Setari Cookie-uri

vreau un sfat!

De 4 ani sufar de anxietate, dar de doi ani am o depresie cu atacuri de panica ingrozitoare. Am fost cazuta la pat, nu puteam sa stau pe picioarele mele, vomitam non stop, diaree non stop, nod in gat, ma albeam la fata, in venea sa cad jos din picioare simtindu-ma fara nici o forta, imi palpita inima ingrozitor de repede, transpiram toata, nu puteam sa mananc nimica sau sa beau, simteam ca ma sufoc, ma intindeam pe gresie de rau ce imi era, plangeam ,eram atat de speriata incat numai D-zeu poate sti, imi bolborosea stomacul mereu si aveam reflux gastro-duodenal.Stau inchisa in casa nu pot iesi afara ca ma iau starile. Obosesc foarte repede si nu pot face mai nimica. Stau in pat. Iau medicamnete, dar m-am saturat de viata asta, de atata rau, nsh cand o sa-mi revin, vreau sa fiu din nou cum eram, dar sanatateaa nu imi permite.Si uite asa trec anii tineretii si eu tot nu imi revin... Cand si cum sa fac sa imi revin?
Corinna_Fuica_Milea_1
Postat pe 22 Decembrie 2011 18:03
cand o sa vrei asta.
guru_ion
Postat pe 22 Decembrie 2011 18:06
De la: Corinna_Fuica_Milea_1, la data 2011-12-22 18:03:29De 4 ani sufar de anxietate, dar de doi ani am o depresie cu atacuri de panica ingrozitoare. Am fost cazuta la pat, nu puteam sa stau pe picioarele mele, vomitam non stop, diaree non stop, nod in gat, ma albeam la fata, in venea sa cad jos din picioare simtindu-ma fara nici o forta, imi palpita inima ingrozitor de repede, transpiram toata, nu puteam sa mananc nimica sau sa beau, simteam ca ma sufoc, ma intindeam pe gresie de rau ce imi era, plangeam ,eram atat de speriata incat numai D-zeu poate sti, imi bolborosea stomacul mereu si aveam reflux gastro-duodenal.Stau inchisa in casa nu pot iesi afara ca ma iau starile. Obosesc foarte repede si nu pot face mai nimica. Stau in pat. Iau medicamnete, dar m-am saturat de viata asta, de atata rau, nsh cand o sa-mi revin, vreau sa fiu din nou cum eram, dar sanatateaa nu imi permite.Si uite asa trec anii tineretii si eu tot nu imi revin... Cand si cum sa fac sa imi revin?
mergi la un medic,,iar dp la un psiholog si incearca sa nu te gandesti delok la asta,,,ignoranta totalaaa
gitan
Postat pe 22 Decembrie 2011 18:09
Buna, Corina! Ai incercat sa iei legatura cu un psihoterapeut pentru a vedea ce anume a declansat atacurile tale de panica? Medicamentele pot alina doar pe moment si doar simptomele, insa cauza ramane acolo, in mintea ta. si pana nu te lamuresti care este cauza care-ti provoaca atacurile de panica, iti va fi rau in continuare. Ai nevoie de consilierea unui psiholog, parere mea, dar si de multa vointa de a te schimba, din partea ta. Eu iti doresc succes si-ti tin pumnii sa-ti revii cat mai rapid!
franziska_eu
Postat pe 22 Decembrie 2011 18:09
De la: Corinna_Fuica_Milea_1, la data 2011-12-22 18:03:29De 4 ani sufar de anxietate, dar de doi ani am o depresie cu atacuri de panica ingrozitoare. Am fost cazuta la pat, nu puteam sa stau pe picioarele mele, vomitam non stop, diaree non stop, nod in gat, ma albeam la fata, in venea sa cad jos din picioare simtindu-ma fara nici o forta, imi palpita inima ingrozitor de repede, transpiram toata, nu puteam sa mananc nimica sau sa beau, simteam ca ma sufoc, ma intindeam pe gresie de rau ce imi era, plangeam ,eram atat de speriata incat numai D-zeu poate sti, imi bolborosea stomacul mereu si aveam reflux gastro-duodenal.Stau inchisa in casa nu pot iesi afara ca ma iau starile. Obosesc foarte repede si nu pot face mai nimica. Stau in pat. Iau medicamnete, dar m-am saturat de viata asta, de atata rau, nsh cand o sa-mi revin, vreau sa fiu din nou cum eram, dar sanatateaa nu imi permite.Si uite asa trec anii tineretii si eu tot nu imi revin... Cand si cum sa fac sa imi revin?


