Setari Cookie-uri

s-a intamplat in 23 martie....

O zi as spune .. groaznica pentru mine. Datorita prietenului meu..am fost nevoita sa trec printr-o perioada grea. Sunt primul an de facultate. Dorinta de cunostere...si de a descoperii. S-a organizat o mica petrecere intr-un anumit club din orasu X pentru a ne cunoaste, a ne simtii bine..noi intre noi, colegii. Toate bune si frumoasa, bineinteles ca am vrut sa particip. Zis si facut. Mi-am invitat si prietenul la acest eveniment pentru ca imi doream sa fie acolo cu mine..cum imi place sa fie cu mine peste tot. El in schimb a zis ca nu vrea sa vina pentru ca nu cunoaste pe nimeni si ca e obosit de la lucru si asa mai departe. Eu cu toate astea m-am organizat, dus, machiaj, o imbracaminte de seara si l-a scos din minti...ca de ce plec fara el? si certuri....dupa care ca si el pleaca..cu baietii...eu am zis : Bine, m-a deranajat totusi ca a avut nesimtirea sa se ia de mine ca de ce ma duc fara el daca eu l-am invitat...si vroiam sa mergem impreuna.cu toate astea el ..de nervii ca eu ies fara el...a iesit cu baietii. Am ajuns acolo la locu X.dupa 1 ora imi suna telefonu ....el : am nevoie de cheie ca vreau sa ma duc as dorm.. i-am zis ca nu vin acum acasa pentru ca am ajuns de 1 ora, sa vina dupa cheie. A venit nervos, m-a scos afara din club si mi-a zis ca nu ma mai vrea in viata lui dupa care mi-a dat un cap in arcada...ca urmare..mi-a spart arcada. Nice, huh? era beat..si nervos pt ce se intamplase si mai devreme la locu de munca ..a fost scuza lui...si nu a vrut. Acum sunt in perioada in care incerc sa trec peste. De iertat, l-a iertat, toti meritam o a doua sansa. Dar oare am facut bine ca l-am iertat?
babygirl159357
Postat pe 14 Aprilie 2011 19:50
Unde v-ati gasit zmardoii astia fetelor,huh?L-ai iertat zici?
Daca asta face el cand se enerveaza , o va mai face.
The_Exile
Postat pe 14 Aprilie 2011 19:57

deci nu ai facut bine!nici nu ma obosesc sa-ti spun de ce! desigur ca tu crezi ca sti mai bine si un cap in arcada e o bagatela dar o sa ajungi si la30 de ani si la40 si la 50 si la 60!
o sa fie vai de capul tau dar pentru ca acum esti oarba de iubire nu vezi
pickard
Postat pe 14 Aprilie 2011 20:00
De la: Tharr, la data 2011-04-14 19:57:28Unde v-ati gasit zmardoii astia fetelor,huh?L-ai iertat zici?
Daca asta face el cand se enerveaza , o va mai face.

e trist mai ales ca am o sora mai mare care a suportat asa croseuri toata viata doar pentru copii.cred ca sunt unele femei care se obisnuiesc cu asta in pofida tuturor!
pickard
Postat pe 14 Aprilie 2011 20:02
De la: pickard, la data 2011-04-14 20:02:50
De la: Tharr, la data 2011-04-14 19:57:28Unde v-ati gasit zmardoii astia fetelor,huh?L-ai iertat zici?
Daca asta face el cand se enerveaza , o va mai face.

e trist mai ales ca am o sora mai mare care a suportat asa croseuri toata viata doar pentru copii.cred ca sunt unele femei care se obisnuiesc cu asta in pofida tuturor!
Trist....si e atat de frecventa chestia asta...sunt atatea femei maltratate
The_Exile
Postat pe 14 Aprilie 2011 20:24
De la: babygirl159357, la data 2011-04-14 19:50:12O zi as spune .. groaznica pentru mine. Datorita prietenului meu..am fost nevoita sa trec printr-o perioada grea. Sunt primul an de facultate. Dorinta de cunostere...si de a descoperii. S-a organizat o mica petrecere intr-un anumit club din orasu X pentru a ne cunoaste, a ne simtii bine..noi intre noi, colegii. Toate bune si frumoasa, bineinteles ca am vrut sa particip. Zis si facut. Mi-am invitat si prietenul la acest eveniment pentru ca imi doream sa fie acolo cu mine..cum imi place sa fie cu mine peste tot. El in schimb a zis ca nu vrea sa vina pentru ca nu cunoaste pe nimeni si ca e obosit de la lucru si asa mai departe. Eu cu toate astea m-am organizat, dus, machiaj, o imbracaminte de seara si l-a scos din minti...ca de ce plec fara el? si certuri....dupa care ca si el pleaca..cu baietii...eu am zis : Bine, m-a deranajat totusi ca a avut nesimtirea sa se ia de mine ca de ce ma duc fara el daca eu l-am invitat...si vroiam sa mergem impreuna.cu toate astea el ..de nervii ca eu ies fara el...a iesit cu baietii. Am ajuns acolo la locu X.dupa 1 ora imi suna telefonu ....el : am nevoie de cheie ca vreau sa ma duc as dorm.. i-am zis ca nu vin acum acasa pentru ca am ajuns de 1 ora, sa vina dupa cheie. A venit nervos, m-a scos afara din club si mi-a zis ca nu ma mai vrea in viata lui dupa care mi-a dat un cap in arcada...ca urmare..mi-a spart arcada. Nice, huh? era beat..si nervos pt ce se intamplase si mai devreme la locu de munca ..a fost scuza lui...si nu a vrut. Acum sunt in perioada in care incerc sa trec peste. De iertat, l-a iertat, toti meritam o a doua sansa. Dar oare am facut bine ca l-am iertat?


