Setari Cookie-uri

prizoniera voluntar intr-o relatie esuata...

Buna! as vrea sa va impartasesc situatia cu care ma confrunt si sa va cer cateva sfaturi :) deci.. am aproape 20 de ani, sunt studenta si abia acum am o relatie cat de cat mai serioasa cu un baiat, care dureaza de vreo 3 luni. la inceput, toate bune, frumoase, dar mi.am dat seama ca el nu este baiatul visurilor mele... adica nu am pretentii nerealiste, dar voiam un baiat cult, inteligent, amuzant, pe scurt cu care sa nu iti fie rusine sa iesi in lume. prietenul meu nu e deloc asa... e cam necioplit, nu are decat 11 clase (iar eu am luat aproape 10 la bac), nu putem purta o discutie mai elevata pentru ca el se pierde, nu a citit in viata lui o carte, nu cunoaste deloc nicio limba straina si e putin manelist :D am acceptat sa fiu cu el deoarece a aparut intr-un moment dificil al vietii mele, cand eram foarte deprimata din cauza singuratatii si mi.am zis: decat nimic (fara iubit), mai bine si asa, ca o sa se schimbe, o sa reusesc sa il cizelez, dar nu am reusit. cred ca ma iubeste destul de mult, dar deja incepe sa fie dificil, adica e tipul ala de baiat orgolios care nu ar recunoaste ca greseste :( nu stiu daca sa continui din acest motiv : teama de singuratate. ne.am facut planuri de sarbatori, dar tot pe ascuns, deoarece nu prea vreau sa ma afisez cu el in fata lumii (doar vreo 2, 3 prietene stiu si mama, care nu prea e de acord...) chiar nu as vrea sa imi petrec sarbatorile ca pana acum, acasa, dar realizez ca nici el nu e persoana potrivita.. ce parere aveti ?
Lau_Jebs
Postat pe 23 Noiembrie 2013 21:06
Poate ca cel mai indicat e ca sfatul sa vina si de la baieti! Consider ca te ancorezi intr-o relatie fara un viitor stabil! Poate ca nu e stilul golanas sau cu vreun interes dar indiferent daca e frumos, sarmant sau tu frumusica sau mai putin, cand iti e jena cu persosna de langa tine..in conditiile mentionate de tine, e mai bine sa treci la urmatoarea fila' a vietii, chiar daca o sa existe o pauza pana la urmatoarea! Succes
Darius_
Postat pe 24 Noiembrie 2013 01:34
De la: Lau_Jebs, la data 2013-11-23 21:06:29Buna! as vrea sa va impartasesc situatia cu care ma confrunt si sa va cer cateva sfaturi :) deci.. am aproape 20 de ani, sunt studenta si abia acum am o relatie cat de cat mai serioasa cu un baiat, care dureaza de vreo 3 luni. la inceput, toate bune, frumoase, dar mi.am dat seama ca el nu este baiatul visurilor mele... adica nu am pretentii nerealiste, dar voiam un baiat cult, inteligent, amuzant, pe scurt cu care sa nu iti fie rusine sa iesi in lume. prietenul meu nu e deloc asa... e cam necioplit, nu are decat 11 clase (iar eu am luat aproape 10 la bac), nu putem purta o discutie mai elevata pentru ca el se pierde, nu a citit in viata lui o carte, nu cunoaste deloc nicio limba straina si e putin manelist :D am acceptat sa fiu cu el deoarece a aparut intr-un moment dificil al vietii mele, cand eram foarte deprimata din cauza singuratatii si mi.am zis: decat nimic (fara iubit), mai bine si asa, ca o sa se schimbe, o sa reusesc sa il cizelez, dar nu am reusit. cred ca ma iubeste destul de mult, dar deja incepe sa fie dificil, adica e tipul ala de baiat orgolios care nu ar recunoaste ca greseste :( nu stiu daca sa continui din acest motiv : teama de singuratate. ne.am facut planuri de sarbatori, dar tot pe ascuns, deoarece nu prea vreau sa ma afisez cu el in fata lumii (doar vreo 2, 3 prietene stiu si mama, care nu prea e de acord...) chiar nu as vrea sa imi petrec sarbatorile ca pana acum, acasa, dar realizez ca nici el nu e persoana potrivita.. ce parere aveti ?


