Setari Cookie-uri

cancer ovarian

Buna ziua! Sunt Claudia din Ploiesti si am fost depistata cu tumora ovariana stadiul IIIC in noiembrie 2012. m a operat dl doctor Petre Bratila la Medicover Bucuresti. markerul tumoral dupa operatie a afost 27.Dupa 3 sedinte de chimioterapie a scazut la 6,9. Mentionez ca fac chimioterapie la o clinica privata din Brasov care functioneza din iunie 2012. Doamna doctor oncolog mi a recomandat 8 serii de chimioterapie cu taxol si cisplatin. Am facut 4, le am suportat f bine, nu am vomat deloc, am dopar acele stari ciudate in primele zile, dupa care imi revin. Vreau sa intreb pe cei care sunt cu acelasi dianostic, daca pe parcursul tratamentului chimioterapic, organismul va suporta mai greu. Mi e teama, maine ma duc la a 5 a sedinta si ma simt un pic slabita si mai obosita decat pana acum.
kudika_32512
Postat pe 27 Martie 2013 14:56
De la: kudika_32512, la data 2013-03-27 14:56:12Buna ziua! Sunt Claudia din Ploiesti si am fost depistata cu tumora ovariana stadiul IIIC in noiembrie 2012. m a operat dl doctor Petre Bratila la Medicover Bucuresti. markerul tumoral dupa operatie a afost 27.Dupa 3 sedinte de chimioterapie a scazut la 6,9. Mentionez ca fac chimioterapie la o clinica privata din Brasov care functioneza din iunie 2012. Doamna doctor oncolog mi a recomandat 8 serii de chimioterapie cu taxol si cisplatin. Am facut 4, le am suportat f bine, nu am vomat deloc, am dopar acele stari ciudate in primele zile, dupa care imi revin. Vreau sa intreb pe cei care sunt cu acelasi dianostic, daca pe parcursul tratamentului chimioterapic, organismul va suporta mai greu. Mi e teama, maine ma duc la a 5 a sedinta si ma simt un pic slabita si mai obosita decat pana acum.


Din ceea ce am citit, de-a lungul timpului, tratamentul chimioterapic poate avea ca efecte secundare: greata, voma, stare de oboseala, caderea parului, a unghiilor, diaree sau, din contra, constipatie, probleme in coagularea sangelui, sistem imunitar extrem de slabit, probleme ale cavitatii bucale. Din moment ce ai apucat pe calea aceasta, banuiesc ca ti-ai asumat si aceste efecte secundare.

Sa stii ca aceste efecte secundare pot fi combatute oarecum. In perioada cat faci chemioterapie trebuie sa stai de preferinta in casa si sa te odihnesti, evita contactul cu persoane racite, gripate, sau suferinde de alte boli contagioase, evita masele mari de oameni. Spala-te des pe maini, iar cand faci treburi casnice, poarta manusi si evita sa-ti ranesti din greseala pielea. Foloseste o periuta de dinti cu peri foarte moi (scrie pe ambalajul lor extra-soft), atunci cand te speli pe dinti. Hraneste-te echilibrat, cu o dieta bogata in cereale integrale, legume, fructe, renunta la mancarurile grele, condimentate, fierbinti, si incearca sa reduci portiile de mancare, ca sa nu ai stomacul foarte plin si sa-ti vina sa vomiti. Sucurile reci din fructe ajuta contra senzatiei de greata (poti ruga pe cineva din casa sa-ti prepare suc de mere). Mancarurile reci emana mai putine mirosuri decat mancarurile calde, deci poti manca o mancarica mai rece, in caz ca vor incepe mirosurile de mancare sa-ti provoace greata.

Unele persoane, preventiv, isi rad parul de pe cap pentru ca nu suporta sa vada cum le pica parul de la tratament. Poti incerca si tu lucrul asta, daca-ti doresti, desigur.

Parerea mea ca poti lua ca reper ceea ce am scris aici, insa cel mai bine te sfatuiesc sa-ti intrebi medicul oncolog ce e de facut intr-o situatie sau alta, cu care te vei confrunta.

Multa sanatate iti doresc si sa ai grija de tine! Si nu uita ca in orice rau exista si o parte buna!
Viorica_Franziska
Postat pe 28 Martie 2013 10:37
De la: kudika_32512, la data 2013-03-27 14:56:12Buna ziua! Sunt Claudia din Ploiesti si am fost depistata cu tumora ovariana stadiul IIIC in noiembrie 2012. m a operat dl doctor Petre Bratila la Medicover Bucuresti. markerul tumoral dupa operatie a afost 27.Dupa 3 sedinte de chimioterapie a scazut la 6,9. Mentionez ca fac chimioterapie la o clinica privata din Brasov care functioneza din iunie 2012. Doamna doctor oncolog mi a recomandat 8 serii de chimioterapie cu taxol si cisplatin. Am facut 4, le am suportat f bine, nu am vomat deloc, am dopar acele stari ciudate in primele zile, dupa care imi revin. Vreau sa intreb pe cei care sunt cu acelasi dianostic, daca pe parcursul tratamentului chimioterapic, organismul va suporta mai greu. Mi e teama, maine ma duc la a 5 a sedinta si ma simt un pic slabita si mai obosita decat pana acum.



Este normal sa iti scada tonusul in urma administrarii fiecarei cure de chimioterapie pentru ca scade imunitatea organismului!!!Exista cai de imbunatatire a starii de rau,dar numai medicul oncolog,care te monitorizeaza ti le poate recomanda in functie de capacitatea ta fizica,de a le tolera ,concomitent cu cura de citostatice!!!Discuta cu medicul curant!!Starile sunt firesti pentru acest stadiu de boala,afectiunea ,pe care o ai,este cotropitoare in ceea ce priveste rezistenta organismului,cred ca ti s-a spus acest lucru!!!

Poti spori calitatea vietii tale private prin imbogatirea alimentatiei cu multe legume si fructe nepreparate termic,elimina carnea ,pe cat posibil,solicita medicului un program si stil alimentar adecvat!!!Corpul asimileaza multe toxine din alimentele consumate,care sprijina cancerul,acestea trebuie eliminate ,cat de mult posibil!!Si nivelul spiritului ,,,este imperiops necesar ca acesta sa fie pozitiv,lupta cu boala,nu te lasa subjugata de ea,nu esti singura femeie cu astfel de probleme,conteaza foarte mult in intervalul de administrare a citostaticelor!!Stopeaza tot ce este produs bazat pe chimicale si alege naturalul,acesta te va ajuta in tratarea bolii!!

In rest,stii,si singura,cum trebuie as te aperi de toti factorii de stres,atentie la igiena!!!
kudika_15804
Postat pe 28 Martie 2013 11:11
Am intrat doar pentru a-ti dori insanatosire grabnica si ...nu-ti pierde speranta si credinta! Vei invinge boala in mod sigur, Claudia!
rondina
Postat pe 28 Martie 2013 12:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
adevar sau vorbe-n vint 17 De la: puiut_77 22 Februarie 2011 11:36
Retete si decoratiuni de Craciun 2 De la: polin 6 Decembrie 2011 22:36
Baiat virgin .... 8 De la: GODZILA 11 Decembrie 2011 12:04
Pareri despre meseria de manichiurista 8 De la: rszil 4 Octombrie 2010 22:07
Varza de Bruxelles 6 De la: valy90 10 Noiembrie 2010 13:58