Setari Cookie-uri

va rog sa ma ajutati cu o parere

buna seara tuturor.acum 2 zile am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv.problema este ca de 1 an stau impreuna cu iubitul meu in germania,iar acum de cand a aflat ca unt insarcinata mi+a propus sa vin acasa,pentru ca aici nu am asigurare medicala si aici sunt scumpe serviciile medicale.nu a vea sa plec pentru ca m+am saturat de genul de relatie la distanta,sa ne vedem de 2 ori pe an....el in romania nu vine pentru ca spune ca avem nevoie de bani...ce parere aveti de aceasta situatie?cum ati proceda in locul meu,sa fie si bebele din burtica sanatos,facand ecografii si tot ce trebuie,dar in acelasi timp sa fie si iubitul langa mine?
liutzaa
Postat pe 3 Martie 2011 22:58
...ai dat cam putine detalii, privind legalitatea ta in germania...de ce nu ai un statut prin care sa fi protejata...
...analizele poti veni in tara peste vreo luna si intr-o saptamana esti inapoi....pana se apropie nasterea , eventual mai vi odata de doua ori....
....daca insista sa ramai in tara...e posibil sa se eschiveze de la obligatiile ce-l implica si sa-ti dea papucii cat mai repede , incat sa te determine sa-l avortezi pana-n 3 luni....
.....apoi...aparitia unei sarcini..intr-o tara straina...fara o relatie sigura...e bizara in timpurile astea, cand sunt atatea mijloace contraceptive...nu le-ati discutat ?...cum v-a luat prin surprindere ?....
...eu ti-am dat cateva variante de avertisment , dar, cine crezi ca poate sa hotarasca in locul tau ?...discuta foarte serios cu el si hotarati cum e mai bine pentru toti trei.....
...sanatate si...sa auzim de bine...!
vyoryca
Postat pe 3 Martie 2011 23:59
De la: vyoryca, la data 2011-03-03 23:59:32...ai dat cam putine detalii, privind legalitatea ta in germania...de ce nu ai un statut prin care sa fi protejata...
...analizele poti veni in tara peste vreo luna si intr-o saptamana esti inapoi....pana se apropie nasterea , eventual mai vi odata de doua ori....
....daca insista sa ramai in tara...e posibil sa se eschiveze de la obligatiile ce-l implica si sa-ti dea papucii cat mai repede , incat sa te determine sa-l avortezi pana-n 3 luni....
.....apoi...aparitia unei sarcini..intr-o tara straina...fara o relatie sigura...e bizara in timpurile astea, cand sunt atatea mijloace contraceptive...nu le-ati discutat ?...cum v-a luat prin surprindere ?....
...eu ti-am dat cateva variante de avertisment , dar, cine crezi ca poate sa hotarasca in locul tau ?...discuta foarte serios cu el si hotarati cum e mai bine pentru toti trei.....
...sanatate si...sa auzim de bine...!







... bai frate ... dar toti sinteti negativisti absoluti ... de ce ... de ce ... de ce ... nu mai aveti o farima de incredere in voi in primul rind ... din 7sau 8 fraze, 5 sint acuzatoare ... si cel putin una induce ideea ca totul e degeaba ... parca sinteti siguri de ceea ce vi se poate intimpla miine ... cred ca romania devine ceea mai rupta de realitate tara ...

... fata nu are nevoie de ''avertismente'' otravitoare ... ci de niste pareri ... poate sau nu poate ... ce e asa de greu ... ca de filozofie cred ca s-a plictisit si ea ...

marco918
Postat pe 4 Martie 2011 00:09
nu lucrez.prietenul meu lucreaza dar e angajat la o firma din romania,asa ca asigurarea lui nu ma include,decat daca ar fii angajat direct la neamt.asta e rau,nu am serviciu,nici asigurare.de protejat nu am facut-o pentru ca ne dorim bebele
liutzaa
Postat pe 4 Martie 2011 00:41
De la: liutzaa, la data 2011-03-04 00:41:15nu lucrez.prietenul meu lucreaza dar e angajat la o firma din romania,asa ca asigurarea lui nu ma include,decat daca ar fii angajat direct la neamt.asta e rau,nu am serviciu,nici asigurare.de protejat nu am facut-o pentru ca ne dorim bebele





... bravo ... numai prostii pot intreba de ce nu v-ati ''protejat'' ... lucrurile nu sint simple dar nici complicate ... depinde cum vezi tu lucrurile ... unii s-ar duce acasa si ar sta linistiti, si-ar face analize, ar sta pe linga mama, ar vizita socrii ... altii ar sta impreuna si ar face citeva vizite in tara pentru analize ... cu toate ca daca esti o fata tinara analizele au doar rolul de a confirma faptul ca treburile merg bine ... dar per total, trebuie sa ajungi in tara pentru a naste ... sau va organizati si nasti acolo ... variante sint cu gramada depinde cit si ce va doriti ... totul nu se prea poate ... si poate tocmai asta da savoare vietii ...

