Setari Cookie-uri

gingii care sangereaza si parodontoza

Buna,
am si eu o mare nelamurire, mama a avut probleme cu gingiile, i s-a recomandat piascledine 300 si s-au atenuat sangerarile, insa am descoperit ca si eu am inceput sa am aceleasi simptome si am doar 25 de ani. nu stiu cum evolueaza simptomele daca nu tratez afectiunea, o sa merg la medic, insa la mine au aparut cam de o luna si le-am pus pe seama unei sensibilitati temporare ... am inceput sa iau si eu piascledine 300, insa mi-e tare teama sa nu se agraveze cu timpul. stie cineva cum evolueaza si ce e de facut? tratamentul cu piascledine e natural, din soia si avocado, nu are efecte secundara, insa cred ca trb mai mult de atat.
Monicamm85
Postat pe 5 Decembrie 2011 14:24
De la: Monicamm85, la data 2011-12-05 14:24:18Buna,
am si eu o mare nelamurire, mama a avut probleme cu gingiile, i s-a recomandat piascledine 300 si s-au atenuat sangerarile, insa am descoperit ca si eu am inceput sa am aceleasi simptome si am doar 25 de ani. nu stiu cum evolueaza simptomele daca nu tratez afectiunea, o sa merg la medic, insa la mine au aparut cam de o luna si le-am pus pe seama unei sensibilitati temporare ... am inceput sa iau si eu piascledine 300, insa mi-e tare teama sa nu se agraveze cu timpul. stie cineva cum evolueaza si ce e de facut? tratamentul cu piascledine e natural, din soia si avocado, nu are efecte secundara, insa cred ca trb mai mult de atat.



Mergi la un medic paradontolog in vedere evaluarii starii de sanatate a danturii tale! Eventual,poti merge la medicul care i-a recomandat acel tratament mamei tale!
RAINBOWLADY
Postat pe 5 Decembrie 2011 15:15
iti recomand pasta de dinti Bright Toothgel de la Forever.....deoarece si la mine in familie au fost probleme cu gingiile si doar asa am scapat...si chiar i-am oferit o pasta de dinti medicului dentist si mi-a spus ca avea o problema pe care nu a reusit sa si-o rezolve desi este dentist..tot asa ii sangerau gingiile...iar de la pasta asta de dinti a scapat si e multumit
_3_Zina
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:16
Eu iti recomand sa te speli pe dinti de doua ori pe zi, sa folosesti ata dentara, apa de gura, un detartraj odata pe an si pe langa asta mai recomand ROVAMYCINE 3 mil.u.i , 1/zi. Dupa al treilea comprimat luat, poti sa bati cu barosu in gingii si tot nu sangereaza
ilumax_76
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:56
Am uitat sa-ti spun ca tratamentul tre sa-l iei timp de 3 luni. Nu-i corect sa iei medicamente dupa ureche, de aceea poti intreba un medic stomatolog despre Rovamycine si daca il poti lua.
ilumax_76
Postat pe 6 Decembrie 2011 15:59
salut, tuturor,

am si eu numai cuvinte delauda despre tratamentul cu piascledin. tata ia de ceva ani si i-a facut bine de tot. nu s-a ajuns la proteza sau alte nebunii. l-am luat de la farma , asa mi-a recomandat farmacista.

sanatate!
kudika_202
Postat pe 12 Ianuarie 2012 16:54
eu de la sarcina am mari probleme cu dintii si gingiile. acum sunt in perioada de alaptate, pot sa iau si eu piascledin?
pisssa
Postat pe 15 Ianuarie 2012 12:37
De la: pisssa, la data 2012-01-15 12:37:28eu de la sarcina am mari probleme cu dintii si gingiile. acum sunt in perioada de alaptate, pot sa iau si eu piascledin?


NU!
ilumax_76
Postat pe 15 Ianuarie 2012 12:39
BAI, NU FACE PROstia SA iei nimic cat alaptezi fara sa consulti un medic, e in joc viata unui ingeras. si ca sa raspund la intrebarea ta., nu de alta mi se pare o tampenie ce faci acum! NU se ia piascledine in tp sarcinii si in per de alaptare. am cautat prospectu pe net!
kudika_330
Postat pe 15 Ianuarie 2012 13:01
Sfatul meu este sa incerci sa nu mai iei medicamente...incearca sa vorbesti cu un farmacist de la bioplant - iti va recomanda el ceva....
kudika_nikole
Postat pe 15 Ianuarie 2012 15:50

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
dermatita 9 De la: Salina_SUSESI_Timisoara 14 Septembrie 2010 10:52
Ce planuri aveti pentru vacanta de vara? 6 De la: kudika407796 6 Iulie 2011 23:39
ANUNT UMANITAR 1 De la: kudika315112 8 Februarie 2012 11:13
Sangerare peste sarcina 4 De la: BuzduceaAnca 28 Iunie 2014 16:36
poti ramane insarcinata fara relaxii sexuale? 133 De la: kudika_9924 9 Iulie 2012 22:01