Medicamentul potrivit pentru starea ta este gandirea pozitiva. Daca gandesti pozitiv tot timpul si doar lucruri frumoase te vei face bine....
kudika_nikole
Postat pe 22 Decembrie 2011 18:13
Anxietatea e din ce in ce mai intalnita. Medicamentele rezolva o parte din simptome, dar nu elimina cauza. Iti recomand psihoterapie. Da-mi un mesaj daca te pot ajuta cu alte informatii.
Bafta!
IriRalu
Postat pe 9 Ianuarie 2012 13:46
lasa-mi nr. tau de telefon si adresa in privat si vin eu sa te ajut
SPARGATARUL_DE_BUCI
Postat pe 9 Ianuarie 2012 13:48
De la: Corinna_Fuica_Milea_1, la data 2011-12-22 18:03:29De 4 ani sufar de anxietate, dar de doi ani am o depresie cu atacuri de panica ingrozitoare. Am fost cazuta la pat, nu puteam sa stau pe picioarele mele, vomitam non stop, diaree non stop, nod in gat, ma albeam la fata, in venea sa cad jos din picioare simtindu-ma fara nici o forta, imi palpita inima ingrozitor de repede, transpiram toata, nu puteam sa mananc nimica sau sa beau, simteam ca ma sufoc, ma intindeam pe gresie de rau ce imi era, plangeam ,eram atat de speriata incat numai D-zeu poate sti, imi bolborosea stomacul mereu si aveam reflux gastro-duodenal.Stau inchisa in casa nu pot iesi afara ca ma iau starile. Obosesc foarte repede si nu pot face mai nimica. Stau in pat. Iau medicamnete, dar m-am saturat de viata asta, de atata rau, nsh cand o sa-mi revin, vreau sa fiu din nou cum eram, dar sanatateaa nu imi permite.Si uite asa trec anii tineretii si eu tot nu imi revin... Cand si cum sa fac sa imi revin?


Anxietatea si atacurile de panica sunt tratabile,ele se asociaza si produc dezastrul descris de tine!!!

Draga mea,nu stiu daca ai fost la medic in vederea efectuarii unui control de specialitate,dar fara vointa din abundenta ,nu ai sa poti rezolva problemele de sanatate!Izolarea la domiciliu ,impusa de boala sau nu,nu este cea mai buna solutie de a iesi din starea psihica actuala!Exista tratamente,atat medicamentoase,cat si din "Farmacia verde" pentru ambele probleme de sanatate,dar leacul miraculos este abordarea unei atitudini pozitive,a unei gandiri plina de speranta,trebuie sa iesi din casa,sa vorbesti cu prietenii si cunoscutii tai!!Nu ai familie?Trebuie ca cineva sa fie alaturi de tine in astfel de stari!!Retine,izolarea de ceilalti,iti este mai degraba inamic decat prieten!!

Psihoterapia,la care se adauga tratamentul prescris de catre medicul psihiatru,pot face minuni,dar este imperios necesar sa-ti impui vointa,caracterul,personalitatea!!Odihna este un mod aflat la indemana ,in a-ti asigura linistea interioara necesara!!
RAINBOWLADY
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:36
eu nu inteleg dc scriu cva si nu mai apar pe aici,,este foartenasoala aceasta problema tre sa ai incredere mare
zmeu
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:43
o sa treci peste aceasta problema daca ai incredere in tn,,se poate mergi la un doctor si iesi din casa incearca sa nu te gandesti absolut delok la asta,,si bagati degetele pe gat si vomita cand esti mai apasata de starile astea o sa te eliberezi,,vb cu medicul
zmeu
Postat pe 9 Ianuarie 2012 15:59
draga Corinna,trebuie mai inai sa vezi de ce natura este depresia de care suferi:cognitiva sau somatica.dar din ce am inteles eu problema ta majora este agrofobia,eviti iesitul de teama sa nu faci un atac de panica.daca o sa gasesti un psiholog bun agrofobia este usor de abordat cu terapie cognitiv-comportamentala.daca alegi autovindecarea atunci dai bataie ai decat 2 variante sa fugi sau sa lupti.vad ca tu ai ales sa lupti altfel nu cereai ajutor,deci esti o persoana puternica.primii pasi pt a infrunta depresia sunt:acceptarea(ceeace tu ai facut deja)increderea,si schimbarea perceptiei.pt a-ti recupera increderea trebuie sa faci asa:gaseste-ti o prietena sau pe cineva de incredere cu care sa iesi,prima zi 5 min , a doua zi 10 min.si a treia zi iesi singura ,te intorci in casa si zici vezi nu sa intamplat nimic .gaseste ti ceva de facut, o activitate,si lasa gandurile obsesive sa ti consume energia.iar daca suferi de depresie inseamna ca ai un deficit de serotonina asa ca incearca sa iei de 3 ori pe zi tinctura de sunatoare.si cand incep simtomele atacului;tahicardia,transpiratii etc............incearca sa ti controlezi respiratia,inspira cu o singura nara si respira cu gura intre timp incearca sa numeri in gand,asa reusesti sa stopezi adrenalina care provoaca simptomele atacului .multa sanatate i ti doresc.si lupta pt ca este doar o boala imaginara.
cocutza74
Postat pe 9 Ianuarie 2012 17:58

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce ne sfatuiti sa facem? 4 De la: kudika_966073 26 Mai 2014 17:09
O posibila anorexie ..:( Ajutati-ma va rog ! 17 De la: Florin_psy 14 Aprilie 2011 16:21
un ras va rog 32 De la: kudika023770 27 Septembrie 2011 22:07
1,62 si 39 de kg VREAU SA MA INGRAS 2 De la: kudika514482 12 August 2012 10:38
Din inima pentru EVA ! 5 De la: rockk 28 Februarie 2011 19:27