Setari Cookie-uri

Oare ma iubeste in secret?

Va multumesc pt toate sfaturile pe care mi le-ati dat pana acum si apelez din nou la parerile voastre. Povestea incepe cam asa: ne cunoastem cam de 9 sau 10 ani; am fost colegi de liceu, de clasa, de banca si prieteni buni. De cand il stiu el nu a avut o relatie serioasa, care sa dureze mai mult de cateva luni, desi, prin tot ceia ce face dovedeste ca e un tip serios,prin munca, studii, grija lui fata de familie si prieteni, planurile lui de viitor. Cand se simte singur ma suna pe mine; sau iesim la o cafea si imi spune mie toate grijile si probleme lui, imi spune ca doar eu il pot intelege. In toti acesti ani, m-a ajutat cu tot ce a putut el si s-a implicat activ in probleme mele( a incercat sa-mi gaseasca un job, cand nu aveam, a vrut sa ma imprumute cu banii, cand am avut nevoie, ba chiar mi-a gasit un apartament cu chirie cand nu aveam unde sa stau) si deseori imi spune ca toata lumea crede ca noi suntem impreuna. Mai suspect de atat este faptul ca imi face tot mai des complimente de genul:arati bine, esti amuzanta, ce baiat te-ar putea rezista tie, tu esti capabila sa faci tot ceia ce-ti doresti in viata..etc... Sa va mai spun ca l-am sunat intr-o seara si am auzit pe fundal vocea unui prieten comun care il intreaba '' iar vorbesti cu iubirea ta''? Am luat-o ca pe o gluma si toate gesturile si vorbele lui am considerat ca vin dintr-un sentiment de prietenie si atat. Dar oare e vorba doar de asta? astept parerile voastre
Cristina_Crissy_1
Postat pe 31 Mai 2014 16:58
E mai important raspunsul la alte intrebari:
- Tu il iubesti ?

- Daca il iubesti il iubesti ca pe un frate sau ca pe un iubit?

Daca nu il iubesti si nu ai nici un fel de atractie fizica fata de el mai bine il lasi in pace si ramaneti amici.

NU de alta dar la un moment dat e posibil sa vi cu o alta intrebare referitoare la faptul ca te furnica vreun coleg de serviciu sau prima dragoste pe care ai avut-o in adolescenta si nu sti ce sa faci.
Radu_Cristian_1
Postat pe 31 Mai 2014 17:33
Eu tin la el, ca la un frate, imi e teama totusi sa nu-si faca iluzii..nu0mi doresc sa-l ranesc si nici sa stricam prietenie noastra de atata timp. Pentru mine e important ca prieten.
Cristina_Crissy_1
Postat pe 1 Iunie 2014 00:42
Atat timp cat din punctul tau de vedere nu exista si atractie fizica este de preferat sa ramaneti la stadiul de "frate si sora".

Ar fi frumos ca din cand in cand sa-i amintesti si lui ca il vezi ca pe un frate.

Nu de alta dar sa stie si el pe ce pozitie se afla. Spunei clar sa nu viseze la alt gen de relatie cu tine. Fa asta din respect pentru ajutorul pe care ti-la oferit cand ai avut nevoie.

In general cand nu-i spui unui prieten care te place ca nu poti depasi un anumit nivel al relatiei este posibil ca el sa spere la mai mult si sa traiasca o mare dezamagire cand il vei anunta ca ti-ai gasit in sfarsit un iubit.


Iti atasez un subiect ce face referire la situatia unei femei ce s-a casatorit cu un prieten fara a exista insa si pasiune intre ei doi.

http://www.kudika.ro/comunitate/forum/view_topic/59289/TABU/1.html


Nu e musai sa fie asa la toata lumea, dar este o posibilitate.
Radu_Cristian_1
Postat pe 1 Iunie 2014 16:28
..spui ca este un barbat inteligent,muncitor, atent etc...Un astfel de barbat cam stie ce vrea,,Daca te vroia, nu lasa atata timp sa treaca fara sa faca nimic, pentru ca in tot acest timp exista riscul ca tu sa iti gasesti pe altcineva....
Poate ca si el vrea cam ce vrei si tu-prietenie......numai ca tu esti cea care nu mai stii ce vrei
cumsafie
Postat pe 24 Iunie 2014 12:29
De la: Cristina_Crissy_1, la data 2014-05-31 16:58:07Va multumesc pt toate sfaturile pe care mi le-ati dat pana acum si apelez din nou la parerile voastre. Povestea incepe cam asa: ne cunoastem cam de 9 sau 10 ani; am fost colegi de liceu, de clasa, de banca si prieteni buni. De cand il stiu el nu a avut o relatie serioasa, care sa dureze mai mult de cateva luni, desi, prin tot ceia ce face dovedeste ca e un tip serios,prin munca, studii, grija lui fata de familie si prieteni, planurile lui de viitor. Cand se simte singur ma suna pe mine; sau iesim la o cafea si imi spune mie toate grijile si probleme lui, imi spune ca doar eu il pot intelege. In toti acesti ani, m-a ajutat cu tot ce a putut el si s-a implicat activ in probleme mele( a incercat sa-mi gaseasca un job, cand nu aveam, a vrut sa ma imprumute cu banii, cand am avut nevoie, ba chiar mi-a gasit un apartament cu chirie cand nu aveam unde sa stau) si deseori imi spune ca toata lumea crede ca noi suntem impreuna. Mai suspect de atat este faptul ca imi face tot mai des complimente de genul:arati bine, esti amuzanta, ce baiat te-ar putea rezista tie, tu esti capabila sa faci tot ceia ce-ti doresti in viata..etc... Sa va mai spun ca l-am sunat intr-o seara si am auzit pe fundal vocea unui prieten comun care il intreaba '' iar vorbesti cu iubirea ta''? Am luat-o ca pe o gluma si toate gesturile si vorbele lui am considerat ca vin dintr-un sentiment de prietenie si atat. Dar oare e vorba doar de asta? astept parerile voastre



