Setari Cookie-uri

Ultima vacanta?

Un salut cald tuturor!
Pentru ca iubesc sa calatoresc si incerc pe cat posibil sa imi fac timp pentru a evada cateva zile pe undeva tocmai pentru a-mi incarca bateriile, m-am gandit sa deschid un subiect despre ultima vacanta: unde?, cand? si poate si o nota. Asa ne putem da idei si informatii despre locurile vizitate.
Alaltaieri m-am intors de la Cluj-Napoca. Imi doream de mult timp sa vad orasul asta si tin sa spun ca m-a fermecat. Am stat vreo 3 zile, nu a fost suficient, dar am apucat sa vad multe locuri: Gradina Botanica, Parcul Central, Catedrala Mitropolitana, Biserica Sf. Mihail etc. Oamenii sunt foarte draguti, mancarea destul de buna, cam nasol cu circulatia. Recomand cu incredere si dau un 9.
cuba_libre
Postat pe 2 Noiembrie 2013 13:47
Hmm, se pare ca nimanui nu-i place sa calatoreasca. Pacat!
cuba_libre
Postat pe 19 Noiembrie 2013 18:25
ferentari
kudika_940065
Postat pe 19 Noiembrie 2013 18:50
De la: kudika_940065, la data 2013-11-19 18:50:08ferentari

Intr-adevar un loc potrivit pentru o vacanta, probabil, de neuitat. Chiar o sa imi fac timp pentru o vizita, macar.
cuba_libre
Postat pe 19 Noiembrie 2013 19:21
Castelul Bran
criszoe
Postat pe 19 Noiembrie 2013 20:44
De la: cuba_libre, la data 2013-11-19 18:25:16Hmm, se pare ca nimanui nu-i place sa calatoreasca. Pacat!


Am povestit, la un alt topic, ca am fost la concertul lui Nick Cave din Esch-sur-Alzette (Luxemburg), dar am fost foarte dezamagiti de oras, nu de concert. Nu ai absolut deloc ce vizita in acel orasel, deorece e plin de campuri si fabrici. Chiar ne amuzam, eu si jumatatea mea, ca langa hotelul nostru era ditamai fabrica. In apropierea hotelului se mai afla un soi de mall, mai mititel, mare de lucru de vazut nu era nici pe acolo. Am incercat sa mancam la Buffallo Grill, insa aveau tacamurile murdare, asa ca i-am cerut sotului meu sa cautam un alt loc unde sa comandam ceva de mancat. Am gasit o pizzerie in mall, destul de curatica si aspectuoasa, insa si aici am avut ghinion cu mancarea, cel putin eu, sotul meu a fost insa mai norocos. El si-a comandat o pizza Quattro Formaggi, eu mi-am comandat una vegetariana. Pizza lui era buna, a mea era acra.

Un lucru pozitiv in Luxemburg: TVA-ul este de 3%.

A doua zi dimineata, dupa concert, ne-am facut bagajele si am plecat, desi noi ne planificasem 3 zile pentru Luxemburg. Ar fi fost pacat sa fi dat inca 100 de euro pentru fiecare zi de sedere la hotel, cand nu aveam nimic de vazut in jur.

Ne place foarte mult sa calatorim, am calatorit foarte mult in Europa, dar si in afara Europei, dar, nu prea vorbesc despre lucrurile astea, pentru ca se trezesc unii sau altii care sa-mi spuna ca doresc sa faca pe interesanta, asa ca prefer sa nu mentionez sau sa mentionez doar in treacat despre locurile pe care le-am vizitat.

Eu ma bucur insa ca ai deschis acest topic, deoarece imi place sa aflu si sa citesc si despre impresiile altor oameni din calatoriile lor. :)

Viorica_Ecaterina
Postat pe 20 Noiembrie 2013 09:21
Vio, indiferent de ce spui sau scrii, tot se va gasi cineva sa comenteze, asa ca asta nu e motiv sa nu impartasesti din impresiile tale de calatorie. Ma bucur ca am aflat ce nu trebuie sa vizitez (am incredere in parerile tale), insa nu ar fi rau daca ai da cateva info despre un loc care ti-a placut, care merita vizitat. Mersi.
cuba_libre
Postat pe 20 Noiembrie 2013 09:43
Londra - m-a impresionat cat de placut se puteau armoniza cladirile noi, ultramoderne cu cladirile vechi, traditionale. In Londra gasesti din belsug foarte multe parcuri, muzee. In 2006, cand am vizitat Londra, in foarte multe muzee, intrarea era libera.

