Setari Cookie-uri

herpesul

Buna ziua!
Am nevoie urgenta de niste sfaturi in legatura cu tratarea herpesului care apare din cauza imunitatii deficitare zic eu.Am si dureri de stomac, arsuri ceva de genul inainte sa-mi apara.La inceput a aparut la buza acum apare la nas, am inceput un tratament cu Bronhovaxon si nu a mai aparut asa des si pronuntat, ar trebui sa tin un regim alimentar,nu mananc grasimi,fac sport de foarte mult timp.Poate sa apara si din cauza solicitarii organismului,a stresului, a alimentatiei necorespunzatoare?Ar trebui sa fac si o cura de vitamine,echinaceea am auzit ca ajuta???
Ma puteti contacta pe mail yulya_s21@yahoo.com
Va multumesc, o zi placuta.
kudika401062
Postat pe 6 Martie 2012 11:55


Poti folosi crema aciclovir,dar acest tratament se foloseste daca ai mai putin de 5-6 eruptii herpetice pe an,practic crema se aplica inainte de aparitia eruptiei,atunci cand apare senzatia de mancarime ,insa daca ai mai mult de 5-6 eruptii pe an ,trebuie sa faci tratament medicamentos care se recomanda de medicul dermatolog.

Sanatate multa !
criszoe
Postat pe 6 Martie 2012 12:09
PS.in general persoanele active se confrunta cu astfel de probleme din cauza alimentatiei proaste,programul de munca mult prea prelungit,stresul,noptile pierdute,toate acestea pot duce la deficiente imunitare ce favorizeaza eruptiile de herpes.



criszoe
Postat pe 6 Martie 2012 12:15
De la: kudika401062, la data 2012-03-06 11:55:14Buna ziua!
Am nevoie urgenta de niste sfaturi in legatura cu tratarea herpesului care apare din cauza imunitatii deficitare zic eu.Am si dureri de stomac, arsuri ceva de genul inainte sa-mi apara.La inceput a aparut la buza acum apare la nas, am inceput un tratament cu Bronhovaxon si nu a mai aparut asa des si pronuntat, ar trebui sa tin un regim alimentar,nu mananc grasimi,fac sport de foarte mult timp.Poate sa apara si din cauza solicitarii organismului,a stresului, a alimentatiei necorespunzatoare?Ar trebui sa fac si o cura de vitamine,echinaceea am auzit ca ajuta???
Ma puteti contacta pe mail yulya_s21@yahoo.com
Va multumesc, o zi placuta.


Din cate stiam, Echinaceea nu e atat de eficienta pe cat s-ar zice. Cel mai bun tratament pentru a-ti intari sistemul imunitar este sa mananci multe fructe si legume proaspete mai ales, dar sa iei si supliment de vitamine, spre exemplu, Cetebe pe baza de zinc si vitamina C.

Multa sanatate iti doresc!
franziska_eu
Postat pe 7 Martie 2012 14:38
incearca crema Zovirax trateaza herpesul.
kudika_3939
Postat pe 2 Aprilie 2012 00:09
Si mie imi aparea mereu knd mancam seminte, chipsuri sau popcorn seara, inainte de culcare. Eu luam aciclovir pastile si imi dadeam si cu aciclovir crema. Si zovirax e bun. Am inteles k e bine sa iei aciclovir zilnic in jur de o luna, ca sa nu-ti mai apara. In seara asta am vb cu cineva care mi-a recomandat polidine de 2 ori pe luna pt cresterea imunitatii, care ar duce si la disparitia herpesurilor.
ileana_xs
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:47
da-ti pe zona afectata cu albus de ou
acum 2 zile colegul meu avea herpes
azi ii diaparuse si mi-a zis ca si-a dat cu albus de ou
daca vrei, maine ii cer detalii, si-ti mai sciu
multa sanatate!
maria-ioana
Postat pe 2 Aprilie 2012 21:51
buna, acum vreo 4 ani am facut un tratament cu aciclovir. am luat cate-o pastila la fiecare 6 ore, parca; ma trezeam si noaptea, indiferent de ora. inainte imi aparea herpes de cateva ori pe an, acum se intampla cam o data, toamna.
deci, la mine a functionat.
oricum, daca sunt pe faza si folosesc aciclovir crema de cand observ ca se inroseste zona sau ma ustura, nu-mi mai apare.
daiana_m8
Postat pe 12 Aprilie 2012 23:20
De la: kudika401062, la data 2012-03-06 11:55:14Buna ziua!
Am nevoie urgenta de niste sfaturi in legatura cu tratarea herpesului care apare din cauza imunitatii deficitare zic eu.Am si dureri de stomac, arsuri ceva de genul inainte sa-mi apara.La inceput a aparut la buza acum apare la nas, am inceput un tratament cu Bronhovaxon si nu a mai aparut asa des si pronuntat, ar trebui sa tin un regim alimentar,nu mananc grasimi,fac sport de foarte mult timp.Poate sa apara si din cauza solicitarii organismului,a stresului, a alimentatiei necorespunzatoare?Ar trebui sa fac si o cura de vitamine,echinaceea am auzit ca ajuta???
Ma puteti contacta pe mail yulya_s21@yahoo.com
Va multumesc, o zi placuta.