1.Care sunt cauzele destramarii relatiilor lui???Ti-a povestit vreodata motivul pentru care nu a reusit sa finalizeze o relatie???

2. Tu ai fost implicata in vreo relatie sentimentala pana acum???Daca ai esuat,care sunt scuzele?

3.Aveti o prietenie frumoasa si adevarata,dar s-ar putea ca el sa doreasca mult mai mult de la tine,dar ii este jena sa se descatuseze,daca nu a facut-o pana acum!!Pe de alta parte,daca te-ar fi iubit asa cum numai un barbat poate iubi o femeie,ti-ar fi spus acest lucru,caci asa ar fi fost drept si corect!!!Deasemenea,cred ca a intervenit obisnuinta intre voi doi,cu statutul de buni prieteni,cu toata condimentarea adusa de complimentele lui!!!Cand ti-a spus ca ,toata lumea crede ca sunteti impreuna,a vrut sa iti vada reactia si atitudinea!!!Este generos cu tine,prin toata bunavointa de care a dat dovada,dar nu este cu el insusi!!!Personal,cred ca te vede mai mult decat pe o prietena,dar nu vrea sa se deschida din teama de a te pierde ca prietena!!In inima lui esti chiar "iubirea " lui,dar te cunoaste foarte bine si ti-a percepurt sentimentele reale fata de el!!!Nu suporta sa fie singur,se poate distanta de toti ceilalti,dar numai ideea de a nu mai fi in viata lui,il determina sa te iubeasca in tacere!!

Tu il consideri doar prieten si ar fi bine sa ii certifici acest lucru!!Fii sincera cu el si pune-l in fata intrebarilor directe,dar si al raspunsurilor tale!!!

4.Ce varsta aveti???Simt ca familia lui nu a fost una dintre cele mai fericite de soarta,am dreptate???

kudika_15804
Postat pe 24 Iunie 2014 13:13
o fi din fire mai rusinos si totusi se simte bine alaturi de tine atunci cand are ceva pe suflet ii este mai usor sa vorbeasca cu tine decat cu altii mai apropiati lui.
Pt moment e bine sa ramaneti la stadiul de simpla prietenie,sau ca o legatura de frate- sora.......are el o hiba care nu o spune si-ncearca sa-si ascunda adevarata realitate!
Titanika
Postat pe 24 Iunie 2014 15:10
De la: cumsafie, la data 2014-06-24 12:29:43..spui ca este un barbat inteligent,muncitor, atent etc...Un astfel de barbat cam stie ce vrea,,Daca te vroia, nu lasa atata timp sa treaca fara sa faca nimic, pentru ca in tot acest timp exista riscul ca tu sa iti gasesti pe altcineva....
...


E posibil sa fie un barbat caruia nu-i place sa se bage cu forta in sufletul cuiva si din acest motiv si din respect pentru ea sa prefere sa astepte un semn de la ea pentru a face un pas inainte in privinta relatiei lor.

Mai sunt si barbati de genul asta care stiu sa respecte sentimentele unei femei si nu sunt obsedati sa o bage cat mai repede in pat.
Radu_Cristian_1
Postat pe 24 Iunie 2014 19:53
Adica vrei sa spui ca , din respect pentru ea si pentru a nu '' se baga cu forta in sufletul ei'', asteapta de circa 9-10 ani?!
Asta da gentlemen....Pai cu asa barbati , ramanem toate virgine...
cumsafie
Postat pe 25 Iunie 2014 15:13
De la: cumsafie, la data 2014-06-25 15:13:04Adica vrei sa spui ca , din respect pentru ea si pentru a nu '' se baga cu forta in sufletul ei'', asteapta de circa 9-10 ani?!
Asta da gentlemen....Pai cu asa barbati , ramanem toate virgine...


Sa zicem ca primi 4 ani nu se pun pentru ca erau minori.

E o varianta si cea expusa de tine dar nu cred ca a fost cazul.

Nu stiu daca exista baieti dispusi sa stea sa astepte atat de dragul unei fete.

Sunt convins ca a avut si el prietene in tot acest timp.

Este adevarat ca 9-10 ani e putin cam mult pentru o dragoste platonica, mai ales la o varsta la care hormonii tropaie prin tot corpul.