Yokohama si Tokio - e pur si simplu o alta lume acolo, totul e colorat, plin de luminite si zgomot in jur, dar asta nu-i ceva negativ. Multi japonezi si japoneze sunt ori extrem de eleganti, ori imbracati fistichiu si ciudat. Ne-au placut mult si templele lor, am avut chiar norocul sa prindem doua alaiuri de nunta, unde toti nuntasii, inclusiv mirele si mireasa, erau imbracati in straie traditionale.


Norvegia - am colindat cu masina o buna bucata din Norvegia, iar peisajele sunt absolut de vis. Sincer iti spun ca nicio tara, din cele cate am vizitat, nu are peisaje mai frumoase decat Norvegia, iar norvegienii sunt unii dintre cei mai prietenosi oameni pe care i-am intalnit. Si, demn de mentionat, este si faptul ca toata lumea, dar absolut toti, vorbesc engleza.


Nürnberg si Regensburg - doua dintre cele mai frumoase orase din Germania. Au farmecul lor aparte cu acele case vechi, traditionale si multe alte locuri incarcate de istorie. In Regensburg ne-a impresionat foarte mult biserica "Unserer Lieben Frau zur Alten Kapelle", o biserica pe stil roccoco, sper ca am scris bine. In viata mea n-am vazut o biserica mai luminoasa si mai deosebita decat aceasta. Tavanul, toti pereti sunt pictati in culori vii, picturile reprezentand desigur motive religioase. Au foarte multe elemente aurii pe pereti si multe statuete reprezentand ingeri din marmura alba, daca-mi aduc bine aminte.

Iar din Romania recomand Bran-ul si Delta Dunarii, datorita peisajelor. :)
Viorica_Ecaterina
Postat pe 20 Noiembrie 2013 10:13
Uitam de Mallorca, of. Recomand si aceasta insula, dar in afara sezonului, cand totul e atat de linistit si placut, mai ales primavara. Acolo gasesti toate formele de relief de la mare pana la munte. Mi-au placut mult portocalii, lamaii si maslinii, care sunt omniprezenti pe insula, dar si arborii plini de flori de magnolii. Am vizitat chiar si o pestera, Pestera Dracului, cred ca se numeste, unde am ascultat o orchestra (un cvartet mai bine spus), care canta intr-o barca, ce se deplasa prin apele pesterii. Pestera aceea e absolut deosebita, de fapt, toata insula e deosebita si merita vizitata. :)
Viorica_Ecaterina
Postat pe 20 Noiembrie 2013 10:19
De la: Viorica_Vio, la data 2013-11-20 10:13:57Londra - m-a impresionat cat de placut se puteau armoniza cladirile noi, ultramoderne cu cladirile vechi, traditionale. In Londra gasesti din belsug foarte multe parcuri, muzee. In 2006, cand am vizitat Londra, in foarte multe muzee, intrarea era libera.

Yokohama si Tokio - e pur si simplu o alta lume acolo, totul e colorat, plin de luminite si zgomot in jur, dar asta nu-i ceva negativ. Multi japonezi si japoneze sunt ori extrem de eleganti, ori imbracati fistichiu si ciudat. Ne-au placut mult si templele lor, am avut chiar norocul sa prindem doua alaiuri de nunta, unde toti nuntasii, inclusiv mirele si mireasa, erau imbracati in straie traditionale.


Norvegia - am colindat cu masina o buna bucata din Norvegia, iar peisajele sunt absolut de vis. Sincer iti spun ca nicio tara, din cele cate am vizitat, nu are peisaje mai frumoase decat Norvegia, iar norvegienii sunt unii dintre cei mai prietenosi oameni pe care i-am intalnit. Si, demn de mentionat, este si faptul ca toata lumea, dar absolut toti, vorbesc engleza.


Nürnberg si Regensburg - doua dintre cele mai frumoase orase din Germania. Au farmecul lor aparte cu acele case vechi, traditionale si multe alte locuri incarcate de istorie. In Regensburg ne-a impresionat foarte mult biserica "Unserer Lieben Frau zur Alten Kapelle", o biserica pe stil roccoco, sper ca am scris bine. In viata mea n-am vazut o biserica mai luminoasa si mai deosebita decat aceasta. Tavanul, toti pereti sunt pictati in culori vii, picturile reprezentand desigur motive religioase. Au foarte multe elemente aurii pe pereti si multe statuete reprezentand ingeri din marmura alba, daca-mi aduc bine aminte.

