Setari Cookie-uri

Bacul o cretinitate

Cu tot scandalul asta, ma gandeam ce rost are bacul. eu l am luat cu 8 53 la cel mai "greu " liceu din orasul meu, pt cei care cunosc, lic teoretic em. gojdu.

ma gandesc ce rost are? de a testa cat poate memora un copil , intr un timp relativ scurt, materia de 4 ani? ca sa ce? s-au inventat calculatoarele.

Omul se deosebeste de masini de calcul si alte animale prin abilitatea de A SE FOLOSI DE UNELTELE care i sunt puse la dispozitie pentru a crea altele mai bune, (tehnologie) , si astfel a imbunatati comfortul, traiul pe care l duce, si pentru a adanci cunostintele despre universul care ne inconjoara. intr un fel omul e unealta universului de a se cunoaste pe sine..dar asta e o alta discutie.

Asadar, ce testeaza bacul? Nimic. e o cretinitate. Daca ar fi intr-adevar o metoda de a nota abilitatea unui individ, ca si rol in societate, sau in functie de potentialul sau, ar fi cel mai simplu un simplu IQ test.

la noi din pacate liceul e degeaba. te nvata generalitati. nu are nici o legatura cu facultatea. de ex, ai putea sa alegi sa fii pilot de avion, adica sa nu ai nevoie de istorie, literatura, etc. pt ce sa dai examen din acele materii? e ok sa inveti, pentru cultura generala, dar nu are ABSOLUT NICI UN ROL IN VIITORUL TAU.

liceul ar trebui sa fie specializat, ca facultatea. atunci da, bac-ul , materiile de la bac ar putea avea o importanta, daca s alese cu cap, bine nteles.

oricum, fata de bac ul de acum si de acum 50 de ani de la noi, ca tot aia e, o cretinitate a fost si va ramane mereu in stadiul asta, ca si tara, (dark ages) , nu are nici un rol

introduceti un iq test, si in functie de asta sa se intre la facultati.

UN OM POATE INVATA ORICE, daca are cap , cap = inteligenta, IQ = coeficient de inteligenta.

ar trebui sa fiu platit de toti asa zisii dascali si profesorii universitari , carora nu le a venit idee asta dupa atatea decenii de "cugetari" , idee care ar trebui sa i vina si unui copil de 8 ani, caci panauna alta e cel putin logic si de bun simt.

rockk
Postat pe 6 Septembrie 2011 05:26
E... dar pana nu pleaca generatia " minunata'' de mioritici resemnati sanse ca bac-ul in tara asta nu va fi in limite normale ... vom avea esecuri ... generatii de adolescenti cu directia mutata si dereglaje mari in sistem. M-am crucit cand 90.000 nu au luat 'minunatul' bac ... numai daca jumate isi depun actele pentru somaj il mutam pe boc pe marte sa faca reforma. Sa nu mai zic de stres , nervi , timp , bani aruncati pe fereastra pentru informatii expirate.E un strigat a generatiei cand ies din examen cu foia goala !!!!!!!!!!!!!!! si tot mioritici striga tare '' Ce prosti santeti !!!!"
Schatt
Postat pe 6 Septembrie 2011 05:54
mai puneti si voi mana si invatati,lasati distractia,altii cum pot ???parintii vostri au luat bacul ???
Pudika416607
Postat pe 6 Septembrie 2011 07:39
N-am vrut sa-ti raspund dar m-ai provocat.
De ce o cretinitate? Pe alte forumuri spuneai ca generatia noua de tineret e degeaba (sau ceva de genu). Evident ca sunt degeaba ca daca ii intrebi cine-a fost Eminescu sau sa-ti spuna o poezie scrisa de el, habar n-au sa-ti raspunda. Majoritatea din ei nu stiu sa scrie corect gramatical. Prietena colegei mele cu care stau are 20 de ani si n-a dat bac-ul pana anul asta. N-a citit nici macar o pagina la Romana sau sa faca un excercitiu la matematica. Toata vara a stat pe strand si s-a plimbat cu prieta-su care este medic si il doare fix niciunde ca ea n-are studii si ca sta acasa pe banii lui. Daca o intrebi orice barfa din oras stie dar daca o intrebi sa scoata x din 2*x=6 habar n-are ce-i aia. Si vorbesc aici de lucruri absolut elementare. Firma unde lucrez eu a organizat cursuri de calculatoare pentru elevi ( ca sa-i scape de proba de competente digitale de la Bac). Nu vrei sa stii cum trageam de ei sa vina la examene si cat ii ajutam sa-si promoveze ca sa poata lua diploma. Vrei sa stii ceva? Nici macar nu stiau cum sa scrie bacalaureat
Eu nu spun ca sistemul e bun, in mod sigur ceva scartaie insa mie mi s-a parut extrem de in regula sa puna camere de supraveghere si sa nu-i lase sa copieze. Foarte bine...liceul nu mai este demult obligatoriu si nici nu trebuie sa promoveze toata lumea.
Cryssa_
Postat pe 6 Septembrie 2011 08:34
in schimb orice aspirant la BAC stie cine e MUTU sau MESSI
Pudika416607
Postat pe 6 Septembrie 2011 08:37
De la: Pudika416607, la data 2011-09-06 08:37:18in schimb orice aspirant la BAC stie cine e MUTU sau MESSI