In privinta virginitatii nu cred ca este cazul sa isi faca vreo fata griji.
Baieti dispusi sa le ajute in privinta asta sunt pe toate drumurile.


Baieti ca cel mentionat in acest caz sunt mai rar de gasit.
In opinia mea nu sunt atat de multi baieti dispusi sa ajute o fata in mod dezinterersat.
Tipul este un tip de caracter, pasare destul de rara in societatea contemporana.
Sper din tot sufeltul sa fiu contrazis. Nu m-ar deranja sa nu am dreptate in aceasta privinta.
Radu_Cristian_1
Postat pe 25 Iunie 2014 16:10
Daca ne luam ''ad litteram'' dupe ce a scris fata, da, tipul e ''de caracter'', o ''rara avis''....numai ca intrebarea fetei era daca el o iubeste...pentru ca , pana si ea(odata cu noi) a sesizat ce nobil e tipul.....
Se pare ca , daca cineva se poarta frumos si correct, sunt foarte multe sanse ca acea persoanna sa fie indragostita, altfel , lucrul e cam ciudat....
Am avut si eu un astfel de prieten, bun la toate ..care niciodata nu a facut nici o aluzie sexuala/sentimentala.
Toata lumea in jur ne credea cuplati , noi nu dezminteam , distrandu-ne pe seama comentariilor..
Si totusi, la vremea cuvenita, tipul s-a casatorit ( cu o alta evident), eu i-am fost domnisoara de onoare....a plecat...o vreme am tinut legatura , pana am pierdut legatura...De mentionat ca nici eu nu am simtit pentru el altceva decat a simtit el pentru mine...

Oare seamana povestea?
cumsafie
Postat pe 25 Iunie 2014 16:43
De la: cumsafie, la data 2014-06-25 16:43:09....
Oare seamana povestea?


Seamana foarte bine.

In cazul tau nu a existat nici un moment in care sa te fi gandit la ceva mai mult decat la o prietenie camaradereasca?
Radu_Cristian_1
Postat pe 25 Iunie 2014 18:28
..In cazul meu nu a existat nici un moment in care sa ma gandesc ''la dezvoltarea'' relatiei existente...

..dar asta pentru ca nu ma atragea fizic deloc, desi era mai tanar decat mine..
In caz contrar, sincer , ''atacam subiectul''...
Pana si Oscar Wilde mi-ar fi dat dreptate...el insusi a zis ca ''singura cale de a scapa de ispita este sa ii cedezi...''...ii urmez exemplul pana si astazi...
Ce zici, fac bine?!
cumsafie
Postat pe 25 Iunie 2014 18:44
De la: cumsafie, la data 2014-06-25 18:44:57..In cazul meu nu a existat nici un moment in care sa ma gandesc ''la dezvoltarea'' relatiei existente...

..dar asta pentru ca nu ma atragea fizic deloc, desi era mai tanar decat mine..
In caz contrar, sincer , ''atacam subiectul''...
Pana si Oscar Wilde mi-ar fi dat dreptate...el insusi a zis ca ''singura cale de a scapa de ispita este sa ii cedezi...''...ii urmez exemplul pana si astazi...
Ce zici, fac bine?!



"Ispita" presupune ceva interzis,dar care,totusi,atrage dincolo de limitele impuse!!
Esti libera sa procedezi cum crezi de cuviinta,atat timp cat nu faci rau celorlalti!!

Referitor la citatul postat de tine,nu era necesar sa prezinti si autorul lui,caci reiese din continut ca este gandit si insusit de catre un barbat,...numai barbatii pot gandi atat de simplist!!!
kudika_15804
Postat pe 25 Iunie 2014 19:58
Eu m-am complicat in a scrie numele autorului....tu mi-ai taiat-o , ca adicalea, sa fiu simplista-adica sa nu ma complic in pomenirea numelui....nu se merita ...e doar un barbat, nu?
Citatul este gandit de un barbat, dar insusit si de femei, dupa cum deja m-am laudat...
Mi-e teama ca , in ziua de azi si femeile au devenit pragmatice si directe...
De ce crezi ca ''a gandi simplist '' e ceva neaparat negativ?
Si deci, ''gandirea complicata '' este un apanaj al femeilor...Probabil te gandeai la creativitate...sau poate la eterna indecizie a femei, care se ascunde sub masca complexitatii-ceva de genul:mai bine ma impiedic si cad, ca sa nu se zica ca...?
cumsafie
Postat pe 25 Iunie 2014 20:15
De la: cumsafie, la data 2014-06-25 20:15:37Eu m-am complicat in a scrie numele autorului....tu mi-ai taiat-o , ca adicalea, sa fiu simplista-adica sa nu ma complic in pomenirea numelui....nu se merita ...e doar un barbat, nu?
Citatul este gandit de un barbat, dar insusit si de femei, dupa cum deja m-am laudat...
Mi-e teama ca , in ziua de azi si femeile au devenit pragmatice si directe...
De ce crezi ca ''a gandi simplist '' e ceva neaparat negativ?
Si deci, ''gandirea complicata '' este un apanaj al femeilor...Probabil te gandeai la creativitate...sau poate la eterna indecizie a femei, care se ascunde sub masca complexitatii-ceva de genul:mai bine ma impiedic si cad, ca sa nu se zica ca...?


