Setari Cookie-uri

Luminati-mi mintea

Buna ziua!

Am si eu o intrebare. Iau Yasmin de 2 luni, regulat, fara intarzieri, fix la ora stabilita de mine.
In a doua zi de pauza am avut contact neprotejat. In 12 ore am luat postinor, iar peste 12 ore cea de-a doua pastiluta de postinor.
Azi e ultima zi de pauza. Am doar o scurgere foarte maro si in cantitate mica.
Va rog sa imi luminati minte-ce poate fi? E de la pastile? Ciclu peste sarcina?

Multumesc!
kudika07091991
Postat pe 27 Iulie 2011 09:25
De la: kudika07091991, la data 2011-07-27 09:25:38Buna ziua!

Am si eu o intrebare. Iau Yasmin de 2 luni, regulat, fara intarzieri, fix la ora stabilita de mine.
In a doua zi de pauza am avut contact neprotejat. In 12 ore am luat postinor, iar peste 12 ore cea de-a doua pastiluta de postinor.
Azi e ultima zi de pauza. Am doar o scurgere foarte maro si in cantitate mica.
Va rog sa imi luminati minte-ce poate fi? E de la pastile? Ciclu peste sarcina?

Multumesc!


Oare pt ce iei tu yasmin? Nu pt a te proteja de sarcina? La ce naiba mai iei si Postinor????
ilumax_76
Postat pe 27 Iulie 2011 10:12
De la: kudika07091991, la data 2011-07-27 09:25:38Buna ziua!

Am si eu o intrebare. Iau Yasmin de 2 luni, regulat, fara intarzieri, fix la ora stabilita de mine.
In a doua zi de pauza am avut contact neprotejat. In 12 ore am luat postinor, iar peste 12 ore cea de-a doua pastiluta de postinor.
Azi e ultima zi de pauza. Am doar o scurgere foarte maro si in cantitate mica.
Va rog sa imi luminati minte-ce poate fi? E de la pastile? Ciclu peste sarcina?

Multumesc!



E sarcina, nu e ciclu' peste sarcina. Cand e vorba de ciclu' peste sarcina, e rosu, e cicluj ca'ntr-o luna normala.
E vorba de o scurgere maronie, asta se intampla cand " se fixeaza' sarcina.




stem_29
Postat pe 27 Iulie 2011 10:52
Nu vreau sa te contrazic stem....dar nu e neaparat asta...sunt afectiuni care dau scurgeri maronii
Bineinteles un dr stie mai bine! Asta daca mergi sa te vada unul

Nu inteleg pt ce ai luat postinor totusi.....
_oktober_
Postat pe 27 Iulie 2011 10:58
De la: kudika07091991, la data 2011-07-27 09:25:38Buna ziua!

Am si eu o intrebare. Iau Yasmin de 2 luni, regulat, fara intarzieri, fix la ora stabilita de mine.
In a doua zi de pauza am avut contact neprotejat. In 12 ore am luat postinor, iar peste 12 ore cea de-a doua pastiluta de postinor.
Azi e ultima zi de pauza. Am doar o scurgere foarte maro si in cantitate mica.
Va rog sa imi luminati minte-ce poate fi? E de la pastile? Ciclu peste sarcina?

Multumesc!