candidat sau canditata?
Cryssa_
Postat pe 6 Septembrie 2011 08:39
De la: rockk, la data 2011-09-06 05:26:18Cu tot scandalul asta, ma gandeam ce rost are bacul. eu l am luat cu 8 53 la cel mai "greu " liceu din orasul meu, pt cei care cunosc, lic teoretic em. gojdu.

ma gandesc ce rost are? de a testa cat poate memora un copil , intr un timp relativ scurt, materia de 4 ani? ca sa ce? s-au inventat calculatoarele.

Omul se deosebeste de masini de calcul si alte animale prin abilitatea de A SE FOLOSI DE UNELTELE care i sunt puse la dispozitie pentru a crea altele mai bune, (tehnologie) , si astfel a imbunatati comfortul, traiul pe care l duce, si pentru a adanci cunostintele despre universul care ne inconjoara. intr un fel omul e unealta universului de a se cunoaste pe sine..dar asta e o alta discutie.

Asadar, ce testeaza bacul? Nimic. e o cretinitate. Daca ar fi intr-adevar o metoda de a nota abilitatea unui individ, ca si rol in societate, sau in functie de potentialul sau, ar fi cel mai simplu un simplu IQ test.

la noi din pacate liceul e degeaba. te nvata generalitati. nu are nici o legatura cu facultatea. de ex, ai putea sa alegi sa fii pilot de avion, adica sa nu ai nevoie de istorie, literatura, etc. pt ce sa dai examen din acele materii? e ok sa inveti, pentru cultura generala, dar nu are ABSOLUT NICI UN ROL IN VIITORUL TAU.

liceul ar trebui sa fie specializat, ca facultatea. atunci da, bac-ul , materiile de la bac ar putea avea o importanta, daca s alese cu cap, bine nteles.

oricum, fata de bac ul de acum si de acum 50 de ani de la noi, ca tot aia e, o cretinitate a fost si va ramane mereu in stadiul asta, ca si tara, (dark ages) , nu are nici un rol

introduceti un iq test, si in functie de asta sa se intre la facultati.

UN OM POATE INVATA ORICE, daca are cap , cap = inteligenta, IQ = coeficient de inteligenta.

ar trebui sa fiu platit de toti asa zisii dascali si profesorii universitari , carora nu le a venit idee asta dupa atatea decenii de "cugetari" , idee care ar trebui sa i vina si unui copil de 8 ani, caci panauna alta e cel putin logic si de bun simt.