Te-ai folosit de el cat timp ti-a fost greu, iar acum vrei sa te descotorosesti de el ca de-o jucarie stricata. N-ai idee cat de multe spune aceasta atitudine despre tine...

Ce poti sa faci? Sa-i spui omului adevarul si sa-i ceri iertare si sa nu mai faci greseala de a te folosi de oameni in relatiile tale viitoare, din respect atat fata de tine, cat si fata de omul acela care te iubeste.

Viorica_Ecaterina
Postat pe 24 Noiembrie 2013 08:31
De la: Lau_Jebs, la data 2013-11-23 21:06:29Buna! as vrea sa va impartasesc situatia cu care ma confrunt si sa va cer cateva sfaturi :) deci.. am aproape 20 de ani, sunt studenta si abia acum am o relatie cat de cat mai serioasa cu un baiat, care dureaza de vreo 3 luni. la inceput, toate bune, frumoase, dar mi.am dat seama ca el nu este baiatul visurilor mele... adica nu am pretentii nerealiste, dar voiam un baiat cult, inteligent, amuzant, pe scurt cu care sa nu iti fie rusine sa iesi in lume. prietenul meu nu e deloc asa... e cam necioplit, nu are decat 11 clase (iar eu am luat aproape 10 la bac), nu putem purta o discutie mai elevata pentru ca el se pierde, nu a citit in viata lui o carte, nu cunoaste deloc nicio limba straina si e putin manelist :D am acceptat sa fiu cu el deoarece a aparut intr-un moment dificil al vietii mele, cand eram foarte deprimata din cauza singuratatii si mi.am zis: decat nimic (fara iubit), mai bine si asa, ca o sa se schimbe, o sa reusesc sa il cizelez, dar nu am reusit. cred ca ma iubeste destul de mult, dar deja incepe sa fie dificil, adica e tipul ala de baiat orgolios care nu ar recunoaste ca greseste :( nu stiu daca sa continui din acest motiv : teama de singuratate. ne.am facut planuri de sarbatori, dar tot pe ascuns, deoarece nu prea vreau sa ma afisez cu el in fata lumii (doar vreo 2, 3 prietene stiu si mama, care nu prea e de acord...) chiar nu as vrea sa imi petrec sarbatorile ca pana acum, acasa, dar realizez ca nici el nu e persoana potrivita.. ce parere aveti ?
Nu vrei sa te afisezi cu el in fata lumii ....pretinzi ca esti o fata citita fata de el dar el are mai multa stima fata de el insasi decat ai tu pt tine.Din teamaa de singuratate scopul scuza mijloacele .Draga mea ,lasa-l pe drumul sau , nu-i incurca viata si o complici si pe a ta. Respectul de sine este o calitate de baza in caracterul unui om......tu te respecti pe tine insati ?
-Iulya
Postat pe 24 Noiembrie 2013 10:42
De la: Lau_Jebs, la data 2013-11-23 21:06:29Buna! as vrea sa va impartasesc situatia cu care ma confrunt si sa va cer cateva sfaturi :) deci.. am aproape 20 de ani, sunt studenta si abia acum am o relatie cat de cat mai serioasa cu un baiat, care dureaza de vreo 3 luni. la inceput, toate bune, frumoase, dar mi.am dat seama ca el nu este baiatul visurilor mele... adica nu am pretentii nerealiste, dar voiam un baiat cult, inteligent, amuzant, pe scurt cu care sa nu iti fie rusine sa iesi in lume. prietenul meu nu e deloc asa... e cam necioplit, nu are decat 11 clase (iar eu am luat aproape 10 la bac), nu putem purta o discutie mai elevata pentru ca el se pierde, nu a citit in viata lui o carte, nu cunoaste deloc nicio limba straina si e putin manelist :D am acceptat sa fiu cu el deoarece a aparut intr-un moment dificil al vietii mele, cand eram foarte deprimata din cauza singuratatii si mi.am zis: decat nimic (fara iubit), mai bine si asa, ca o sa se schimbe, o sa reusesc sa il cizelez, dar nu am reusit. cred ca ma iubeste destul de mult, dar deja incepe sa fie dificil, adica e tipul ala de baiat orgolios care nu ar recunoaste ca greseste :( nu stiu daca sa continui din acest motiv : teama de singuratate. ne.am facut planuri de sarbatori, dar tot pe ascuns, deoarece nu prea vreau sa ma afisez cu el in fata lumii (doar vreo 2, 3 prietene stiu si mama, care nu prea e de acord...) chiar nu as vrea sa imi petrec sarbatorile ca pana acum, acasa, dar realizez ca nici el nu e persoana potrivita.. ce parere aveti ?