Buna ziaua!
ma uimeste intrebarea ta dat fiind faptul ca spui ca ,iei ,deja,anticonceptionale.Pai,unde este problema?Din punct de vedere medical,simptomele prezentate,daca respectam prescriptia anticonceptionalelor respective,nu pot sa ne dea rezultat decat o eventuala dereglare,ceea ce impune ,urgent,un control ginecologic si nicidecum o eventuala sarcina.Draga mea,mergi,frumusel,la medicul ginecologic curant si vezi care este problema.Nu mai lua si alte medicamente care nu isi au rostul,iti dereglezi ciclul hormonal si nu numai.Orice substanta bazata pe hormoni,iti va perturba intregul sistem.Si dac iei de mult timp Yasmin,ar trebui sa mai faci o pauza!Sanatate si consulta medicul curant!
kudika414141
Postat pe 27 Iulie 2011 10:59
Scrie clar ca era in " pauza" deci nu mai luase si nu se nici proteja.
Postinorul l-a luat dupa contactul neprotejat, dat fiind faptul ca NU se proteja cu anticonceptionale ( yasmin) in perioada contactului neprotejat.
Daca nu s-a protejat, nu scrie ca ar fi avut probleme hormonale, scurgerea maronie de o zi, doua e sarcina clara.
O sa vedem.......de-o mai posta ceva.
stem_29
Postat pe 27 Iulie 2011 11:26
Poate fi vorba si de pauza de 7 zile dintre cele doua blistere
_oktober_
Postat pe 27 Iulie 2011 11:38
De la: stem_29, la data 2011-07-27 11:26:25Scrie clar ca era in " pauza" deci nu mai luase si nu se nici proteja.
Postinorul l-a luat dupa contactul neprotejat, dat fiind faptul ca NU se proteja cu anticonceptionale ( yasmin) in perioada contactului neprotejat.
Daca nu s-a protejat, nu scrie ca ar fi avut probleme hormonale, scurgerea maronie de o zi, doua e sarcina clara.
O sa vedem.......de-o mai posta ceva.


E vorba de acea pauza de 7 zile. Fata trebuia sa stie ca este protejata si in acele 7 zilele de pauza. Si mai spune ca in ultima zi de pauza ii curge foarte putin...pai nu e normal? doar e ultima zi
ilumax_76
Postat pe 27 Iulie 2011 11:44
Vai dar tu nu te-ai gandit sa citesti prospectul? Ca scrie acolo ca esti protejata si in zilele de pauza

Cat despre Postinor, iti dai aiurea organismul peste cap. Este normal sa fie o scurgere dupa Postinor, ca e maronie sau rosiatica asta depinde de la om la om (alt prospect pe care ai uitat sa-l citesti). Eu zic mai bine sa-ti faci test pentru BTS-uri inainte sa-l faci pe ala de sarcina.
kudika_pudika
Postat pe 27 Iulie 2011 12:55
De la: kudika_pudika, la data 2011-07-27 12:55:46Vai dar tu nu te-ai gandit sa citesti prospectul? Ca scrie acolo ca esti protejata si in zilele de pauza

Cat despre Postinor, iti dai aiurea organismul peste cap. Este normal sa fie o scurgere dupa Postinor, ca e maronie sau rosiatica asta depinde de la om la om (alt prospect pe care ai uitat sa-l citesti). Eu zic mai bine sa-ti faci test pentru BTS-uri inainte sa-l faci pe ala de sarcina.


Foarte adevarat,nu era necesar Postinor-ul,e destul de clar ca s-a declansat acea scurgere maronie,ramane de vazut cum evolueaza ,ca debit vorbind,raman la concluzia ca are un dereglaj menstrual.Nu stiu de ce isi administreaza tanara,anticonceptionalele,inainte de a consulta medicul sau daca ar avea minima curiozitate de a citi prospectele,chiar daca si acestea sunt generale,nu sunt particularizate si,drept urmare,apar manifestari personalizate,in functie de corpul fiecarei femei.Poate sa-si faca testul de sarcina,dar numai dupa ce se termina scurgerea respectiva.Nu trebuie ca sangele sa ia contact cu urina,cu toata igiena si precautia adoptate de tanara.BTS-ul ,la fel ,sa-l ia in calcul cand va fi "curata" si ,deasemenea,ii recomand, pana la clarificarea situatiei,repaus sexual STRICT!Daca va dori sa asculte!
kudika414141
Postat pe 27 Iulie 2011 14:23
ia aprindeti ma o festila ca poate cine stie...i se lumineaza mintea...asa cum cere.
sa incercam si asta ce ziceti ?
PRALEA_
Postat pe 27 Iulie 2011 15:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fetelor, dar cu soacrele cum va intelegeti? 7 De la: kudika_pudika 3 Aprilie 2011 22:03
fertilizaea in vitro 1 De la: kudika317123 23 Noiembrie 2010 00:39
Nu știu ce sa mai fac ! 7 De la: Madallina16 29 August 2014 23:21
Unghii false gel,Brasov 1 De la: unghii_gel 22 Octombrie 2010 11:56
sexologice 3 De la: ViSuRi_DuLcI 27 Iulie 2010 00:53