Ar fi trebuit sa-i dai si tu un cap in arcada si un sut in oute....pana una alta stai si indura eroic si gaseste-i scuze.D-asta apeleaza la violenta ca sunt proaste ca tine care accepta
Barbie30_
Postat pe 15 Aprilie 2011 02:22
De la: babygirl159357, la data 2011-04-14 19:50:12O zi as spune .. groaznica pentru mine.


Stii, de fapt, zilele groaznice nu se uita. Ele raman acolo in sufletul nostru, vrem nu vrem. Insa nu dorim sa ni le amintim, sa le retraim vreodata. Ne amintim cu groaza de ele, ca de-aia sunt numite "groaznice".

Vad ca pentru tine a fost o zi minuntata, memorabila: te-ai impacat cu iubitul tau si ai uitat.
Uite, ti-au spus deja trei oameni (doi barbati printre ei) ca n-ai facut bine. Ce vei face acum? Nimic. Probabil vei astepta sa se repete ziua aceea ca sa-l ierti din nou. Pentru ca asta-i mersul. Ierti o data, ierti mereu. Nimeni nu merita o a doua sansa cand loveste. Probabil ca esti genul de femeie care nu va invata niciodata asta.
rashela
Postat pe 15 Aprilie 2011 04:52
De la: rashela, la data 2011-04-15 04:52:59
De la: babygirl159357, la data 2011-04-14 19:50:12O zi as spune .. groaznica pentru mine.


Stii, de fapt, zilele groaznice nu se uita. Ele raman acolo in sufletul nostru, vrem nu vrem. Insa nu dorim sa ni le amintim, sa le retraim vreodata. Ne amintim cu groaza de ele, ca de-aia sunt numite "groaznice".

Vad ca pentru tine a fost o zi minuntata, memorabila: te-ai impacat cu iubitul tau si ai uitat.
Uite, ti-au spus deja trei oameni (doi barbati printre ei) ca n-ai facut bine. Ce vei face acum? Nimic. Probabil vei astepta sa se repete ziua aceea ca sa-l ierti din nou. Pentru ca asta-i mersul. Ierti o data, ierti mereu. Nimeni nu merita o a doua sansa cand loveste. Probabil ca esti genul de femeie care nu va invata niciodata asta.


mai am un exemplu edificator...la firma unde am lucrat aveam o femeie de serviciu de 60 de ani foarte muncitoare si desctul de competenta.fusese operatoare pe macara pana sa iasa la pensie.si totusi era inca sotia unui barbat prost si betiv care o si taiase cu cutitul destul de grav. statuse la spital o luna .
si cand a fost sa semneze plangerea pentru arestarea lui conform legii ea l-a iertat si traieste cu el in continuare.
pickard
Postat pe 15 Aprilie 2011 06:26
Stii, Piki, gasesc in mine puterea sa inteleg femeile trecute de.. nu stiu, 50, 60 de ani sa zicem. Vin cu alta educatie in spate, majoritatea sunt fara multa carte, genul de femeie muncitoare care a fost invatata (asa a facut mama ei, bunica ei) ca rolul femeii e acela de a fi in urma barbatului si de a i se supune. Un fel de "barbatul nu greseste niciodata, nici macar atunci cand te loveste, nu o face degeaba".
Dar nu voi putea niciodata intelege generatia mea si cele ce au urmat. Cu atat mai putin cei tineri din ziua de azi.
Pe de alta parte, suntem atat de decazuti moraliceste romanii, suntem atat de acri si fara chef de viata, venim in spate cu tare, de peste 50 de ani, incat barbatii se poarta ca niste animale, iar femeile accepta sa fie tratate precum animalele. N-are nicio legatura cu emanciparea, zic eu.
Nu stiu ce ne mai poate schimba. Schimbarea vine din noi. Si nu sunt semne ca romanul si-ar dori sa se schimbe prea curand, de bunavoie.

Uita-te la fata asta de a deschs topicul. Ca ea sunt zeci doar pe kudika. Sa le privesti cu sila sau cu mila? Sau sa treci mai departe, tipic romanului si sa te faci ca nu vezi nu auzi?
rashela
Postat pe 15 Aprilie 2011 07:04
Sa nu ne imaginam ca nu exista asemenea situatii peste tot in lume. Exista, asa e. Si e suficient sa te gandesti la asta si sa-ti spui "toti sunt la fel, n-am incontro, trebuie sa rabd, nicaieri nu-i mai bine".
Diferenta este ca dincolo se ia atitudine. In primul rand de catre oamenii din jurul tau si, nu in ultimul rand, de catre stat prin lege si organe create special pentru aplicarea legii.

Aici, in cinci minute vine politia daca-i galagie. Inclusiv daca-i muzica data prea tare, la o ora nepotrivita. Nu vreau sa deviez de la subiect, e mult prea vast si nici nu-i locul potrivit pe kudika, dar raman la parerea ca fiecare dintre noi trebuie sa se schimbe. Nu ma intereseaza ca vecinul Ionescu ramane un marlan. Eu ma schimb. Pentru mine.

In fine...
rashela
Postat pe 15 Aprilie 2011 07:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Seriale noi 15 De la: thebamboocea 25 Februarie 2014 09:47
Ingerii lui Daniel 1 De la: The_Saxon 21 Noiembrie 2010 11:49
copilul la 6 anisori greutate 4 De la: angy71 31 Martie 2012 13:56
HOLOGRAMELE ENERGETICE CIEAURA 2 De la: The_King 3 Februarie 2011 10:36
Cane Corso :X 12 De la: kudika513739 1 Aprilie 2012 05:48