Setari Cookie-uri

Ia-ma asa cum sunt.

Dupa ce doi oameni s-au cunoscut, daca se plac ajung sa se apropie. Daca atractia e mare si cei doi fac pasii necesari… nu prea se sta degeaba, nu e timp de pierdut, se iau de mana si merg mai departe in viata impreuna.
Ei doi ajung sa se iubeasca asa cum sunt. Se iau la pachet, si cele bune si cele mai putin bune.
Da, fiecare dintre cei doi isi doreste sa mai schimbe cate ceva la celalalt, dar la momentul respectiv fiecare este satisfacut de celalalt, este ce si-a dorit. Caci altfel n-ar fi mers mai departe, nu?

Ce se schimba in cuplu, cum, cand? Ce ne face sa ne dorim din-ce-in-ce mai tare sa-l schimbam pe cel de langa noi? De ce vrem neaparat sa ne punem amprenta asupra lui?

E corect sa-i cerem sa fie altul decat omul pe care l-am cunoscut, placut, si-apoi iubit?

kudika414300
Postat pe 22 Iulie 2011 14:15
E corect sa il iei asa cum este.
Baiat_virgin
Postat pe 22 Iulie 2011 14:21
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:21:31E corect sa il iei asa cum este.


Avand in vedere ca tu sustii ca n-ai avut nici o prietena,ca n-ai atins nici o fata/femeie , mai bine abtine-te in a da sfaturi cu si despre viata in cuplu
The_Exile
Postat pe 22 Iulie 2011 14:29
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:21:31E corect sa il iei asa cum este.



Asta cred si eu...dar in foarte putine cazuri se respecta aceasta conceptie, iar de cele mai multe ori mai devereme sau mai tarziu se cer aceste "mici schimbari"....
kudika414300
Postat pe 22 Iulie 2011 14:30
De la: Yharr, la data 2011-07-22 14:29:37
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:21:31E corect sa il iei asa cum este.


Avand in vedere ca tu sustii ca n-ai avut nici o prietena,ca n-ai atins nici o fata/femeie , mai bine abtine-te in a da sfaturi cu si despre viata in cuplu


Nu am avut nicio prietena, si nu am atins nicio fata deabracata, dar asta nu inseamna ca nu am iubit si eu vreo fata...
Baiat_virgin
Postat pe 22 Iulie 2011 14:37
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:37:11
De la: Yharr, la data 2011-07-22 14:29:37
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:21:31E corect sa il iei asa cum este.


Avand in vedere ca tu sustii ca n-ai avut nici o prietena,ca n-ai atins nici o fata/femeie , mai bine abtine-te in a da sfaturi cu si despre viata in cuplu


Nu am avut nicio prietena, si nu am atins nicio fata deabracata, dar asta nu inseamna ca nu am iubit si eu vreo fata...


Vai... hai ca asta mi s-a parut funny :))))
kudika414300
Postat pe 22 Iulie 2011 14:43
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:37:11
De la: Yharr, la data 2011-07-22 14:29:37
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:21:31E corect sa il iei asa cum este.


Avand in vedere ca tu sustii ca n-ai avut nici o prietena,ca n-ai atins nici o fata/femeie , mai bine abtine-te in a da sfaturi cu si despre viata in cuplu


Nu am avut nicio prietena, si nu am atins nicio fata deabracata, dar asta nu inseamna ca nu am iubit si eu vreo fata...


Ai iubit-o de la cati Km distanta?
Sau doar i-ai pupat talpile picioarelor(fetisul tau preferat) si te uitai la ea cum face pipi din picioare(alta fantezie dementa de a ta care ai postat-o pe forum)
The_Exile
Postat pe 22 Iulie 2011 14:43
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 14:43:00
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:37:11
De la: Yharr, la data 2011-07-22 14:29:37
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:21:31E corect sa il iei asa cum este.