marco918
Postat pe 4 Martie 2011 00:49
De la: liutzaa, la data 2011-03-03 22:58:22buna seara tuturor.acum 2 zile am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv.problema este ca de 1 an stau impreuna cu iubitul meu in germania,iar acum de cand a aflat ca unt insarcinata mi+a propus sa vin acasa,pentru ca aici nu am asigurare medicala si aici sunt scumpe serviciile medicale.nu a vea sa plec pentru ca m+am saturat de genul de relatie la distanta,sa ne vedem de 2 ori pe an....el in romania nu vine pentru ca spune ca avem nevoie de bani...ce parere aveti de aceasta situatie?cum ati proceda in locul meu,sa fie si bebele din burtica sanatos,facand ecografii si tot ce trebuie,dar in acelasi timp sa fie si iubitul langa mine?


Pai,nu crezi ca ar fi mai bine sa vii in tara,daca nu ai
asigurare si tot ce va trebuie acolo?
Ce rost are sa dai acolo bani cu pumnul, cat timp poti veni in tara.Esti si linistita langa ai tai si faceti si economie.
Oricum nu cred ca in Rom.sunt preturi ca Germania.
Valy90
Postat pe 4 Martie 2011 01:02
De la: marco918, la data 2011-03-04 00:49:48
De la: liutzaa, la data 2011-03-04 00:41:15nu lucrez.prietenul meu lucreaza dar e angajat la o firma din romania,asa ca asigurarea lui nu ma include,decat daca ar fii angajat direct la neamt.asta e rau,nu am serviciu,nici asigurare.de protejat nu am facut-o pentru ca ne dorim bebele





... bravo ... numai prostii pot intreba de ce nu v-ati ''protejat'' ... lucrurile nu sint simple dar nici complicate ... depinde cum vezi tu lucrurile ... unii s-ar duce acasa si ar sta linistiti, si-ar face analize, ar sta pe linga mama, ar vizita socrii ... altii ar sta impreuna si ar face citeva vizite in tara pentru analize ... cu toate ca daca esti o fata tinara analizele au doar rolul de a confirma faptul ca treburile merg bine ... dar per total, trebuie sa ajungi in tara pentru a naste ... sau va organizati si nasti acolo ... variante sint cu gramada depinde cit si ce va doriti ... totul nu se prea poate ... si poate tocmai asta da savoare vietii ...



in primul rand fara jigniri ca suntem oameni mari si destepti...in al 2lea rand faza cu protejatul este foarte importanta pentru ca un copil nu se face haotic, dupa cum vezi poate aduce complicatii in viata unui om daca este facut la momentul nepotrivit ca in situatii de genul nu era mai simplu daca se protejau si strangeau niste bani ca apoi sa vina in Romanica si sa faca un copil aici, sa fie o familie frumoasa si unita? oricum numai ea poate sa decida ce si cum va face indiferent ce zicem noi...mai bine s-ar consulta cu prietenul (care nici macar nu e sot ) si cu familia ei .
inna_1688
Postat pe 4 Martie 2011 11:42
De la: liutzaa, la data 2011-03-04 00:41:15nu lucrez.prietenul meu lucreaza dar e angajat la o firma din romania,asa ca asigurarea lui nu ma include,decat daca ar fii angajat direct la neamt.asta e rau,nu am serviciu,nici asigurare.de protejat nu am facut-o pentru ca ne dorim bebele

....e minunat ..ca va doriti bebele...trebuie insa ,sa-i si creiati conditii ...constand deocamdata in linistea si echilibrul psihic al tau...ce nu le ai , din moment ce postezi aici...
....ca sa se rezolve o parte din griji, te-as sfatui sa consulti " drepturile internationale ale familiei" ce te pot apara si beneficia de servicii si asistenta , oriunde te-ai afla....DAR... fiind CASATORITA , legal...
vyoryca
Postat pe 5 Martie 2011 12:47
De la: marco918, la data 2011-03-04 00:49:48
De la: liutzaa, la data 2011-03-04 00:41:15nu lucrez.prietenul meu lucreaza dar e angajat la o firma din romania,asa ca asigurarea lui nu ma include,decat daca ar fii angajat direct la neamt.asta e rau,nu am serviciu,nici asigurare.de protejat nu am facut-o pentru ca ne dorim bebele





... bravo ... numai prostii pot intreba de ce nu v-ati ''protejat'' ... lucrurile nu sint simple dar nici complicate ... depinde cum vezi tu lucrurile ... unii s-ar duce acasa si ar sta linistiti, si-ar face analize, ar sta pe linga mama, ar vizita socrii ... altii ar sta impreuna si ar face citeva vizite in tara pentru analize ... cu toate ca daca esti o fata tinara analizele au doar rolul de a confirma faptul ca treburile merg bine ... dar per total, trebuie sa ajungi in tara pentru a naste ... sau va organizati si nasti acolo ... variante sint cu gramada depinde cit si ce va doriti ... totul nu se prea poate ... si poate tocmai asta da savoare vietii ...


