Setari Cookie-uri

Cum iti dai seama?

Cum iti dai seama ca iti este o prietena adevarata? eu ma cam insel intr.o privinta fiindca o prefera pe alta sa iasa sa meraga ..peste tot cu ea.Cand o invit la ceva..X poate sa vina? o sun pe X...oRICUM SPUNETI.MI cum va da.ti seama ca aveti un /o prieten/a bun/a si de suflet?
kudika410433
Postat pe 18 August 2011 15:44
De la: kudika410433, la data 2011-08-18 15:44:45Cum iti dai seama ca iti este o prietena adevarata? eu ma cam insel intr.o privinta fiindca o prefera pe alta sa iasa sa meraga ..peste tot cu ea.Cand o invit la ceva..X poate sa vina? o sun pe X...oRICUM SPUNETI.MI cum va da.ti seama ca aveti un /o prieten/a bun/a si de suflet?

Simt ceva.Nu stiu cum sa explic ,,acel ceva".
doi_ochi_caprui
Postat pe 18 August 2011 15:50
Noi doi,

SmilPapucºicuMenaºe,
Seiubescdeparcã-sfraþi,
Ambii-svoiajorideseamã,
ªi tot ambii-s însuraþi.
Darcumamândoicurteazã
Chiarde-aici,depestedrum,
Pedrãcoasavãduvioarã,
Raºelica lui Avrum.
Într-o zi, bãgând de seamã
Cum cã gluma se îngroaºe,
ªmil, – mai filozof probabil –
Îi propuse lui Menaºe:
-Mãi, Raºela-i tare dulce,
Când o vezi cu umeri goi,
Are atâta ºarm cã poate,
Sã ne dea la amândoi.
Dar ca sã putem sã facem
ªi puþinã-economie:
Tu îi cumperi o poºetã,
Eu îi iau o pãlãrie.
Tu îi iei pantofi, rochiþã,
Eu o masã, o plimbare,
Pentru noi, chestiunea asta,
Nu-i un lucru atât de mare!
ªi-apoi, e-o zicãtoare,
Care se adevereºte:
Când e vorba de-o iubitã,
“Unde-s doi puterea creºte!”.
ªi asa trecut-a anul,
Iar Raºela drãgãlaºe,
Petrecea cu Smil o lunã,
ªi o lunã cu Menaºe.
Însã, cum ades’ se-ntâmplã,
Soarta e neînduratã,
Cã deodatã, Raºelica,
A rãmas însãrcinatã.
ªi-ntr-o noapte, -tocma’n luna
Cînd ea petrecea cu Smil, -
I-a venit sã nascã. Gata !
ª’a nãscut iac-un copil.
Ce sã facã Smil, sãrmanul,
Cum sã se descurce acuºi?
Cum s-anunþe pe Menaºe,
Care a plecat la Huºi?
ªi îi scrie o scrisoare,
Plinã de amar ºi foc:
…Totd’auna, tu, Menaºe,
Ai avut mai mult noroc!
Îþi trimit aceastã veste,
De-aicea, de la Iaºi,
Ca sã ºtii:Raºela noastrã,
A nãscut doi copilaºi!
Tueºtinorocos,Menaºe,
Iarãeu,nefericit,
Cãcicopilultãutrãieºte,
Iar al meu, bietu’, a murit!” (oare cum si-o fi dat seama )
PRALEA_
Postat pe 18 August 2011 15:56
De la: kudika410433, la data 2011-08-18 15:44:45Cum iti dai seama ca iti este o prietena adevarata? eu ma cam insel intr.o privinta fiindca o prefera pe alta sa iasa sa meraga ..peste tot cu ea.Cand o invit la ceva..X poate sa vina? o sun pe X...oRICUM SPUNETI.MI cum va da.ti seama ca aveti un /o prieten/a bun/a si de suflet?

are acel filing pe care nu-l au celelalte/ceilalti.
PRALEA_
Postat pe 18 August 2011 17:00
De la: kudika410433, la data 2011-08-18 15:44:45Cum iti dai seama ca iti este o prietena adevarata? eu ma cam insel intr.o privinta fiindca o prefera pe alta sa iasa sa meraga ..peste tot cu ea.Cand o invit la ceva..X poate sa vina? o sun pe X...oRICUM SPUNETI.MI cum va da.ti seama ca aveti un /o prieten/a bun/a si de suflet?

Chiar atat de superficial vezi prietenia? Ca X o prefera pe Y la iesit in oras ti se pare ca te "tradeaza"?
O prietena adevarata ti-e alaturi cand ti-e greu, te vede ca pe o sora, se bucura cand ti se intampla ceva bun si se supara cand nu-ti merge bine. O prietena adevarata iti trage doua palme (figurate, desigur) cand plangi dupa barbatul nepotrivit si te indruma catre cel potrivit.
Si asa pot continua pana maine.
Faptul ca vrea sa iasa si cu alta fata n-are a face cu prietenia adevarata. Nu face urat din cauza asta, caci este doar o copilarie.
kudika_pudika
Postat pe 18 August 2011 18:33
De la: kudika410433, la data 2011-08-18 15:44:45Cum iti dai seama ca iti este o prietena adevarata? eu ma cam insel intr.o privinta fiindca o prefera pe alta sa iasa sa meraga ..peste tot cu ea.Cand o invit la ceva..X poate sa vina? o sun pe X...oRICUM SPUNETI.MI cum va da.ti seama ca aveti un /o prieten/a bun/a si de suflet?



Auzi..."o prefera pe alta sa mearga peste tot cu ea" Ai vrea sa stea cu tine 24 din 24?Cred ca tu intelegi gresit prietenia,nu este ca si cum iti iei o jucarie noua cu care sa te joci doar tu,pana mea....sunteti inconjurate de oameni.
Barbie30_
Postat pe 18 August 2011 20:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
help!!! 31 De la: d3sp07 6 Octombrie 2010 21:10
viata bate filmul-sa-l ajutal pe Cosmin sa traiasca 1 De la: lumi27 10 Februarie 2011 14:08
pls 2 De la: DarkMAGIC 18 Iulie 2011 18:14
metodele babesti de prevenire a sarcinii 18 De la: lumeaecolorata 15 Iulie 2010 14:41
Terapie prin dans pentru cupluri 2 De la: Dance_with_me_studio 10 Martie 2011 23:10