Setari Cookie-uri

epilare cu aparatul

va salut. folosesc pt epilare un aparat (brown) care imi da de la o vreme batai de cap. pe picioare imi apar din ce in ce mai multe fire sub piele, pe care le inflamez ca naiba cand incerc sa le scot. cam acelasi lucru se intampla si inghinal. si bubele astea rosii si urate nu sunt tocmai estetice sau prietenoase. idei? solutii? mersi
kudika038151
Postat pe 18 Iunie 2011 17:27
De la: kudika038151, la data 2011-06-18 17:27:10va salut. folosesc pt epilare un aparat (brown) care imi da de la o vreme batai de cap. pe picioare imi apar din ce in ce mai multe fire sub piele, pe care le inflamez ca naiba cand incerc sa le scot. cam acelasi lucru se intampla si inghinal. si bubele astea rosii si urate nu sunt tocmai estetice sau prietenoase. idei? solutii? mersi


cum rezisti sa te faci acolo cu aparatul??
Valy90
Postat pe 18 Iunie 2011 17:47
nu durerea este problema mea :D
kudika038151
Postat pe 18 Iunie 2011 17:57
Eu am aceleasi probleme..de la aparat si de la ceara :) asta din cauza ca firul de par este smuls din radacina nu doar taiat (ca si cu lama) cand am fost ultima data la epilat mi sa spus sa ma dau cu crema de galbenele pe picioare si prin zonele cu astfel de probleme. Rezultatele apar in timp, trebuie sa ai rabdare, dar merita :) Pielea devine mai fina, firele existente se scot mai usor si in timp nu vei mai avea prea mari batai de cap cu firele rebele ce cresc pe sub piele. Si tanti de acolo mai mia zis o treaba : Pentru o piele sanatoasa ... mult H2O (Si o dieta mai sanatoasa eventual sa includa si cateva salate=)) ) ;) daca tu te simti mai bine, pielea ta se va simti mai bine. Sper ca te`am ajutat :*
maliuka
Postat pe 24 Iunie 2011 20:19
incearca sa l dezinfectezi cu spirt dupa folosire. dupa epilat, o crema astringenta...hope this helps
tumblin
Postat pe 25 Iunie 2011 10:35
trebuie facut un gomaj inainte de epilare si in rest pielea trebuie hidratata tot timpul!
DayC
Postat pe 25 Iunie 2011 16:17
cam in cat timp ar trebui sa creasca firele de par la epilatul cu ceara?
mimakudika
Postat pe 27 Iunie 2011 13:43
Epilarea cu aparatul este o solutie dartrebuie tinut cont ca este necesara o operatie de gomaj a pielii moarte ( care se produce prin epilarea cu ceara). De aceea cresc firele sub piele ...Din Pacate nu stiu alte metode de gomaj decat cea cu malai . Daca nu tot epilarea cu ceara este solutia , iar aparatul sa existe doar pt situatii de urgenta
Gabi_Costescu_1
Postat pe 27 Iunie 2011 20:45
De la: kudika038151, la data 2011-06-18 17:27:10va salut. folosesc pt epilare un aparat (brown) care imi da de la o vreme batai de cap. pe picioare imi apar din ce in ce mai multe fire sub piele, pe care le inflamez ca naiba cand incerc sa le scot. cam acelasi lucru se intampla si inghinal. si bubele astea rosii si urate nu sunt tocmai estetice sau prietenoase. idei? solutii? mersi



dak nu iti este greu, poti scoate firele din piele cu acul, dar nuj cata rabdare ai...eu sincer nu prea am. Dupa 4, 5 ma plict. Mie mi-a spus cosmeticiana ca dupa epilare cu ceara (dar cred ca se aplica regula si la epilator), sa nu mi fac dus cel putin o jum de h si nici sa ma dau cu vreo crema. trebuie sa lasi putin pielea asa.


