Setari Cookie-uri

Pietre la fiere

Buna! prietenului meu i s-au gasit 5 puetre la fiere(cea mai mare are 1 cm)si i-a fost recomandata operatia. Doresc sa stiu in ce consta mai exact aceasta operatie, care e procedura,perioada de recuperare si riscurile. E periculoasa?Multumesc anticipat!
kudika514482
Postat pe 22 Mai 2012 20:45
De la: kudika514482, la data 2012-05-22 20:45:23Buna! prietenului meu i s-au gasit 5 puetre la fiere(cea mai mare are 1 cm)si i-a fost recomandata operatia. Doresc sa stiu in ce consta mai exact aceasta operatie, care e procedura,perioada de recuperare si riscurile. E periculoasa?Multumesc anticipat!



Aceasta problema poate fi rezolvata prin interventia chirurgicala clasica .Prin aceasta procedura ,se elimina colecistul sau vezica biliara,ficatul preluand si functia acesteia.Nu este o operatie,grea,complicata si nici nu prezinta riscuri, din punct de vedere al sanatatii pacientului.Perioada de recuperare este relativ scurta ,ca timp ,aici contand foarte mult si capacitatea de recuperare fizica a bolnavului.In urma acestei interventii chirurgicale,se va impune un regim alimentar strict,in scopul protejarii starii ficatului si a celorlalte organe din cavitatea abdominala.Nu, aceasta operatie nu este periculoasa.
MissRainbow
Postat pe 22 Mai 2012 21:03
Am avut si eu pietre la fiere si am avut operatie de colecistectomie. Adica, mi-au scos fierea. In zilele astea nici nu se mai taie pe abdomen, se face operatie laproscopica, adica o taietura mica de 1/2 de centimetru in partea dreapta sus, si inca trei punctii mai mici cit o boaba de orez. Deci, nu o sa ramina cu cicatrice mare, cum era inainte.
Pietrele la fiere nu pot fi elminate, si deci, numai operatia va rezolva aceasta problema.

Atentie!!! Dupa operatie, prietenul dumneavoastra va fi foarte sensibil la mincare grasa, cum ar fi sarmale, prajeala si alte maincaruri grele. Dupa ce maninca ceva gras, va avea nevoie sa fuga la baie. Nu glumesc!!

Dupa operatie, isi va da seama despre ce vorbesc.

La inceput, o sa slabeasca dupa operatie, dar daca nu este atent la ce maninca, se va ingrasa dupa.
Trebuie sa fie atent la dieta. Nu trebuie tinut regim strict, serios vorbesc. Doar, sa lase mai usor prajeli, si mancaruri grase. Adica in loc de 4 sarmale in farfurie, sa manince una sau doua, si sa fie aproape de baie, LOL.
Se duce o viata complet normala dupa operatie, si mie mi-a luat vreo doua saptamini sa nu ma mai doara locul, dar eu sint si foarte sensibila la dureri fizice. Daca ma ciupeste cineva, incep sa pling LOL.
In cel mult o saptamina ar trebui sa fie pe picioare prietenul dumneavoastra, si normal, sa nu ridice sa nu faca jogging pentru o vreme.

Sanatate si success
Gina
kudika_8284
Postat pe 27 Mai 2012 15:27
E o operatie foarte usoara, eu am avut interventia acum doi ani si vreau sa iti spun ca dupa o luna era pe partie cu snowboardul, regim nu am tinut deloc, doctorul meu mi-a recomandat sa mananc de toate si o sa vad eu ce imi face rau. Deci stai linistita, cat despre cicatrici de abia se mai vad :) Succes
anuska24
Postat pe 28 Mai 2012 20:21
De la: kudika514482, la data 2012-05-22 20:45:23Buna! prietenului meu i s-au gasit 5 puetre la fiere(cea mai mare are 1 cm)si i-a fost recomandata operatia. Doresc sa stiu in ce consta mai exact aceasta operatie, care e procedura,perioada de recuperare si riscurile. E periculoasa?Multumesc anticipat!


Probabil operatia laparoscopica va fi cea indicata de medicul chirurg in cazul prietenului tau in primul rand ca este o peroana tara, activa si in cazul acestei interventii perioada de recuperare este mult mai rapida decat in cazul unei interventii clasice. Dupa doar 2 zile in cazul unei interventii laparoscopice va fi acasa, si in maxim o saptamana isi poate relua activitatea obisnuita.
Dr_AnnaH
Postat pe 18 Iunie 2012 01:23
cine ti-a spus ca nu se mai fac interventii clasice?
Deliutza_Delia_1
Postat pe 6 Noiembrie 2013 16:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
hellpppp!! 5 De la: kudika476354 12 Septembrie 2012 08:54
tuse enervanta 4 De la: kudika_22838 13 Decembrie 2012 19:30
Am nevoie sa fiu informata 2 De la: anca_88 30 Ianuarie 2011 19:23
as vrea un rasp despre noduli la san 6 De la: ivanescu 12 Decembrie 2010 11:23
am nevoie de un sfat 88 De la: kudika438372 18 Septembrie 2011 12:56