Setari Cookie-uri

femeia musulmana!

Buna!

As dori sa cunosc parerea voastra despre statutul femeiei musulmane in cadrul familiei musulmane.
Acum realizez o cercetare cu acest subiect pentru facultate si am mare nevoie de parerile voastre.

Multumesc!
ramonik19
Postat pe 6 Martie 2011 20:37
De la: ramonik19, la data 2011-03-06 20:37:13Buna!

As dori sa cunosc parerea voastra despre statutul femeiei musulmane in cadrul familiei musulmane.
Acum realizez o cercetare cu acest subiect pentru facultate si am mare nevoie de parerile voastre.

Multumesc!


Romancutele combinate cu arabi vor zice ca-i grozav.

Restul vor spuen adevarul

Statutul femii musulmane este unul de inferioritate, e vazuta numai ca vita de prasila si-atat. Batuta si umilita prin impartitul sotului cu inca trei, violata si omorata.
Spanish_Dancer
Postat pe 6 Martie 2011 20:47
Realizezi o cercetare..pe naiba! Zi ca esti "combinata" cu un arab

Sa ai bafta in relatie!
mimi_ca29
Postat pe 6 Martie 2011 20:54
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-06 20:54:53Realizezi o cercetare..pe naiba! Zi ca esti "combinata" cu un arab

Sa ai bafta in relatie!


cum le banuiesti tu pe toate

tzuc fata
Valy90
Postat pe 6 Martie 2011 21:07
De la: valy90, la data 2011-03-06 21:07:20
De la: mimi_ca29, la data 2011-03-06 20:54:53Realizezi o cercetare..pe naiba! Zi ca esti "combinata" cu un arab

Sa ai bafta in relatie!


cum le banuiesti tu pe toate

tzuc fata


Amvrut sa ma prefac si eu rautacioasa

Si eu pup fetita dulce
mimi_ca29
Postat pe 6 Martie 2011 21:10
Nu am nicio relatie cu niciun arab..este tema mea pentru dizertatie. As aprecia daca acest subiect ar fi luat in serios si raspunsul sa fie pe masura, deoarece aceste raspunsuri vor fi centralizate, si ulterior interpretate.

ultumesc! :)
ramonik19
Postat pe 6 Martie 2011 21:13
:* multumesc
ramonik19
Postat pe 6 Martie 2011 21:18
De la: ramonik19, la data 2011-03-06 20:37:13Buna!

As dori sa cunosc parerea voastra despre statutul femeiei musulmane in cadrul familiei musulmane.
Acum realizez o cercetare cu acest subiect pentru facultate si am mare nevoie de parerile voastre.

Multumesc!


Cercetarile sa fac in alta parte, nu pe un forum. Puna mana si foloseste Google sau orice alt motor de cautare, du-te la consulate, la ambasade.
Sau marita-te cu un musulman. De fapt.. nu cu unul, cu cate unul din fiecare tara musulmana. Te asigur ca vei avea cea mai grozava lucrare pentru licenta sau pentru ce ti-o trebui tie la facultate. (Nu ca as fi inghitit gogoasa asta, dar nah, iar zice lumea ca am ceva cu voi).


Ca fapt divers, tema topicului tau este de-a dreptul idioata. Vii pe un forum romanesc, adica crestin ortodox, sa intrebi ce cred romancele despre statutul lui peste dintr-o alta religie, din nspe mii de alte tari. Cine ti-o fi dat ideea asta, nu stiu, dar daca s-a nascut in creierasul tau, e tragic.

Uite ti-o spun pe a mea: mi-e groaza de statutul femeilor musulmane! Multumita?
rashela
Postat pe 6 Martie 2011 21:19
De la: ramonik19, la data 2011-03-06 21:13:24Nu am nicio relatie cu niciun arab..este tema mea pentru dizertatie. As aprecia daca acest subiect ar fi luat in serios si raspunsul sa fie pe masura, deoarece aceste raspunsuri vor fi centralizate, si ulterior interpretate.

ultumesc! :)


MINTI! N-are absolut nicio logica ce spui. Repet, esti pe un forum romanesc, de unde naiba vrei sa stim noi ce statut au femeile in tarile musulmane?¿ Iti spun eu de unde: din carti, din filme, din presa, de pe google. Cauta si tu acolo si lamureste-te singura. Iar vii sa starnesti aici polemici, sa ajunga femeile sa se injure, sa se blesteme aiurea.
Mai, ce va mai place circul ieftin!
rashela
Postat pe 6 Martie 2011 21:22
Nu esti obligata sa raspunzi. Am postat si pe forumuri islamice..insa doream si o parere din exterior. Era vorba de o parere, nu de ceva stiintific.
ramonik19
Postat pe 6 Martie 2011 21:22
De la: ramonik19, la data 2011-03-06 21:22:33Nu esti obligata sa raspunzi. Am postat si pe forumuri islamice..insa doream si o parere din exterior. Era vorba de o parere, nu de ceva stiintific.


