu si la cheie si cat costa un mp la rosu si un mp la cheie.
Eu am facut un calcul la materiale si ma doare capul.Sunt curios cu manopera cu tot cat costa.
Astept un binevoitor cu un raspuns !!
Multumesc si Doamne Ajuta!!
agrio_squluqui
Postat pe 13 Ianuarie 2011 22:36
buna! noi tocmai ne am construit casa cu o firma din bucuresti. si noi am fost ingroziti cand am vazut cat ne costa materialele dar pana la urma am discutat cu firma resp si am ajuns la o intelegere din cate se pare cea mia buna.
noi ne am facut un duplex- mai avem doar acoperisul si are 280mp tot si la rosu cu acoperis si put materiale si manopera ne a dus la 35.000 euro.
daca te intereseaza iti pot da nr de telefon si vezi ce oferta iti fac.
bafta....sa ai o zi faina!!
nickoo_20
Postat pe 11 Aprilie 2011 13:40
pt calcul de metri patrati inmultesti lungimea casei cu latimea pt fiecare etaj si le aduni la final.
daca ai 7.5 cu 15 si la parter si la etaj inseamna 225 metri patrati.la care iti va calcula materiale si manopera.
nickoo_20
Postat pe 11 Aprilie 2011 13:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ingrijire Scindapsus 4 De la: Adinuca 11 Februarie 2009 22:09
astrologie 8 De la: Fusun_ge 29 Ianuarie 2014 12:42
cat costa izolarea anul asta? 4 De la: giros 25 Ianuarie 2010 16:51
CARAMIDA SAU BCA ? 1 De la: condo002335 20 Martie 2010 06:56
cine vrea sa fie prieten cu mine? 23 De la: MiaMz 21 Martie 2010 13:24