Avand in vedere ca tu sustii ca n-ai avut nici o prietena,ca n-ai atins nici o fata/femeie , mai bine abtine-te in a da sfaturi cu si despre viata in cuplu


Nu am avut nicio prietena, si nu am atins nicio fata deabracata, dar asta nu inseamna ca nu am iubit si eu vreo fata...


Vai... hai ca asta mi s-a parut funny :))))


Nu e funny, e adevarat si e valabila si pentru tine oferta, deci daca doresti sa cunosti si sa faci dragoste cu un baiat dragut, 28 de ani virgin, da-mi un mesaj te rog. Iti arat poze cu mine pe mess.
Baiat_virgin
Postat pe 22 Iulie 2011 14:47
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 14:30:32
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:21:31E corect sa il iei asa cum este.



Asta cred si eu...dar in foarte putine cazuri se respecta aceasta conceptie, iar de cele mai multe ori mai devereme sau mai tarziu se cer aceste "mici schimbari"....

Si cine ti le-a cerut tie?


Nu e vorba de contabilitatea cazurilor si de facut statistici, ci de gasit acea persoana care nu numai ca te accepta sa cum esti si cu bune si cu rele, dar te face o persoana mai buna prin simplul fapt ca este acolo.
Iar eu cred ca doi oameni interesati sincer unul de celalalt, care se iubesc, incearca sa atenueze/schimbe ei singuri lucrurile care-l deranjeaza pe celalalt (in limite normale, evident - adica nu schimbari ce sunt definitorii personalitatii). Este vorba doar de adaptarea unul la celalalt.

Dar nu este normal sa-ti zica sa fii mai vorbareata, daca tu de felul tau esti tacuta, sau sa te imbraci numai in rosu, daca tu urasti rosul. Intelegi ce vreau as zic.
kudika_pudika
Postat pe 22 Iulie 2011 14:50
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:47:27
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 14:43:00
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:37:11
De la: Yharr, la data 2011-07-22 14:29:37
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:21:31E corect sa il iei asa cum este.


Avand in vedere ca tu sustii ca n-ai avut nici o prietena,ca n-ai atins nici o fata/femeie , mai bine abtine-te in a da sfaturi cu si despre viata in cuplu


Nu am avut nicio prietena, si nu am atins nicio fata deabracata, dar asta nu inseamna ca nu am iubit si eu vreo fata...


Vai... hai ca asta mi s-a parut funny :))))


Nu e funny, e adevarat si e valabila si pentru tine oferta, deci daca doresti sa cunosti si sa faci dragoste cu un baiat dragut, 28 de ani virgin, da-mi un mesaj te rog. Iti arat poze cu mine pe mess.


Unde dai si unde crapa, nu dragule merci de oferta, dar ma vad nevoita sa o refuz...
Oricum daca nu te simti in stare sa dai un raspuns concret si la subiect, fara sa o iei pe aratura ar fi perfect ;)
kudika414300
Postat pe 22 Iulie 2011 14:53
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 14:15:06Dupa ce doi oameni s-au cunoscut, daca se plac ajung sa se apropie. Daca atractia e mare si cei doi fac pasii necesari… nu prea se sta degeaba, nu e timp de pierdut, se iau de mana si merg mai departe in viata impreuna.
Ei doi ajung sa se iubeasca asa cum sunt. Se iau la pachet, si cele bune si cele mai putin bune.
Da, fiecare dintre cei doi isi doreste sa mai schimbe cate ceva la celalalt, dar la momentul respectiv fiecare este satisfacut de celalalt, este ce si-a dorit. Caci altfel n-ar fi mers mai departe, nu?

Ce se schimba in cuplu, cum, cand? Ce ne face sa ne dorim din-ce-in-ce mai tare sa-l schimbam pe cel de langa noi? De ce vrem neaparat sa ne punem amprenta asupra lui?

E corect sa-i cerem sa fie altul decat omul pe care l-am cunoscut, placut, si-apoi iubit?