Propriile decizii si actiuni ne definesc caracterul si personalitatea in aceasta viata!!Cu totii suntem ceea ce gandim si ceea ce facem,iar reactiile noastre depind de modul nostru de a ne autocontrola impusurile si instinctele!!

A gandi simplist,nu este negativ,pe cat este de superficial,dar tocmai modul de gandire ne diferentiaza de barbati,este unul dintre indicii,care ne ajuta sa descoperim femeia in toata splendoarea ei!!Chiar daca la prima impresie este convenabil sa gandesti simplist,ma tem ca aceasta cale nu este demna de fiinta umana ,si chiar daca multi barbati o fac!!Admir oamenii ,care pun pe primul plan gandirea,care nu trateaza lucrurile si viata cu superficialitate!!Femeile nu gandesc complicat,asa cum bine te-ai exprimat,ci doar gandesc,in marea majoritate!!Si nu tine doar de creativitate,ci de toate aspectele legate de viata cotidiana!!!Sunt o feminista,recunosc acest "defect" personal!!

Femeile au devenit pragmatice pentru ca refuza sa mai fie folosite,abuzate si interpretate dupa bunul plac al celorlalti!!Dar,in spatele acestui pragmatism,vei regasi frumusetea si sensibilitatea!!Si a fi directa in exprimare nu este un defect,dimpotriva, este o mare calitate,caci te absolva de ipocrizia,care este stilul de viata al multor persoane!!
Si depinde,foarte mult,si de domeniul in care intervine actiunea directa!!!
Personal,nu suport falsitatea si prefacatoria,deci nu sunt de acord cu continutul ultimei tale fraze!!Femeia este indecisa????Unde,cum??Cred ca nu faci referire la femei,totusi!! Si sa-ti mai spun ceva!!Femeile ,care detin o anumita "tinuta" si conduita nu se vor impiedica niciodata,chiar daca poarta "incaltaminte cu tocuri inalte"!!!!SI, CU SIGURANTA ,ACELE FEMEI NU VOR FI BLAMATE!!!
Draga mea,fiecare om isi conduce viata dupa propriile principii si,deasemenea,suporta consecintele tuturor actiunilor lui!!Singurul lucru ,care diferentiaza ,cu adevarat,fiintele umane este acea gandire,despre care am amintit mai sus!!!
kudika_15804
Postat pe 26 Iunie 2014 07:54
Draga mea , si eu sunt feminista, dar una ''mantuita'' deja.Totusi, nu demult, eram in plin stadiu de revolta impotriva tagmei masculine, care cu nerusinare si mizerabila vulgaritate, ne-au obligat, manipulat, mintit, folosit mii de ani.

Acum intram in era noastra, a femeii, in care toata suferinta femininului se transpune , printr-o rascoala sociala in , izbavire.
Femeia va triumfa barbatului cam tot atitia ani cat a fost tinuta in umbra de catre el.
Pe urma se pare ca sexele se vor ''neutraliza '' ca sa zic asa, si vor face pace.In sfarsit, genul masculin si cel feminine va trai in simbioza...
Da, am afirmat ca femeia (mai bine zis cele mai multe femei) sunt indecise, dar ascund aceasta indecizie sub titlul de ''complexitate''-adica , femeia este inca dependenta de barbat sub aproape toate aspectele!Desigur ca nu avem taria sa recunoastem asta si atunci spunem ca noi suntem sophisticate, superioare,mature etc...Numai pe acest forum ai sa vezi ca cele mai multe subiecte sunt deschise de femei care sufera din cauza barbatului (toate felurile de abuzuri-emotional, fizic, economic) si totusi, nu au curajul sa renunte la el!Recunosc si ele , recunoastem si noi ca sunt femei puternice , inteligente, independente financiar(mai mult sau mai putin ) dar se complac in existente mizerabile din cauza barbatului pe care, ciudat, contiuna sa il tolereze la rang de sultan, chiar.
Se pare ca la nivel intim,adanc in mandala femininului, suntem inca dependente de barbat-fizic si emotional.Vezi pe forumuri, femei care se incaiera si se cearta pentru protejarea masculului din dotare...Exista ''de 3 ori femei'' care nu se sfiesc sa apara , dupa intanirea cu delegatia japoneza , in Ferentari, la usa amantei semianalfabete pentru a-si recupera ''organul''paros, semi-alcoolic si imbecil...
Pe scurt-femeia este inca indecisa la a renunta la masculul nedemn de ea....Femeia este inca indecisa in a aborda placerea asa cum o trateaza barbatul-direct i-as spune eu, simplist si nedemn , i-ai spune tu , poate.
Femeii ii este inca frica de stigmatul de ,,curva '' cu care a fost investita mii de ani...Si atunci,adopta stilul,inutil, despre care am mai pomenit''ma impedic si cad''.
Nu militez pentru indepartarea barbatului din viata noastra, dar ma exprim pentru independenta noastra emotionala asa cum , barbatii o fac cu multa usurinta...De exemplu, barbatii nu se complac prea mult intr-o relatie nesatisfacatoare si mai mult decat atat-dupa 3 luni intra cu tot avantul in alte combinatii, liberi si puri, in timp ce femeia ramane in a-si digera si ras-fermenta durerea si suferinta.Si pe urma noi spunem ca noi avem o gandire complexa iar ei una simplista....
Totusi...prea mult feminism strica....cu cat mai putin femei suntem noi, cu atat mai putin barbati sunt ei.....
cumsafie
Postat pe 26 Iunie 2014 12:33
De la: cumsafie, la data 2014-06-26 12:33:51Draga mea , si eu sunt feminista, dar una ''mantuita'' deja.Totusi, nu demult, eram in plin stadiu de revolta impotriva tagmei masculine, care cu nerusinare si mizerabila vulgaritate, ne-au obligat, manipulat, mintit, folosit mii de ani.