Bacalaureatul sau Examenul de maturitate,are rolul lui bine determinant in evolutia profesionala a unui adolescent.Reprezinta un test de evaluare personala,pentru fiecare individ.Problema este alta !Modul cum a fost perceput examenul de bacalaureat,in zilele de astazi,da,asta da problema!!! Este bine stiut faptul ca invatamantul de astazi,ridica mari probleme atat profesorilor,cat si elevilor!IN SCOLI SE PRACTICA DEGRINGOLADA ,IAR PROFESORII SE PREFAC CA PREDAU ELEVILOR LA ORELE DE CURS!Sunt persoane care termina facultati stand acasa,sunt persoane care obtin licente fraudulos,sunt persoane care habar nu au sa scrie corect romaneste,dar sunt admisi la studii diverse!Asa ca ,ceea ce se intampla la nivel preuniversitar,este o nimica toata!Cine doreste sa invete,sa evolueze,stie cum sa roada cu dintii, cartile si notiunea de "autodidact",nu ii este necunoscuta!Pana la urma,fiecare ins este singurul hotarator in luarea deciziilor in ceea ce priveste evolutia profesionala!Ca sa ajungi,undeva,sus,trebuie mai intai sa urci pe treptele abrupte ale studiului propriu!Nu vine nimeni din afara ,sa-ti formeze sau sa-ti cizeleze vointa proprie!Am zis.
RAINBOWLADY
Postat pe 6 Septembrie 2011 08:39
De la: kudika421339, la data 2011-09-06 08:39:29Am zis.


si eu n-am inteles nimic
Cryssa_
Postat pe 6 Septembrie 2011 08:41
da... si eu am luat bacul cu o nota mare si desi inainte se zicea ca la bac s-a copiat cel putin in liceul care am dat la toate a fost greu, cel putin la matematica am avut supraveghetori care se luau de noi daca ridicam putin capul din foaie si pe un coleg l-au dat afara pt ca l-au prins cu fituicile in adidasi, iar la romana nici atata sa putem vorbi si tin minte ca la ultimul subiect a cazut traditionalismul, subiect la care nimeni nu se astepta si tot am reusit sa scriem ceva, poate in alte licee s-a copiat , insa in al meu nu prea cred. si stiu ca cei care in timpul anului au luat note pe ochi frumosi la bac au picat cu brio, am fost oricum prima generatie care a dat bacul sub forma de teste grila. de curiozitate m-am uitat peste ce a picat la bac anul asta, e super simplu ce subiecte au avut...., poate doar ca au fost mai rigizi decat in alti ani, insa daca invatai nu aveai cum sa pici, o zic cu regret generatia asta e formata doar din lenesi( nu cred ca sunt prosti), daca ar pune mana sa invete cu siguranta ar lua bacul, dar s-au invatat pe copiat, considera mai importanta distractia, sexul, ce face monica columbeani cu irinel, decat ceea ce au in propriul creier o generatie prea superficiala, poate isi vor da seama in final cat de importanta e sa invete macar unele notiuni elementare...aseara am vazut-o pe kanal D pe miss romania( saraca...) zicea asa:" mi s-au propus niste scenarii" si au intrebat-o reporterii ce gen de filme i s-a propus sa joace si ea a raspuns ca nu stie o sa se uite pe scenarii sa vada:))) au intrebat-o care este actorul preferat si dupa o indelunga tacere a raspuns ca florin piersic care este un adevarat artist, au intrebat-o ce este un artist si cica ea: un om care pe langa actorie mai stie sa si danseze am ras:))) au mai intrebat-o daca i s-ar propune sa joace cu van damme daca ar accepta si ea :" van damme" mai joaca?"
sfat pt toti tinerii puneti mana pe invatat daca nu vreti sa ajungeti ca ea, cum bine au zis reporterii frumoasa si atat, caci in capul ei se gaseste doar carbon
yumy
Postat pe 7 Septembrie 2011 11:50
Bineinteles, cine putea sa deschida un astfel de subiect
Nici nu ma mai chinui sa raspund, ca n-am cu cine
kudika_pudika
Postat pe 7 Septembrie 2011 17:19
De la: Cryssa_, la data 2011-09-06 08:34:50 N-am vrut sa-ti raspund dar m-ai provocat.
De ce o cretinitate? Pe alte forumuri spuneai ca generatia noua de tineret e degeaba (sau ceva de genu). Evident ca sunt degeaba ca daca ii intrebi cine-a fost Eminescu sau sa-ti spuna o poezie scrisa de el, habar n-au sa-ti raspunda. Majoritatea din ei nu stiu sa scrie corect gramatical. Prietena colegei mele cu care stau are 20 de ani si n-a dat bac-ul pana anul asta. N-a citit nici macar o pagina la Romana sau sa faca un excercitiu la matematica. Toata vara a stat pe strand si s-a plimbat cu prieta-su care este medic si il doare fix niciunde ca ea n-are studii si ca sta acasa pe banii lui. Daca o intrebi orice barfa din oras stie dar daca o intrebi sa scoata x din 2*x=6 habar n-are ce-i aia. Si vorbesc aici de lucruri absolut elementare. Firma unde lucrez eu a organizat cursuri de calculatoare pentru elevi ( ca sa-i scape de proba de competente digitale de la Bac). Nu vrei sa stii cum trageam de ei sa vina la examene si cat ii ajutam sa-si promoveze ca sa poata lua diploma. Vrei sa stii ceva? Nici macar nu stiau cum sa scrie bacalaureat
Eu nu spun ca sistemul e bun, in mod sigur ceva scartaie insa mie mi s-a parut extrem de in regula sa puna camere de supraveghere si sa nu-i lase sa copieze. Foarte bine...liceul nu mai este demult obligatoriu si nici nu trebuie sa promoveze toata lumea.