Prezentarea de inceput este normala in conditiile in care cei doi sunt niste tineri carora viata le este plina de iubire,aceasta fiind,de regula,apanajul varstei de inceput de viata in cuplu.Interesant este ceea ce se intampla dupa ce cei doi isi depun juramintele si nu dupa mult timp,incep sa apara controversele,discutiile in contradictoriu si toate celelalte divergente.Putine sunt cuplurile in care infloreste si se dezvolta,pentru toata viata,iubirea curata,care cere adevarate sacrificii de ambele parti.Cred,parerea mea, ca,institutia familiei,aici vorbesc de cea traditionala,care se infiripa in conditii sacramentale,nu concubinaj,a disparut din societatea noastra pentru ca, acum,cu toate accesarile la lbertatile de tot felul,nu se mai respecta partenerii intre ei,stiind ca, la orice colturi de bulevard,se gasesc alte oportunitati ,ocazii care nu=i restrictioneaza de nimic si aici vorbesc atat de femei cat si de barbati.Incercam sa descoperim ca,acasa,nu avem,in realitate,ceea ce am vrut de fapt si ,asa, incep problemele.Vrem sa dominam,de multe ori nu vrem sa ne ajustam apucaturile,nestiind ca prin acest comportament mai mult facem rau decat bine ,nu acceptam schimbarile,vrem sa fie numai ca noi si impunem celuilalt ceea ce am vrut si sperat sa schimbam inainte de a te casatori cu acea persoana,dar am crezut ca vom reusi odata facut acest pas de incorsetare pentru unii.
Teoria spune ca ,din iubire, poti muta si muntii din loc,dar realitatea este alta!Sunt si exceptii fericite,dar sunt din ce in ce mai rare.Suntem obisnuiti,mai degraba,sa cerem decat sa oferim.
kudika414141
Postat pe 22 Iulie 2011 14:54
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 14:30:32
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:21:31E corect sa il iei asa cum este.



Asta cred si eu...dar in foarte putine cazuri se respecta aceasta conceptie, iar de cele mai multe ori mai devereme sau mai tarziu se cer aceste "mici schimbari"....


Si cam in ce consta acele ,,mici schimbari"?
doi_ochi_caprui
Postat pe 22 Iulie 2011 14:55
De la: kudika_pudika, la data 2011-07-22 14:50:27
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 14:30:32
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:21:31E corect sa il iei asa cum este.



Asta cred si eu...dar in foarte putine cazuri se respecta aceasta conceptie, iar de cele mai multe ori mai devereme sau mai tarziu se cer aceste "mici schimbari"....

Si cine ti le-a cerut tie?


Nu e vorba de contabilitatea cazurilor si de facut statistici, ci de gasit acea persoana care nu numai ca te accepta sa cum esti si cu bune si cu rele, dar te face o persoana mai buna prin simplul fapt ca este acolo.
Iar eu cred ca doi oameni interesati sincer unul de celalalt, care se iubesc, incearca sa atenueze/schimbe ei singuri lucrurile care-l deranjeaza pe celalalt (in limite normale, evident - adica nu schimbari ce sunt definitorii personalitatii). Este vorba doar de adaptarea unul la celalalt.

Dar nu este normal sa-ti zica sa fii mai vorbareata, daca tu de felul tau esti tacuta, sau sa te imbraci numai in rosu, daca tu urasti rosul. Intelegi ce vreau as zic.


Da inteleg si merci in acelasi timp de raspuns...da sunt schimbari care imi sunt cerute, relatia noastra are vreo 3 ani (asta ca sa iti faci si o idee) nu sunt schimbari majore sau care sa spun ca sunt deranjante, dar imi par un pic obsesive din partea lui si ca insista cam prea mult, iar pt mine sunt niste chestii care tin de mine si de felul meu de a fi (exeplele pe care le-ai dat sunt cam la subiect, adica niste rahaturi daca stau sa ma gandesc) si nu inteleg de ce de ceva vreme au aparut aceste discutii, care pe mine una ma depasesc si chiar nu le vad rostul...
kudika414300
Postat pe 22 Iulie 2011 15:00
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 15:00:35si nu inteleg de ce de ceva vreme au aparut aceste discutii, care pe mine una ma depasesc si chiar nu le vad rostul...