Acum intram in era noastra, a femeii, in care toata suferinta femininului se transpune , printr-o rascoala sociala in , izbavire.
Femeia va triumfa barbatului cam tot atitia ani cat a fost tinuta in umbra de catre el.
Pe urma se pare ca sexele se vor ''neutraliza '' ca sa zic asa, si vor face pace.In sfarsit, genul masculin si cel feminine va trai in simbioza...
Da, am afirmat ca femeia (mai bine zis cele mai multe femei) sunt indecise, dar ascund aceasta indecizie sub titlul de ''complexitate''-adica , femeia este inca dependenta de barbat sub aproape toate aspectele!Desigur ca nu avem taria sa recunoastem asta si atunci spunem ca noi suntem sophisticate, superioare,mature etc...Numai pe acest forum ai sa vezi ca cele mai multe subiecte sunt deschise de femei care sufera din cauza barbatului (toate felurile de abuzuri-emotional, fizic, economic) si totusi, nu au curajul sa renunte la el!Recunosc si ele , recunoastem si noi ca sunt femei puternice , inteligente, independente financiar(mai mult sau mai putin ) dar se complac in existente mizerabile din cauza barbatului pe care, ciudat, contiuna sa il tolereze la rang de sultan, chiar.
Se pare ca la nivel intim,adanc in mandala femininului, suntem inca dependente de barbat-fizic si emotional.Vezi pe forumuri, femei care se incaiera si se cearta pentru protejarea masculului din dotare...Exista ''de 3 ori femei'' care nu se sfiesc sa apara , dupa intanirea cu delegatia japoneza , in Ferentari, la usa amantei semianalfabete pentru a-si recupera ''organul''paros, semi-alcoolic si imbecil...
Pe scurt-femeia este inca indecisa la a renunta la masculul nedemn de ea....Femeia este inca indecisa in a aborda placerea asa cum o trateaza barbatul-direct i-as spune eu, simplist si nedemn , i-ai spune tu , poate.
Femeii ii este inca frica de stigmatul de ,,curva '' cu care a fost investita mii de ani...Si atunci,adopta stilul,inutil, despre care am mai pomenit''ma impedic si cad''.
Nu militez pentru indepartarea barbatului din viata noastra, dar ma exprim pentru independenta noastra emotionala asa cum , barbatii o fac cu multa usurinta...De exemplu, barbatii nu se complac prea mult intr-o relatie nesatisfacatoare si mai mult decat atat-dupa 3 luni intra cu tot avantul in alte combinatii, liberi si puri, in timp ce femeia ramane in a-si digera si ras-fermenta durerea si suferinta.Si pe urma noi spunem ca noi avem o gandire complexa iar ei una simplista....
Totusi...prea mult feminism strica....cu cat mai putin femei suntem noi, cu atat mai putin barbati sunt ei.....