Iar din Romania recomand Bran-ul si Delta Dunarii, datorita peisajelor. :)


*toti peretii
Viorica_Ecaterina
Postat pe 20 Noiembrie 2013 10:20
Mai recomand Viena, de vizitat neaparat acolo Palatul Schönbrunn si Stephansdom.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 22 Noiembrie 2013 10:56
multe vizite ai mai facut francezo
kudika_940065
Postat pe 22 Noiembrie 2013 11:00
De la: kudika_940065, la data 2013-11-22 11:00:36multe vizite ai mai facut francezo

Foarte tare! Felicitarile mele, Vio! Si la cat mai multe calatorii!
cuba_libre
Postat pe 22 Noiembrie 2013 11:09
Am fost saptamana trecuta la Baile Olanesti!
O statiune foarte frumoasa si linistita, unde gasiti cazare atat la vile particulare, pensiuni, sau chiar hoteluri de 4 stele! Noi am stat la o pensiune in centru cu restaurant propriu cu formatie seara unde ne-am simtit foarte bine!
In parcul din statiune sunt doua piscine acoperite, cu apa termala functionale tot timpul anului destul de frumoase si curate!
In statiune puteti vizita bisericile locale iar in apropiere sunt multe alte manastiri si schituri deosebit de frumoase, unde poti ajunge pe jos (traseele sunt destul de lungi) sau cu masina!
am inteles ca din cand in cand se mai poate vizita si vila de protocol a lui Ceausescu atunci cand este libera(noi nu am avut noroc)!
In zona sunt peisaje foarte frumoase tot ce trebuie este sa ai chef de plimbare si sigur nu te vei plictisii!
Va recomand din tot sufletul sa mergeti la Olanesti, nu veti regreta!
kudika_945370
Postat pe 7 Decembrie 2013 18:34
De la: cuba_libre, la data 2013-11-22 11:09:46
De la: kudika_940065, la data 2013-11-22 11:00:36multe vizite ai mai facut francezo

Foarte tare! Felicitarile mele, Vio! Si la cat mai multe calatorii!


Mersi.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 8 Decembrie 2013 09:43
De la: kudika_940065, la data 2013-11-22 11:00:36multe vizite ai mai facut francezo


Si inca n-am scris de toate locurile prin care am calatorit, ci doar de cele care mi-au placut in mod deosebit.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 8 Decembrie 2013 09:44
Buna Viorica,

Oameni negativi o sa fie mereu peste tot! Sunt multi oameni carora le place sa calatoreasca si sa impartaseasca experiente. Mie imi place sa citesc sau sa aflu cat mai multe despre experuientele altora, pe ale mele le povestesc pe blogul personal http://extravita.ro/

Bun pont cu Luxamburgul,

seara frumoasa,
Mirela
kudika_951904
Postat pe 16 Ianuarie 2014 17:27
De la: kudika_951904, la data 2014-01-16 17:27:48Buna Viorica,

Oameni negativi o sa fie mereu peste tot! Sunt multi oameni carora le place sa calatoreasca si sa impartaseasca experiente. Mie imi place sa citesc sau sa aflu cat mai multe despre experuientele altora, pe ale mele le povestesc pe blogul personal http://extravita.ro/

Bun pont cu Luxamburgul,

seara frumoasa,
Mirela


Buna dimineata, Mirela! O sa-ti citesc si eu blogul despre experientele tale personale de calatorie! :)
Viorica_Ecaterina
Postat pe 17 Ianuarie 2014 09:57
Multumesc de raspuns si eu astept sa vad/ sa aflu mereu lucruri noi, sa imi fac viata mai frumoasa :)
cine gandeste negativ isi face rau in primul rand sie insusi asa ca veselie sa fie si ganduri bune!
kudika_951904
Postat pe 17 Ianuarie 2014 21:35
De la: kudika_951904, la data 2014-01-17 21:35:20Multumesc de raspuns si eu astept sa vad/ sa aflu mereu lucruri noi, sa imi fac viata mai frumoasa :)
cine gandeste negativ isi face rau in primul rand sie insusi asa ca veselie sa fie si ganduri bune!


Buna, Mirela! Am intrat ieri dimineata pe blogul tau si am vazut ca ai calatorit si tu foarte mult!

Imi place blogul tau, o sa mai revin pe acolo!

De fapt, il recomand tuturor pasionatilor de calatorii! :)
Viorica_Ecaterina
Postat pe 18 Ianuarie 2014 08:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Omniaturism 4 De la: kudika226898 4 Iunie 2013 16:15
HEYYY 1 De la: candyaxu17 14 Februarie 2012 14:44
REVELION 2013 26 De la: carmen_natural 7 Decembrie 2013 18:37
Vacanta 2015 2 De la: kudika_981066 11 Martie 2015 15:43
Voucher Praga 2 persoane ptr 3 nopti cu dmipensiune 1 De la: Nicolle23 7 Iunie 2012 08:34