Setari Cookie-uri

VOI CE CREDETI ?

VOI CE CREDETI ?
Indiana_Jones
Postat pe 19 Septembrie 2011 13:15
Imi dai voie sa fac o cotitura la topicul tau? Vreau sa va spun o poveste care se termina cu "voi ce credeti?", dar nu vreau sa deschid topic pentru asa ceva.
rashela
Postat pe 19 Septembrie 2011 13:21
s-o vedem
Indiana_Jones
Postat pe 19 Septembrie 2011 13:23
Ok. :)
Povestea-i serioasa, adica reala. Nu va plictisesc cu detalii, multe nu le stiu nici eu.
Ce stiti despre casatoriile aranjate intre un emigrant si un CE?
Fata-i romanca si locuieste in Spania. El e arab si locuieste in Germania. Fata cere 5000 euro pentru casatorie.
Nu cunosc legislatia europeana, dar stiu ca in cea de peste ocean riscul este urias. Esti monitorizat ani de zile pentru a se demonstra cat e de adevarata sau falsa povestea.

Recunosc, i-am spus instinctiv arabului sa nu faca nebunia asta, dar nu am nicio baza juridica. Poate ca intr-adevar primeste viza in urma casatoriei cu un cetatean european. Numai ca el intentioneaza sa-si vada de viata lui in Germania, fata ramane in Spania.

Daca aveti / stiti raspunsul la asta, mersi mult. Sau macar un link care m-ar putea lamuri.

ps. Multumesc din nou, Indiana. :)
rashela
Postat pe 19 Septembrie 2011 13:33
De la: Indiana_Jones, la data 2011-09-19 13:23:57s-o vedem

Unde iti este poza,iar ti-a sterso FAZANUL?
broscoiu
Postat pe 19 Septembrie 2011 13:39
de ce Spania,nu Germania?ambele sunt in UE,si de ce nu se casatoreste in Romania,ca-i in UE ?si cu altcineva,nu cred ca pt cineva din Spania conteaza 5000 de euro...poate 50000
Indiana_Jones
Postat pe 19 Septembrie 2011 13:40
De la: Broscoiu, la data 2011-09-19 13:39:44
De la: Indiana_Jones, la data 2011-09-19 13:23:57s-o vedem

Unde iti este poza,iar ti-a sterso FAZANUL?
se ocupa acum,a inceput cu topicul despre castitate...mari probleme au unii...
Indiana_Jones
Postat pe 19 Septembrie 2011 13:42
De la: Indiana_Jones, la data 2011-09-19 13:40:38de ce Spania,nu Germania?ambele sunt in UE,si de ce nu se casatoreste in Romania,ca-i in UE ?si cu altcineva,nu cred ca pt cineva din Spania conteaza 5000 de euro...poate 50000


Banuiesc ca fata are viata ei aici sau s-a integrat cat de cat (limba, casa, mai stiu eu ce). Iar tipul are rostul lui de vreo trei ani in Germania, dar viza expirata.
Cat despre 5000 de euro, daca-i o fetiscana, pentru ea sunt o avere. Si cum nu se pune problema de amor intre ei, de-aia nici nu se face o "nunta cu dar" la mama acasa.

Este prima oara cand aud de un asemenea caz. Si fiind implicata o romancuta, primul meu gand a fost "asta-i teapa". Dar nu vreau s-o zic in gura mare, poate e adevart si nu stiu eu, poate chiar e solutia pentru ala de a primi viza.
rashela
Postat pe 19 Septembrie 2011 13:49
pai sa vina in Romania si il cheama ea in Spania...cred ca o sa ajunga la produs la arabi...nu sunt destui arabi in Romania si in Spania sa-si faca toate combinatiile?sau ea e mai ieftina?5000 de euro ii castiga dupa cateva luni de munca acolo,daca o prind aia o trimit acasa...si adio Spain...TEAPA
Indiana_Jones
Postat pe 19 Septembrie 2011 13:59
ma ajuta cineva? e inca in libertate...
http://www.kudika.ro/comunitate/Indiana_Jones/poze/show/6/75316/http-www-hi5-com-friend-profile-displayProfile-do-userid-607188198.html
Indiana_Jones
Postat pe 19 Septembrie 2011 14:07
De la: rashela, la data 2011-09-19 13:33:29Ok. :)
Povestea-i serioasa, adica reala. Nu va plictisesc cu detalii, multe nu le stiu nici eu.
Ce stiti despre casatoriile aranjate intre un emigrant si un CE?
Fata-i romanca si locuieste in Spania. El e arab si locuieste in Germania. Fata cere 5000 euro pentru casatorie.
Nu cunosc legislatia europeana, dar stiu ca in cea de peste ocean riscul este urias. Esti monitorizat ani de zile pentru a se demonstra cat e de adevarata sau falsa povestea.

Recunosc, i-am spus instinctiv arabului sa nu faca nebunia asta, dar nu am nicio baza juridica. Poate ca intr-adevar primeste viza in urma casatoriei cu un cetatean european. Numai ca el intentioneaza sa-si vada de viata lui in Germania, fata ramane in Spania.

