Setari Cookie-uri

Sarcina sau dereglare hormonala?

Buna! Am luat timp de 3 luni anticonceptionale ,mai fiind utima luna, si ultima menstruatie avuta (pe 20). Luna urmatoare,in iunie, dupa ce am renuntat la ac menstruatia nu a mai aparut. Am avut 2 contacte neprotejate..unul pe 2 si celalalt pe 22 iunie. In ultima perioada am mai avut dureri de burta si spate, insomnii si m-am simtit ca si cum as avea febra cu toate ca nu sunt racita sau atceva. Sfarcurile sunt inflamate si dor la atingere.Am facut acum 5 zile 2 teste de sarcina diferite, ambele negative. Credeti totusi ca e vorba de o sarcina avand in vedere ca suntem deja in 1 iulie si inca nu am menstruatie? Am facut testele prea devreme? Multumesc.
kudika_926360
Postat pe 1 Iulie 2013 11:36
De la: kudika_926360, la data 2013-07-01 11:36:10Buna! Am luat timp de 3 luni anticonceptionale ,mai fiind utima luna, si ultima menstruatie avuta (pe 20). Luna urmatoare,in iunie, dupa ce am renuntat la ac menstruatia nu a mai aparut. Am avut 2 contacte neprotejate..unul pe 2 si celalalt pe 22 iunie. In ultima perioada am mai avut dureri de burta si spate, insomnii si m-am simtit ca si cum as avea febra cu toate ca nu sunt racita sau atceva. Sfarcurile sunt inflamate si dor la atingere.Am facut acum 5 zile 2 teste de sarcina diferite, ambele negative. Credeti totusi ca e vorba de o sarcina avand in vedere ca suntem deja in 1 iulie si inca nu am menstruatie? Am facut testele prea devreme? Multumesc.



Prezinta-te la medicul ginecolog,fa un control elementar,caci,da,poti fi insarcinata!!Trebuie luata in calcul perioada de ovulatie,printr-un calcul simplu se poate identifica daca ai facut dragoste in acele zile!!!Testele de sarcina nu sunt concludente!!Pe de alta parte,daca ai un istoric al menstrei ,sub aspectul existentei unor dereglari,intrerupand contraceptivele,acea situatie poate fi prezenta din nou!!!Mergi la medic!!!Orice femeie trebuie sa efectueze controale ginecologice,chiar numai din punct de vedere profilactic!!!
kudika_15804
Postat pe 1 Iulie 2013 12:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
salut la toata lumea sunt oana am un baietel de 2 ani si sunt insarcinata din nou in 7 luna sunt fericita dar mie foarte frica sa nasc in tara noasta cai foarte periculos pe baietelu meu lam nascut in italia nu a fost asa de rau dar acum imi este foarte f 65 De la: miss_darine 24 Septembrie 2010 18:10
Sarcina si vitaminele 7 De la: kudika_13321 31 Octombrie 2012 17:57
O fi sau o nu fii? Sunt sau nu insarcinata? 13 De la: kudika477651 6 Noiembrie 2014 15:59
slabire 3 De la: kudika226898 8 Septembrie 2010 16:35
Concert Mozart Rock la Sala Palatului Exceptional! 1 De la: deliapetrescu@yahoo.com 9 Iunie 2009 18:27