Setari Cookie-uri

sotret/roaccutane

salutare fetelor!uite...am si io o intrebare!am de vreo 4-5 ani probleme cu acneea(am 21 de ani).am fost la dermatolog..si normal am incercat tot ce se putea!si acuma cateva zile mi-a prescris sotret 10mg!il iau de 2 zile,sunt de abia la inceput!vroiam sa va intreb pe cele care stiti de acest tratament,si l-ati facut poate...cum a mers...cat a durat?la mine a fost foarte "vaga" doamna doctor ...nu mi-a spus prea multe...nici cat trebuie sa tin tratamentul...ca a zis ca tinem legatura si vedem cum merge...ma rog...!inca o chestie este ca mi-a dat 10mg/zi..adica 1 pastila pe zi!din cate am citit eu pe forumuri...nu prea am vazut cu 1 pe zi!!!e bine si asa??eu stiam ca se incepe cu 2 sau 3 si dupa aia se scade la 1(spre final)!!voi ce parere aveti?va multumesc anticipat!!pupici:*
a_dorina
Postat pe 1 Februarie 2012 15:29
De la: a_dorina, la data 2012-02-01 15:49:14da...dar io ma intrebam daca e corecta doza mea...de 1 pastila pe zi...???ca stiu ca se scade doza pe parcursul tratamentului...dar la mine ce sa mai scada? de aia ma intrebam daca e corect cum zice ea...sau sa ma duc la alt dermatolog??


Citeste vezi ce scrie si pe prospect...sau reia legatura cu medicul care ti-a prescris acest medicament si spune-i neclaritatile pe care le ai ...de asemenea daca nu doresti sa mai vorbesti cu medicul care ti-a prescris medicamentul poti cere sfatul altui medic dermatolog cu privire la problema aceasta....
kudika_nikole
Postat pe 1 Februarie 2012 15:53
De la: a_dorina, la data 2012-02-01 15:49:14da...dar io ma intrebam daca e corecta doza mea...de 1 pastila pe zi...???ca stiu ca se scade doza pe parcursul tratamentului...dar la mine ce sa mai scada? de aia ma intrebam daca e corect cum zice ea...sau sa ma duc la alt dermatolog??


Ti-a prescris doza minima de tratament,dupa care se va observa daca este suficienta sau nu,in functie de semnele vizibile ,pe care boala le va prezenta !!Consuma lichide multe,intrucat substanta respectiva are caracterul de a usca pielea !Pentru buze poti folosi un strugurel!!Incearca sa folosesti numai prosoape din bumbac!
MissRainbow
Postat pe 1 Februarie 2012 16:04
multumesc frumos pentru raspunsuri!!da...cred ca o sa o sun pe doamna doctor...sa o intreb de ce mi-a dat asa!
mi-era frica ptr ca am auzit ca daca iei doza asa mica ,sansele de recidiva sunt mai mari...si nu mi-ar conveni sa bag medicamente degeaba in mine!...va pup
a_dorina
Postat pe 1 Februarie 2012 16:51
da..stiu...eu mi-am facut un cont mai deemuuult pe kudika...si mi-am uitat parola si nu pot sa-mi fac altul pentru ca adresa mea de mail este in baza lor de date!!!asadar....am intrat de pe contul mamei mele de aia scrie ca am 52 de ani....nu nu...am doar 21!! ma scuzati pentru eroare!! pup si mai astept pareri de la cei ce au folosit...cum v-a mers etc.
a_dorina
Postat pe 1 Februarie 2012 19:23
Atunci sfatul meu pt tine ca sa scapi de acneea asta blestemata care necajeste tineretul. este sa folosesti drojdie cruda.Copii mei ai avut aceasta problema si am invatat si eu de la altii!Acneea este o boala in sange,un fel de infectie,iar drojdia are efectul de a curata sangele de aceste impuritati.
In fiecare dimineata pe stomacul gol,iti faci blute mici ca de pastile si le inghiti cu putina apa.Astai tot!.Baiatul meu arata groaznic,din cauza acnei,dupa o luna de zile a incepup sa se vada efectul,iar dupa 3 luni fata lui era curata si fina....si cand isi mai aduce aminte si vede in frigider drojdie,nu se poate abtine sa nu-si mai faca o cura de saptamana.
Titanika
Postat pe 2 Februarie 2012 17:59
Buna,Titanika..Intrebarile mele sunt:cate "bilute"mai exact de dojdie?Si se iau numai dimineata ?
E acelasi fel de drojdie care ,de ex,se foloseste pentru a face paine?