Mda! Zi-mi si mie ce parere ai despre statutul femeilor din Spania? Esti in exterior, n-ai nimic de-a face cu ele, dar vreau si eu sa vad ce crezi.
Exact asa suna intrebarea ta.
Cine va trebui sa iti raspunda? In afara celor casatorite cu musulmani cine crezi ca stie ce statut are femeia acolo? Nimeni. Toti vorbim din "carti", din auzite, din citit, niciuna din patit. Ori, daca sunt maritata cu un musulman ce sta cu puscociul la tampla mea, ce crezi ca-ti voi spune? Ca e jale sa fii femeie intr-o tara musulmana? Nu. Iti voi spune ce minunat este.
Uita-te fato la stiri, ca vuieste intreaga omenire despre atrocitatile comise in tarile musulmane asupra femeilor. Vii sa intrebi aici niste imbrobodite, niste femei care s-au vandut pentru un inel de aur, ce parere au despre habibi? Jalnic!

Nici nu vreau sa-mi inchipui cat de falsa si ce ridicola va fi dizertatia unor oarecare, despre lucuri pe care nu le-au trait, nu stiu nimic despre ele decat o barfa intre muieri pe forumul kudika.
rashela
Postat pe 6 Martie 2011 21:29
De la: ramonik19, la data 2011-03-06 21:22:33Nu esti obligata sa raspunzi. Am postat si pe forumuri islamice..insa doream si o parere din exterior. Era vorba de o parere, nu de ceva stiintific.






... mai fata ... parerile de aici nu reprezinta nimic pentru o statistica ... absolut nimic ... fiecare vede, ca si tine de altfel, care este acest statut ... o opinie mai aproape de adevar ti-ai face daca te-ai duce acolo si ai observa discret ceea ce se intimpla ... am spus discret pentru ca musulmanii au un talent aparte de a convinge ignorantii ... adica un fel de prozeletism ...

marco918
Postat pe 6 Martie 2011 21:29
Buna, acum scuze ca ma bag si eu, sper sa nu creez vreo polemica pe aici, vreau strict sa ajut fata, daca mai e cazul..sper ca nu e prea tarziu!
Uite, am 2 sfaturi pentru tine, dat fiind ca sunt in cunostinta de cauza, fiind in acelasi timp si musulmanca si fosta studenta : Primul, subiectul Femeia musulmana e mult prea vag, nu spune nimic, pare neinteresant si nestiintific.Este un subiect mult prea complex pentru a fi tratat de catre altcineva decat un autor de carte. Eu zic sa te limitezi la ceva mai concret de pilda: "Femeia in religia Islamica, ori "Femeia in societatatea islamica de azi", sau poate : "Imaginea femeii musulmane in occident", de exemplu . Poti de asemenea sa faci o comparatie intre doua din perspective (sunt total diferite) sau poti urmari de exemplu, "Statutul femeii musulmane de-a lungul timpului", ori poti face o comparatie de genul "Femeia in crestinism si in Islam" .Vezi cate idei ti-am dat? Astea fiind doar cateva!
Al doilea sfat: Sursele pentru o lucrare academica nu trebuie sa includa in nici un caz link-uri catre forumuri, filmulete pe youtube ori bloguri...e de bun simt. Rezuma-te la ceea ce poti scrie ca si bibliografie, adica lucrari ale unor autoritatati in domeniu.

Daca nu cumva ai predat deja lucrarea, poti sa imi scrii pe privat, si voi incerca sa te ajut! Promit sa nu incerc sa te influentez...sau sa te convertesc.
muslim
Postat pe 25 Martie 2011 00:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
de ce inseala femeile? 41 De la: Cer_instelat 2 Mai 2010 22:48
salut 1 De la: marius4fun 26 Februarie 2011 13:59
Te astept....sunt fierbinte la tv...IN DIRECT! 37 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:02
obtinerea cetateniei 2 De la: iris_4_ever 6 Iulie 2009 02:37
Lockerz 5 De la: fluturas_ 14 Februarie 2010 03:04