Setari Cookie-uri

Ce parere aveti despre cezariana?

Buna
Ce parere aveti despre cezariana?
Daca ati trecut printr-o astfel de operatie cum a decurs recuperarea?
anrya
Postat pe 20 Ianuarie 2014 16:04
De la: anrya, la data 2014-01-20 16:04:48Buna
Ce parere aveti despre cezariana?
Daca ati trecut printr-o astfel de operatie cum a decurs recuperarea?



Recuperraea este normala din punct de vedere medical,dar nu aceasta este iesit din comun ,ci faptul ca aceasta metoda de a da nastere unui copil a devenit o moda ,care va degenera in timp!!

Personal,nu agreez aceasta metoda,am nascut trei copii pe cale naturala fara sa imi fac probleme ca o sa am dureri,normale in astfel de conditii si suportabile de catre femeile puternice si nu de catre "pisicile de cartier"!!!Exclud din aceasta cauza situatiile de ordin medical,in care aceasta interventie se impune,protejand astfel viitoarea mama si pruncul ei de eventualele complicatii aparute in timpul nasterii!!
kudika_15804
Postat pe 20 Ianuarie 2014 16:16
Nu ma refer la cezariana ca la o libera alegere ci ca o impunere in situatia in care fatul este incapatanat si nu vrea sa adopte pozitia corecta de nastere...cred ca orice femeie prefera nasterea normala...
anrya
Postat pe 20 Ianuarie 2014 16:26
De la: anrya, la data 2014-01-20 16:26:01Nu ma refer la cezariana ca la o libera alegere ci ca o impunere in situatia in care fatul este incapatanat si nu vrea sa adopte pozitia corecta de nastere...cred ca orice femeie prefera nasterea normala...



In acest caz ,medicul hotaraste!!Am spus ami sus,refacerea este destul de lenta,depinde foarte mult de capacitatea de refacere personala,fiecare persoana reactioneaza diferit!!Se impune reducerea efortului fizic pana la refacerea tesutului in zona,vor fi dureri,va fi disconfort,dar toate acestea vor trece in timp,nu ai ce sa faci,trebuie sa suporti taietura in sine,durerile ulterioare,ca sa salvezi viata copilului tau!!Repausul sexual va fi de sase saptamani ,iar in ceea ce priveste cicatrizarea taieturii,aceasta depinde de organismul tau!!!
kudika_15804
Postat pe 20 Ianuarie 2014 16:36
Din ce in ce mai multi copii, in timpul vietii intrauterine, raman in pozitie pelviana, chiar pana la nastere. Mai mult, fatul este infasurat cu cordonul ombilical, o data sau de mai multe ori, atat corpul, cat si gatul. Se presupune ca acest lucru s-ar datora examenelor ecografice, dealtfel aproape imposibil de ocolit, datorita relevantei lor, pe tot timpul sarcinii, dar nu este sigur ca aceasta ar fi singura cauza. Este cel mai bine, inainte de a lua o decizie, sa se consulte medicul care a supravegheat evolutia sarcinii. Sunt multe lucruri de luat in calcul, inainte de a lua decizia corecta, referitoare la modul de nastere. Nu trebuie ascultata gura lumii, fiecare are particularitatile sale ! Tot ce trebuie, este ajutorul lui Dumnezeu, UN MEDIC BUN, si sa nu uitati de ceva economii ! O sarcina de la inceput pana la final, cu toate analizele si atentiile obligatorii, este estimata de la 2500 de euro in sus, in functie de alegeri !
kudika_28148
Postat pe 11 Februarie 2014 15:48
Cezariana nu mai este o operatie ce se efectueaza in scopul salvarii vietii copilului, a mamei sau a ambilor , ea a devenit o sursa de imbogatire pentru medici.Nu va da de gandit ca s-a ajuns ca insarcinatele cu bani sa fie sfatuite pentru ....cezariana?

Recuperarea e mult mai greoaie si ceeea ce mi-a explicat un prieten medic ginecolog va spun si eu : Muschii uterului sunt de alta forma decat ceilalti de la maini sau picioare , sunt muschi netezi (daca am retinut bine?)ca urmare exista riscul sa ramana capete (fibre)libere ce nu se cicatrizeaza usor si pot fi punctul de plecare pentru rani pe uter care pot duce la aparitia de cancer uterin .

