Setari Cookie-uri

Cum sa ascundem ciperoza/roseata fetii

Salut!
Am o cuperoza in faza incipenta, mai mult o roseata deranjanta pe care ma tot chinui sa o tin sub control dar nu prea imi iese, am tot cautat pe net sfaturi de la persoanle cu aceleasi probleme, de la medici si majoritatea sfaturilor te trimit la control, cei care ajung la control iti spun ca ei au fost dar nu iti spun si ce reteta au pimit, toti devin secretosi de parca daca ar spune cuiva nu va mai avea efect tratamentul...
Eu am fost la doi dermatologi pana acum, clinici particulare renumite, la fel si doctorii:
- prima data am fost pentru o acnee usoara, am incercat sa-i spun domnului dr ca am un ten sensibil care se introseste usor si mi-a dat o crema pt uscarea tenului atat de puternica de imi decolora hainele (nu imi amintesc cum se numeste), mi se luau straturi de piele dupa fata si avem o culoare vinetie (pe urma am aflat ca respectiva crema nu trebuie sa o folosesti dc ai tenul sensibil sau cuperoza, usuca mult prea rau) si o crema pentru ten sensibil de la avene care nu putea face fata celeilalte, pe asta mi-a dat-o ca l-am batut la cap ca am un ten sensibil.
- a doua oara m-am dus la alt medic cu diagnosticul pus de mine, am cuperoza, am 70% din timp tenul rosu, ce sa fac?....mi-a spus ca nu se trateaza in totalitate si mi-a dat o crema anti roseata de la eucerin care sincer sa spun mi s-a parut aceptabila dar am schimbat-o cu metroruboril (fara sa mi-o recomande cineva) si care imi merege mai bine, mi-a mai dat un gel hidratant de la seba med si un fdt de la avene, mi-a recomandat sa nu beau, sa nu stau in frig/in caldura, sa nu depun efort si sa nu ma mai machez, la asta chiar nu pot renunta, mai ales ca din cate am citit despre afectiunea mea e bine sa protejez tenul cu o baza de machiaj si un fdt.
Despre asta vreau sa vb aici, multe folosim diferite creme primite sau nu de la dermatolog sa tratam, dar asta dureaza, cum sa facem mai intai sa ascundem?
Din cate am citit ar cam trebui sa folosim:
- o crema pentru protectie solora (mai ales persoanle cu o cuperoza avansata),
- o crema putin hidratanta,
- o baza de machiaj verzuie
Am gasit o crema care pare ca le are pe toate: Capillin Crema pentru capilare dilatate SPF 20 - Iwostin (este pt protectie solara, este usor hidratanta, creste rezistenta vaselor capilare, reduce si mascheaza roseata pielii datorita continutului de pigment verde.)
Mai citisem de o crema cu aceleasi proprietati de la Lierac dar aceea este foarte scumpa 170 de ron in comparatie cu asta care este vreo 45 de ron.
Eu inca nu am folosit crema asta, dar sunt curioasa daca a folosit-o cineva, dc este buna sau dc a folosit una mai buna de atat (m-ar interesa tot una cu pigment verde). Astept opiniile voastre, sfaturile despre cum si cu ce sa ne machiem ca sa ascundem roseata fetei pana sa o tratam.
Mult succes!
kudika373321
Postat pe 3 Martie 2011 14:24
De la: kudika373321, la data 2011-03-03 14:24:24Salut!
dar nu iti spun si ce reteta au pimit, toti devin secretosi de parca daca ar spune cuiva nu va mai avea efect tratamentul...

mie mi se pare ok ca nu ti-au dat tratamentul! fiecare organism este diferit, si fiecare tratament trebuie adaptat pentru o persoana.
este ca si cand pe tine te dor ochii si pe mine ma dor..mie mi-au recomandat niste ochelari sa zic 1,5 acum este musai ca si tu sa ai nevoie de ochelari ca ai mei?
ironia
Postat pe 3 Martie 2011 14:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Pe ce criteriu se dau fluturasii? 3 De la: paulina 24 Iunie 2008 22:40
fetelor am nevoie de arerea si un sfat bun de la voi,si va rog nu fiti rautacioase 2 De la: cj25har 22 Iunie 2010 19:49
profil-probleme- 4 De la: cj25har 22 Iunie 2010 19:59
un raspuns va rog:) 12 De la: kudika508794 18 Iunie 2012 15:30
##sexual_lui## 1 De la: fantome 6 Noiembrie 2008 16:10