Mersi de raspuns.
kudika_18324
Postat pe 13 Octombrie 2012 22:16
buna,


la aceasta varsta este bine sa mergi la ginecolog si sa vezi daca ai vreo problema interna.
este cel mai bine ca dupa ce afli cauza sa incepi sa tratezi.
daca ai avut o acnee mai severa, este normal sa ai si urme de la ea. asa cum am sfatuit si alte fete de pe forum, o consultatie la medicul estetician (pt ca cel dermatolog nu aplica niciun tratament pe fata, el doar incearca/recomanda 2-3 produse pentru comision.
mergi si tu la doctorul morad iancu. macar discuti de tratamentele disponibile, dar fiind vorba de acnee, clar iti va recomanda un peeling chimic care iti va curata fata.
mult succes si tie si celorlalte fete!

ps: din pacate estita lotiuni la care tenul nu reactioneaza. important este sa incerci.
kudika_16935
Postat pe 14 Octombrie 2012 21:47
Buna seara!Incearca si cu Eryfluid solutie externa si ia Acneon conþine substanþa activã PraventinTM, o proteinã extrasã din lapte (lactoferinã), care se obþine printr-o procedurã specialã ºi care ajutã la încetinirea dezvoltãrii bacteriilor ce determinã instalarea acneei
kudika_15717
Postat pe 14 Octombrie 2012 22:32
Sotretul are foarte multe reactii adverse,mai bine nu-l lua.
kudika_15717
Postat pe 14 Octombrie 2012 22:37
De la: Titanika, la data 2012-02-02 17:59:17Atunci sfatul meu pt tine ca sa scapi de acneea asta blestemata care necajeste tineretul. este sa folosesti drojdie cruda.Copii mei ai avut aceasta problema si am invatat si eu de la altii!Acneea este o boala in sange,un fel de infectie,iar drojdia are efectul de a curata sangele de aceste impuritati.
In fiecare dimineata pe stomacul gol,iti faci blute mici ca de pastile si le inghiti cu putina apa.Astai tot!.Baiatul meu arata groaznic,din cauza acnei,dupa o luna de zile a incepup sa se vada efectul,iar dupa 3 luni fata lui era curata si fina....si cand isi mai aduce aminte si vede in frigider drojdie,nu se poate abtine sa nu-si mai faca o cura de saptamana.



Da,Titanika,asa este,drojdia de bere proaspata,are rol de purificator al sangelui!
kudika_15804
Postat pe 15 Octombrie 2012 07:32
Buna, eu iti recomand sa mergi la endocrinolog sau macar ginecolog sa iti dea niste analize sa faci sa vezi exact care e cauza, daca hormonii sunt ,atunci rezolva problema cu tratamente locale.
Multa bafta!
drella
Postat pe 18 Mai 2013 21:29
misooo ce vrusesi sa spui in postarea ce ti-a fost stearsa?!
kiss_my_ass
Postat pe 12 Septembrie 2013 13:56
De la: kiss_my_ass, la data 2013-09-12 13:56:22 misooo ce vrusesi sa spui in postarea ce ti-a fost stearsa?!

era de bine!
MissDarine
Postat pe 12 Septembrie 2013 14:54
De la: MissDarine, la data 2013-09-12 14:54:06
De la: kiss_my_ass, la data 2013-09-12 13:56:22 misooo ce vrusesi sa spui in postarea ce ti-a fost stearsa?!

era de bine!


numa de bine "printre dinti"!
kiss_my_ass
Postat pe 12 Septembrie 2013 15:17
De la: kiss_my_ass, la data 2013-09-12 15:17:46

numa de bine "printre dinti"!

eram un zambet toata, cand am postat!
MissDarine
Postat pe 12 Septembrie 2013 15:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Bioenergie 1 De la: Samyra_ 28 Ianuarie 2009 10:44
iar cosurile 65 De la: Marybel 16 Decembrie 2016 15:49
A facut cineva microdermoabraziune? 10 De la: roxys 10 Noiembrie 2012 18:56
Pata rosie pe obraz ! 2 De la: kudika495232 17 Decembrie 2012 21:32
cosurile&amway 17 De la: AvocatCuculis 6 August 2015 11:44