Trist dar adevarat!
Thais13
Postat pe 7 Septembrie 2011 19:37
Si inca ceva ,baiii "rockk"...
lasa"te de copiat pasaje din carti pe care ni le postezi noua si te dai "autor"! adaptate a la "rockk"!
Ce??? ...Ai senzatia ca poti prosti pe toata lumea "virtuala" de pe aici???
Ma faci sa rad ...bai P'A'R'T'Z'U'L'E!

kudika132368
Postat pe 9 Septembrie 2011 15:08
De la: Cryssa_, la data 2011-09-06 08:34:50 N-am vrut sa-ti raspund dar m-ai provocat.
De ce o cretinitate? Pe alte forumuri spuneai ca generatia noua de tineret e degeaba (sau ceva de genu). Evident ca sunt degeaba ca daca ii intrebi cine-a fost Eminescu sau sa-ti spuna o poezie scrisa de el, habar n-au sa-ti raspunda. Majoritatea din ei nu stiu sa scrie corect gramatical. Prietena colegei mele cu care stau are 20 de ani si n-a dat bac-ul pana anul asta. N-a citit nici macar o pagina la Romana sau sa faca un excercitiu la matematica. Toata vara a stat pe strand si s-a plimbat cu prieta-su care este medic si il doare fix niciunde ca ea n-are studii si ca sta acasa pe banii lui. Daca o intrebi orice barfa din oras stie dar daca o intrebi sa scoata x din 2*x=6 habar n-are ce-i aia. Si vorbesc aici de lucruri absolut elementare. Firma unde lucrez eu a organizat cursuri de calculatoare pentru elevi ( ca sa-i scape de proba de competente digitale de la Bac). Nu vrei sa stii cum trageam de ei sa vina la examene si cat ii ajutam sa-si promoveze ca sa poata lua diploma. Vrei sa stii ceva? Nici macar nu stiau cum sa scrie bacalaureat
Eu nu spun ca sistemul e bun, in mod sigur ceva scartaie insa mie mi s-a parut extrem de in regula sa puna camere de supraveghere si sa nu-i lase sa copieze. Foarte bine...liceul nu mai este demult obligatoriu si nici nu trebuie sa promoveze toata lumea.