!.Chiar mi-a placut comentariul tau,care nu este departe de adevar!!
2.Eu nu cred in dependenta femeii de barbat,ci de reciprocitatea acestei dependente,caci avem nevoie unii de ceilalti,de fapt,acesta este si rolul oamenilor,dar vorbesc de acea dependenta pozitiva,armonioasa,legala,altruista,devotionala ,si nu pledez pentru emancipare decat in conditiile acceptarii ambelor sexe in dinamica lumii si vietii!!
3.De ce accepta femeile compromisurile in relatii????Nu cred ca o fac datorita acelei dependente de partener,ci din slabiciunea data de iubirea existenta in ele,femeile doresc atat de mult sa iubeasca si sa fie iubite,...este ceva normal,firesc...,opinia mea!!Intr-adevar,este dureros si frustrant sa vezi cum femeile decad in fata propriilor dorinte,acceptand mizeria adusa in viata lor de catre parteneri!!Personal,militez pentru viata demna si frumoasa in cuplu, si incerc sa mobilizez persoanele,care trec prin cele mai urate perioade din viata lor spre revigorare!!Aceasta nu inseamna feminism,ci indemn la demnitate si fericire,caci,da,poti fi fericit si singur,decat intr-o relatie putreda!!
3.Oamenii au simtul proprietatii foarte dezvoltat,si daca femeile lupta pentru o relatie o face din acest punct de vedere,caci,iubirea nu suporta arbitrajul eronat!!Da,femeile lupta pentru ce este al lor,caci ele investesc mult mai mult intr-o relatie,de la sentimente ,pana la propria fiinta!!
4.De ce femeile trebuie sa accepte modul simplist in amor???Nu vad rostul,caci femeia daruieste ,deci este dornica sa primeasca in acceasi masura,si nu simplist,degajat si promiscuu,asa cum procedeaza barbatii,ca sunt si exemplare feminine ,care accepta orice pentru a fi in bratele unui barbat,este cu totul alta poveste!!Personal,privesc relatia intima ca pe o relatie ridicata la grad de excelenta,aceasta diferentiaza femeile intre ele!!
5.Stigmat de "curva"????Suna urat!!! Aceasta calificare este nedemna pentru statutulde "FEMEIE",chiar daca exista si aceasta categorie de femei!!Este umilitor pentru femei sa fie incadrate in acest esalon feminin!Dar este ciudat insa,tocmai aceste femei plac barbatilor,cu cat esti mai dezinvolta si lipsita de inhibitii si decenta,cu atat esti mai atragatoare pentru domniile lor!!Este o mare discrepanta intre ce inseamna femeia si cum este privita de catre barbati!!Doar intr-un mic procent este vina femeile pentru ca sunt privite si dorite ,doar ca niste femei de moravuri usoare!!
5.Spre deosebire de tine,eu militez pentru dependenta emotionala de barbat,dar,DOAR in limitele unei acceptari si intelegeri reciproce,caci femeia nu poate trai si simti fara emotii si sentimente,de aici nascandu-se acele tragedii umane!!!!
6.Totul este perfect cand are loc acea simbioza intre barbat si femeie,dar acest proces este ingreunat de opticile diferite ale femeilor si barbatilor!!Femeia este complexa,paradoxal,in nemarginita-i naivitate si credinta in iubire!!
kudika_15804
Postat pe 26 Iunie 2014 14:16
Notiunea de ''curva'' denota ceva urat, frumos sau indifferent, in functie de cate emotii pune in miscare acest cuvant in psihicul fiecaruia.
A fost una dintre marile greseli ale femeii ( de la inceputuri) sa accepte si sa perpetueze aceasta notiune, care , precum zici, a avansat la rangul de stigmat.
Personal, folosesc acest cuvant in sens admirativ in cazul femeilor puternice si potente.Si ma refer la capacitatea lor de creativitate, pluripotenta lor in diverse domenii,capaciatea lor de a actiona rapid si efficient,in concordanta cu aceea de a gandi si solutiona. Cat despre c... de pe marginea strazii, ele vin cu un bagaj social si emotional incarcat si care merita compasiunea si ajutorul nostru , mai degraba decat blamul.
Si totusi..., asa ,taman la timp, ca o razbunare divina au si barbatii un stigmat sinonim''-acela de ''homosexual'', sau mai pe intelesul tuturor-poponar.
Vai ce de suparari le-a cauzat acest cuvant distinsilor nostril colocuitori ai planetei-au fost distruse zeci de prietenii si armistitii atunci cand acest cuvant era rostit ne-la-locul lui, intr-o criza de furie.Cand un bun prieten al meu era clasificat drept ''ratat'' nu reactiona, dar cand I s-a zis ca este poponet, a intrat in nihilism, stare in care a vegetat cateva decenii.
Dar, ''poponari din toate tarile, urniti-va!''Marii lor capi, nu au mai rezistat blamului si au clocit un plan prin care aceasta notiune sa iasa din noroi si urmand cursul firesc al ciclurilor, sa ajunga in lumina.Au ales-o pe biata Conchita si I-au asigurat izbanda la Eurovision. Biata Conchita,intimidata fiind de lipiciul cu care si-a alipit barba si stanjenita de corsetul nude, prea strans, habar nu a avut ca a contribuit la o revolutie de contiinta pe scara mondiala.Amicul meu, de care va spuneam ca a stat zeci de ani reflectand filosofic la poponeata, s-a simtit brusc renascut ca Pasarea Phoenix...A 2-a zi dupa Eurovision, am inteles din aluziile colegilor de servici , cu poponeata sau fara,ca nu i-ar deranja sa ne foloseasca rujul sau placade indreptat parul atunci cand se grabesc la vreo intalnire...Ei au intrat in normalitate si au scapat de ''stigmate''.
Pe cand organizam si noi femeile o asa revolutie? Ca doara stabiliram ca avem cu ce ...tre' doar sa avem si cu cine..