crema de galbenele (ca si orice alta crema) intr-adevar face pielea mai fina, dar nu stiam ca ajuta la disparitia firelor de par in piele:P ..da cred k o sa incerc...sa vedem...si pt mine sunt o problema aceste fire
CoKNeZaGirL
Postat pe 28 Iunie 2011 00:56
Dupa ce te epilezi, si de preferat ar fi cu ceara traditionala deoarece aparatul iti rupe firele, te dai cu putin spirt. De preferat ar fi sa ti fi facut deja baie in prealabil si sa nu ti mai faci in ziua respectiva dupa ce te epilezi. incepand cu ziua urmatoare dupa fiecare dus iti dai cu un lapte de corp hidratant. Si nu uita sa consumi zilnic in jur de 2 litri de apa deoarece este foarte posibil sa ai pielea deshidratata si din aceasta cauza sa iti creasca firele in piele. Spor
tanasegeorgi
Postat pe 28 Iunie 2011 11:57
Buna ! Si eu folosesc pentru epilat tot un aparat Braun . Dezinfecteaza cu spirt dupa fiecare folosire ,si foloseste un gel de dus pt gomaj .Ori reteta clasica cu malai sau cafea , ori un gel de dus pt gomaj din comert si un burete din acela mai aspru .De 2-3 ori pe sapt. e ok si vei scapa de firele acelea enervante de sub piele .
Junona6
Postat pe 28 Iunie 2011 22:42
Pielea trebuie exfoliata obligatoriu, cel putin o data pe saptamana...indiferent ce tip de epilare se foloseste. Astfel se elimina pielea moarta si impuritatile. Foloseste ptr. acest procedeu o metoda cat se poate de simpla : amesteci malai cu gelul de dus, cat sa iasa o pasta destul de groasa si cu acest amestec freci si cureti pielea. Limpezesti bine, iar dupa uscare aplici o lotiune hidratanta. Ideal ar fi ca o sedinta de exfoliere sa fie facuta cu o zi inainte de epilare. Rezultatul : pilea va arata mai bine, mai sanatoasa, va fi mai fina si garantat nu vor mai creste fire sub piele. Ptr. iritatie recomand si eu dezinfectarea aparatului dupa fiecare folsire.
Numai bine.

Danyella_tm
Postat pe 29 Iunie 2011 08:26
Faci cum crezi, dar eu iti dau un sfat care o sa-ti prinda ok pe viitor: rade-te, chiar daca iti creste mai des, dar este si mai sanatos. Epilatul iti usureaza si aparitia varicelor, iar daca ti-au aparut deja, cu atat mai mult. Pana la vreo 24ani nici eu n-am ascultat, acu la 35ani imi dau seama ca bine ma mai sfatuia cine ma sfatuia.
kudika152450
Postat pe 29 Iunie 2011 23:54
De la: kudika152450, la data 2011-06-29 23:54:46Faci cum crezi, dar eu iti dau un sfat care o sa-ti prinda ok pe viitor: rade-te, chiar daca iti creste mai des, dar este si mai sanatos. Epilatul iti usureaza si aparitia varicelor, iar daca ti-au aparut deja, cu atat mai mult. Pana la vreo 24ani nici eu n-am ascultat, acu la 35ani imi dau seama ca bine ma mai sfatuia cine ma sfatuia.

cel mai prost sfat parerea mea....cu lama tre sa te faci zilnic........e groaznic ...eu recomand ceara e super ok...nu am avut probleme,iar aparatul rupe firele de par mai mult si eficienta lasa de dorit......
ad__83
Postat pe 1 Iulie 2011 13:25
buna fetelor! ma bag si eu in seama cu o parere personala. eu folosesc de jumatate de an o masca cu miere si scortisoara si nu mai am probleme de firele de par care ies sub piele dupa epilatul cu epilatorul. inainte cu o zi -doua de a ma epila ma dau cu amestecul respectiv pe picioare, mai multa scortisoara si mai putina miere, si stau deasupra cazii vreo 20-25 de min. depinde cata rabdare si timp ai! va spun ca vara trecuta nu am putut sa ma imbrac deloc in fusta sau rochie pt ca aveam niste picioare oribile. imi scoteam firele cu acul si imi faceam numai bubite. acum nu mai am probleme. la mine chiar a mers. sper sa va fie de folos si voua, celor care aveti probleme.
loredanaiona
Postat pe 4 Iulie 2011 08:26
Doamne Dumenzeule !! cu lama ..oribil . Te mananca pielea si se irita ca naiba . Daca 2 zile nu ai conditii si nu te razi ai festelit-o !!iti creste parul ca in cap .
Asculta de sfaturile bune ale fetelor cu gomajul si o sa fii ok .
Si eu folosesc aparat de epilat de vreo 20 de ani .La inceput unul cumplit ..iar pe parcurs tot mai performante pana la actualul care e super .
Inainte de a te epila fa dus cald si freaca-te pe picioare cu manusa din aia speciala ( nu stiu cum se numeste ..cu fibre ) si chiar cu tarata de grau .O sa vezi ca nu o sa mai ai probleme dupa o vreme .
Curaj !
kudika174057
Postat pe 4 Iulie 2011 22:00
poate sa mearga treaba cu gomajul in prealabil....dar ceara nu este solutia salvatoare. eu patesc acelasi lucru si de la ceara si de la aparat.so... gomaj inainte si zilnic crema de galbenele....
mirabubu
Postat pe 5 Iulie 2011 09:17
Din clasa a 7a ma tot gandesc daca sa folosesc aparat de epilat si recunosc ca mi`e cam frica pentru ca ar durea :)) dar si bubitele alea rosii sunt urate tare si de aia nu as folosi.
Elyaa
Postat pe 6 Iulie 2011 11:37
De la: Elyaa, la data 2011-07-06 11:37:15Din clasa a 7a ma tot gandesc daca sa folosesc aparat de epilat si recunosc ca mi`e cam frica pentru ca ar durea :)) dar si bubitele alea rosii sunt urate tare si de aia nu as folosi.


