Setari Cookie-uri

Rubeola sau rujeola??? Ajutor !!!

Buna. Sper sa imi puteti raspunde. Am o problema. In dimineata asta mi-au aparut iritatii pe piele. La mine in liceu, ca si in tot judetul este epidemie de rubeola din cate am inteles.Deci cred ca aceasta este si diagnosticul meu, totusi as vrea sa ma informez despre diferentele dintre rujeola si rubeola.Am auzit ca sunt asemanatoare ca eruptie etc. Am avut urmatoarele simptome: cu o zi inainte am acuzat dureri de cap, aveam nasul putin infundat si tuseam, aceasta raceala o aveam din weekendul trecut ca am stat in curent,in sfarsit, seara trecuta aveam o usoara febra si acum vad ca am si ganglioni umflati, asta in afara faptului ca mi-a aparut puntulete rosi prima data pe fata apoi s-a extins pe trunchi si membrele superioare, observ ca se va extinde pe picioare. Voi ce credeti? Rubeola sau rujeola? Multumesc anticipat. Astept un raspuns urgent
valeee_sexy
Postat pe 5 Februarie 2012 23:33
De la: valeee_sexy, la data 2012-02-05 23:33:48Buna. Sper sa imi puteti raspunde. Am o problema. In dimineata asta mi-au aparut iritatii pe piele. La mine in liceu, ca si in tot judetul este epidemie de rubeola din cate am inteles.Deci cred ca aceasta este si diagnosticul meu, totusi as vrea sa ma informez despre diferentele dintre rujeola si rubeola.Am auzit ca sunt asemanatoare ca eruptie etc. Am avut urmatoarele simptome: cu o zi inainte am acuzat dureri de cap, aveam nasul putin infundat si tuseam, aceasta raceala o aveam din weekendul trecut ca am stat in curent,in sfarsit, seara trecuta aveam o usoara febra si acum vad ca am si ganglioni umflati, asta in afara faptului ca mi-a aparut puntulete rosi prima data pe fata apoi s-a extins pe trunchi si membrele superioare, observ ca se va extinde pe picioare. Voi ce credeti? Rubeola sau rujeola? Multumesc anticipat. Astept un raspuns urgent


Si de ce nu mergi la medic ??? Un medic iti poate raspund ecel mai bine la intrebarea ta...
kudika_nikole
Postat pe 5 Februarie 2012 23:40
Hm nu pot ajunge la un medic de specialitate decat maine, ssau nici atunci, este problema cu zapada, iar mediul de familie zice pe o parte ca e rubeola pe de alta nu stie ce sa zica...de asta am hotarat sa va intreb si pe voi
valeee_sexy
Postat pe 5 Februarie 2012 23:56
Rubeola,rujeola....mai este si pojarel...tu chiar n-ai avut aceste boli cand erai copil???
Sa nu cumva sa iei medicamente aiurea....cel mai bine anunta la scoala de boala ta si sa stai linistita la caldurica....in contact cu aerul poti agrava epidemia!Sa mearga macar un parinte la cel mai apropiat punct farmaceutic si sa spuna simptomele tale pt a primi unguentul necesar!
Titanika
Postat pe 6 Februarie 2012 00:20
De la: kudika_nikole, la data 2012-02-05 23:40:08
De la: valeee_sexy, la data 2012-02-05 23:33:48Buna. Sper sa imi puteti raspunde. Am o problema. In dimineata asta mi-au aparut iritatii pe piele. La mine in liceu, ca si in tot judetul este epidemie de rubeola din cate am inteles.Deci cred ca aceasta este si diagnosticul meu, totusi as vrea sa ma informez despre diferentele dintre rujeola si rubeola.Am auzit ca sunt asemanatoare ca eruptie etc. Am avut urmatoarele simptome: cu o zi inainte am acuzat dureri de cap, aveam nasul putin infundat si tuseam, aceasta raceala o aveam din weekendul trecut ca am stat in curent,in sfarsit, seara trecuta aveam o usoara febra si acum vad ca am si ganglioni umflati, asta in afara faptului ca mi-a aparut puntulete rosi prima data pe fata apoi s-a extins pe trunchi si membrele superioare, observ ca se va extinde pe picioare. Voi ce credeti? Rubeola sau rujeola? Multumesc anticipat. Astept un raspuns urgent


Si de ce nu mergi la medic ??? Un medic iti poate raspund ecel mai bine la intrebarea ta...



Atat Rujeola(Pojar) ,cat si Rubeola(Pojarel),au aceleasi simptome de debut,prezinta aceleasi caracteristici,diferind doar intensitatea eruptiei aparute pe corp!!!In momentul aparitiei acesteia,este interzisa iesirea afara,intrucat acea eruptie se poate retrage,ceea ce va duce la accentuarea starii de rau si la prelungirea evolutiei Rubeolei!!!Aceste boli sunt contagioase,ele se diagnostigheaza numai de catre medic,eruptia apare incepand cu cavitatea bucala,continuand si in interiorul corpului!!Deci,trebuie sa te vada un medic neaparat!Ca indicatii terapeutice,se recomanda,repaus la domicilu,alimentatie usoara,fara grasimi,condimente,prajeli,tocatura,mezeluri,inlocuindu-le cu supe,carne fiarta,legume crude sau inabusite,ceaiuri pentru hidratare,compoturi,etc!Daca intervine febra ,normala in astfel de cazuri,se vor administra antitermice!!Daca eruptia este insotita de o eventuala mancarime,dar nu este obligatoriu,exista in farmacii mixtura calmanta!Nu se administreaza antibiotice!!!!Medicul iti va da indicatiile necesare!!Repausul la domicilu se poate intinde pe o perioada de doua saptamani,in functie de evolutia bolii si de prescriptia medicului!!
MissRainbow
Postat pe 6 Februarie 2012 07:43
Of este asa naspa de suportat
valeee_sexy
Postat pe 6 Februarie 2012 12:50
De la: valeee_sexy, la data 2012-02-06 12:50:35Of este asa naspa de suportat



Nu ai ce sa faci in acest caz,este boala contagioasa si trebuie sa respecti recomandarile facute de catre medic,in caz contrar,tu vei avea de suferit!Cu rabdarea se trece marea,spune o vorba din popor!Aplic-o si la tine!!
MissRainbow
Postat pe 6 Februarie 2012 13:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
urina cu impuritati 6 De la: office_salinasusesi_ro 5 Iunie 2010 23:09
consiliere on line GRATUITA 2 De la: pickard 25 Decembrie 2010 16:33
porumbel cu picior rupt 3 De la: Aemulus 11 Februarie 2010 02:47
CAINII- LUP DE PAZA FARA BOTNITA! PERICOL 2 De la: alexia24 24 Septembrie 2009 22:06
cabinet stomatologic Suceava 1 De la: laura_simona 17 Noiembrie 2012 13:01