cumsafie
Postat pe 26 Iunie 2014 15:54
De la: cumsafie, la data 2014-06-26 15:54:05Notiunea de ''curva'' denota ceva urat, frumos sau indifferent, in functie de cate emotii pune in miscare acest cuvant in psihicul fiecaruia.
A fost una dintre marile greseli ale femeii ( de la inceputuri) sa accepte si sa perpetueze aceasta notiune, care , precum zici, a avansat la rangul de stigmat.
Personal, folosesc acest cuvant in sens admirativ in cazul femeilor puternice si potente.Si ma refer la capacitatea lor de creativitate, pluripotenta lor in diverse domenii,capaciatea lor de a actiona rapid si efficient,in concordanta cu aceea de a gandi si solutiona. Cat despre c... de pe marginea strazii, ele vin cu un bagaj social si emotional incarcat si care merita compasiunea si ajutorul nostru , mai degraba decat blamul.
Si totusi..., asa ,taman la timp, ca o razbunare divina au si barbatii un stigmat sinonim''-acela de ''homosexual'', sau mai pe intelesul tuturor-poponar.
Vai ce de suparari le-a cauzat acest cuvant distinsilor nostril colocuitori ai planetei-au fost distruse zeci de prietenii si armistitii atunci cand acest cuvant era rostit ne-la-locul lui, intr-o criza de furie.Cand un bun prieten al meu era clasificat drept ''ratat'' nu reactiona, dar cand I s-a zis ca este poponet, a intrat in nihilism, stare in care a vegetat cateva decenii.
Dar, ''poponari din toate tarile, urniti-va!''Marii lor capi, nu au mai rezistat blamului si au clocit un plan prin care aceasta notiune sa iasa din noroi si urmand cursul firesc al ciclurilor, sa ajunga in lumina.Au ales-o pe biata Conchita si I-au asigurat izbanda la Eurovision. Biata Conchita,intimidata fiind de lipiciul cu care si-a alipit barba si stanjenita de corsetul nude, prea strans, habar nu a avut ca a contribuit la o revolutie de contiinta pe scara mondiala.Amicul meu, de care va spuneam ca a stat zeci de ani reflectand filosofic la poponeata, s-a simtit brusc renascut ca Pasarea Phoenix...A 2-a zi dupa Eurovision, am inteles din aluziile colegilor de servici , cu poponeata sau fara,ca nu i-ar deranja sa ne foloseasca rujul sau placade indreptat parul atunci cand se grabesc la vreo intalnire...Ei au intrat in normalitate si au scapat de ''stigmate''.
Pe cand organizam si noi femeile o asa revolutie? Ca doara stabiliram ca avem cu ce ...tre' doar sa avem si cu cine..




Haaa,imi si imaginez o revolutie a femeilor,un real ciclon declansat de vajnicile amazoane,luptatoarele frumoase si agile!!!

Referitor la homosexualitate,recunosc,este un subiect de discutie puternic controversat,pe care il dezbat ,doar de suprafata,caci nu imi place,nu il accept,nu il inteleg si nu vreau sa faca parte din viata mea!!Sunt rigida in aceasta directie si conservatorismul din mine il priveste si il trateaza ca atare!!Respect dreptul la intimitate sexuala,atat timp cat aceasta intimitate nu este afisata ostentativ,in defavoarea celorlalti si nu incearca sa convinga ca este un stil de viata normal si benefic speciei umane,caci nu are niciunul dintre aceste atribute!!Atat homosexualitatea ,cat si lesbianismul au luat amploare datorita deschiderii spre lume,mapamondul colcaie de astfel de protagonisti,dar cat timp nu dau exemple pozitive in evolutia oamenilor,le privesc cu reticenta si cu o oarecare doza de respingere!!O sa imi spui ca, toti cei care prezinta astfel de inclinatii sunt oameni normali,sunt de acord cu tine,dar depinde de fiecare persoana cum interpreteaza starea de normalitate!!

Nu toti barbatii sunt homosexuali si nu toate femeile sunt de moravuri usoare,doar exista acel procent din populatia omenirii,care se lupta pentru castigarea unor drepturi,care contravin Creatiei in sine!!!Aceasta lupta cu launtricul fiintei umane este fara sfarsit,caci raul lucreaza tot prin oameni!!!Toate demonstratiile lor,chiar daca acestea se declara ca fiind pasnice ,contravin oricarei legi a naturii,sunt in opozitie cu pocesul de evolutie a omenirii!!Il inteleg pe prietenul tau,caci astfel s-a regasit in propriul sine,nu este ceva minor sau simplu,si eu,una,nu vad nimic normal in preferintele lui,este doar punctul meu de vedere si nimic mai mult!!

O revolutie a femeilor!!!!Nu ar fi inoportuna,caci femeile stiu sa isi apere drepturile,dar cred ca se impune o compartimentare a acestora,caci fiecare categorie de femei are metoda proprie de a lupta intr-o lume ,care este, inca, a barbatilor!!! !!!

Femeile nu au nevoie de stigmate,ele sunt si raman "FEMEI"!!!!Cine vrea sa lupte cu adevaratele femei???? In legatura cu valentele femeii,.."no comment",vor fi ,intotdeauna ,valabile si de neatacat!!
kudika_15804
Postat pe 26 Iunie 2014 19:22
De la: cumsafie, la data 2014-06-25 20:15:37Eu m-am complicat in a scrie numele autorului....tu mi-ai taiat-o , ca adicalea, sa fiu simplista-adica sa nu ma complic in pomenirea numelui....nu se merita ...e doar un barbat, nu?
Citatul este gandit de un barbat, dar insusit si de femei, dupa cum deja m-am laudat...
Mi-e teama ca , in ziua de azi si femeile au devenit pragmatice si directe...
De ce crezi ca ''a gandi simplist '' e ceva neaparat negativ?
Si deci, ''gandirea complicata '' este un apanaj al femeilor...Probabil te gandeai la creativitate...sau poate la eterna indecizie a femei, care se ascunde sub masca complexitatii-ceva de genul:mai bine ma impiedic si cad, ca sa nu se zica ca...?


