Setari Cookie-uri

nu mai am putere :(

am o relatie de aproape 6 ani . ne-am iubit reciproc enorm de mult , si am trecut peste hopuri extrem de grele impreuna . la inceputul relatiei , eu eram aia care trageam de el sa ma inteleaga ,sa imi accepte pasiunile, sau sa imi dea mai multa atentie , sa imi spuna ca ma iubeste smd .el era o fire destul de retinuta , si cu toate ca ma iubea extrem de mult si facea destul de multe pentru noi, dovezile de afectiune nu erau chiar multe .in primi 3 ani , ne certam cam de 2 ori pe saptaman sau chiar zi de zi din nimicuri (sau cel putin asa credeam ) . am incercat sa pun capat relatiei de foarte multe ori , si de fiecare data imi spunea ca o sa se schimbe si ca o sa fie mai bine pt noi .si eu aveam mare parte din vina , pentru ca ma purtam cam oribil cateodata si deveneam isterica ( indiferenta pe mine ma omoara ) . de cand am reusit sa plecam in anglia , el sa schimbat foarte mult . ma alinta , imi spune zilnic cat ma iubeste si ma surprinde mereu cu cate ceva nou . problema este ca am obosit sa mai incerc . am asteptat atatia ani afectiune , incat acum ma lasa rece tot ce incerca.da,il mai iubesc si apreciez tot ce face pt mn, dar nu asa cum il iubeam odata.oricat as incerca, nu pot.el sa schimbat pentru mine, sa nu ma piarda si eu...simt ca fac asta pentru el,ca ma compromit in relatia asta,pentru el.nu ma vad nici cu el, dar nici fara el.a facut atatea pt mn,incat daca l-as parasi, m-as simti vinovata toata viata.plange cand ii spun ca nu mai putem sa continuam asa si imi reproseaza ca daca el a putut sa se schimbe pt mn,eu de ce nu pot?! (si acum ne mai certam,dar nu asa de des ) nu intelege ca eu chiar am incercat,dar am ajuns la capatul puterilor.
kudika_953942
Postat pe 3 Februarie 2014 03:32
De la: kudika_953942, la data 2014-02-03 03:32:10am o relatie de aproape 6 ani . ne-am iubit reciproc enorm de mult , si am trecut peste hopuri extrem de grele impreuna . la inceputul relatiei , eu eram aia care trageam de el sa ma inteleaga ,sa imi accepte pasiunile, sau sa imi dea mai multa atentie , sa imi spuna ca ma iubeste smd .el era o fire destul de retinuta , si cu toate ca ma iubea extrem de mult si facea destul de multe pentru noi, dovezile de afectiune nu erau chiar multe .in primi 3 ani , ne certam cam de 2 ori pe saptaman sau chiar zi de zi din nimicuri (sau cel putin asa credeam ) . am incercat sa pun capat relatiei de foarte multe ori , si de fiecare data imi spunea ca o sa se schimbe si ca o sa fie mai bine pt noi .si eu aveam mare parte din vina , pentru ca ma purtam cam oribil cateodata si deveneam isterica ( indiferenta pe mine ma omoara ) . de cand am reusit sa plecam in anglia , el sa schimbat foarte mult . ma alinta , imi spune zilnic cat ma iubeste si ma surprinde mereu cu cate ceva nou . problema este ca am obosit sa mai incerc . am asteptat atatia ani afectiune , incat acum ma lasa rece tot ce incerca.da,il mai iubesc si apreciez tot ce face pt mn, dar nu asa cum il iubeam odata.oricat as incerca, nu pot.el sa schimbat pentru mine, sa nu ma piarda si eu...simt ca fac asta pentru el,ca ma compromit in relatia asta,pentru el.nu ma vad nici cu el, dar nici fara el.a facut atatea pt mn,incat daca l-as parasi, m-as simti vinovata toata viata.plange cand ii spun ca nu mai putem sa continuam asa si imi reproseaza ca daca el a putut sa se schimbe pt mn,eu de ce nu pot?! (si acum ne mai certam,dar nu asa de des ) nu intelege ca eu chiar am incercat,dar am ajuns la capatul puterilor.



Daca simti ca aceasta relatie te oboseste si simti ca s-a transformat intr-un compromis venit din partea ta,nimeni nu te poate obliga sa te mentii in ea,cu toata desfasurarea ei,caci relatiile de iubire sunt reciproce,nu unilaterale!!!
kudika_15804
Postat pe 3 Februarie 2014 08:03
942 , nici tu nu stii ce vrei de fapt.
Rotty_
Postat pe 3 Februarie 2014 09:08
De la: Rotty_, la data 2014-02-03 09:08:38942 , nici tu nu stii ce vrei de fapt.


De acord.
Viorica_Ecaterina
Postat pe 3 Februarie 2014 09:11
da stiu ca nu stiu ce vreau ... poate asta e problema . el vrea sa faca altcv cu viata lui , eu am planuri diferite , si e greu sa facem un compromis sa fie bn pt amandoi in conditiile in care suntem din orase diferite. asta e alt motiv pt care relatia nu ar merge.eu nu vreau sa stau cu parintii lui (are de ales,ori face casa la mama lui in curte, ori pierde orice drept acolo) . nu vreau sa imi scoata ochii peste ani, in cazul in care ne mutam in alt oras.o sa incerc sa ma gandesc bn,sa cantaresc lucrurile si sa vad ce vreau de la viata mea...dar e greu...6 ani nu se uita usor,chiar daca iubirea nu mai e cum era.dar e greu...
kudika_953942
Postat pe 5 Februarie 2014 16:41
De la: kudika_953942, la data 2014-02-05 16:41:36
1. relatia nu ar merge.eu nu vreau sa stau cu parintii lui

2. (are de ales,ori face casa la mama lui in curte, ori pierde orice drept acolo) .