Numai el are raspunsul.... intreaba-l.
kudika_pudika
Postat pe 22 Iulie 2011 15:26
De la: kudika_pudika, la data 2011-07-22 15:26:51
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 15:00:35si nu inteleg de ce de ceva vreme au aparut aceste discutii, care pe mine una ma depasesc si chiar nu le vad rostul...

Numai el are raspunsul.... intreaba-l.


Avem o comunicare destul de buna zic eu, cand deschid subiectul imi spune ca nu este nimic atat de grav si ca el ma accepta asa cum sunt, doar ca de cate ori are ocazia nu se poate abtine sa nu imi reaminteasca (ca i-ar palacea aia, ca i-ar placea sa fiu asa, sau mai nou am inceput sa vad si in privirea lui chiar daca nu vrea sa le mai spuna, il simt) modul de a o spune este foarte subtil si placut...doar ca, ele exista si sunt din ce in ce mai incomode.
De fel sunt o persoana care stie cum sa rezolve o problema...dar acum ma simt putin depasita de situatie :)
kudika414300
Postat pe 22 Iulie 2011 15:42
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 15:42:03
De la: kudika_pudika, la data 2011-07-22 15:26:51
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 15:00:35si nu inteleg de ce de ceva vreme au aparut aceste discutii, care pe mine una ma depasesc si chiar nu le vad rostul...

Numai el are raspunsul.... intreaba-l.


Avem o comunicare destul de buna zic eu, cand deschid subiectul imi spune ca nu este nimic atat de grav si ca el ma accepta asa cum sunt, doar ca de cate ori are ocazia nu se poate abtine sa nu imi reaminteasca (ca i-ar palacea aia, ca i-ar placea sa fiu asa, sau mai nou am inceput sa vad si in privirea lui chiar daca nu vrea sa le mai spuna, il simt) modul de a o spune este foarte subtil si placut...doar ca, ele exista si sunt din ce in ce mai incomode.
De fel sunt o persoana care stie cum sa rezolve o problema...dar acum ma simt putin depasita de situatie :)

El spune ca te accepta asa cum esti desi, intr-un mod elegant, placut, iti spune cum i-ar placea sa fii - daca se contrazice, e semn ca inca vrea sa te accepte asa cum esti... Tu ar trebui sa te gandesti serios daca poti fi asa cum isi doreste si daca vrei sa fii - iar daca el este asa cum tu iti doresti, merita putin efort din partea ta, nu crezi?!
Altfel, treptat va inceta sa iti mai spuna... se va indeparta, se va produce ruptura, desi posibil sa nu o sesizati niciunul imediat. Doar atunci cand el va admira ...la inceput un tip de femeie asemanator celei care iti cere sa fii, iar mai apoi chiar o astfel de femeie - cu nume si contur(!). Poate va avea taria sa rupa relatia cu tine atunci, dar tot atat de bine s-ar putea sa nu o faca, ci doar sa te insele cu acea femeie sau cu altele. Scuza clasica - el a incercat, tu l-ai dezamagit. Acum tu esti cea care decide. Fiecare relatie are dinamica ei, data de personalitatea celor doi - complexa sau simpla, dar mereu in schimbare. Daca cei doi nu tin pasul unul cu celalalt se pierd, inevitabil...
mobilemaimai_no1
Postat pe 23 Iulie 2011 19:13
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 15:42:03
De la: kudika_pudika, la data 2011-07-22 15:26:51
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 15:00:35si nu inteleg de ce de ceva vreme au aparut aceste discutii, care pe mine una ma depasesc si chiar nu le vad rostul...

