Setari Cookie-uri

am scapat de ochelari aburiti

de mai bine d e 5 ani port ochelari si periodic ma confruntam cu problema aburirii. anul asta, pe timpul zapezii, cand am lasat masina in parcare si-am mers cu metroul am suferit cel mai mult. ca sa pot cobori scarile tb sa-mi scot ochelarii pt ca altfel nu vedeam unde calc. ca o ironie a sortii, cand ajungeam pe peron si-mi puteam sterge ochelarii, pe perete vedeam panouri uriase cu o reclama la lentile antiaburire :))) parca eram desprinsa din niste filme...

de curand am scapat de aceasta problema, mi-am schimbat ochelarii si-am cerut lentila cu sistem antiaburire, Optifog (asta dupa ce i-am vazut ochelarii cei noi ai unui prieten, pe care i-am testat deasupra unei oale cu apa clocotita:))

dap, functioneaza. acum astept sa se intoarca iarna, sa-mi testez lentilele cele noi la metrou. glumesc, astept pana anul viitor :P

PS: morala: reclamele pot spune si adevarul :P
maria_popescu2011
Postat pe 13 Martie 2012 16:14
daca purtai lentile de contact nu mai aveai problema cu aburirea!!!!!
zinaceabunasinebuna
Postat pe 13 Martie 2012 16:18
nu pot sa-mi pun lentile de contact, nu pot trece peste partea cu bagatul degetului in ochi (stiu ca suna nebuneste :)) ) si, in plus, am lentile cilindrice, caz in care nu sunt indicate lentilele de contact. :)
maria_popescu2011
Postat pe 13 Martie 2012 17:35
De la: maria_popescu2011, la data 2012-03-13 17:35:54nu pot sa-mi pun lentile de contact, nu pot trece peste partea cu bagatul degetului in ochi (stiu ca suna nebuneste :)) ) si, in plus, am lentile cilindrice, caz in care nu sunt indicate lentilele de contact. :)


asta e situatia!!!!! io n-am probleme cu lentilele de contact!!!!
zinaceabunasinebuna
Postat pe 13 Martie 2012 17:37
Super, mersi de pont. N-am mai intrat cam de multisor pe aici, din motive de ..lipsa de timp si uite ca a fost de bun augur ca m-am hotarat sa-mifac azi putin timp sa-mi reiau obiceiurile bune.
Se gasesc greu lentilele astea? Optifog ?
Caci si eu am problema ta, port lentile cilindrice si cu dioptrii cam mari (nu se vad caci, din feiricire, s-a inventat subtierea lentilelor), dar nu ma pot lipsi de ochelari. Si iarna e horror: in magazin, in metrou, in autobuz (aici e cel mai vesel, mai ales daca mai ai ceva in mana, e aglomerat si te scutura soferul, nu prea ai de ales: stai ca postul cu ochelarii cu condens sau ii dai jos scurt si stai chior pana la statia urmatoare sau cand binevoiesc ei sa se dezabureasca singuri
happyastrid
Postat pe 13 Martie 2012 21:13
Nu se gasesc greu si nici nu sunt scumpe, le ceri la optician si stie el
jurnalul
Postat pe 13 Martie 2012 21:25
De la: zinaceabunasinebuna, la data 2012-03-13 17:37:21
De la: maria_popescu2011, la data 2012-03-13 17:35:54nu pot sa-mi pun lentile de contact, nu pot trece peste partea cu bagatul degetului in ochi (stiu ca suna nebuneste :)) ) si, in plus, am lentile cilindrice, caz in care nu sunt indicate lentilele de contact. :)


asta e situatia!!!!! io n-am probleme cu lentilele de contact!!!!



uneori te invidiez
maria_popescu2011
Postat pe 19 Martie 2012 13:15
happyastrid
nu cred ca se gasesc greu, eu am mers la opticianul la care imi schimb ochelarii de obicei. il intrebi de lentile Optifog (pe producator il cheama Essilor). "procedura" seamana cu cea antireflexie. practic tu iti iei lentilele de care ai nevoie, la care adaugi optifogul. ca pret, practic creste costul initial al lentilei cu 5-max 10%. ceva de genul asta. eu zic ca merita. :)
maria_popescu2011
Postat pe 19 Martie 2012 13:23
De la: maria_popescu2011, la data 2012-03-19 13:15:06
De la: zinaceabunasinebuna, la data 2012-03-13 17:37:21
De la: maria_popescu2011, la data 2012-03-13 17:35:54nu pot sa-mi pun lentile de contact, nu pot trece peste partea cu bagatul degetului in ochi (stiu ca suna nebuneste :)) ) si, in plus, am lentile cilindrice, caz in care nu sunt indicate lentilele de contact. :)


asta e situatia!!!!! io n-am probleme cu lentilele de contact!!!!



uneori te invidiez


zinaceabunasinebuna
Postat pe 19 Martie 2012 15:29
De la: POETUL, la data 2012-03-19 13:22:25
De la: maria_popescu2011, la data 2012-03-13 17:35:54nu pot sa-mi pun lentile de contact, nu pot trece peste partea cu bagatul degetului in ochi (stiu ca suna nebuneste :)) ) si, in plus, am lentile cilindrice, caz in care nu sunt indicate lentilele de contact. :)
foloseste un cleste...cu falci rotunde...


