Setari Cookie-uri

sarcina nedorita???

fetele am si eu o nelamurire..poate ma putei ajuta: daca am luat timp de 9 luni diane (anticonceptionale)si acum trebuie sa fac pauza 6 luni( asa mi-a recomandat medicul) pot sa raman insarcinata in zilele imediat si inainte de sarcina? ma refer la perioada aia de 7 zile sau cat o fi in care se spune ca nu poti ramane gravida.. nu vreau sa ma trezesc cu vreo surpriza si mai bine previn.. deci va rog help me!
andreeap88
Postat pe 24 Iulie 2011 15:56
De la: andreeap88, la data 2011-07-24 15:56:10fetele am si eu o nelamurire..poate ma putei ajuta: daca am luat timp de 9 luni diane (anticonceptionale)si acum trebuie sa fac pauza 6 luni( asa mi-a recomandat medicul) pot sa raman insarcinata in zilele imediat si inainte de sarcina? ma refer la perioada aia de 7 zile sau cat o fi in care se spune ca nu poti ramane gravida.. nu vreau sa ma trezesc cu vreo surpriza si mai bine previn.. deci va rog help me!


Imediat si inainte de sarcina?

Sa banuim ca ai gresit.. Let's see: Ai luat AC, astea sunt ultimele pastilute , apoi iti vine menstruatia. Dupa menstruatie, nu mai vrei sa iei AC, vrei sa faci pauza. Esti protejata inainte de aceasta menstruatie si in timpul ..Dupa a 7 a zi de pauza, nu mai esti protejata.
ilumax_76
Postat pe 24 Iulie 2011 16:22
Inainte de menstruatie am vrut sa scriu, scuze! mersi :*
andreeap88
Postat pe 27 Iulie 2011 11:28
Absolut.
Se poate sa ramai in urmatoarea luna.
Anticonceptionalele te " protejeaza" pt. perioada ( luna) in curs.
stem_29
Postat pe 27 Iulie 2011 11:31
P.S.
Daca te referi la perioada ovulatiei e dificil, nu e o perioada de 7-8-N zile, fiecare organism e altfel, teoretic asa este, practic NU.
Sunt femei care au ovulatie de cateva ore/ luna.
Ca sa stii exact cum ti-e organismul ar trebui sa-ti iei temperatura zilnic ( intravaginal, binenteles) ceea ce ma indoiesc ca ai face-o.
Asa ca raspunsul e DA, ramai insarcinata.
stem_29
Postat pe 27 Iulie 2011 11:35
De la: andreeap88, la data 2011-07-24 15:56:10fetele am si eu o nelamurire..poate ma putei ajuta: daca am luat timp de 9 luni diane (anticonceptionale)si acum trebuie sa fac pauza 6 luni( asa mi-a recomandat medicul) pot sa raman insarcinata in zilele imediat si inainte de sarcina? ma refer la perioada aia de 7 zile sau cat o fi in care se spune ca nu poti ramane gravida.. nu vreau sa ma trezesc cu vreo surpriza si mai bine previn.. deci va rog help me!


Buna ziua,asa cum ti-au raspuns si doamnele de dinaintea mea,dupa incheierea administrarii de anticonceptionale,intri in periaoada obisnuita ,fara contraceptive,cand se impune sa -ti urmaresti ovulatia asa cum te-a sfatuit si una dintre antevorbitoarele acestui topic,sau poti sa o faci adresandu-te,direct,medicului ginecolog care te are sub observatie.Fiecare organism are ritmul propriu ,dar se respecta ,in general,regula care spune ca ,"10 zile inainte si dupa menstra poti avea contact sexual fara probleme",dar ti-as da un sfat si anume,respecta maxim 8zile aceasta regula pentru ca ,au fost si abateri de la acest registru.De asemenea,temperatura intravaginala iti poate spune, cu precizie de 80%,momentul propice,adecvat activitatii sexuale proprii.
kudika414141
Postat pe 27 Iulie 2011 12:26
Daca tot trebuie sa faci pauza de cateva luni, nu mai bine folosesti tu prezervativul?
ilumax_76
Postat pe 27 Iulie 2011 12:42
da folosesc da eram curioasa doar, cum am spus nu vreau sa am surprize si ma protejez.. multumesc mult tuturor oricum
andreeap88
Postat pe 28 Iulie 2011 12:31

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
un sfat va rog...... 9 De la: RoxanaAna 7 Iulie 2010 12:59
Gravida la 15 ani. :| 60 De la: crystyna_crystynutza 25 August 2010 16:14
intrebare 9 De la: kudika104248 1 Mai 2010 12:11
cea mai frumoasa mel 32 De la: BEL_AMY1 19 Ianuarie 2011 17:20
Imi doresc foarte mult un copil 8 De la: adyna2905 25 Iulie 2019 17:47