Setari Cookie-uri

Inceputul clasei a 9 a

Ce cunostinte trebuie sa aiba un elev(de nota 10)la inceputul clasei a 9 a?Ma intereseaza in special de materiile urmatoare: matematica,lb romana si fizica.Daca mi-ati da si un site unde as putea gasi materiale in acest sens,v-as fi recunoscatoare.
kudika_944944
Postat pe 6 Ianuarie 2014 18:19
De la: kudika_944944, la data 2014-01-06 18:19:05Ce cunostinte trebuie sa aiba un elev(de nota 10)la inceputul clasei a 9 a?Ma intereseaza in special de materiile urmatoare: matematica,lb romana si fizica.Daca mi-ati da si un site unde as putea gasi materiale in acest sens,v-as fi recunoscatoare.



DACA ESTE UN ELEV DE DE NOTA "10",NU ARE NEVOIE DE CUNOSTINTE SUPLIMENTARE,PENTRU CA VA FI CAPABIL SA ASIMILEZE TOATE INFORMATIILE NOI,PE CARE LE VA PRIMI PE PARCURSUL ANULUI SCOLAR!!!
kudika_15804
Postat pe 6 Ianuarie 2014 18:38
Probabil,dar eu intreb pentru un caz mai special.E vorba de cineva care a absolvit gimnaziul cu ceva timp in urma si acum face liceul la seral.Acesta era motivul pentru care caut materiale pe internet.
kudika_944944
Postat pe 6 Ianuarie 2014 20:46
De la: kudika_944944, la data 2014-01-06 20:46:20Probabil,dar eu intreb pentru un caz mai special.E vorba de cineva care a absolvit gimnaziul cu ceva timp in urma si acum face liceul la seral.Acesta era motivul pentru care caut materiale pe internet.



Am inteles!!Mai nou,in scoli se practica achizitionarea amnualelor in urma recomandarilor facute de catre cadrele didactice,dat fiind interesul personal in achizitionarea acestora,in primul rand,si pentru ca piata de desfacere este variata si vasta!!Deci,persoana in cauza poate solicita sfatul profesorului respectiv,acesta urmand sa ii recomande manualul editat de editura de interes!!!
kudika_15804
Postat pe 7 Ianuarie 2014 07:34
De la: kudika_944944, la data 2014-01-06 18:19:05Ce cunostinte trebuie sa aiba un elev(de nota 10)la inceputul clasei a 9 a?Ma intereseaza in special de materiile urmatoare: matematica,lb romana si fizica.Daca mi-ati da si un site unde as putea gasi materiale in acest sens,v-as fi recunoscatoare.


Daca este un elev de nota 10, are nevoie de informatii suplimentare?

Inteleg ca este vorba de o persoana care vrea sa faca liceul la seral, insa daca a facut scoala gimnaziala in urma cu foarte multi ani, probabil ca a si uitat foarte multe informatii din cele invatate. Poate ca ar trebui sa ia niste meditatii la materiile mentionate de tine, ca sa-si reimprospateze informatiile din acele domenii, altfel ii va fi extrem de greu cand va reveni la scoala.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 7 Ianuarie 2014 09:12
Preferam sa nu apelam la meditatii.Stiu ca asa e in RO,dar din punctul meu de vedere daca un profesor face meditatii cu elevul lui e josnic.Daca esti profesor adevarat predai bine la clasa.Cazul de fata e mai special,dar totusi nu e nevoie de pregatire.Eu am absolvit liceul cu ceva timp in urma,dar cu ajutorul unor materiale pot face fata.
kudika_944944
Postat pe 9 Ianuarie 2014 15:32
De la: kudika_944944, la data 2014-01-09 15:32:09Preferam sa nu apelam la meditatii.Stiu ca asa e in RO,dar din punctul meu de vedere daca un profesor face meditatii cu elevul lui e josnic.Daca esti profesor adevarat predai bine la clasa.Cazul de fata e mai special,dar totusi nu e nevoie de pregatire.Eu am absolvit liceul cu ceva timp in urma,dar cu ajutorul unor materiale pot face fata.