Numai el are raspunsul.... intreaba-l.


Avem o comunicare destul de buna zic eu, cand deschid subiectul imi spune ca nu este nimic atat de grav si ca el ma accepta asa cum sunt, doar ca de cate ori are ocazia nu se poate abtine sa nu imi reaminteasca (ca i-ar palacea aia, ca i-ar placea sa fiu asa, sau mai nou am inceput sa vad si in privirea lui chiar daca nu vrea sa le mai spuna, il simt) modul de a o spune este foarte subtil si placut...doar ca, ele exista si sunt din ce in ce mai incomode.
De fel sunt o persoana care stie cum sa rezolve o problema...dar acum ma simt putin depasita de situatie :)

sigur ti-a cerut cateva perversiuni si tu nu esti de acord cu asa ceva...
PRALEA_
Postat pe 23 Iulie 2011 19:49
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 14:15:06Dupa ce doi oameni s-au cunoscut, daca se plac ajung sa se apropie. Daca atractia e mare si cei doi fac pasii necesari… nu prea se sta degeaba, nu e timp de pierdut, se iau de mana si merg mai departe in viata impreuna.
Ei doi ajung sa se iubeasca asa cum sunt. Se iau la pachet, si cele bune si cele mai putin bune.
Da, fiecare dintre cei doi isi doreste sa mai schimbe cate ceva la celalalt, dar la momentul respectiv fiecare este satisfacut de celalalt, este ce si-a dorit. Caci altfel n-ar fi mers mai departe, nu?

Ce se schimba in cuplu, cum, cand? Ce ne face sa ne dorim din-ce-in-ce mai tare sa-l schimbam pe cel de langa noi? De ce vrem neaparat sa ne punem amprenta asupra lui?

E corect sa-i cerem sa fie altul decat omul pe care l-am cunoscut, placut, si-apoi iubit?



Asta se intampla pentru ca la inceput,daca nu cunosti persoana,incepi sa-i conturezi o imagine care nu prea se pupa cu realitatea.Dupa aceea,cand vezi cu adevarat persoana nu-ti mai place si incerci sa o schimbi.Nu are cum sa mai fie ca la inceput pentru ca nici tu nu-l mai vezi ca la inceput.Il accepti asa cum e sau nu....
Barbie30_
Postat pe 23 Iulie 2011 22:20
De la: Barbie30_, la data 2011-07-23 22:20:39
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 14:15:06Dupa ce doi oameni s-au cunoscut, daca se plac ajung sa se apropie. Daca atractia e mare si cei doi fac pasii necesari… nu prea se sta degeaba, nu e timp de pierdut, se iau de mana si merg mai departe in viata impreuna.
Ei doi ajung sa se iubeasca asa cum sunt. Se iau la pachet, si cele bune si cele mai putin bune.
Da, fiecare dintre cei doi isi doreste sa mai schimbe cate ceva la celalalt, dar la momentul respectiv fiecare este satisfacut de celalalt, este ce si-a dorit. Caci altfel n-ar fi mers mai departe, nu?

Ce se schimba in cuplu, cum, cand? Ce ne face sa ne dorim din-ce-in-ce mai tare sa-l schimbam pe cel de langa noi? De ce vrem neaparat sa ne punem amprenta asupra lui?

E corect sa-i cerem sa fie altul decat omul pe care l-am cunoscut, placut, si-apoi iubit?