Sa fie cum te taie capul!
Adica lumea are probleme de viata si de moarte, sunt bolnavi, pierd oameni dragi, mame, tati, copii, soti, iar tu vii cu abureala asta de subiect.

Da'fa ce vrei si nu mai umple pagini aiurea in jurul unui citat tampit.
Pasteaza-l de prieten, de iubit, de ce vrei tu!

Incearca sa iti urmezi propriul sfat dat altora, sa gandesti simplist, sa faci la fel si sa ne lasi cu divagatiile.
Chiar nu intereseaza pe nimeni ce vei face tu cu acel individ.
Arno_28
Postat pe 26 Iunie 2014 20:49
De la: cumsafie, la data 2014-06-25 18:44:57..In cazul meu nu a existat nici un moment in care sa ma gandesc ''la dezvoltarea'' relatiei existente...

..dar asta pentru ca nu ma atragea fizic deloc, desi era mai tanar decat mine..
In caz contrar, sincer , ''atacam subiectul''...
Pana si Oscar Wilde mi-ar fi dat dreptate...el insusi a zis ca ''singura cale de a scapa de ispita este sa ii cedezi...''...ii urmez exemplul pana si astazi...
Ce zici, fac bine?!




Se pare ca Oscar Wilde era un tip istet.

Din fericire pentru el pe vremea lui ispitele nu erau atat de periculoase ca acum.

Ma refer la ispite in general.

In cazul ispitelor feminine sau masculine sunt intrutotul de acord cu el.




Radu_Cristian_1
Postat pe 26 Iunie 2014 22:05
Curcubeu si Cumsafie , va multumesc pentru schimbul de opinii pe care l-ati avut.

Mie mi-au placut foarte mult ambele puncte de vedere.

A fost o dezbatere foarte interesanta dintre o conservatoare si o liberala.

Apreciez foarte mult modul civilizat in care s-a desfasurat conversatia voastra.

O surpriza extrem de placuta as putea spune.

Pentru acest fapt va ofer







Radu_Cristian_1
Postat pe 26 Iunie 2014 22:40
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-06-26 22:40:49Curcubeu si Cumsafie , va multumesc pentru schimbul de opinii pe care l-ati avut.

Mie mi-au placut foarte mult ambele puncte de vedere.

A fost o dezbatere foarte interesanta dintre o conservatoare si o liberala.

Apreciez foarte mult modul civilizat in care s-a desfasurat conversatia voastra.

O surpriza extrem de placuta as putea spune.

Pentru acest fapt va ofer









Iubesc trandafirii,multumesc frumos,Cristian!!Buna dimineata!!

http://www.youtube.com/watch?v=e31d6IeqLOc
kudika_15804
Postat pe 27 Iunie 2014 07:37
Buna dimineata!

Multumesc pentru dedicatie.
Placuta dar prea soft pentru dimineata chiar daca e in ton cu vremea de afara.

Pentru a invora un pic atmosfera ma gandesc ca este mai potrivita o melodie ceva mai optimista.

www.youtube.com/watch?v=y6Sxv-sUYtM


Va doresc tuturor un weekend frumos si saptamna insorita.

Radu_Cristian_1
Postat pe 27 Iunie 2014 09:57
De la: Radu_Cristian_1, la data 2014-06-27 09:57:59Buna dimineata!

Multumesc pentru dedicatie.
Placuta dar prea soft pentru dimineata chiar daca e in ton cu vremea de afara.

Pentru a invora un pic atmosfera ma gandesc ca este mai potrivita o melodie ceva mai optimista.

www.youtube.com/watch?v=y6Sxv-sUYtM


Va doresc tuturor un weekend frumos si saptamna insorita.




Ai dreptate,dar astazi sunt axata pe "soft"!!!! Excelenta alegere,intr-adevar invioreaza mediul inecat de ploaie!! I am happy too!!!! :sml-
happy0141:

It is a beautiful day !!!!

http://www.youtube.com/watch?v=RfrdufzXKlQ
kudika_15804
Postat pe 27 Iunie 2014 10:52
Pentru el sa-r putea sa fie o iubire platonica,care nicidata nu o va fructifica,depinde de comportamentul amindurora,ori il indepartezi pentru totdeauna ori il vei apropia
Iulia_Nechifor_1
Postat pe 27 Iunie 2014 18:37

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Oare ma iubeste in secret? 27 De la: Cristina_Crissy_1 27 Iunie 2014 18:37
Blog Michael Jackson 1 De la: Lu_za99 2 August 2010 17:10
cafeaua sanatoasa DXN 2 De la: Barbie30_ 19 Iulie 2011 20:12
Ginecologie 1 De la: alex1984 22 Mai 2013 22:19
De ce nu divorteaza Ashton Kutcher de Demi Moore? 18 De la: kudika_16982 8 Noiembrie 2012 09:41