Am un motiv sa nu cred ceea ce ai spus despre colega ta.
Daca ea este o pitzipoanca retardata mintal cum spui tu, nu a-r avea ce cauta cu un Doctor, In primul rand pentru ca un om cu studii nu a-r avea nici o treaba cu o proasta care habar nu are pe ce lume traieste, i-ar fi scarba complet. In al doilea rand, ea la randul ei nu se putea cupla cu un om cu studii pentru ca la asemenea specimene NU LE PLAC oamenii cu studii, le plac golanii si cocalarii bogati care au aceias doza de cretinitate ca si ele! A-r fi trebuit sa auzi de "Teoria Compatibilitatii" sau macar de proverbul care spune "cine se aseamana se aduna!" tot cam acelas lucru. Iata de ce afirmatia ta este una ilogica si lipsita de temeiuri :D
TheEminescian
Postat pe 23 Octombrie 2011 01:09
De la: TheEminescian, la data 2011-10-23 01:09:25
De la: Cryssa_, la data 2011-09-06 08:34:50 N-am vrut sa-ti raspund dar m-ai provocat.
De ce o cretinitate? Pe alte forumuri spuneai ca generatia noua de tineret e degeaba (sau ceva de genu). Evident ca sunt degeaba ca daca ii intrebi cine-a fost Eminescu sau sa-ti spuna o poezie scrisa de el, habar n-au sa-ti raspunda. Majoritatea din ei nu stiu sa scrie corect gramatical. Prietena colegei mele cu care stau are 20 de ani si n-a dat bac-ul pana anul asta. N-a citit nici macar o pagina la Romana sau sa faca un excercitiu la matematica. Toata vara a stat pe strand si s-a plimbat cu prieta-su care este medic si il doare fix niciunde ca ea n-are studii si ca sta acasa pe banii lui. Daca o intrebi orice barfa din oras stie dar daca o intrebi sa scoata x din 2*x=6 habar n-are ce-i aia. Si vorbesc aici de lucruri absolut elementare. Firma unde lucrez eu a organizat cursuri de calculatoare pentru elevi ( ca sa-i scape de proba de competente digitale de la Bac). Nu vrei sa stii cum trageam de ei sa vina la examene si cat ii ajutam sa-si promoveze ca sa poata lua diploma. Vrei sa stii ceva? Nici macar nu stiau cum sa scrie bacalaureat
Eu nu spun ca sistemul e bun, in mod sigur ceva scartaie insa mie mi s-a parut extrem de in regula sa puna camere de supraveghere si sa nu-i lase sa copieze. Foarte bine...liceul nu mai este demult obligatoriu si nici nu trebuie sa promoveze toata lumea.


Am un motiv sa nu cred ceea ce ai spus despre colega ta.
Daca ea este o pitzipoanca retardata mintal cum spui tu, nu a-r avea ce cauta cu un Doctor, In primul rand pentru ca un om cu studii nu a-r avea nici o treaba cu o proasta care habar nu are pe ce lume traieste, i-ar fi scarba complet. In al doilea rand, ea la randul ei nu se putea cupla cu un om cu studii pentru ca la asemenea specimene NU LE PLAC oamenii cu studii, le plac golanii si cocalarii bogati care au aceias doza de cretinitate ca si ele! A-r fi trebuit sa auzi de "Teoria Compatibilitatii" sau macar de proverbul care spune "cine se aseamana se aduna!" tot cam acelas lucru. Iata de ce afirmatia ta este una ilogica si lipsita de temeiuri :D


mai sunt si exceptii. Am mai vazut cupluri ,in care el ,om cu studii, avea linga el o ptitpoanca cu picioare lungi si minte...ioc. Barbatii se simt bine, cand vad in ochii celorlalti invidia. Exemple sunt multe ,dar acum il amintesc pe Irinel Columbeanu.
GHEISA_ALBA
Postat pe 23 Octombrie 2011 01:17
Mai fratilor, iata ca fratili vostru are un mesaj important sa va transmita. : Bah, pana unde pana mea credeti voi ca o sa ajungeti in modul acesta? Nu vedeti ca deja o tara intreaga are de suferit IMENS pentru prostia voastra nemarginita? Toata lumea se intreaba de ce a ajuns Romania cum e, va spun eu de ce a ajuns, DIN CAUZA VOASTRA A TINERILOR BAH! Din cauza tinerilor care au luat-o pe o cale atat de fatala.

Cum spunea Cryss, voi stiti altceva decat sa ascultati manele si sa mergeti intr-una in cluburi? Daca va pun sa imi faceti o foaie cu marii Filosofi sau marii oameni de stiinta ai Romaniei(nu ai lumii)? NU STITI NIMIC! Toti colegii mei de liceu vin la mine si ma intreaba "bah tu traiesti pe lumea asta?" tocmai ca EU traiesc pe lumea asta! Voi traiti in lumea voastra, intr-un microcosmos dat de ingustimea mintii voastre, voi credeti ca lumea si viata sta numai in bani, in distractie, in bautura, chestii scumpe. NICI PE DEPARTE MAH! Asta e lumea voastra inchipuita, data de ingustimea mintii voastre, lumea asta inseamna MULT MAI MULT decat atat.

