Setari Cookie-uri

Buna!

Sunt studenta la medicina in Bucuresti in primul an si as vrea sa merg in Italia(Siena) sa-mi continui studiile,credeti k se merita?(am prietenul acolo).Aveti idee ce reguli sunt?Merita sa plec sau nu?Mersi
vero_nika
Postat pe 21 Februarie 2012 09:30
De la: kudika510347, la data 2012-02-21 09:30:16Sunt studenta la medicina in Bucuresti in primul an si as vrea sa merg in Italia(Siena) sa-mi continui studiile,credeti k se merita?(am prietenul acolo).Aveti idee ce reguli sunt?Merita sa plec sau nu?Mersi


Draga mea,termina-ti studiile in tara,Universitatea de Medicina din Romania,pregateste studenti foarte buni,asta pentru cei interesati sa ajunga medici de nadejde!!Nu,nu merita sa pleci pe alte meleaguri si pentru un barbat!!! Stai cuminte ,in tara ta,urmeaza cursurile facultatii si vei vedea dupa aceea ce vei face!!!Asa ceva,,,,personal,,,,nu am mai auzit,,,nicaieri nu te vei simti mai bine ca in tara ta! Tu iti dai seama de ceea ce vrei sa faci,crezi ca este simplu?Nu,nici pe departe!!!Fii fata inteleapta,nu face un pas,pe care sa-l regreti mai tarziu!!Domnul in cauza,daca te iubeste si este sincer cu tine,,,te poate vizita in tara,,,de ce este necesar sa iti schimbi ritmul de viata pentru el?Facultatea de Medicina asigura un suport uman considerabil,ceea ce in strainatate lipseste,ea avand doar suportul material,infrastructura de buna calitate!Deci,raspunsul este "NU",nu pleca "aiurea" si "nicaieri"!
MissRainbow
Postat pe 21 Februarie 2012 10:07
De la: kudika510347, la data 2012-02-21 09:30:16Sunt studenta la medicina in Bucuresti in primul an si as vrea sa merg in Italia(Siena) sa-mi continui studiile,credeti k se merita?(am prietenul acolo).Aveti idee ce reguli sunt?Merita sa plec sau nu?Mersi



singura regula este sa stii limba italiana.
restu' sunt speculatii.
geo_revitalizat
Postat pe 21 Februarie 2012 10:08
italiana anul trecut am inceput so invat.din kte stiu trebuie sa dau examen de admitere si nu-mi recunoaste primul an de medicina facut aici.astfel incat eu acuma sunt intre ciocan si nicovala.
vero_nika
Postat pe 21 Februarie 2012 15:22
De la: kudika510347, la data 2012-02-21 15:22:29italiana anul trecut am inceput so invat.din kte stiu trebuie sa dau examen de admitere si nu-mi recunoaste primul an de medicina facut aici.astfel incat eu acuma sunt intre ciocan si nicovala.


Continuati studiile in tara. Este cea mai buna alegere pe care o poti face - iti spun eu
kudika_nikole
Postat pe 21 Februarie 2012 21:17
Daca pierzi un an de studii,nu cred ca se merita sa pleci!
sprynky
Postat pe 6 Martie 2012 14:39
De la: vero_nika, la data 2012-02-21 09:30:16Sunt studenta la medicina in Bucuresti in primul an si as vrea sa merg in Italia(Siena) sa-mi continui studiile,credeti k se merita?(am prietenul acolo).Aveti idee ce reguli sunt?Merita sa plec sau nu?Mersi


Nu se merita ramai in tara sa-ti termini studiile si apoi mai vezi tu
Ame_li
Postat pe 6 Martie 2012 14:43
salut!daca ai vrea sa continui,dupa cum vor unele facultati ,trebuie sa traduci o gramada de chestii cu care trebuie sa dovedesti ca ai facut un an de medicina la bucuresti!pe urma examenul de intrare e greu,stiu asta ca am vazut testele ,di dupa aproape 30 de ani in domeniu pot sa zic ca nu erau usoare!pe urma ,daca ai peste 21 de ani iti trebuie permis de sedere,daca vii ca simplu cetatean UE,o asigurare de sanatate privata plus un cont de circa 5000 de euro in banca italiana!fata mea a vut noroc ca a ajuns inainte de a face 21 de ani si n a fost nevoie de conditiile astea!medicina italiana e completa ,complexa ,spitalele sunt dotate f bine,si multi medici lucreaza dupa protocoale americane medicale!pana si infirmierii italiene cauta venele cu ecograful de 70000 de euro,asta o zic din experienta.deci daca iti permiti si ai bani,esti tanara,pofta de invatat,eu zic ca nu ti ai strica viitorul ,lasand in urma un an de medicina.sistemul sanitar italian e bine consolidat,la inceput ai avea un salariu de 2000 de euro,dar dupa specializare,cam vreo 6 ani dupa facultate ajungi la peste 3500 de euro.cunosc o doctorita ucraineanca ,care la 50 de ani,dupa ce s a maritat cu un italian ,face acum o specializare la Parma,ca sa fie recunoscuta ca medic anestezist!da ti o sansa ,congeleaza anul de medicina si incearca,e f greu ce ti ai propus dar nici diavolul nu e atat de negru!ti o zic din punctul de vedere al unei mame ,care si a aruncat fiica in valtoarea occidentala si asteapta sa termine facultatea de economie in italia!









batlili04_yahoo_com
Postat pe 8 Martie 2012 22:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Accesorii auto femei! 10 De la: kudika_12473 9 August 2012 15:42
UN CONCURS INTERESANT 19 De la: copacelul 2 Mai 2009 22:01
Slidaritate! 1 De la: Lyvyus 18 August 2009 15:31
vine caldura......... 15 De la: clau19 3 Iulie 2010 21:10
ma iubeste , il iubesc dar..... 3 De la: scorpio67 14 August 2009 12:52