3. nu vreau sa imi scoata ochii peste ani,

4. ...6 ani nu se uita usor,chiar daca iubirea nu mai e cum era.dar e greu...


1. Este bine sa-i spui foarte clar acest lucru.
E un subiect care nu este de negociat.
Ai incredere in instinctual tau. Daca ai simtit ca nu e bine sa stati cu parintii lui sa fi sigura ca asa va fi.

2. Are de ales intre tine si averea parintilor.
Simplu ca buna ziua.

3. Daca simti ca poti intemeia cu el o familie in care sa predomine intelegerea, prietenia si bucuria de a fi impreuna nu va avea niciodata motiv sa iti scoata ochii.

4. Daca ai rezerve in privinta a ceea ce am scris la punctul 3 mai bine discutati ca niste oameni maturi si va vedeti fiecare de drumul lui despartindu-va ca niste amici.
Nu merita pentru cei 6 ani sa riscati urmatorii zeci de ani.
Daca va casatoriti , faceti o casa impreuna si presupun un copil sau mai multi si o continuati sa va ciondaniti ca si pana acum este posibil ca atunci cand greutatile vor fi foarte mari aceste ciondaneli sa escaladeze si incet incet sa conduca la o rupture serioasa.

Trebuie sa te gandesti bine daca el este barbatul de care ai nevoie ca sa te simti implinita si puternica pentru a forma o familie frumoasa.
Radu_Cristian_1
Postat pe 5 Februarie 2014 17:24
Daca tanjesti la fluturasii de la inceputul relatiei cred ca este bine sa sti ca foarte multa lumea se loveste de faptul ca la un moment dat fluturasii dispar si odata cu ei apare si un alt fenomen foarte ciudat.
Constati ca incepi sa ai vederea mult mai buna.
Incepi sa vezi lucruri pe care inainte nu le observai.
Important este sa nu faci gresala sa te concentrezi pe noile descoperiri si sa neglijezi lucrurile bune care au existat inainte si exista si in continuare.
Radu_Cristian_1
Postat pe 5 Februarie 2014 17:31
De la: kudika_953942, la data 2014-02-05 16:41:36da stiu ca nu stiu ce vreau ... poate asta e problema . el vrea sa faca altcv cu viata lui , eu am planuri diferite , si e greu sa facem un compromis sa fie bn pt amandoi in conditiile in care suntem din orase diferite. asta e alt motiv pt care relatia nu ar merge.eu nu vreau sa stau cu parintii lui (are de ales,ori face casa la mama lui in curte, ori pierde orice drept acolo) . nu vreau sa imi scoata ochii peste ani, in cazul in care ne mutam in alt oras.o sa incerc sa ma gandesc bn,sa cantaresc lucrurile si sa vad ce vreau de la viata mea...dar e greu...6 ani nu se uita usor,chiar daca iubirea nu mai e cum era.dar e greu...



Da,inteleg foarte bine cum se pune problema in familia iubitului tau si cum abordati situatia voastra in sensul concilierii!!

Draga mea...

1.Sa nu crezi ca iubitul tau nu iti reprosa peste ani de zile ,in momentul in care o sa intampinati neajunsuri,ca in orice familie dealtfel,faptul ca a trebuit sa renunte la partea alocata lui din partea parintilor,in favoarea ta!!!Sa fim seriosi,la cea mai mica discutie ,frustrarea isi va arata coltii si veti ajunge la discutii pe tema compromisului facut!!!Daca tu nu doresti sa locuiesti cu parintii lui,clarifica acest aspect,dar fii categorica intrucat tu ai nevoie de o persoana puternica langa tine!!!Orice cale,o data inceputa,trebuie dusa la bun sfarsit!!

2.Aveti idealuri diferite,nici macar unul nu aveti in comun,vin si intreb,cum de ai rezistat atatia ani intr-o astfel de incertitudine???Dragostea este de vina,stiu,si obisnuinta!!Numai aceasta neconcordanta ar fi trebuit sa te puna pe ganduri,caci nicio familie de bun simt nu rezista in timp,daca nu exista laturi comune ale acelui cuplu!!!

3.Fa o analiza a dorintelor voastre si daca exista o comuniune a cel putin 50% din totalul dorintelor,mergeti mai departe,daca nu exista asa ceva,urmati-va drumurile,dar separat!!!

4.El are alte planuri cu viata lui!!!Foarte bine!!Daca tu nu te regasesti pe traiectoriile acelor planuri,iesi din aria lor de desfasurare!!!Daca el nu este tangent,in cel putin un punct cu idealurile tale,nu are rost sa il fortezi sa participe la atingerea acelor idealuri,caci va opune rezistenta,doar este barbat!!!!

5.Cauta sa fii independenta prin ceea ce esti,prin ceea ce reprezinti in relatia cu ceilalti si prin tot ceeea ce poti sa faci cu ajutorul fortelor proprii,nu prin ceea ce vor altii sa faci!!!
kudika_15804
Postat pe 5 Februarie 2014 19:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Multumiri pentru incurajari 1 De la: kudika_11013 2 Iulie 2012 20:50
Extensii de Gene Fir cu Fir 1 De la: kudika_8854 31 Mai 2012 12:54
Stewardesa 4 De la: katina93 18 Decembrie 2013 08:14
Hi 15 De la: PRALEA_ 6 August 2011 20:56
Pomul cunoasteri binelui si al raului 50 De la: prazlea 21 Ianuarie 2014 11:42