Nu stiu daca cunoasteti "Mitul Pesterii" a lui Platon, acolo erau niste oameni legati intr-o pestera au vazut toata viata lor doar o lumina si umbrele unor statui, si gata au crezut ca aia este realitatea, aia e lumea. Pana cand unul din ei a scapat din legaturi si a iesit afara din pestera! Acolo el a vazut muntii, a vazut copaci, a vazut lacuri si rauri, a vazut cerul si soarele, si s-a intors repede la ceilalti sa le spuna "AFARA ESTE SOARE! SUNT PADURI! SUNT LACURI!" si ce credeti ca i-au spus ei lui? "Bah tu traiesti pe lumea asta?" si l-au numit nebun, si daca scapau si ei din lanturi, nu credeti ca l-ar fi omorat? Ba da! Pentru ca ei nu au vazut decat pestera aia toata viata, si credeau ca aia e lumea si aia e realitate! Asa si voi mah!

Asa ca lasati naibii cluburile, lasati manelele, lasati masinile bengoase si telefoanele scumpe, lasati fotbalistii si lasati caterinka si distractia de o parte si puneti in mama voastra mana pe invatzat si pe scoala, ca e vai de voi mah! E vai de voi si de toata tara asta!
TheEminescian
Postat pe 23 Octombrie 2011 01:28
De la: GHEISA_ALBA, la data 2011-10-23 01:17:48
De la: TheEminescian, la data 2011-10-23 01:09:25
De la: Cryssa_, la data 2011-09-06 08:34:50 N-am vrut sa-ti raspund dar m-ai provocat.
De ce o cretinitate? Pe alte forumuri spuneai ca generatia noua de tineret e degeaba (sau ceva de genu). Evident ca sunt degeaba ca daca ii intrebi cine-a fost Eminescu sau sa-ti spuna o poezie scrisa de el, habar n-au sa-ti raspunda. Majoritatea din ei nu stiu sa scrie corect gramatical. Prietena colegei mele cu care stau are 20 de ani si n-a dat bac-ul pana anul asta. N-a citit nici macar o pagina la Romana sau sa faca un excercitiu la matematica. Toata vara a stat pe strand si s-a plimbat cu prieta-su care este medic si il doare fix niciunde ca ea n-are studii si ca sta acasa pe banii lui. Daca o intrebi orice barfa din oras stie dar daca o intrebi sa scoata x din 2*x=6 habar n-are ce-i aia. Si vorbesc aici de lucruri absolut elementare. Firma unde lucrez eu a organizat cursuri de calculatoare pentru elevi ( ca sa-i scape de proba de competente digitale de la Bac). Nu vrei sa stii cum trageam de ei sa vina la examene si cat ii ajutam sa-si promoveze ca sa poata lua diploma. Vrei sa stii ceva? Nici macar nu stiau cum sa scrie bacalaureat
Eu nu spun ca sistemul e bun, in mod sigur ceva scartaie insa mie mi s-a parut extrem de in regula sa puna camere de supraveghere si sa nu-i lase sa copieze. Foarte bine...liceul nu mai este demult obligatoriu si nici nu trebuie sa promoveze toata lumea.


Am un motiv sa nu cred ceea ce ai spus despre colega ta.
Daca ea este o pitzipoanca retardata mintal cum spui tu, nu a-r avea ce cauta cu un Doctor, In primul rand pentru ca un om cu studii nu a-r avea nici o treaba cu o proasta care habar nu are pe ce lume traieste, i-ar fi scarba complet. In al doilea rand, ea la randul ei nu se putea cupla cu un om cu studii pentru ca la asemenea specimene NU LE PLAC oamenii cu studii, le plac golanii si cocalarii bogati care au aceias doza de cretinitate ca si ele! A-r fi trebuit sa auzi de "Teoria Compatibilitatii" sau macar de proverbul care spune "cine se aseamana se aduna!" tot cam acelas lucru. Iata de ce afirmatia ta este una ilogica si lipsita de temeiuri :D