Sunt convinsa ca medicii vostrii nu va vor spune niciodata despre acest risc ca sa nu-si piarda clientela
cristina55
Postat pe 15 Februarie 2014 15:33
De la: kudika_28148, la data 2014-02-11 15:48:21Din ce in ce mai multi copii, in timpul vietii intrauterine, raman in pozitie pelviana, chiar pana la nastere. Mai mult, fatul este infasurat cu cordonul ombilical, o data sau de mai multe ori, atat corpul, cat si gatul. Se presupune ca acest lucru s-ar datora examenelor ecografice, dealtfel aproape imposibil de ocolit, datorita relevantei lor, pe tot timpul sarcinii, dar nu este sigur ca aceasta ar fi singura cauza. Este cel mai bine, inainte de a lua o decizie, sa se consulte medicul care a supravegheat evolutia sarcinii. Sunt multe lucruri de luat in calcul, inainte de a lua decizia corecta, referitoare la modul de nastere. Nu trebuie ascultata gura lumii, fiecare are particularitatile sale ! Tot ce trebuie, este ajutorul lui Dumnezeu, UN MEDIC BUN, si sa nu uitati de ceva economii ! O sarcina de la inceput pana la final, cu toate analizele si atentiile obligatorii, este estimata de la 2500 de euro in sus, in functie de alegeri !


Ceea ce afirmi este aberant.
1.In primul rand nu ecografia este aceea care determina rasucirea sau nerasucirea copilului, dar e adevarat ca prea multe ecografii il pot afecta .
--Dovada sunt nasterile din perioada cand nu se faceau ecografii si copii erau 80 % cu cordonul ombilical in jurul gatului si unii se nasteau pelvian. (Interbati o moasa cu experienta (peste 30-35-40 de ani vechime ca sa poata confirma)
2. Copilul isi poate schimba pozitia chiar in ziua cand trebuie sa se nasca , conditia este sa nu se provoace o nastere inainte de termen fie ca medicul se grabeste sa plece sau mamica are mofturi sa-l nasca intr-o anumita zi.
3 .Toata "supravegherea"medicala nu asigura nasterea unui copil 100$ sanatos , sanatatea fatului depinde de sanatatea parintilor , a mostenirii genetice si a vietii sanatoase (sau nu) dusa de mama ianinte de sarcina si in timpul ei.
cristina55
Postat pe 15 Februarie 2014 15:46
erata...in loc de 100$. sa se citeasca 100%
cristina55
Postat pe 15 Februarie 2014 15:49
Fetelor va multumesc pentru raspunsuri.
Am trecut si peste aceasta operatie cu bine momentan ii multumesc lui Dumnezeu.
Recuperarea este destul de grea si foarte dureroasa.
Intr-adevar nu recomand nimanui sa faca asta pentru ca e la moda sau pentru silueta, ci doar daca nu ai de ales.
anrya
Postat pe 15 Februarie 2014 17:03
De la: anrya, la data 2014-02-15 17:03:20Fetelor va multumesc pentru raspunsuri.
Am trecut si peste aceasta operatie cu bine momentan ii multumesc lui Dumnezeu.
Recuperarea este destul de grea si foarte dureroasa.
Intr-adevar nu recomand nimanui sa faca asta pentru ca e la moda sau pentru silueta, ci doar daca nu ai de ales.

Sas fi iubita si fericita alaturi de cei dragi tie!
Fulg-de-nea
Postat pe 15 Februarie 2014 17:13
De la: anrya, la data 2014-02-15 17:03:20Fetelor va multumesc pentru raspunsuri.
Am trecut si peste aceasta operatie cu bine momentan ii multumesc lui Dumnezeu.
Recuperarea este destul de grea si foarte dureroasa.
Intr-adevar nu recomand nimanui sa faca asta pentru ca e la moda sau pentru silueta, ci doar daca nu ai de ales.



Totul va fi bine,cu ajutor de la Dumnezeu si cu grija ta si a familiei fata de starea ta de sanatate!!!Aceasta este viata,femeile trec prin fel si fel de experiente neplacute,nedorite de nimeni,dar domniile lor trebuie sa mearga mai departe!!!Sanatate si numai bine!!!!Ai grija ca o alta nastere, chiar in acelasi mod efectuata, este permisa,daca nu ma insel,dupa doi ani de zile!!!
kudika_15804
Postat pe 15 Februarie 2014 20:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Insarinata sau nu ? HELP ! 7 De la: kudika_947336 29 Decembrie 2013 21:49
buna fetelor..o intrebare in legatura cu rigevidon21+7 13 De la: negrul_de_serviciu 11 Octombrie 2010 10:01
mama surogata 1 De la: kudika_1038528 4 Septembrie 2019 12:50
Boala BEHCET 21 De la: illudere 15 Ianuarie 2010 10:33
sarcina? 2 De la: AdrianaR 2 Decembrie 2010 02:03