ma sadicule ma!!!!!
zinaceabunasinebuna
Postat pe 19 Martie 2012 15:30
in caz ca nu esti informata,nu oricine poate purta lentile de contact,depinde de diagnostic i dioptrii,in aceeasi situatie e fetita mea si apoi ,dragalasa ,nu oricine si le permite..
mimishor957
Postat pe 25 Martie 2012 10:31
De la: maria_popescu2011, la data 2012-03-19 13:23:31happyastrid
nu cred ca se gasesc greu, eu am mers la opticianul la care imi schimb ochelarii de obicei. il intrebi de lentile Optifog (pe producator il cheama Essilor). "procedura" seamana cu cea antireflexie. practic tu iti iei lentilele de care ai nevoie, la care adaugi optifogul. ca pret, practic creste costul initial al lentilei cu 5-max 10%. ceva de genul asta. eu zic ca merita. :)


happyastrid, te-am dezinformat, dar nu cu intentie (mai degraba cu neatentie:))))

m-am uitat mai bine pe hartiile de la optician (de fapt sotul meu:D) si am constatat ca, de fapt, Optifogul este o lentila speciala produsa de Essilor (deci asemanarea cu antireflexia pica). aceasta poate fi activata cu Activatorul optifog, care este o solutie cu care-ti stergi ochelarii si al carei efect dureaza o saptamana (sau cat iti ia pana-i stergi din nou)
maria_popescu2011
Postat pe 26 Martie 2012 12:57
Multumesc ,

am fost si eu la optician si mi-a recomandat acelasi lucru. Acum astept, pentru ca eu am o lentila cu cilindru si dureaza putin mai mult1
jurnalul
Postat pe 26 Martie 2012 17:16
De la: maria_popescu2011, la data 2012-03-13 16:14:39de mai bine d e 5 ani port ochelari si periodic ma confruntam cu problema aburirii. anul asta, pe timpul zapezii, cand am lasat masina in parcare si-am mers cu metroul am suferit cel mai mult. ca sa pot cobori scarile tb sa-mi scot ochelarii pt ca altfel nu vedeam unde calc. ca o ironie a sortii, cand ajungeam pe peron si-mi puteam sterge ochelarii, pe perete vedeam panouri uriase cu o reclama la lentile antiaburire :))) parca eram desprinsa din niste filme...

de curand am scapat de aceasta problema, mi-am schimbat ochelarii si-am cerut lentila cu sistem antiaburire, Optifog (asta dupa ce i-am vazut ochelarii cei noi ai unui prieten, pe care i-am testat deasupra unei oale cu apa clocotita:))

dap, functioneaza. acum astept sa se intoarca iarna, sa-mi testez lentilele cele noi la metrou. glumesc, astept pana anul viitor :P

PS: morala: reclamele pot spune si adevarul :P

mama mea poarta de foarte multi ani ochelari si aburirea ochelarilor era o problema ,
dar acum este o problema rezolvata .
kudika_3939
Postat pe 26 Martie 2012 23:16
Imi puteti recomanda un loc in Bucuresti unde gasesc lentile Essilor? Aveti ceva reclamatii, ca laudele le situ de la prietena mea care si-a factu prima data ochelari cu Essilor in Germania si de atunci e fan.
lolo2012
Postat pe 28 Martie 2012 15:59
Legat de faptul ca nu oricine isi permite lentile de contact, e adevarat. Dar nu sunt asa scumpe si merita banii. O "cutie" de lentile costa in jur de 200 lei si tine un an (6 lentile/pachet), daca lentilele sunt folosite corespunzator. Mai intra la socoteala si solutia de lentile, ce-i drept, dar nici ea nu costa mult si se consuma greu. Din pacate, nu oricine le poate purta...
kudi10
Postat pe 28 Martie 2012 18:41
De la: lolo2012, la data 2012-03-28 15:59:25Imi puteti recomanda un loc in Bucuresti unde gasesc lentile Essilor? Aveti ceva reclamatii, ca laudele le situ de la prietena mea care si-a factu prima data ochelari cu Essilor in Germania si de atunci e fan.



eu mi i-am luat de la un Optiblue din apropierea casei. am auzit ca poti sa-ti pui si filtru UV pe ei.
maria_popescu2011
Postat pe 23 Aprilie 2012 00:27
lentilele cu filtru UV se numesc Crizal UV si au un SPF 25. am vazut ca au si ochelari de sore cu filtru uv. (la producatorul essilor ma refer:D)
carmen_p09
Postat pe 3 Iunie 2012 22:18
Lentilele Crizal (UV sau Sun -de vedere sau soare, cu SPF 25, respectiv 50) ofera cea mai buna protectie impotriva ultravioletelor pt ca iau in calcul si radiatiile care vin din spate si se reflecta din suprafata interioara direct in ochi.

celelalte lentile anti-reflex protejeaza ochiul in proportie de 90 - 100% , doar numai fata de razele care vin din fata.
maria_popescu2011
Postat pe 16 Iulie 2012 04:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ingrijire ten 1 De la: kudika_12958 4 August 2012 15:18
nevoia de a vorbi si teama de a spune 32 De la: kudika200175 21 August 2010 23:09
salon unghii false? 2 De la: madalina_crangus 4 Martie 2011 14:32
Nail Art Decals 1 De la: kudika373827 5 Martie 2011 11:56
epilarea permanenta, cu laser 27 De la: mada_neata 9 Aprilie 2014 12:47