Corect,dar meditatiile sunt o sursa suplimentara de venit pentru cadrele didactice,profesorii nu mai au interes sa isi exercite profesia la scoala,caci este prost remunerata,nu mai exista implicare!!Exista manuale pe piata cartii scolare,trebuie doar achizitionate si prelucrate informatiile existente i continutul lor,la orele de curs si in particular!!
kudika_15804
Postat pe 9 Ianuarie 2014 15:38
De la: kudika_944944, la data 2014-01-09 15:32:09Preferam sa nu apelam la meditatii.Stiu ca asa e in RO,dar din punctul meu de vedere daca un profesor face meditatii cu elevul lui e josnic.Daca esti profesor adevarat predai bine la clasa.Cazul de fata e mai special,dar totusi nu e nevoie de pregatire.Eu am absolvit liceul cu ceva timp in urma,dar cu ajutorul unor materiale pot face fata.


1. Nu doar in Romania se practica meditatiile, ci si in alte tari.

2. A lua meditatii nu este un lucru josnic.

3. Profesorii care dau meditatii, nu sunt intotdeauna aceeasi cu profesorii care predau acea materie la clasa acelui elev.

4. Daca ai terminat liceul cu mult timp in urma, cum de-ti doresti sa fii din nou in clasa a IX-a? Sau nu e vorba de tine aici?!

Cu siguranta ca stiinta a evoluat de cand ai terminat tu liceul pana acum si multe dintre informatiile care se predau acum la liceu, tu nu le-ai invatat, pentru ca la acea vreme nu existau, de aceea, te si sfatuiam, sa iei meditatii, pentru ca doar un profesor e in tema cu tot ce-i nou in materia pe care o preda. Daca tu crezi ca un manual e de ajuns, nu-ti ramane decat sa mergi in librarie si sa cumperi ce manuale doresti. Sau sa consulti wikipedia, daca te simti atat de sigura pe tine si informatiile pe care le detii...
Viorica_Ecaterina
Postat pe 10 Ianuarie 2014 06:29
Mi se pare injositor pentru profesori subiectl ''meditatii''.Nu pentru cel care face,ci pentru profesorul copilului de la clasa.Inseamna ca acel profesor nu isi face datoria.A lua meditatii nu este un lucru josnic pentru copil sau pentru profesorul copilului(asta daca nu e acelasi cu cel de la clasa).Eu am absolvit liceul cu ceva timp in urma si trebuie sa ajut pe cineva.Am destule cunostinte pentru a explica la anumite materii astfel incat sa fie un elev cat de cat bun,dar bineinteles ca vrem mai mult.La materiile la care consider ca nu fac fata nu ma bag si vom gasi alta solutie.
Un manual nu e de ajuns pentru un elev de nota 10,dar caut orice fel de materiale care sa ne ajute sa facem o echipa buna.Nu e o drama daca nu reusim sa avem 10,dar macar sa ne apropiem.Deja am gasit un site pentru rezolvarea temelor de acasa.Mi se pare o idee foarte buna pentru ca pui intrebari si iti explica alti elevi care stiu raspunsul.
Daca mai stie cineva alte idei,materiale,etc il rog sa ma informeze.



kudika_944944
Postat pe 10 Ianuarie 2014 14:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Creme cu ganoderma 1 De la: maria_dxn 21 Februarie 2012 10:25
Credeti cumva ca un partid este puternic prin averile membrilor sai p-s-d-isti? 4 De la: Georgevici_Mihail_1 17 August 2014 19:58
concurs 0 De la: 4 Martie 2012 11:58
Probleme tiroida !! 14 De la: kudika_9924 15 Iulie 2012 15:02
florin444 2 De la: luchianramona 26 Octombrie 2010 09:43