Daca aveti / stiti raspunsul la asta, mersi mult. Sau macar un link care m-ar putea lamuri.

ps. Multumesc din nou, Indiana. :)


Stiu ca sunt la "moda" peste tot in UE. Stiu ca in UK trebuie demonstrat ca stai la aceeasi adresa prin facturi si poti primi (dar prin sondaj, nu mereu) o vizita acasa. Am vazut un documentar cu o femeie din Tailanda parca, care aranjaze prin cineva o astfel de casatorie. Persoana respectiva chiar i-a spus sa cumpere haine de barbat sa le aiba in dulap, sa aiba doua periute de dinti in baie, smacuri barbatesti etc. in caz ca vin cei de la Border Agency sa verifice. Si sa spuna ca e plecat ori intr-o calatorie de afaceri, ori la rude, chestii d-astea.

Nu cunosc legislatia in Spania. Afla care este autoritatea care da vize, gen Ministerul de Externe si gasesti pe site-ul lor sigur informatii in legatura cu casatoriile dintre un cetatean european si unul non-european.
kudika_pudika
Postat pe 20 Septembrie 2011 14:32
Apropo, moment de rusine romanesc: in documetarul respectiv, reporterul (sub acoperire) daduse de o retea romaneasca care aranja astfel de casatorii. Era un cocalar (ca altfel nu stiu cum sa-l numesc) care statea intr-o casa cu mai multe fete (bordel??). Reporterul a venit cu prietenul lui de origine din Orientul Mijlociu sa negocieze pentru o astfel de casatorie, la care romanul a chemat fetele jos in living, le-a masurat din cap pana-n picioare si a zis "uite ti-o dau pe Viorica. Are 18 ani. Bine, n-o sa stai cu ea, n-o sa faci nimic cu ea, doar va casatoriti. Ea ramane aici, cu mine." Apoi au facut poze ca si cum ar fi fost doi indragostiti, ca nu se stie, UKBA pot sa ceara dovezi cum ca relatia e reala.
In fine, tarasenia s-a lungit pe o saptamana, doua, pana la urma reporterul i-a spus cine este, la care romanul si-a acoperit fata si a inceput sa zica "no speak english" :))
kudika_pudika
Postat pe 20 Septembrie 2011 14:42
De la: rashela, la data 2011-09-19 13:33:29Ok. :)
Povestea-i serioasa, adica reala. Nu va plictisesc cu detalii, multe nu le stiu nici eu.
Ce stiti despre casatoriile aranjate intre un emigrant si un CE?
Fata-i romanca si locuieste in Spania. El e arab si locuieste in Germania. Fata cere 5000 euro pentru casatorie.
Nu cunosc legislatia europeana, dar stiu ca in cea de peste ocean riscul este urias. Esti monitorizat ani de zile pentru a se demonstra cat e de adevarata sau falsa povestea.

Recunosc, i-am spus instinctiv arabului sa nu faca nebunia asta, dar nu am nicio baza juridica. Poate ca intr-adevar primeste viza in urma casatoriei cu un cetatean european. Numai ca el intentioneaza sa-si vada de viata lui in Germania, fata ramane in Spania.

Daca aveti / stiti raspunsul la asta, mersi mult. Sau macar un link care m-ar putea lamuri.

ps. Multumesc din nou, Indiana. :)





ORICE AVOCAT SPECIALIZAT IN DREPT INTERNATIONAL(LATURA CIVILA),ITI POATE DA RASPUNSURILE LA CEEA CE TE INTERESEAZA PE ACEST SEGMENT JURIDIC.NICIO LEGISLATIE DIN LUME,NU VA ACCEPTA ASTFEL DE ALIANTE!
RAINBOWLADY
Postat pe 20 Septembrie 2011 15:01
forumul are un virus numit FAZAN care si-a bagat coada si a virusat forumul
Indiana_Jones
Postat pe 20 Septembrie 2011 15:30
Ekologikule,siropul de struguri e halucinant pentru tine,ai ramas blocat pe luna trecuta,s-a reparat forumul,nu si capul tau...vezi ca a iesit Kultivata la produs,marsh sa-i tii de cald,ca n-are clienti pe seara asta
Indiana_Jones
Postat pe 16 Octombrie 2011 19:39
De la: Indiana_Jones, la data 2011-10-16 19:39:31Ekologikule,siropul de struguri e halucinant pentru tine,ai ramas blocat pe luna trecuta,s-a reparat forumul,nu si capul tau...vezi ca a iesit Kultivata la produs,marsh sa-i tii de cald,ca n-are clienti pe seara asta






... Kulti_mata a iesit la produs ? ... ... esti suparat ca te-a incuiat in casa ... perv mic si nerusinat ... ... iti mai pute ? ...
marco918
Postat pe 17 Octombrie 2011 08:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
www.donatella.ro - rochii frumoase 3 De la: kudika088302 27 Iulie 2015 19:49
Haine, pantofii si accesorii pictate manual 3 De la: denisadumitru 20 Septembrie 2013 23:32
CROITOREASA PENTRU TINE SI FETITA TA! 1 De la: kudika334634 7 Ianuarie 2011 18:36
Ammauri Shop - Haine on line, incaltaminte on line, accesorii on line, femei, barbati, copii. 1 De la: AmmauriShop 29 Iunie 2011 21:42
CENTURA DE CASTITATE-UN RAU NECESAR ? 18 De la: Indiana_Jones 18 Septembrie 2011 23:15