eu folosesc aparatul de epilat de un an de zile,si mie mi-era fica de acelas lucru ca si tie,intra-adevar e dureros,dar in finl vei fi multumita. eu tot foloseam bicul si mereu reuseam sa ma tai chiar daca aveam grija. si bubitele rosii trec pana a doua zi,si eu sant la fel de sensibila. si daca te epilezi mereu cu epilatorul n-o sa mai creasca asa de des ca inainte,moare radacina. si e mult mai ieftin decat sa mergi si sa te epilezi cu ceara care cost in jur de 50 de lei,daca nu mai mult.
kudika017543
Postat pe 6 Iulie 2011 11:42
in legatura cu gomajul, o reteta f ieftina, zat de cafea si dupa baie dai cu ulei baby johnson's.iti face o piele f fina, si epilarea o fac cu aparat cu ceara de unica folosinta. Si chiar nu am probleme cu firele care cresc pe dedesubt.incercati !
kudika379830
Postat pe 6 Iulie 2011 16:48
oricum, de durut doare mai mult la inceput. dupa ce te obisnuiesti nu mai e mare chestie. am si eu aceeasi problema cu firele crescute pe sub piele si mi-am cumparat diverse creme dar cel mai bine e asa cum spuneti voi - exfoliere si hidratare:)
Ame07
Postat pe 8 Iulie 2011 01:33
cu spirt...pfff...nu fa prostia asta...
Anda_Danyela
Postat pe 11 Iulie 2011 08:56
pe mine ma doare ingrozitor... ce sa fac in legatura cu durerea asta?
Anda_Danyela
Postat pe 11 Iulie 2011 09:02
Cea mai buna este epilarea cu ceara, fie traditionala in locurile intime, fie de unica folosinta recomandata pentru picioare, maini. Inainte cu 2 - 3 zile de a te epila fa un gomaj, fie cu crema scrub, fie cu malai.
kudika134380
Postat pe 11 Iulie 2011 17:19
si eu ma epilez cu epilatorul (am unul zepter si unul philips) si am intampinat aceeashi probl si anume crescutul firelor de par sub piele. Un remediu f bun pt a le skoate de sub piele fara durere shi apoi pt a preveni creshterea altor fire sub piele recomand sa va ungetzi cu zatz de kfea caldutz shi sa masatzi bine pielea. zatzul este un f bun exfoliant, iar pt o piele catifelata putetzi adauga shi 1-2 linguritze de ulei de masline shi sa amestektzi bine cu zatzul. va asigur k vetzi fi incantate de rezultat. Recomand epilarea dupa ce parcurgetzi aceshti pashi shi nu va vor mai aparea acele bubitze roshii de kre va plangetzi.
d33a89
Postat pe 13 Iulie 2011 12:40
Daca ai par nedorit nu este absolut nicio problema. Exista mai multe cai prin care poti sa il indepartezi in siguranta, Iata cele mai bune metode pt a scapa de parul nedorit http://cumfacsa.ro/sanatate/cum-sa-te-epilezi
kudika_31367
Postat pe 16 Martie 2013 19:28

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce fel de rochie mi se potriveste? 24 De la: carlynny 23 Martie 2012 17:16
vreau un sfat 2 De la: Ginna_Nastase 16 Octombrie 2009 19:33
ink una........... :sml-tongue0023: 11 De la: lorelay_pitik 16 Iulie 2009 14:38
un sfat? 32 De la: kudika057068 12 Mai 2011 11:53
v-ati saturt de mica?sunteti complexati de marimea penisurilor voastre? 7 De la: ceacu 17 Ianuarie 2010 21:16