Setari Cookie-uri

NANISM HIPOFIZAR LA 1 AN SI 2 LUNI?

DISPERAREA MEA NU MAI E ATAT DE MARE PE CAT ERA ACUM 4 LUNI DE ZILE...PE LA SFARSITUL LUNII SEPTEMBRIE AM AFLAT CA MITITELUL MEU CARE PE ATUNCI AVEA 1 AN SI 2 LUNI CA ESTE SUSPECT DE NANISM HIPOFIZAR...TOTUL A INCEPUT ODATA CU RECOMANDAREA PEDIATREI CARE MI-A SUGERAT SA MERG LA UN ENDOCRINOLOG PENTRU CA CEL MIC NU MAI CRESCUSE DE LA VARSTA DE 10 LUNI LA VARSTA DE 1 AN SI 2 LUNI DECAT 1 CM...DE LA ENDOCRINOLOG AM FACUT UN SET DE ANALIZE CARE AU REZULTAT INGRIJORATOARE,OARECUM...INJ URMA PRELEVARII UNOR PROBE DE SANGE AM EFECTUAT TSH-UL CARE A IESIT 3,86 IAR VALORILE DE REFEINTA ERAU INTRE 0,2 SI 8,2 CEEA CE AM INTELES CA E FOARTE BINE IAR IGF-UL CARE A IESIT MAI MIC DE 25 IAR VALOAREA ERA CUPRINSA INTRE 55 SI 117 CARE PUNEAU UN SEMN DE INTREBARE...CEEA CE MI-I SE PARUSE INGRIJORATOR ERA CA AVEA 1 AN SI 2 LUNI SI AVEA 70 DE CM,INALTIMEA CORESPUNZATOARE VARSTEI DE 1 AN FIIND DE 74 DE CM...LA RECOMANDAREA ENDOCRINOLOGULUI AM PRIMIT UN BILET DE TRIMITERE LA INSTITUTUL PARHON BUCURESTI UNDE AM SUNAT SI AM PRIMIT VESTEA CA PANA LA VARSTA DE 3 ANI NU SE POATE FACE NIMIC DIN CAUZA VARSTEI PREA MICI SI A GREUTATII NEADECVATE CARE ERA DE 9 KG...ACUM AVEM 9,900G SI 74,5 CM CEEA CE INSEAMNA CA NE-AM DEZVOLLTAT NORMAL DIN ACEL MOMENT DAR TOTUSI SUNTEM IN URMA CU 5-6 CM FATA DE COPII DE VARSTA NOASTRA!!!ORICE INFORMATIE CU CARE CREDETI CA MA PUTETI AJUTA ESTE BINE VENIT...MENTIONEZ CA ACUM FACEM SI TRATAMENT NATURIST IN URMA UNEI SCANARI CORPORALE DIN CARE A REIESIT CA PROBLEMA DIN CAUZA CAREIA NU NE DEZVOLTAM CUM TREBUIE ESTE PE FOND EMOTIONAL....
ANDREIUTZA_BRUNETA
Postat pe 5 Februarie 2011 14:25
Buna draga mea, treci si tu prin ce am trecut si eu cu Vlad acum trei ani de zile. Ce pot sa-ti pun e ca e ok ca ai descoperit din timp.
Si eu am descoperit din timp, cand avea doia ani si doua luni. La trei ani si o luna a inceput tratamentul cu hormon de crestere desi el are lipsa de IGF. In primul an de tratament a crescut foarte putin. Ne-am alertat ca trebuie sa ii facem Increlex, care inca nu e pus pe lista de compensate in Romania. Ne-am dus si la Cluj la dr. Paula Grigorescu Sido care are deja copii tratati cu acest medicament, fata de Parhon unde nu sunt inca. Ne-a spus sa mai asteptam putin, un an sa vedem. Asteptam...

id-ul meu e mirulilu. Contacteaza-ma pe yahoo
kudika368403
Postat pe 17 Februarie 2011 10:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
surpriza 2 De la: corinne_v 23 Septembrie 2012 11:14
aplic unghii false cu gel sau acryl la domiciliul meu sau al clientei 1 De la: unghiifalseroxana 3 Noiembrie 2010 16:31
hy 1 De la: kudika390826 3 Mai 2011 10:59
Lipsa menstruatiei (17 ani) 3 De la: NdrPdj 5 Aprilie 2016 10:52
30 % Reducere pentru tine si prietenele tale ! 1 De la: curly_curly 20 Iunie 2011 17:14