Aciclovilul este foarte bun, iar noaptea poti folosi plasturi de noapte de Compeed (sunt cei mai buni), eu am avut in luna martie de 3 ori herpes pe buze si asa am scapat de ei. Mi-a spus medicul de famiulie ca cea mai familiara cauza este imunitatea scazuta si supunerea la stres continuu.
RoxyRoxx
Postat pe 3 Mai 2012 14:07
De la: kudika401062, la data 2012-03-06 11:55:14Buna ziua!
Am nevoie urgenta de niste sfaturi in legatura cu tratarea herpesului care apare din cauza imunitatii deficitare zic eu.Am si dureri de stomac, arsuri ceva de genul inainte sa-mi apara.La inceput a aparut la buza acum apare la nas, am inceput un tratament cu Bronhovaxon si nu a mai aparut asa des si pronuntat, ar trebui sa tin un regim alimentar,nu mananc grasimi,fac sport de foarte mult timp.Poate sa apara si din cauza solicitarii organismului,a stresului, a alimentatiei necorespunzatoare?Ar trebui sa fac si o cura de vitamine,echinaceea am auzit ca ajuta???
Ma puteti contacta pe mail yulya_s21@yahoo.com
Va multumesc, o zi placuta.



Elimina cauza aparitiei herpesului si dupa aceea trateaza-l!!Exista posibilitatea de recoltare din zona infestata,proba la care se face antibiograma,urmand sa se prescrie tratamentul corect!!Medicul dermatolog iti poate rezolva situatia!!
MissRainbow
Postat pe 3 Mai 2012 14:50
De la: MissRainbow, la data 2012-05-03 14:50:18
De la: kudika401062, la data 2012-03-06 11:55:14Buna ziua!
Am nevoie urgenta de niste sfaturi in legatura cu tratarea herpesului care apare din cauza imunitatii deficitare zic eu.Am si dureri de stomac, arsuri ceva de genul inainte sa-mi apara.La inceput a aparut la buza acum apare la nas, am inceput un tratament cu Bronhovaxon si nu a mai aparut asa des si pronuntat, ar trebui sa tin un regim alimentar,nu mananc grasimi,fac sport de foarte mult timp.Poate sa apara si din cauza solicitarii organismului,a stresului, a alimentatiei necorespunzatoare?Ar trebui sa fac si o cura de vitamine,echinaceea am auzit ca ajuta???
Ma puteti contacta pe mail yulya_s21@yahoo.com
Va multumesc, o zi placuta.



Elimina cauza aparitiei herpesului si dupa aceea trateaza-l!!Exista posibilitatea de recoltare din zona infestata,proba la care se face antibiograma,urmand sa se prescrie tratamentul corect!!Medicul dermatolog iti poate rezolva situatia!!



Antibiograma se face doar in cazul bacteriilor si fungilor. "Antibio" vine de la antibiotic.... antibiograma stabileste in urma unor culturi, la ce tip de antibiotic este sensibil/ rezistent germenul recoltat.

Herpesul este dat de un virus- virusul Herpes simplex. O infectie virala NU se trateaza cu antibiotice ci cu antivirale, in concluzie o antibiograma nu are nici o valoare in cazul unui virus.
Dr_AnnaH
Postat pe 18 Iunie 2012 01:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Astrologie chineza si consultanta feng shui pentru spatii, terenuri, locuinte 4 De la: kudika226898 5 Februarie 2012 15:57
amenoree secundara?!halp me please:(( 3 De la: roxxana_soare 3 Martie 2011 23:41
oare e cistita cronica? 18 De la: bubbles123 22 Noiembrie 2016 17:55
ascultati expertii legat de nutritionism,sfaturi 6 De la: kudika_nikole 22 Decembrie 2011 22:03
Ajutorrrr!!! :((( 53 De la: Yharr 29 Septembrie 2011 22:21