Atat de mult va place voua femeilor sa va complicati viata, de zici ca nu-i adevarat.
Ce-i asa greu? Gandeste-te bine si intreaba-te daca tu te simti cu adevarat bine alaturi de el. Daca da, atunci de ce naiba ti-ar pasa de parerile celorlalti?
Iatr daca nu, ii explici fain frumos ce si cum si ii spui pa.
Cel p[utin ai incercat sa il faci sa inteleaga unele lucuri; daca el nu vrea ce poti sa faci?
kidd_o
Postat pe 24 Noiembrie 2013 10:52
Explica-i ca-i prea prost pentru tine si da-i un sut in dos.
BroscoAgain
Postat pe 24 Noiembrie 2013 14:27
intrebarea mea este una sinura!!!Daca pana de sarbatori nu-ti vei gasi pe altul vei apela din nou la el???
Titanika
Postat pe 24 Noiembrie 2013 14:34
De la: Lau_Jebs, la data 2013-11-23 21:06:29Buna! as vrea sa va impartasesc situatia cu care ma confrunt si sa va cer cateva sfaturi :) deci.. am aproape 20 de ani, sunt studenta si a................................




Daca acel tanar nu se situeaza pe acelasi palier profesional cu tine,poate ca nu este vina totala a lui,dar daca tu gandesti la modul in care o faci,adica superficial si lipsit de maniera,la care se adauga o doza de lipsa de bun simt,toate acestea te califica intr-un anumit mod!!Prietenul tau iti cunoaste adevarata fata,stie ce si cum gandesti despre el,chiar in virtutatea folosirii in momentele de maxima nevoie???Nu cred!!

Draga mea,din punctul meu de vedere esti o persoana incerta,lasa si profitoare,de ce???Pentru simplul fapt ca,in loc sa fii sincera cu acel tanar si sa ii spui ca nu esti multumita de modul cum se prezinta in fata ta,cu tine si in raport cu ceilalti,te folosesti in continuare de el!!! Motivul singurattaii prezentat de tine la un moment dat, nu sta in picioare in fata mea,caci una dintre cele mai dezgustatoare actiuni este aceea de a te folosi de cineva,inselandu-i,poate,sperantele,dorintele,sentimntele!!!

Ce trebuie sa faci??Nimic mai simplu,fii corecta fata de el si marturiseste-i ca nu este pe placul tau!!!Nu conteaza faptul ca ,poate,vei fi singura si in perioada sarbatorilor din acest an,ci bucuria adusa de corectitudine si spunerea adevarului!!!Daca tii la calitatea partenerului,in raport cu pregatirea ta,fii selectiva,piata tinerilor elevati si titrati este destul de bine reprezentata,tu,doar cauta-i!!!!!!
kudika_15804
Postat pe 24 Noiembrie 2013 15:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
uitativa 4 De la: rascanu89 31 Martie 2012 13:56
buna 10 De la: kudika513632 31 Martie 2012 23:34
Intalniri pt placeri intense 4 De la: kudika_12406 24 August 2012 19:12
A Dream About You 13 De la: trueLove 24 Octombrie 2013 10:14
gelozie 7 De la: kaisa 5 Ianuarie 2011 17:43