mai sunt si exceptii. Am mai vazut cupluri ,in care el ,om cu studii, avea linga el o ptitpoanca cu picioare lungi si minte...ioc. Barbatii se simt bine, cand vad in ochii celorlalti invidia. Exemple sunt multe ,dar acum il amintesc pe Irinel Columbeanu.
l-ai masat si pe Irinel ?
Indiana_Jones
Postat pe 23 Octombrie 2011 01:32
De la: TheEminescian, la data 2011-10-23 01:09:25
De la: Cryssa_, la data 2011-09-06 08:34:50 N-am vrut sa-ti raspund dar m-ai provocat.
De ce o cretinitate? Pe alte forumuri spuneai ca generatia noua de tineret e degeaba (sau ceva de genu). Evident ca sunt degeaba ca daca ii intrebi cine-a fost Eminescu sau sa-ti spuna o poezie scrisa de el, habar n-au sa-ti raspunda. Majoritatea din ei nu stiu sa scrie corect gramatical. Prietena colegei mele cu care stau are 20 de ani si n-a dat bac-ul pana anul asta. N-a citit nici macar o pagina la Romana sau sa faca un excercitiu la matematica. Toata vara a stat pe strand si s-a plimbat cu prieta-su care este medic si il doare fix niciunde ca ea n-are studii si ca sta acasa pe banii lui. Daca o intrebi orice barfa din oras stie dar daca o intrebi sa scoata x din 2*x=6 habar n-are ce-i aia. Si vorbesc aici de lucruri absolut elementare. Firma unde lucrez eu a organizat cursuri de calculatoare pentru elevi ( ca sa-i scape de proba de competente digitale de la Bac). Nu vrei sa stii cum trageam de ei sa vina la examene si cat ii ajutam sa-si promoveze ca sa poata lua diploma. Vrei sa stii ceva? Nici macar nu stiau cum sa scrie bacalaureat
Eu nu spun ca sistemul e bun, in mod sigur ceva scartaie insa mie mi s-a parut extrem de in regula sa puna camere de supraveghere si sa nu-i lase sa copieze. Foarte bine...liceul nu mai este demult obligatoriu si nici nu trebuie sa promoveze toata lumea.


Se scrie ar nu a-r!!!
Am un motiv sa nu cred ceea ce ai spus despre colega ta.
Daca ea este o pitzipoanca retardata mintal cum spui tu, nu a-r avea ce cauta cu un Doctor, In primul rand pentru ca un om cu studii nu a-r avea nici o treaba cu o proasta care habar nu are pe ce lume traieste, i-ar fi scarba complet. In al doilea rand, ea la randul ei nu se putea cupla cu un om cu studii pentru ca la asemenea specimene NU LE PLAC oamenii cu studii, le plac golanii si cocalarii bogati care au aceias doza de cretinitate ca si ele! A-r fi trebuit sa auzi de "Teoria Compatibilitatii" sau macar de proverbul care spune "cine se aseamana se aduna!" tot cam acelas lucru. Iata de ce afirmatia ta este una ilogica si lipsita de temeiuri :D
broscoiu
Postat pe 23 Octombrie 2011 01:33
Da mersi de corectare, sunt o multime de contradictii privind forma corecta a conjunctiilor de genul acesta, mai ales ca eu nu am facut limba romana materna ci am studiat-o ca pe o limba straina pana in clasa a 7ea, ca am fost in transilvania si dupa cum stiti acolo inca exista persoane care impun alta limba materna decat Romana, entschuldigung mich! :)
TheEminescian
Postat pe 23 Octombrie 2011 01:41
da,dar si salariile sunt entschuldigung mich!
Indiana_Jones
Postat pe 23 Octombrie 2011 02:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut muzica pt copii in format pentru karaoke 1 De la: adventurecamps 20 Ianuarie 2010 15:06
Un joc din care poti sa faci bani 0 De la: 18 Februarie 2011 14:35
hairstylist 1 De la: kudika334634 12 Ianuarie 2011 13:40
FOTOTAPET PERSONALIZAT TABLOURI PERSONALIZATE 1 De la: fototapettt 27 Ianuarie 2011 16:27
Bacul o cretinitate 22 De la: Indiana_Jones 23 Octombrie 2011 02:13