Asta se intampla pentru ca la inceput,daca nu cunosti persoana,incepi sa-i conturezi o imagine care nu prea se pupa cu realitatea.Dupa aceea,cand vezi cu adevarat persoana nu-ti mai place si incerci sa o schimbi.Nu are cum sa mai fie ca la inceput pentru ca nici tu nu-l mai vezi ca la inceput.Il accepti asa cum e sau nu....

foarte adevarat
kirk
Postat pe 23 Iulie 2011 22:43
Prietenul meu imi Spune Crocodil!stie el de ce:))!ieri am mâncat jeleuri in forma de animale!si eu m-am ales doar cu crocodilii!ce ziceti,mã iubeste?:)))deci,m-a luat asa cum sunt....
Eu cred ca trebuie sa ne gândim si la lucrurile care par fãrã importantã!!!
lloremmy
Postat pe 28 Iulie 2011 01:55
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:37:11
De la: Yharr, la data 2011-07-22 14:29:37
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:21:31E corect sa il iei asa cum este.


Avand in vedere ca tu sustii ca n-ai avut nici o prietena,ca n-ai atins nici o fata/femeie , mai bine abtine-te in a da sfaturi cu si despre viata in cuplu


Nu am avut nicio prietena, si nu am atins nicio fata deabracata, dar asta nu inseamna ca nu am iubit si eu vreo fata...



Atunci nu știi ce pierzi!si asta ți-o spune o fata!:))
lloremmy
Postat pe 28 Iulie 2011 01:58
Corect
Elyaa
Postat pe 31 Iulie 2011 17:56
De la: kudika414300, la data 2011-07-22 14:15:06Dupa ce doi oameni s-au cunoscut, daca se plac ajung sa se apropie. Daca atractia e mare si cei doi fac pasii necesari… nu prea se sta degeaba, nu e timp de pierdut, se iau de mana si merg mai departe in viata impreuna.
Ei doi ajung sa se iubeasca asa cum sunt. Se iau la pachet, si cele bune si cele mai putin bune.
Da, fiecare dintre cei doi isi doreste sa mai schimbe cate ceva la celalalt, dar la momentul respectiv fiecare este satisfacut de celalalt, este ce si-a dorit. Caci altfel n-ar fi mers mai departe, nu?

Ce se schimba in cuplu, cum, cand? Ce ne face sa ne dorim din-ce-in-ce mai tare sa-l schimbam pe cel de langa noi? De ce vrem neaparat sa ne punem amprenta asupra lui?

E corect sa-i cerem sa fie altul decat omul pe care l-am cunoscut, placut, si-apoi iubit?



Parerea mea este ca de aici incep deja compromisurile, ai zis ca se poate discuta cu el, el este perfect?? Nu cred, ti-ai dori sa se schimbe in anumite puncte de vedere ale tale, incearca sa ii ceri si tu ceva vezi cum reactioneaza, daca el face schimbarea care o cer tu atunci poti si tu sa faci o parte din din cerintele lui, daca refuza categoric acea schimbare atunci, crede-m ca incearca sa te tina sub papuc, si mai bine terminati relatia inainte de a merge mai departe.
cocancl
Postat pe 2 August 2011 21:59
De la: Yharr, la data 2011-07-22 14:29:37
De la: Baiat_virgin, la data 2011-07-22 14:21:31E corect sa il iei asa cum este.


Avand in vedere ca tu sustii ca n-ai avut nici o prietena,ca n-ai atins nici o fata/femeie , mai bine abtine-te in a da sfaturi cu si despre viata in cuplu



Fiecare este liber sa-shi exprime parerea si sa dea sfaturi pe acest forum,acm depinde de cel/cea care deschide topicul ce sfaturi ia in calcul..


Hai sa fii iubit
Arutzu28
Postat pe 11 August 2011 16:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Leu si Berbec? 25 De la: oana1111 12 Mai 2010 20:14
N-AI NIMIC DE SPUS????!!!!!!!!!! 74 De la: AnotherWay 6 August 2010 14:27
Mi-am inselat iubitul 13 De la: Florentyna_Abravanel_1 26 August 2012 18:28
s`a plictisit deodata.. 38 De la: pisicuta_trista 11 Septembrie 2009 22:44
Cantecul care ti-a mancat lacrimile ! 216 De la: IrisDenisse 25 Iulie 2012 10:00