Setari Cookie-uri

HELP

Sunt putin speriata de ceea ce mi se intampla si nu reusesc sa-mi scot din cap lucrul asta.

Imi intarzie menstruatia, simptomele premenstruale le am totusi. Au aparut mai tarziu decat ar fi trebuit, daca de obicei apareau cu 8-10 zile inainte de menstruatie, acum pana si astea au intarziat. Ar fi trebuit sa-mi vina pe 26, dar abia mi-au aparut simptomele acum 2-3 zile (dureri de spate, de piept, o scurgere usoara albicioasa, ma dor putin ovarele). Am ciclu regulat (maxim 1 zi intarziere).


Am mai citit despre menstruatie peste sarcina si pur si simplu nu-mi da pace gandul, desi ar putea fi alti n factori (am fost bolnava, recunosc ca de cand s-a racit vremea am avut zile in care mi-a fost frig, nu mai am un program de masa stabil). In plus, un contact sexual n-am mai avut de 2 luni, si ala a fost protejat, fara vreun incident, luna trecuta am avut menstruatie la data la care trebuia, numai ca acum nu inteleg nimic.
E normal ce se intampla? Ma streseaza foarte tare gandul, ma sperie orice dereglare cat de mica (desi stiu ca 2-3 zile nu-s cine stie ce). Am incercat sa fac o programare la doctor si mi-a zis ca ma poate primi doar dupa 8 nov, dar mi se pare f tarziu. Daca ma duc la urgente, ma duc degeaba, ca imi dau seama ca nu-s vreo urgenta medicala. As face un test de sange, dar si acolo dureaza o saptamana pana vin rezultatele.
Cum pot sa fac sa scap de gandul asta? Vi s-a mai intamplat oricareia dintre voi ceva asemanator? Cate zile de intarziere s-ar incadra in limitele normalului?

Mi-as fi schimbat numele, dar nu am idee cum: Corina ma numesc, ma bucur sa fac parte din comunitatea Kudika, dar regret ca am ajuns aici tocmai in circumstantele astea.
kudika_19564
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:34
analizele de sange nu dureaza o saptamana, iar un test poti face.
kudika_19008
Postat pe 28 Octombrie 2012 21:45
Am fost vineri la un laborator particular din orasul meu si am intrebat de un exudat si de analize de sange (e un fel de rutina pentru mine, exudatul il fac anual dupa ce intr-o toamna am avut un virus urat, iar analizele de sange le fac de obicei vara, dar anul asta am omis sa mai ajung pe acolo, m-am gandit ca le fac in toamna) si mi-au spus ca daca vreau, ma pot programa luni si rezultatele le voi primi in cealalta luni. Iar acum, in weekend, de cand m-am panicat si cu asta, mi-am adus aminte ca se poate face si un test suplimentar al sangelui (hcg beta parca) care determina nivelul unui anumit hormon.
Ultima data, adica anul trecut, cand am facut analizele de sange le-am facut la spital, si doar cu mari interventii si "investitii" am reusit sa iau rezultatele mai repede pentru ca aveam nevoie de ele la un dosar ce urma sa fie depus urgent.
kudika_19564
Postat pe 28 Octombrie 2012 22:04
am inteles. dar poti sa gasesti un ginecolog si un test de sarcina poti face.daca ai o anexita, poti avea dureri si scurgeri...
nu cred ca problema ta se rezolva aici pe forum.
kudika_19008
Postat pe 28 Octombrie 2012 22:11
De la: kudika_19564, la data 2012-10-28 21:34:29Sunt putin speriata de ceea ce mi se intampla si nu reusesc sa-mi scot din cap lucrul asta.

Imi intarzie menstruatia, simptomele premenstruale le am totusi. Au aparut mai tarziu decat ar fi trebuit, daca de obicei apareau cu 8-10 zile inainte de menstruatie, acum pana si astea au intarziat. Ar fi trebuit sa-mi vina pe 26, dar abia mi-au aparut simptomele acum 2-3 zile (dureri de spate, de piept, o scurgere usoara albicioasa, ma dor putin ovarele). Am ciclu regulat (maxim 1 zi intarziere).


Am mai citit despre menstruatie peste sarcina si pur si simplu nu-mi da pace gandul, desi ar putea fi alti n factori (am fost bolnava, recunosc ca de cand s-a racit vremea am avut zile in care mi-a fost frig, nu mai am un program de masa stabil). In plus, un contact sexual n-am mai avut de 2 luni, si ala a fost protejat, fara vreun incident, luna trecuta am avut menstruatie la data la care trebuia, numai ca acum nu inteleg nimic.
E normal ce se intampla? Ma streseaza foarte tare gandul, ma sperie orice dereglare cat de mica (desi stiu ca 2-3 zile nu-s cine stie ce). Am incercat sa fac o programare la doctor si mi-a zis ca ma poate primi doar dupa 8 nov, dar mi se pare f tarziu. Daca ma duc la urgente, ma duc degeaba, ca imi dau seama ca nu-s vreo urgenta medicala. As face un test de sange, dar si acolo dureaza o saptamana pana vin rezultatele.
Cum pot sa fac sa scap de gandul asta? Vi s-a mai intamplat oricareia dintre voi ceva asemanator? Cate zile de intarziere s-ar incadra in limitele normalului?

Mi-as fi schimbat numele, dar nu am idee cum: Corina ma numesc, ma bucur sa fac parte din comunitatea Kudika, dar regret ca am ajuns aici tocmai in circumstantele astea.



DEREGLARILE DE MENSTRA NU SUNT UN EVENIMENT NEOBISNUIT IN VIATA UNEI FEMEI!!
DRAGA MEA,NU ESTI INSARCINATA SI PENTRU A ELIMINA ORICE SUSPICIUNE LEGATA DE DESFASURAREA CICLULUI MENSTRUAL,TREBUIE SA FACI UN CONTROL GINECOLOGIC INSOTIT DE INVESTIGATIILE DE SPECIALITATE!

Daca pana acum nu ai avut probleme de acest gen,aceasta dereglare poate fi ,doar episodica,tinand cont de faptul ca au intervenit oarecare modificari in starea ta de sanatate!!Singura cale prin care poti afla cauza determinanta in modificarea datelor legate de menstra este controlul ginecologic,in urma caruia medicul va decide pasii urmatori!Testul de sarcina nu are justificare in acest moment,el fiind inutil!!!
kudika_15804
Postat pe 29 Octombrie 2012 09:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Va rog ajutati-ma 2 De la: kudika226898 28 Iulie 2010 18:02
Sarcina? 1 De la: kudika_1034550 8 Noiembrie 2018 21:58
SALINA ARTIFICIALA 1 De la: office_salinasusesi_ro 14 Februarie 2010 21:34
buna 41 De la: dragutza_micutza 10 Ianuarie 2011 09:42
Vreau sa fac avort! 116 De la: roz5blue6lila7 13 Decembrie 2010 10:48