... ...corect, marco918....intai facem copilul...si p-orma ne intrebam., ce dreaq facem cu el...il dam la ghena..sau il mancam..?
vyoryca
Postat pe 5 Martie 2011 12:56
De la: vyoryca, la data 2011-03-05 12:56:02
De la: marco918, la data 2011-03-04 00:49:48
De la: liutzaa, la data 2011-03-04 00:41:15nu lucrez.prietenul meu lucreaza dar e angajat la o firma din romania,asa ca asigurarea lui nu ma include,decat daca ar fii angajat direct la neamt.asta e rau,nu am serviciu,nici asigurare.de protejat nu am facut-o pentru ca ne dorim bebele





... bravo ... numai prostii pot intreba de ce nu v-ati ''protejat'' ... lucrurile nu sint simple dar nici complicate ... depinde cum vezi tu lucrurile ... unii s-ar duce acasa si ar sta linistiti, si-ar face analize, ar sta pe linga mama, ar vizita socrii ... altii ar sta impreuna si ar face citeva vizite in tara pentru analize ... cu toate ca daca esti o fata tinara analizele au doar rolul de a confirma faptul ca treburile merg bine ... dar per total, trebuie sa ajungi in tara pentru a naste ... sau va organizati si nasti acolo ... variante sint cu gramada depinde cit si ce va doriti ... totul nu se prea poate ... si poate tocmai asta da savoare vietii ...


... ...corect, marco918....intai facem copilul...si p-orma ne intrebam., ce dreaq facem cu el...il dam la ghena..sau il mancam..?


lasa draga, stai linistita ca numai '... citez "prostii" pot spune asa ceva...
inna_1688
Postat pe 5 Martie 2011 22:56
du-te la o casa de asigurari din Germania/ orasul in care stati - sunt o gramada...AOK, ADK...etc le gasesti si pe internet..si intereseaza-te.Exista asigurari care se pot face individual...platesti niste euro pe luna....nu foarte multi...pana in 50/luna..ca particular...pare scump dar daca zici ca lucreaza prietenul tau...nu e o avere....si gata...ai asigurare....daca doar asta e problema....
dianahb3b
Postat pe 6 Martie 2011 21:50
multumesc frumos pentru raspunsuri.un sincer /LA MULTI ANI/ ,impliniri si multe bucurii tuturor utilizatoarelor site-utului kudika.
liutzaa
Postat pe 8 Martie 2011 05:37
De la: liutzaa, la data 2011-03-03 22:58:22buna seara tuturor.acum 2 zile am facut un test de sarcina si a iesit pozitiv.problema este ca de 1 an stau impreuna cu iubitul meu in germania,iar acum de cand a aflat ca unt insarcinata mi+a propus sa vin acasa,pentru ca aici nu am asigurare medicala si aici sunt scumpe serviciile medicale.nu a vea sa plec pentru ca m+am saturat de genul de relatie la distanta,sa ne vedem de 2 ori pe an....el in romania nu vine pentru ca spune ca avem nevoie de bani...ce parere aveti de aceasta situatie?cum ati proceda in locul meu,sa fie si bebele din burtica sanatos,facand ecografii si tot ce trebuie,dar in acelasi timp sa fie si iubitul langa mine?

oriunde in lumea asta poti sa iti platesti singura asigurarea medicala,se face pe 3 luni daca nu ai un statut clar in tara respectiva,si o reinoiesti .....iar in asigurare intra toate controalele medicale inclusiv de sarcina si de nastere.Cauta pe internet daca stii limba germana ,adrese de la casa de asigurari...sau ceva de genu si vezi ce cere?
mihaela255
Postat pe 8 Martie 2011 18:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
AJUTOR : Mifegyne 51 De la: kind_er 21 Iulie 2013 07:50
Intrebari existentiale 31 De la: Arno_28 4 August 2014 23:14
Cum sa merg mai departe?Ajutooor! 16 De la: kudika_pudika 15 Decembrie 2011 00:54
Masca de fata 8 De la: Flowers 11 Ianuarie 2012 17:49
foto depilare 1 De la: kudika327741 30 Octombrie 2010 01:00